Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 2/2008

Aktuální téma: Bio? Spíše „kino“

Pokud pročítám různá pojednání o účincích, ať již hotových výrobků, či v nich obsažených surovin, nejenže se nestačím divit, ale stále více nabývám přesvědčení, že mi moji dodavatelé nedodávají stejně zázračné suroviny, ale neustále podstrkují jen samé podřadné věci.

Trh se hemží přípravky, jež zaručeně likvidují vrásky. Hydratace pokožky i u nepovedených výrobků je záležitostí 24 hodin denně, ti šikovnější výrobci jistě budou požadovat i zavedení přestupných dní, a to nejen v přestupném roce, aby mohli každý den zavodňovat pokožku alespoň 36 hodin.

Tuším, komu jsou tyto zázraky určeny. Dotazy, které dostávám, mě utvrzují v přesvědčení, že geometrickou řadou ubývá těch, kteří potřebují jak krém proti vráskám, tak i podobné zázraky, zatímco naopak stejnou řadou přibývá těch, kteří by se rádi zřekli svých kožních problémů. Suchostí pokožky počínaje, záněty, ekzémy a alergiemi konče.

Už kdysi zde byla jistá snaha zjednat nápravu. Jmenovala se přírodní kosmetika. Do dneška jsem nepochopil, co tento termín v sobě skrývá. Že by kosmetiku, která někde v přírodě visí jako třeba hrušky?

Poté, co se začaly objevovat důsledky používání chemie v kosmetice, není se čemu divit, že spotřebitelé začali hledat nové cesty. Vzhledem k tomu, že termín „přírodní kosmetika“ nebyl právně definován a zákonem chráněn, byli to právě výrobci této chemické kosmetiky, kteří podle hesla, že v přírodě má původ i jed na krysy, začali průmyslově vyrábět kosmetiku přírodní. Do chemického šamponu přidali pár kapek extraktu z kopřivy a přírodní kopřivový šampon byl na světě. Do krému, který se vyráběl z vazelíny a parafínu, se přidalo po několika kapkách rostlinných olejů a přírodní mandlové, jojobové, makadamiové a jiné krémy začaly ovládat svět.

Zde bych rád vyslovil poznámku, že pokožka spoluobčanů je natolik přitroublá, ba přímo ignorantská, že si oné přírodo­činnosti nejen vůbec nevšimla, dokonce si dovoluje své nositele i nadále obtěžovat kožními problémy, ba dokonce ještě ve zvýšené míře.

Zde pak následovala další rána. Jistá část spotřebitelů se začala dožadovat povinnosti deklarovat složení kosmetiky. Pocho­pitelně, že výrobci průmyslové kosmetiky byli proti.

Ale jen do té doby, než jim marketingoví psychologové poradili, že ani zde není třeba se čehokoli bát. Pro průměrného spotřebitele je totiž chemie španělskou vesnicí. A tak když bylo zřejmé, že deklarace surovin se stane zákonnou povinností, byli to právě tito výrobci, kteří složení začali deklarovat s argumentací: „My nemáme co skrývat, my používáme jen kvalitní suroviny.“ A tak INCI spatřila světlo světa. Ale ani to nestačí... Kožní problémy, zdá se, kašlou i na INCI.

A tak dneškem cloumají kouzelná slůvka „bio“ a „certifikace“. Na první pohled (a kdy tomu tak nebylo?) se zdá, že vše je na nejlepší cestě. I zde však zůstávám skeptikem. Jako chemika mě vždy zajímala chemická analýza. Bio-ubezpečení je mi prostě málo. A certifikace...? Asi lepší, než nic. Když ale čtu konstatování, že certifikovaná bio-kosmetika smí obsahovat chemické konzervační látky..., ale ono se není čemu divit. Ty certifikace bohužel nejsou dávány za kvalitní výrobky jako odměna. Tyto certifikace jsou zakupovány výrobci, a mám vážné obavy, že z velké části pak mají sloužit jen a jen jako reklama. Mezi námi, ať se nám to líbí nebo ne, pokožce je opravdu jedno, zda na ni dáváme bio či nikoli, je jí „šumafuk“, zda je kosmetika certifikována či nikoli. Pokožka zcela jednoznačně potřebuje fyziologické preparáty, které nepoškozují, ale naopak optimalizují její funkce.

Proklamace sice mohou v reklamě velice silně působit, ale zůstanou jen proklamacemi a znalosti nenahradí. I to je jedním z důvodů, proč se tomuto tématu věnuji na stránkách Aroma­terpie jako reakci na časté dotazy ohledně bio a certifikace. Bio i certifikaci ponechám těm, kterým toto postačuje. Nemíním kosmetiku s logem KH zatěžovat podobnými – navíc placenými – symboly. Ušetřené peníze raději věnuji skutečné kvalitě. A pro „nevěřící Tomáše“, jeden bio-nonsens za všechny. Není to dlouho, co jsem dostal mail s žádostí o radu. Paní masérka používala na základě doporučení, a následně pak i dle jejího názoru, jen a jen to nejlepší. Poslední dobou však měla silně přesušené, až rozpraskané ruce. Na dotaz čím masíruje, odpověděla, že vysoce kvalitním bio-slunečnicovým olejem. Stav jejích rukou byl zcela jistě „mým spojencem“, a tak mi nedalo moc práce ji přesvědčit, že kvalita se v tomto smyslu nehodnotí jen technicky, ale i fyziologicky. A z tohoto pohledu a v tomto smyslu jí bylo doporučeno a ona si vybrala to nejhorší co mohla. Slunečnicový olej se skládá jako všechny oleje z různých mastných kyselin. Nejvíce obsaženou složkou – kolem 70 % – je pak C 18:2, tedy 2x nenasycená kyselina linolová, což je jedním z hlavních důvodů proč se jedná o tzv. vysychavý olej. Stejně tak je to důvod, proč měla při tak častém kontaktu s (bio)slunečnicovým olejem, tak silně přesušené ruce. Bio tedy v žádném případě není fyzio! Pro mě pak, (jak jinak než) nic neříkající a žalostně málo...

Karel Hadek

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Pokud píši o aromaterapii vždy zdůrazňuji, že je velice individuální. Co voní jednomu, nemusí vonět druhému. Co dělá dobře jednomu, druhý nemusí snášet. Nebýt sluníčka, nebyla by ani aromaterapie, ani člověk. Věřím, že se mnou budete souhlasit, že sluníčko lze považovat v určitém slova smyslu za součást aromaterapie. Zatímco v zimním období pospícháme domů, od prvních jarních dnů, kdy sluníčko začne vystrkovat své růžky, nás to naopak táhne z domu ven. A nelze se tomu ani divit. Sluneční svit v nás vyvolává biochemické reakce, které zahání zimní únavu, stejně tak deprese a zlepšuje náladu. Aktivuje tvorbu vitamínu D, zlepšuje látkovou výměnu.

Novinky: BodyEm

Není to tak dlouho, co jsem si povídal s jedním kamarádem a během řeči jsem použil staré známé přísloví: „Sytý hladovému nevěří…“ Usmál se na mě a opáčil otázkou: „A myslíš, že hladový uvěří přesycenému…?“ Ponechme bokem, kdo komu uvěří či nikoli už i proto, že např. některým přesyceným politikům bych nevěřil, ani kdyby byli na kost vyhublí… A to nejsem ani hladový, ani přesycený.

Novinky: Body-Salvia

Pohled z okna, krásně a lákavě svítící sluníčko. Nálada se okamžitě zlepší, člověk jako by ožil. Jaký lepší důkaz přicházejícího jara by si jeden mohl přát. Je to příjemné, postát, pro jistotu ještě v závětří, a nesměle stejně jako nedočkavěnastavit své tělo slunečním paprskům a těšit se z jeho tepla. Jaro je přede dveřmi a s ním i naše zvyšující se biologická aktivita. Mnozí z nás se na příchod jara a s ním teplého ročního období těší již od chvíle, kdy nastane ono pověstné dušičkové počasí. Pro mnohé s sebou příchod tepla přináší i specifické problémy ve formě zvýšeného pocení.

Novinka: Lecitol

Je libo masáž či koupel? Asi se mnou budete souhlasit, že obojí v dnešním uspěchaném světě již téměř patří do oblasti luxusu. Tedy nikoli finančního, ale časového. Masáž či koupel je věc jedna. Čím, nebo v čem se provádí, je věc druhá.

Novinky: Pod sprchou i meduňka

Krom jiných byla hitem mého mládí i písnička, jež začínala slovy: „Je, je, je nás jedenáct…“ V této souvislosti nutno podotknout, že hitem mého mládí „ještě“ nebyly alergie, neurodermatitidy a podobné „kůžičkové“ záležitosti. Ale doba se mění. Na tu písničku jsem si vzpomněl, když jsem počítal, kolik vlastně sprchovacích olejů KH v nabídce máme.

Novinky: Leciderma Shea Santal

Lecitinové krémy série Leciderma byly popsány v minulé Aromaterapii. Všechny. Ale než došlo k vytištění Aromaterapie, začali se o Lecidermu zajímat i pánové. Samozřejmě, že ne o ledajakou, ale o pánskou Lecidermu.

Aktuální téma: Bio? Spíše „kino“

Pokud pročítám různá pojednání o účincích, ať již hotových výrobků, či v nich obsažených surovin, nejenže se nestačím divit, ale stále více nabývám přesvědčení, že mi moji dodavatelé nedodávají stejně zázračné suroviny, ale neustále podstrkují jen samé podřadné věci. Trh se hemží přípravky, jež zaručeně likvidují vrásky. Hydratace pokožky i u nepovedených výrobků je záležitostí 24 hodin denně, ti šikovnější výrobci jistě budou požadovat i zavedení přestupných dní, a to nejen v přestupném roce, aby mohli každý den zavodňovat pokožku alespoň 36 hodin.

Co je co...: Není máslo jako máslo

Když se občas podívám na poštovní schránku, mám pocit, že bych se měl přestěhovat a novou adresu přísně tajit. Představy různých zadavatelů reklamy o tom, co vše bych mohl potřebovat, mi naznačují, že i Cheopsova pyramida by byla rychle těmito, povětšinou naprosto nepotřebnými, věcičkami zaplněna. Specifickou součástí reklamy jsou i informace o různých kosmetických surovinách, které permanentně přichází na trh.

Škola aromaterapie: Krok za krokem s kosmetikou

Jak správně pečovat o pleť s aromaterapeutickou kosmetikou Karel Hadek v domácím prostředí? Než čímkoli ošetříme obličej, je důležité důkladné očištění pokožky od veškerých nečistot z vnějšího prostředí, které ulpí na povrchu spolu s kožním mazem, stejně jako od make-upu, líčidel atd. Aby pokožka byla schopná absorbovat krémy, oleje či masky, musí být čistá.

Škola aromaterapie: Svatojánská třezalka

Jednou z poznámek, kterou jsem si již minulý rok v počítači udělal, bylo napsat v tomto pozdně jarním vydání Aroma­terapie pojed­nání o třezalce a třezalkovém oleji. Důvod je jednoduchý, tře­zal­ka zanedlouho začne kvést. Pokud se někdo rozhodne z třezalky si něco vyrobit, pak je na infor­mace správný čas.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Proč kosmetika, masáže? Proč pečovat o tělo?

Touha po kráse, ke které patří půvabný a přitažlivý vzhled, je stará jako lidstvo samo. Ideál krásy se však stále mění a každá doba si vytváří svůj vlastní typ. Vyvíjí se názor na oblékání, na úpravu vlasů, ale i na kosmetiku.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Cayatherm a pásový opar

Jednoho dne za mnou přišla kamarádka, která vyzkoušela některé přípravky pana Hadka, a protože s nimi byla spokojena, chtěla informaci, zda by něco z této kosmetiky nepomohlo její mamince, která právě prodělávala pásový opar. Pan Hadek doporučil CAYATHERM.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Vyzkoušejte Lipio-séra a omládnete

Jakmile se mi dostala novinka Lipio sérum RŮŽE do mé kou­pelny, ihned jsem si natřela celý obličej i ruce. Voněla jsem nádherně po růžích. Poznatky a zkušenosti jsem probírala se svými zákaznicemi, které už také okusily RŮŽOVÉ a LEVANDULOVÉ sérum. Ohlasy byly pozitivní, pleť se jim po několikadenním používání séra zdála velmi hebká, jemná a prozářená.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Nic není složité, když víte jak na to

O kosmetiku se zajímám od 16 let. Tedy více jak 40 let. Dříve to byla spíše „malovátka“ než nějaké přípravky na ošetření či pěstění pleti, těch bylo dost málo a většinou všichni používali stejné výrobky – protože byly univerzální. Již tehdy jsem chtěla být kosmetičkou, ale to byla výsada jen některých „vyvolených“. Přesto se kosmetika stala mým koníčkem. Nelitovala jsem času ani peněz na získávání informací z knih a časopisů a doslova jsem hltala všechny novinky.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Éteráčky, co nechcou ven z lahvičky

Pracuji jako poradce přes kosmetiku v Centru regenerace a psycho­hygieny v Brně. Naši klienti si pravidelně při návštěvách u kosmetiček našeho Centra objednávají výrobky firmy AKH. Pokud jsou spokojení, používají je v tichosti doma.

Z dopisů: Naši voňaví záchranáři

Posíláme pozdrav z Jižní Moravy od Hodonína všem, co taky fandí aromakosmetice firmy AKH. Zařizujeme si s manželkou nový byt, a jak tak poznáváme společné bydlení, zjišťujeme, že ty voňavé věcičky, jak říká moje žena „voňaví záchranáři“, bydlí trvale s námi.

Z dopisů: PRAKTICKÝ PRŮVODCE PŘÍRODNÍ VÝŽIVOU - Základní kurz

Cílem kurzu je: Seznámení s uceleným, vyváženým a vzájemně se podporujícím a doplňujícím souborem řešení. Zkvalitnění života klienta a poskytované služby.

Poradna

Hadkovské zamyšlení: Ministr i krabice…

Nejen slůvko „Bio“ se nám snaží vlézt do hlavy všemi dírkami, které jsou, byť i jen potenciálně, k dispozici. O své místo na slunci se pere se slůvkem „Eko“. Při pohledu na to, co vše slůvko „Bio“ na trhu projektuje, jsem čím dál tím více přesvědčen, že je odvozeno od slůvka biograf.

Hadkovské zamyšlení: Konečně…

Bylo to na podzim, co jsem se cítil více než trapně a vám zákazníkům psal pro vánoční vydání časopisu Aromaterapie omluvu, která se týkala našich „nefunkčně fungujících“ webových stránek. Tehdy jsem měl představu, že budou zprovozněny nejpozději do tří měsíců.

Koutek pro maminky: Pozor na čápy…

Minulé vydání časopisu Aromaterapie obsahovalo i slib, že v tomto čísle budeme věnovat pozornost aromaterapii ve vztahu k porodu. Nezbývá, než tento slib naplnit, byť úkol vidím jako přetěžký hned ze dvou důvodů. První spočívá v tom, že jsem rodu mužského, což anatomicky vylučuje vlastní tělesné zkušenosti. Druhý pak je dán individuálností účinků aromaterapie. Potěšitelné je, že neustále přibývá i dotazů na téma „voňavých porodů“.