Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 2/2008

Novinky: BodyEm

Není to tak dlouho, co jsem si povídal s jedním kamarádem a během řeči jsem použil staré známé přísloví: „Sytý hladovému nevěří…“ Usmál se na mě a opáčil otázkou: „A myslíš, že hladový uvěří přesycenému…?“ Ponechme bokem, kdo komu uvěří či nikoli už i proto, že např. některým přesyceným politikům bych nevěřil, ani kdyby byli na kost vyhublí… A to nejsem ani hladový, ani přesycený.

Proč o tom ale píši? Ono staré přísloví, jako by mělo cosi společ­ného s kosmetikou. Sám, nemaje prakticky žádných problémů, bych v podstatě vystačil s nějakým tím koupelákem, sprchovákem, regeneračním olejem a v létě by se k nim zcela jistě ještě přidal opalovací olej. To ostatní je z mého pohledu něco jako nadstandard, ale jen do té doby, než dojdu (spíše než mě poznání dokope) k poznatku, že zde opravdu existuje skupina lidí, která má jistou specifickou potřebu. Jako příklad mohu uvést ještě celkem horkou novinku, preparát CAYATHERM. Že lidi občas něco pobolívá, to mi opravdu tajemstvím nebylo. Jak silné tyto bolesti mohou být a hlavně jak rozšířené jsou v populaci, to by mě ani ve snu nenapadlo. Dnes je CAYATHERM v nabídce a já se nestačím divit, jak potřebný a užitečný takový preparát může být.

Preparát BODYEM také zapadá do kategorie „oněch zbytečných preparátů, které já nepotřebuji“. Co ale dělat po koupeli či osprchování, pokud je pokožka sušší, než by bylo žádoucí? Stačí ji přece ošetřit. A tak jsem doporučoval různé olejíčky, masážními začínaje, přes masky, měsíčkový balzám, až ke krému SHEA BUTTER. Samozřejmě, že ne vždy, ale téměř vždy byly takové hovory ukončovány nejen poděkováním za radu, ale i otázkou zda není v nabídce něco speciálního. Odpověď, že speciální je vše, stejně jako nic, klienty asi moc neuspokojila. Mně samotnému pak její opakování nasadilo brouka do hlavy. A tak jsem před časem začal pracovat na specialitě pro celé tělo, jež by se dobře roztírala a pokožce zajistila potřebnou vlhkost i tuk, jemnost, hebkost, vláčnost. Vzhledem k tomu, že je preparát určen k ošetřování pokožky celého těla, měl jsem ještě další požadavky. Měl by být vysoce kvalitní, jinak by byl na trhu zbytečný. Co se pak ceny týče, musí být příznivá, aby byl také pro průměrného spotřebitele dostupný. A tak jsem začal přemýšlet, jaké suroviny by byly vhodné. O bambuckém másle už toho bylo napsáno hodně. Jak jeho cena, tak i obsah (zhruba 12 % nezmydlitelných složek), jakož i jeho jemnost a snášenlivost z něj udělaly jednu ze základních komponent. Taktéž vynikající volbou je olej z vlašských ořechů, který svým složením je velice blízký kožním tukům. Komplexní složení mastných kyselin, bohatost na vitamíny, protizánětlivé a regenerační vlastnosti ocení zcela jistě každá sušší pokožka. Dalšími důležitými oleji jsou jojobový – tekutý vosk, makadamiový se svým obsahem kyseliny olejové a palmitolejové je též osvědčenou záležitostí u suché pokožky. Obsah brutnákového a pupálkového oleje pak hlavně díky obsahu kyseliny gamalinolenové dělá z preparátů BODYEM malý poklad. Samozřejmě, i zde jsou lecitin, pantenol, vitamíny E a A nezbytně nutnou součástí receptury. Co se emulgátorů týče, poskytují kožní emulgaci a takto zaručují, že pokožka nebude dehydrována, jak je to způsobováno většinou komerčních přípravků v této oblasti. Krém má při pokojové teplotě velice jemnou konzistenci, pokud jej vyjmeme z lednice, je samozřejmě poněkud tužší. Hodně jsem zvažoval, jaké éterické oleje použít.

Výhodné by byly povzbuzující oleje jako rozmarýnšalvěj…, ale mohou nastat problémy s usínáním při večerní aplikaci, a také nic pro kojící maminy! A tak jsem to seškrtával a zase rozšiřoval, až jsem došel k závěru, že bych měl nabídnout minimálně dva přípravky. BODYEM ROY, jako (mně) příjemně vonící specialita na suchou pokožku s velice příjemnou růžovo-osvěžující vůní danou obsahem olejů jako: růže, růžové dřevo, růžová palma, grapefruit, litsea cubeba a dalších.

Druhý pak v neutrální formě. Aromaterapie přece nabízí prakticky nekonečné množství možností přípravy individuálních preparátů pro každou příležitost, pro každý nosánek. BODYEM NEUTRAL pak díky emulgaci V/O, jakož i kvalitě obsažených surovin, zcela jistě najde své uplatnění při tvorbě individuálních receptur. Vždyť už pokusní králíčci mi našeptávali, že BODYEM se ani před maskami a dokonce ani před očními krémy vůbec nemusí stydět. Na poznámku o jeho vhodnosti na oční krajinu nezbylo než odpovědět: „Jó, holka, ani se nedivím, oči musíš mít dnes všude“

Karel Hadek 

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Pokud píši o aromaterapii vždy zdůrazňuji, že je velice individuální. Co voní jednomu, nemusí vonět druhému. Co dělá dobře jednomu, druhý nemusí snášet. Nebýt sluníčka, nebyla by ani aromaterapie, ani člověk. Věřím, že se mnou budete souhlasit, že sluníčko lze považovat v určitém slova smyslu za součást aromaterapie. Zatímco v zimním období pospícháme domů, od prvních jarních dnů, kdy sluníčko začne vystrkovat své růžky, nás to naopak táhne z domu ven. A nelze se tomu ani divit. Sluneční svit v nás vyvolává biochemické reakce, které zahání zimní únavu, stejně tak deprese a zlepšuje náladu. Aktivuje tvorbu vitamínu D, zlepšuje látkovou výměnu.

Novinky: BodyEm

Není to tak dlouho, co jsem si povídal s jedním kamarádem a během řeči jsem použil staré známé přísloví: „Sytý hladovému nevěří…“ Usmál se na mě a opáčil otázkou: „A myslíš, že hladový uvěří přesycenému…?“ Ponechme bokem, kdo komu uvěří či nikoli už i proto, že např. některým přesyceným politikům bych nevěřil, ani kdyby byli na kost vyhublí… A to nejsem ani hladový, ani přesycený.

Novinky: Body-Salvia

Pohled z okna, krásně a lákavě svítící sluníčko. Nálada se okamžitě zlepší, člověk jako by ožil. Jaký lepší důkaz přicházejícího jara by si jeden mohl přát. Je to příjemné, postát, pro jistotu ještě v závětří, a nesměle stejně jako nedočkavěnastavit své tělo slunečním paprskům a těšit se z jeho tepla. Jaro je přede dveřmi a s ním i naše zvyšující se biologická aktivita. Mnozí z nás se na příchod jara a s ním teplého ročního období těší již od chvíle, kdy nastane ono pověstné dušičkové počasí. Pro mnohé s sebou příchod tepla přináší i specifické problémy ve formě zvýšeného pocení.

Novinka: Lecitol

Je libo masáž či koupel? Asi se mnou budete souhlasit, že obojí v dnešním uspěchaném světě již téměř patří do oblasti luxusu. Tedy nikoli finančního, ale časového. Masáž či koupel je věc jedna. Čím, nebo v čem se provádí, je věc druhá.

Novinky: Pod sprchou i meduňka

Krom jiných byla hitem mého mládí i písnička, jež začínala slovy: „Je, je, je nás jedenáct…“ V této souvislosti nutno podotknout, že hitem mého mládí „ještě“ nebyly alergie, neurodermatitidy a podobné „kůžičkové“ záležitosti. Ale doba se mění. Na tu písničku jsem si vzpomněl, když jsem počítal, kolik vlastně sprchovacích olejů KH v nabídce máme.

Novinky: Leciderma Shea Santal

Lecitinové krémy série Leciderma byly popsány v minulé Aromaterapii. Všechny. Ale než došlo k vytištění Aromaterapie, začali se o Lecidermu zajímat i pánové. Samozřejmě, že ne o ledajakou, ale o pánskou Lecidermu.

Aktuální téma: Bio? Spíše „kino“

Pokud pročítám různá pojednání o účincích, ať již hotových výrobků, či v nich obsažených surovin, nejenže se nestačím divit, ale stále více nabývám přesvědčení, že mi moji dodavatelé nedodávají stejně zázračné suroviny, ale neustále podstrkují jen samé podřadné věci. Trh se hemží přípravky, jež zaručeně likvidují vrásky. Hydratace pokožky i u nepovedených výrobků je záležitostí 24 hodin denně, ti šikovnější výrobci jistě budou požadovat i zavedení přestupných dní, a to nejen v přestupném roce, aby mohli každý den zavodňovat pokožku alespoň 36 hodin.

Co je co...: Není máslo jako máslo

Když se občas podívám na poštovní schránku, mám pocit, že bych se měl přestěhovat a novou adresu přísně tajit. Představy různých zadavatelů reklamy o tom, co vše bych mohl potřebovat, mi naznačují, že i Cheopsova pyramida by byla rychle těmito, povětšinou naprosto nepotřebnými, věcičkami zaplněna. Specifickou součástí reklamy jsou i informace o různých kosmetických surovinách, které permanentně přichází na trh.

Škola aromaterapie: Krok za krokem s kosmetikou

Jak správně pečovat o pleť s aromaterapeutickou kosmetikou Karel Hadek v domácím prostředí? Než čímkoli ošetříme obličej, je důležité důkladné očištění pokožky od veškerých nečistot z vnějšího prostředí, které ulpí na povrchu spolu s kožním mazem, stejně jako od make-upu, líčidel atd. Aby pokožka byla schopná absorbovat krémy, oleje či masky, musí být čistá.

Škola aromaterapie: Svatojánská třezalka

Jednou z poznámek, kterou jsem si již minulý rok v počítači udělal, bylo napsat v tomto pozdně jarním vydání Aroma­terapie pojed­nání o třezalce a třezalkovém oleji. Důvod je jednoduchý, tře­zal­ka zanedlouho začne kvést. Pokud se někdo rozhodne z třezalky si něco vyrobit, pak je na infor­mace správný čas.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Proč kosmetika, masáže? Proč pečovat o tělo?

Touha po kráse, ke které patří půvabný a přitažlivý vzhled, je stará jako lidstvo samo. Ideál krásy se však stále mění a každá doba si vytváří svůj vlastní typ. Vyvíjí se názor na oblékání, na úpravu vlasů, ale i na kosmetiku.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Cayatherm a pásový opar

Jednoho dne za mnou přišla kamarádka, která vyzkoušela některé přípravky pana Hadka, a protože s nimi byla spokojena, chtěla informaci, zda by něco z této kosmetiky nepomohlo její mamince, která právě prodělávala pásový opar. Pan Hadek doporučil CAYATHERM.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Vyzkoušejte Lipio-séra a omládnete

Jakmile se mi dostala novinka Lipio sérum RŮŽE do mé kou­pelny, ihned jsem si natřela celý obličej i ruce. Voněla jsem nádherně po růžích. Poznatky a zkušenosti jsem probírala se svými zákaznicemi, které už také okusily RŮŽOVÉ a LEVANDULOVÉ sérum. Ohlasy byly pozitivní, pleť se jim po několikadenním používání séra zdála velmi hebká, jemná a prozářená.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Nic není složité, když víte jak na to

O kosmetiku se zajímám od 16 let. Tedy více jak 40 let. Dříve to byla spíše „malovátka“ než nějaké přípravky na ošetření či pěstění pleti, těch bylo dost málo a většinou všichni používali stejné výrobky – protože byly univerzální. Již tehdy jsem chtěla být kosmetičkou, ale to byla výsada jen některých „vyvolených“. Přesto se kosmetika stala mým koníčkem. Nelitovala jsem času ani peněz na získávání informací z knih a časopisů a doslova jsem hltala všechny novinky.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Éteráčky, co nechcou ven z lahvičky

Pracuji jako poradce přes kosmetiku v Centru regenerace a psycho­hygieny v Brně. Naši klienti si pravidelně při návštěvách u kosmetiček našeho Centra objednávají výrobky firmy AKH. Pokud jsou spokojení, používají je v tichosti doma.

Z dopisů: Naši voňaví záchranáři

Posíláme pozdrav z Jižní Moravy od Hodonína všem, co taky fandí aromakosmetice firmy AKH. Zařizujeme si s manželkou nový byt, a jak tak poznáváme společné bydlení, zjišťujeme, že ty voňavé věcičky, jak říká moje žena „voňaví záchranáři“, bydlí trvale s námi.

Z dopisů: PRAKTICKÝ PRŮVODCE PŘÍRODNÍ VÝŽIVOU - Základní kurz

Cílem kurzu je: Seznámení s uceleným, vyváženým a vzájemně se podporujícím a doplňujícím souborem řešení. Zkvalitnění života klienta a poskytované služby.

Poradna

Hadkovské zamyšlení: Ministr i krabice…

Nejen slůvko „Bio“ se nám snaží vlézt do hlavy všemi dírkami, které jsou, byť i jen potenciálně, k dispozici. O své místo na slunci se pere se slůvkem „Eko“. Při pohledu na to, co vše slůvko „Bio“ na trhu projektuje, jsem čím dál tím více přesvědčen, že je odvozeno od slůvka biograf.

Hadkovské zamyšlení: Konečně…

Bylo to na podzim, co jsem se cítil více než trapně a vám zákazníkům psal pro vánoční vydání časopisu Aromaterapie omluvu, která se týkala našich „nefunkčně fungujících“ webových stránek. Tehdy jsem měl představu, že budou zprovozněny nejpozději do tří měsíců.

Koutek pro maminky: Pozor na čápy…

Minulé vydání časopisu Aromaterapie obsahovalo i slib, že v tomto čísle budeme věnovat pozornost aromaterapii ve vztahu k porodu. Nezbývá, než tento slib naplnit, byť úkol vidím jako přetěžký hned ze dvou důvodů. První spočívá v tom, že jsem rodu mužského, což anatomicky vylučuje vlastní tělesné zkušenosti. Druhý pak je dán individuálností účinků aromaterapie. Potěšitelné je, že neustále přibývá i dotazů na téma „voňavých porodů“.