Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 2/2008

Hadkovské zamyšlení: Ministr i krabice…

Nejen slůvko „Bio“ se nám snaží vlézt do hlavy všemi dírkami, které jsou, byť i jen potenciálně, k dispozici. O své místo na slunci se pere se slůvkem „Eko“. Při pohledu na to, co vše slůvko „Bio“ na trhu projektuje, jsem čím dál tím více přesvědčen, že je odvozeno od slůvka biograf.

Vždycky tam za mírný poplatek promítali to, co někdo natočil, protože se tímto způsobem živil. Slůvko „Eko“ není o nic méně tajemné. O to důležitější je, že v něm jsou obsaženy hned minimálně dva významy! Ekonomie i ekologie… V dnešní (stejně) těžké době (jako byla vždy) je zajímavé, kolik politiků se domnívá, že se lidem vede tak dobře, že musí rozházet nějaké ty peníze daňových poplatníků, aby se jim vedlo ještě lépe. Těší mě, že máme Ministerstvo životního prostředí. Ekologie je v kýbli, a tak začneme zdražovat pohonné hmoty. Ptáte se, jaký to má vliv na životní prostředí…? Já nevím, já jen píši, ale politikové jezdí a létají sem tam a kontrolují to, doslova a do písmene ze shora. A to nejen tyto vlivy… Protože jsme v EU, musí se kontrolovat i u sousedů. Tak třeba pan předseda vlády, dokonce z vlastní iniciativy a ve svém volném čase, kontroluje „Eko“ v oblasti Insbrucku. Pan „ekoministr“, aby šel národu vzorem, prý dokonce prodal služební auto, nechal se napíchat chlorofylem (bacha je i v konopí – nikoli ministr, ale chlorofyl) v přesvědčení, že v něm bude probíhat fotosyntéza a on nebude vylučovat kysličník uhličitý, ale naopak produkovat kyslík.

Nejen to, lze předpokládat, že celý proces látkové výměny by u něho měl probíhat úplně obráceně než u běžného smrtel­níka. Stane-li se tak, jakmile na zasedání vlády otevře pusu…, no nic, my to cítit nebudeme, bude mezi ministry.

Za povšimnutí stojí, že noviny píší, že je zelený. To dává tušit, že to asi bude holá pravda.

Těch ukázek, jak se stát (politici) příkladně i bezpříkladně (nehodící se prosím škrtnout) stará o vlastní „Eko“ a naší „Eko“ by vydalo na televizní seriál, podstatně delší než byl Dallas s Esmeraldou dohromady.

Mnozí si již však všimli, že hlásat vodu, posilněn dotovaným vínečkem v politických kantýnách, není to pravé ořechové. A tak nehledě na ony letecké „kontroly“ shora, přichází iniciativa zdola už i proto, že to druhé „Eko“ nelze podřizovat tomu prvnímu.

Píši o tom hlavně proto, že jsme si zvykli na nějaký styl života, který je sice na vysoké úrovni, nikoli ochrany přírody, ale konzumace. Také máme nějaký způsob myšlení, který dle mého pocitu je deformován pilnou činností reklamy. Vrcholem ekologického činění je pak poslušné třídění odpadu od zakoupeného zboží. To nás učí… Zatím nás ještě nikdo nezačal učit, že než třídit odpad, by pro ekologii bylo daleko větším pří­nosem chovat se tak, aby jak je to jen možné, odpad vůbec nevznikal…

Když jsem začínal s kosmetikou, měl jsem tak trochu i štěstí. Právě přicházela vlna „přírodní kosmetiky“. Samozřejmě, že i já jsem se „dozvěděl“, že (příroda-nepříroda) obal prodává. A tak abych prodával, zamýšlel jsem kosmetiku dávat navíc ještě do „hezkých a prodávajících“ papírových obalů.

A jejich funkčnost…? Nalákat oko, doma vybalit a hodit do odpadu. Nic více, nic méně.

A tak se papírové obaly nejen nekonaly, ale nekonají a konat nebudou. A takových maličkostí provází kosmetiku s logem KH podstatně více. Ve svých pojednáních vždy zdůrazňuji nevhodnost použití minerálních olejů pro pokožku. Ani z hlediska ekologického v kosmetice nejsou vítány. Jejich biologická odbouratelnost v přírodě je více než mizerná. Co klient nevidí, je prakticky bezodpadové hospodářství firmy AKH. Suroviny, které pořizujeme pro výrobu kosmetiky, požadujeme buď v plechových sudech, které po vyprázdnění přijdou do starého železa, či plastových obalů, které jsou mnohonásobně využívány. Snaha o co nejmenší zatěžování životního prostředí jde dokonce tak daleko, že od různých firem odebíráme použité kartony, které by jinak skončily v likvidaci a tyto pak znovu používáme. Z hlediska pracovní náročnosti by bylo pochopitelně jednodušší a pohodlnější vypsat objednávku na nové kartony a nechat si je až pod nos dovézt. Ale i zde je nepsaná otázka, proč vytvářet nový odpad, proč nepoužít ono nutné zlo, které již tak jako tak vzniklo. Pokud mluvím o kosmetice, kosmetice bez konzervace, přírodních surovinách a aromaterapii, pak je to i o životě. A naše existence zde by měla přírodu zatěžovat na všech úrovních nejméně, jak jen to jde. Začínaje ministrem a krabicí konče…

Karel Hadek

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Pokud píši o aromaterapii vždy zdůrazňuji, že je velice individuální. Co voní jednomu, nemusí vonět druhému. Co dělá dobře jednomu, druhý nemusí snášet. Nebýt sluníčka, nebyla by ani aromaterapie, ani člověk. Věřím, že se mnou budete souhlasit, že sluníčko lze považovat v určitém slova smyslu za součást aromaterapie. Zatímco v zimním období pospícháme domů, od prvních jarních dnů, kdy sluníčko začne vystrkovat své růžky, nás to naopak táhne z domu ven. A nelze se tomu ani divit. Sluneční svit v nás vyvolává biochemické reakce, které zahání zimní únavu, stejně tak deprese a zlepšuje náladu. Aktivuje tvorbu vitamínu D, zlepšuje látkovou výměnu.

Novinky: BodyEm

Není to tak dlouho, co jsem si povídal s jedním kamarádem a během řeči jsem použil staré známé přísloví: „Sytý hladovému nevěří…“ Usmál se na mě a opáčil otázkou: „A myslíš, že hladový uvěří přesycenému…?“ Ponechme bokem, kdo komu uvěří či nikoli už i proto, že např. některým přesyceným politikům bych nevěřil, ani kdyby byli na kost vyhublí… A to nejsem ani hladový, ani přesycený.

Novinky: Body-Salvia

Pohled z okna, krásně a lákavě svítící sluníčko. Nálada se okamžitě zlepší, člověk jako by ožil. Jaký lepší důkaz přicházejícího jara by si jeden mohl přát. Je to příjemné, postát, pro jistotu ještě v závětří, a nesměle stejně jako nedočkavěnastavit své tělo slunečním paprskům a těšit se z jeho tepla. Jaro je přede dveřmi a s ním i naše zvyšující se biologická aktivita. Mnozí z nás se na příchod jara a s ním teplého ročního období těší již od chvíle, kdy nastane ono pověstné dušičkové počasí. Pro mnohé s sebou příchod tepla přináší i specifické problémy ve formě zvýšeného pocení.

Novinka: Lecitol

Je libo masáž či koupel? Asi se mnou budete souhlasit, že obojí v dnešním uspěchaném světě již téměř patří do oblasti luxusu. Tedy nikoli finančního, ale časového. Masáž či koupel je věc jedna. Čím, nebo v čem se provádí, je věc druhá.

Novinky: Pod sprchou i meduňka

Krom jiných byla hitem mého mládí i písnička, jež začínala slovy: „Je, je, je nás jedenáct…“ V této souvislosti nutno podotknout, že hitem mého mládí „ještě“ nebyly alergie, neurodermatitidy a podobné „kůžičkové“ záležitosti. Ale doba se mění. Na tu písničku jsem si vzpomněl, když jsem počítal, kolik vlastně sprchovacích olejů KH v nabídce máme.

Novinky: Leciderma Shea Santal

Lecitinové krémy série Leciderma byly popsány v minulé Aromaterapii. Všechny. Ale než došlo k vytištění Aromaterapie, začali se o Lecidermu zajímat i pánové. Samozřejmě, že ne o ledajakou, ale o pánskou Lecidermu.

Aktuální téma: Bio? Spíše „kino“

Pokud pročítám různá pojednání o účincích, ať již hotových výrobků, či v nich obsažených surovin, nejenže se nestačím divit, ale stále více nabývám přesvědčení, že mi moji dodavatelé nedodávají stejně zázračné suroviny, ale neustále podstrkují jen samé podřadné věci. Trh se hemží přípravky, jež zaručeně likvidují vrásky. Hydratace pokožky i u nepovedených výrobků je záležitostí 24 hodin denně, ti šikovnější výrobci jistě budou požadovat i zavedení přestupných dní, a to nejen v přestupném roce, aby mohli každý den zavodňovat pokožku alespoň 36 hodin.

Co je co...: Není máslo jako máslo

Když se občas podívám na poštovní schránku, mám pocit, že bych se měl přestěhovat a novou adresu přísně tajit. Představy různých zadavatelů reklamy o tom, co vše bych mohl potřebovat, mi naznačují, že i Cheopsova pyramida by byla rychle těmito, povětšinou naprosto nepotřebnými, věcičkami zaplněna. Specifickou součástí reklamy jsou i informace o různých kosmetických surovinách, které permanentně přichází na trh.

Škola aromaterapie: Krok za krokem s kosmetikou

Jak správně pečovat o pleť s aromaterapeutickou kosmetikou Karel Hadek v domácím prostředí? Než čímkoli ošetříme obličej, je důležité důkladné očištění pokožky od veškerých nečistot z vnějšího prostředí, které ulpí na povrchu spolu s kožním mazem, stejně jako od make-upu, líčidel atd. Aby pokožka byla schopná absorbovat krémy, oleje či masky, musí být čistá.

Škola aromaterapie: Svatojánská třezalka

Jednou z poznámek, kterou jsem si již minulý rok v počítači udělal, bylo napsat v tomto pozdně jarním vydání Aroma­terapie pojed­nání o třezalce a třezalkovém oleji. Důvod je jednoduchý, tře­zal­ka zanedlouho začne kvést. Pokud se někdo rozhodne z třezalky si něco vyrobit, pak je na infor­mace správný čas.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Proč kosmetika, masáže? Proč pečovat o tělo?

Touha po kráse, ke které patří půvabný a přitažlivý vzhled, je stará jako lidstvo samo. Ideál krásy se však stále mění a každá doba si vytváří svůj vlastní typ. Vyvíjí se názor na oblékání, na úpravu vlasů, ale i na kosmetiku.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Cayatherm a pásový opar

Jednoho dne za mnou přišla kamarádka, která vyzkoušela některé přípravky pana Hadka, a protože s nimi byla spokojena, chtěla informaci, zda by něco z této kosmetiky nepomohlo její mamince, která právě prodělávala pásový opar. Pan Hadek doporučil CAYATHERM.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Vyzkoušejte Lipio-séra a omládnete

Jakmile se mi dostala novinka Lipio sérum RŮŽE do mé kou­pelny, ihned jsem si natřela celý obličej i ruce. Voněla jsem nádherně po růžích. Poznatky a zkušenosti jsem probírala se svými zákaznicemi, které už také okusily RŮŽOVÉ a LEVANDULOVÉ sérum. Ohlasy byly pozitivní, pleť se jim po několikadenním používání séra zdála velmi hebká, jemná a prozářená.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Nic není složité, když víte jak na to

O kosmetiku se zajímám od 16 let. Tedy více jak 40 let. Dříve to byla spíše „malovátka“ než nějaké přípravky na ošetření či pěstění pleti, těch bylo dost málo a většinou všichni používali stejné výrobky – protože byly univerzální. Již tehdy jsem chtěla být kosmetičkou, ale to byla výsada jen některých „vyvolených“. Přesto se kosmetika stala mým koníčkem. Nelitovala jsem času ani peněz na získávání informací z knih a časopisů a doslova jsem hltala všechny novinky.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Éteráčky, co nechcou ven z lahvičky

Pracuji jako poradce přes kosmetiku v Centru regenerace a psycho­hygieny v Brně. Naši klienti si pravidelně při návštěvách u kosmetiček našeho Centra objednávají výrobky firmy AKH. Pokud jsou spokojení, používají je v tichosti doma.

Z dopisů: Naši voňaví záchranáři

Posíláme pozdrav z Jižní Moravy od Hodonína všem, co taky fandí aromakosmetice firmy AKH. Zařizujeme si s manželkou nový byt, a jak tak poznáváme společné bydlení, zjišťujeme, že ty voňavé věcičky, jak říká moje žena „voňaví záchranáři“, bydlí trvale s námi.

Z dopisů: PRAKTICKÝ PRŮVODCE PŘÍRODNÍ VÝŽIVOU - Základní kurz

Cílem kurzu je: Seznámení s uceleným, vyváženým a vzájemně se podporujícím a doplňujícím souborem řešení. Zkvalitnění života klienta a poskytované služby.

Poradna

Hadkovské zamyšlení: Ministr i krabice…

Nejen slůvko „Bio“ se nám snaží vlézt do hlavy všemi dírkami, které jsou, byť i jen potenciálně, k dispozici. O své místo na slunci se pere se slůvkem „Eko“. Při pohledu na to, co vše slůvko „Bio“ na trhu projektuje, jsem čím dál tím více přesvědčen, že je odvozeno od slůvka biograf.

Hadkovské zamyšlení: Konečně…

Bylo to na podzim, co jsem se cítil více než trapně a vám zákazníkům psal pro vánoční vydání časopisu Aromaterapie omluvu, která se týkala našich „nefunkčně fungujících“ webových stránek. Tehdy jsem měl představu, že budou zprovozněny nejpozději do tří měsíců.

Koutek pro maminky: Pozor na čápy…

Minulé vydání časopisu Aromaterapie obsahovalo i slib, že v tomto čísle budeme věnovat pozornost aromaterapii ve vztahu k porodu. Nezbývá, než tento slib naplnit, byť úkol vidím jako přetěžký hned ze dvou důvodů. První spočívá v tom, že jsem rodu mužského, což anatomicky vylučuje vlastní tělesné zkušenosti. Druhý pak je dán individuálností účinků aromaterapie. Potěšitelné je, že neustále přibývá i dotazů na téma „voňavých porodů“.