Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 2/2008

Co je co...: Není máslo jako máslo

Když se občas podívám na poštovní schránku, mám pocit, že bych se měl přestěhovat a novou adresu přísně tajit. Představy různých zadavatelů reklamy o tom, co vše bych mohl potřebovat, mi naznačují, že i Cheopsova pyramida by byla rychle těmito, povětšinou naprosto nepotřebnými, věcičkami zaplněna. Specifickou součástí reklamy jsou i informace o různých kosmetických surovinách, které permanentně přichází na trh. Jde o nové emulgátory, účinné látky, minerální, syntetické i přírodní oleje, vosky, másla a mnohé další. Je toho tolik, že se mi to ani číst nechce. Přiznávám ale, že nečíst to si jaksi dovolit nemohu. Jsou to přece důležité informace. A tak zjišťuji, že bylo zase něco objeveno v Africe, co svět neznal a něco v Amazonii, o čem nikdo ani netušil, že by mohlo existovat… Nabídka zázračných látek bez konce, něco na neurodermatitidu, něco na vrásky, něco na alergie. Testy nabízejících svorně proklamují, že nabízené působí zaručeně – někdy 85 %, jindy i více. Občas se stává, že neodolám a požádám o vzoreček. Ejhle! Nějaký ten extrakt v chemickém rozpouštědle, navíc s chemickou konzervací. Přesto, jen aby mi něco neuniklo, namíchám nějakou maličkost a testy potvrdí, že právě moji pokusní králíčci se rozhodli patřit do té průšvihové skupiny, kde to skoro nic nedělá. Nic nového pod sluncem. Už je to nějakou chvíli, co jsem dostal zajímavou nabídku na různá přírodní – kosmetická másla. Samozřejmě, že mě nabídka zaujala. Už i proto, že např. s bambuckým máslem mám již řadu let jen a jen ty nejlepší zkušenosti. Kakaové máslo taky nemá špatný zvuk a mangové máslo, kdyby nebylo tak drahé, jistě by se používalo také daleko více. A tak jsem si objednal vzoreček olivového másla a čekal. A taky se dočkal.

Velice zajímavá surovina. Přiložený analytický certifikát sice prokazoval čistotu máslíčka, na složení však bylo zapomenuto. Mozek každého z nás si občas vezme neplánovanou dovolenou. Ani já nejsem výjimkou. A tak jsem nepřemýšlel, ale začal se pídit, jak se tato zajímavá surovina z oliv získává. Nepřímé odpovědi, které jsem dostával, mně jaksi nic nevysvětlovaly. Informace typu, že jsou to jisté pevné složky z olivového oleje, mě jaksi neuspokojovaly. Hlavní složkou olivového oleje je kyselina olejová (C 18:1), která začíná tuhnout při teplotě kolem +13 °C. Ale olivové máslo bylo celkem tuhé i při pokojové teplotě. Že by se jednalo o směs kyseliny palmitové (C 16:0), která je v olivovém oleji taktéž zastoupena cca 10 % a jejíž bod tuhnutí je kolem +63 °C – a kyseliny olejové? To má chybu na kráse, to by se pak jen těžko dalo nazývat olivovým máslem. Moje podezření, že cosi není v pořádku, stouplo až ve chvíli, kdy mi došlo, že v původní nabídce nebylo jen olivové máslo, ale bylo jich více. A tak jsem si s mírným zpožděním všiml, že co olej na trhu to i jeho máslo. Brutnák a pupalku nevyjímaje. Při cenových relacích těchto olejů by z nich mohl vyzískávat složky – tak, aby jejich bod tání byl definován jako u olivového másla – snad jen šílenec. A tak jsem koumal, kde že je zakopaný pes a zase se mi jednou „podařilo objevit Ameriku“. Čerta starého, rostlinná másla jako přirozená složka olejů.

U olejů platí, že čím více nenasycených mastných kyselin obsahuje, tím je olej řidší. Tím nižší je jeho bod tuhnutí. Zde pak stačí zase přírodu mírně a lidsky nakopnout. Olej se odveze do chemičky a procesem hydrogenace se pozmění jeho molekula k – no – zlepšené prodejnosti. Jednoduše shrnuto, nenasycené vazby se z části nasytí. Z nenasycených mastných kyselin pak máme nasycené. A z oleje pak máslo. Ale tak jednoduché to zase není. Při zmíněné hydrogenaci vznikají ve vysoké míře tzv. trans-mastné kyseliny, které rozhodně nejsou žádnými neviňátky. Jejich neblahé působení na lidský organismus by si jistě zasloužilo samostatné pojednání. Začít by se dalo u nebezpečí podpory poruch krevního systému a končit třeba rizikem provokace astmatického záchvatu. Vnímavému čtenáři je asi zbytečné zdůvodňovat, proč v nabídce firmy zůstanou a v recepturách budou používána pouze a výhradně kosmetická másla, která pro svoji existenci nepotřebují „přestavby“ molekul za pomoci chemiků. I zde se potvrzuje, že méně je někdy více.

Karel Hadek


Nikoliv v přírodě, ale v chemickém provozu vznikají tato másla:

arašídové, avokádové, brutnákové, dýňové, jojobové, lněné, makadamiové, makové, mandlové, z oleje jader andské růže, z oleje jader hroznů, z oleje meruňkových jader, z pšeničných klíčků, olivové, z oleje vlašských ořechů pupalkové máslo, ricinové, rýžové, sezamové máslo, slunečnicové, sojové.

Chemici jsou samozřejmě schopni vyrobit másla i z jiných, zde neuvedených, „exotických“ olejů.

 

Omega kyseliny

Jedním z dotazů, který velmi často dostávám, je otázka týkající se omega kyselin. Jedná se o 3-omega, 6-omega a 9-omega kyseliny. Všechny tyto kyseliny nutno označit jako mastné kyseliny a jsou přirozenou součástí někdy živočišných, jindy rostlinných tuků. Jsou to vícenásobně nenasycené kyseliny. Označení 3, 6, 9  se pak používá pro označení, kde v řetězci mastné kyseliny končí nasycené vazby a je posazena první nenasycená vazba. Rád bych podotkl, že termín „omega“ pochází z oblasti výživy a zde vznikajících chemických přeměn v rámci trávení potravy. V kosmetice tento termín není používán.
 

Jako praktický příklad lze uvést mastné kyseliny s osmnácti atomy uhlíku. 
 

Kyselina stearová – C18:0 má všechny vazby nasycené. Zastoupena je podílem kolem 40 % v bambuckém másle.


Kyselina olejová
 – C18:1 má jednu nenasycenou vazbu za devátým uhlíkem. Z tohoto důvodu je označována jako omega 9 kyselina. Zastoupena je významně např. v olivovém oleji, kde jako průměrný údaj lze uvést množství kolem 70 %. Podobně vysoký obsah vykazuje též mandlový olej.


Kyselina linolová
 – C18:2 má dvě nenasycené vazby a sice za  6 a 9 uhlíkem. Vzhledem k tomu, že první pozice je na čísle 6, označujeme ji jako omega 6 kyselinu. Tato mastná kyselina je podstatně zastoupena např. ve slunečnicovém oleji cca. 65 %, sojovém oleji kolem 55 %.


Kyselina linolenová
 – C 18:3 má tři nenasycené vazby v molekule. První je za uhlíkem č. 3, druhá za uhlíkem č. 6 a třetí za uhlíkem č. 9. Jak jsme si již řekli, první pozice je pro označení rozhodující a tato je tedy označována jako omega 3 kyselina. Ve vysoké míře je zastoupena ve lněném oleji, kolem 50 %. Zde je obsažena ve formě kyseliny alfa-linolenové. V kosmetice i jako doplněk stravy pak jsou důležité oleje pupálkový, který obsahuje kyselinu gama-linolenovou v množství kolem 10 % a brutnákový, taktéž s kyselinou gama-linolenovou v množství kolem 20%.

 

Omega kyseliny jsou samozřejmě obsaženy i v dalších olejích a jsou nezbytně nutnou součástí stravy. Lze je přijímat jak rostlinnou stravou, tak i živočišnou. Zde pak hrají velmi důležitou roli mořské ryby. Hlavně pak proto, že velice často obsahují prakticky všechny tři omega kyseliny. Za pozornost zde stojí  např. losos, makrela, sleď, sardinka, tuňák.

Karel Hadek

 


 

Úvodní slovo Karla Hadka

Pokud píši o aromaterapii vždy zdůrazňuji, že je velice individuální. Co voní jednomu, nemusí vonět druhému. Co dělá dobře jednomu, druhý nemusí snášet. Nebýt sluníčka, nebyla by ani aromaterapie, ani člověk. Věřím, že se mnou budete souhlasit, že sluníčko lze považovat v určitém slova smyslu za součást aromaterapie. Zatímco v zimním období pospícháme domů, od prvních jarních dnů, kdy sluníčko začne vystrkovat své růžky, nás to naopak táhne z domu ven. A nelze se tomu ani divit. Sluneční svit v nás vyvolává biochemické reakce, které zahání zimní únavu, stejně tak deprese a zlepšuje náladu. Aktivuje tvorbu vitamínu D, zlepšuje látkovou výměnu.

Novinky: BodyEm

Není to tak dlouho, co jsem si povídal s jedním kamarádem a během řeči jsem použil staré známé přísloví: „Sytý hladovému nevěří…“ Usmál se na mě a opáčil otázkou: „A myslíš, že hladový uvěří přesycenému…?“ Ponechme bokem, kdo komu uvěří či nikoli už i proto, že např. některým přesyceným politikům bych nevěřil, ani kdyby byli na kost vyhublí… A to nejsem ani hladový, ani přesycený.

Novinky: Body-Salvia

Pohled z okna, krásně a lákavě svítící sluníčko. Nálada se okamžitě zlepší, člověk jako by ožil. Jaký lepší důkaz přicházejícího jara by si jeden mohl přát. Je to příjemné, postát, pro jistotu ještě v závětří, a nesměle stejně jako nedočkavěnastavit své tělo slunečním paprskům a těšit se z jeho tepla. Jaro je přede dveřmi a s ním i naše zvyšující se biologická aktivita. Mnozí z nás se na příchod jara a s ním teplého ročního období těší již od chvíle, kdy nastane ono pověstné dušičkové počasí. Pro mnohé s sebou příchod tepla přináší i specifické problémy ve formě zvýšeného pocení.

Novinka: Lecitol

Je libo masáž či koupel? Asi se mnou budete souhlasit, že obojí v dnešním uspěchaném světě již téměř patří do oblasti luxusu. Tedy nikoli finančního, ale časového. Masáž či koupel je věc jedna. Čím, nebo v čem se provádí, je věc druhá.

Novinky: Pod sprchou i meduňka

Krom jiných byla hitem mého mládí i písnička, jež začínala slovy: „Je, je, je nás jedenáct…“ V této souvislosti nutno podotknout, že hitem mého mládí „ještě“ nebyly alergie, neurodermatitidy a podobné „kůžičkové“ záležitosti. Ale doba se mění. Na tu písničku jsem si vzpomněl, když jsem počítal, kolik vlastně sprchovacích olejů KH v nabídce máme.

Novinky: Leciderma Shea Santal

Lecitinové krémy série Leciderma byly popsány v minulé Aromaterapii. Všechny. Ale než došlo k vytištění Aromaterapie, začali se o Lecidermu zajímat i pánové. Samozřejmě, že ne o ledajakou, ale o pánskou Lecidermu.

Aktuální téma: Bio? Spíše „kino“

Pokud pročítám různá pojednání o účincích, ať již hotových výrobků, či v nich obsažených surovin, nejenže se nestačím divit, ale stále více nabývám přesvědčení, že mi moji dodavatelé nedodávají stejně zázračné suroviny, ale neustále podstrkují jen samé podřadné věci. Trh se hemží přípravky, jež zaručeně likvidují vrásky. Hydratace pokožky i u nepovedených výrobků je záležitostí 24 hodin denně, ti šikovnější výrobci jistě budou požadovat i zavedení přestupných dní, a to nejen v přestupném roce, aby mohli každý den zavodňovat pokožku alespoň 36 hodin.

Co je co...: Není máslo jako máslo

Když se občas podívám na poštovní schránku, mám pocit, že bych se měl přestěhovat a novou adresu přísně tajit. Představy různých zadavatelů reklamy o tom, co vše bych mohl potřebovat, mi naznačují, že i Cheopsova pyramida by byla rychle těmito, povětšinou naprosto nepotřebnými, věcičkami zaplněna. Specifickou součástí reklamy jsou i informace o různých kosmetických surovinách, které permanentně přichází na trh.

Škola aromaterapie: Krok za krokem s kosmetikou

Jak správně pečovat o pleť s aromaterapeutickou kosmetikou Karel Hadek v domácím prostředí? Než čímkoli ošetříme obličej, je důležité důkladné očištění pokožky od veškerých nečistot z vnějšího prostředí, které ulpí na povrchu spolu s kožním mazem, stejně jako od make-upu, líčidel atd. Aby pokožka byla schopná absorbovat krémy, oleje či masky, musí být čistá.

Škola aromaterapie: Svatojánská třezalka

Jednou z poznámek, kterou jsem si již minulý rok v počítači udělal, bylo napsat v tomto pozdně jarním vydání Aroma­terapie pojed­nání o třezalce a třezalkovém oleji. Důvod je jednoduchý, tře­zal­ka zanedlouho začne kvést. Pokud se někdo rozhodne z třezalky si něco vyrobit, pak je na infor­mace správný čas.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Proč kosmetika, masáže? Proč pečovat o tělo?

Touha po kráse, ke které patří půvabný a přitažlivý vzhled, je stará jako lidstvo samo. Ideál krásy se však stále mění a každá doba si vytváří svůj vlastní typ. Vyvíjí se názor na oblékání, na úpravu vlasů, ale i na kosmetiku.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Cayatherm a pásový opar

Jednoho dne za mnou přišla kamarádka, která vyzkoušela některé přípravky pana Hadka, a protože s nimi byla spokojena, chtěla informaci, zda by něco z této kosmetiky nepomohlo její mamince, která právě prodělávala pásový opar. Pan Hadek doporučil CAYATHERM.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Vyzkoušejte Lipio-séra a omládnete

Jakmile se mi dostala novinka Lipio sérum RŮŽE do mé kou­pelny, ihned jsem si natřela celý obličej i ruce. Voněla jsem nádherně po růžích. Poznatky a zkušenosti jsem probírala se svými zákaznicemi, které už také okusily RŮŽOVÉ a LEVANDULOVÉ sérum. Ohlasy byly pozitivní, pleť se jim po několikadenním používání séra zdála velmi hebká, jemná a prozářená.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Nic není složité, když víte jak na to

O kosmetiku se zajímám od 16 let. Tedy více jak 40 let. Dříve to byla spíše „malovátka“ než nějaké přípravky na ošetření či pěstění pleti, těch bylo dost málo a většinou všichni používali stejné výrobky – protože byly univerzální. Již tehdy jsem chtěla být kosmetičkou, ale to byla výsada jen některých „vyvolených“. Přesto se kosmetika stala mým koníčkem. Nelitovala jsem času ani peněz na získávání informací z knih a časopisů a doslova jsem hltala všechny novinky.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Éteráčky, co nechcou ven z lahvičky

Pracuji jako poradce přes kosmetiku v Centru regenerace a psycho­hygieny v Brně. Naši klienti si pravidelně při návštěvách u kosmetiček našeho Centra objednávají výrobky firmy AKH. Pokud jsou spokojení, používají je v tichosti doma.

Z dopisů: Naši voňaví záchranáři

Posíláme pozdrav z Jižní Moravy od Hodonína všem, co taky fandí aromakosmetice firmy AKH. Zařizujeme si s manželkou nový byt, a jak tak poznáváme společné bydlení, zjišťujeme, že ty voňavé věcičky, jak říká moje žena „voňaví záchranáři“, bydlí trvale s námi.

Z dopisů: PRAKTICKÝ PRŮVODCE PŘÍRODNÍ VÝŽIVOU - Základní kurz

Cílem kurzu je: Seznámení s uceleným, vyváženým a vzájemně se podporujícím a doplňujícím souborem řešení. Zkvalitnění života klienta a poskytované služby.

Poradna

Hadkovské zamyšlení: Ministr i krabice…

Nejen slůvko „Bio“ se nám snaží vlézt do hlavy všemi dírkami, které jsou, byť i jen potenciálně, k dispozici. O své místo na slunci se pere se slůvkem „Eko“. Při pohledu na to, co vše slůvko „Bio“ na trhu projektuje, jsem čím dál tím více přesvědčen, že je odvozeno od slůvka biograf.

Hadkovské zamyšlení: Konečně…

Bylo to na podzim, co jsem se cítil více než trapně a vám zákazníkům psal pro vánoční vydání časopisu Aromaterapie omluvu, která se týkala našich „nefunkčně fungujících“ webových stránek. Tehdy jsem měl představu, že budou zprovozněny nejpozději do tří měsíců.

Koutek pro maminky: Pozor na čápy…

Minulé vydání časopisu Aromaterapie obsahovalo i slib, že v tomto čísle budeme věnovat pozornost aromaterapii ve vztahu k porodu. Nezbývá, než tento slib naplnit, byť úkol vidím jako přetěžký hned ze dvou důvodů. První spočívá v tom, že jsem rodu mužského, což anatomicky vylučuje vlastní tělesné zkušenosti. Druhý pak je dán individuálností účinků aromaterapie. Potěšitelné je, že neustále přibývá i dotazů na téma „voňavých porodů“.