Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 1/2013

Poradna

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat na dávkování vitamínu C. V letáku se uvádí 80 až 100 mg denně. Jak se to z prášku dá určit? Je to na špičku nože, nebo existuje jiná možnost odměření?

Děkuji a přeji pěkný den,
Jan S.

 

Milý pane Jane,

toto je dávkování, které je předepsáno legislativou. Běžně používané dávky pro dospělého člověka jsou i kolem 500 g. V době nachlazení krátkodobě i více než 1 000 mg. Požití více než 1 000 mg pak je nežádoucí, dávkování nad 5 000 mg by mohlo vyvolat tvorbu ledvinových kamenů. Vitamín C je ve vodě rozpustný vitamín, který nejen podléhá velice rychle látkové výměně, ale je i velice rychle vyplavován z těla. Z tohoto pohledu tedy při rozumném používání žádné předávkování nehrozí. Množství je tedy od „na špičku nože“ až po cca ½ moka lžičky na den. Zde bych jen podotkl, že tento vitamín jsem uvedl na trh v této formě, aby se dal použít do nápoje (voda, čaj apod.) a popíjet v průběhu celého dne. Tímto je pak zaručeno permanentní zásobování organismu tímto vitamínem, který je důležitý pro vylučování hormonů z nadledvinek, zlepšuje hospodaření organismu se stopovými prvky, hlavně pak železa a vápníku, posiluje imunitu, podílí se na snižování hladiny cholesterolu, má pozitivní vliv na stav zubů a je také známo, že působí jako prevence vzniku arteriosklerózy.

Budu rád, pokud Vám moje odpověď bude alespoň trošku užitečná.

Karel HadekDobrý den,

mohl byste mi prosím ještě doporučit něco pro mne a mého manžela na kvasinky? Je to u nás stále takový kolotoč.

Děkuji, Hana S.

 

Milá paní Hano,

i tentokráte Vám děkuji za Váš mail i důvěru, se kterou se na mě se svým dotazem obracíte. Problém kvasinkových onemocnění byl již mnohokráte probírán na stránkách Aromaterapie. I ve Vašem případě bych jako první doporučil používání extraktu ELEUTHEROCOCCU na posílení imunity. Pro účely intimní hygieny bych Vám i Vašemu manželovi doporučil mycí olej INTIMA. No a na kvasinky pak, na denní použití preparát CANDISAN a na noc preparát FEMISHEA. Rád bych zmínil i skutečnost, že u mnohých žen je primárně problém způsoben kvasinkami v trávicím traktu. Análním otvorem se dostávají na povrch pokožky a migrují k pohlavním orgánům. V důsledku tohoto jevu se pak mohou plísňové problémy spojené s pohlavními orgány jevit jako neřešitelné. V tomto případě je nezbytně nutné věnovat pozornost trávicímu traktu a soustředit se na jejich likvidaci právě zde.

Budu rád, pokud Vám moje odpověď bude alespoň trošku užitečná.

Další informace o zmiňovaných preparátech a jejich použití najdete jak na www.karelhadek.eu, v e-shopu, tak i v časopisech Aromaterapie, které jsou též na našem webu ke stažení ve formátu pdf. Mnohé jak praktické, tak i užitečné rady a informace poskytuje i webová poradna.

Přeji Vám vše nejlepší, hlavně pak to nejdůležitější – zdraví.

Váš Karel HadekDobrý den,

bylo by prosím možné uveřejnit v některém z dalších čísel časopisu, a také umístit na webové stránky několik základních tipů a rad týkajících se domácí péče o Vaše preparáty? Mám na mysli především skladování, přechovávání v menších, opětovně používaných lahvičkách a jejich čištění. Měli byste také tip na dobré vyčištění nádobky aromalampy?

Vím, že dílčí informace jsou obsaženy v různých článcích, kde byly zrovna aktuální – např. základní doba trvanlivosti a zásady skladování v katalozích, ale nejsou pohromadě a někdy je problém si zrovna vzpomenout, kdy a kde se ta konkrétní informace vyskytla. Jsem Vaší zákaznicí už několik let a jsem za Vaše výrobky velmi vděčná, protože mi opravdu pomohly a pomáhají dál. V podstatě celý život mě doprovází výkyvy v imunitě a s nimi spojené různé kožní reakce. Naučila jsem se s nimi žít, ale mnohé se mi díky Vašim radám týkajícím se přístupu k celkové očistě organismu a Vašim přípravkům, včetně Eleutheroccocu a Candiölu, daří zvládat mnohem lépe. Takže na ně nedám dopustit a už bych neměnila. Vaše výrobky nejsou určitě pro většinu zákazníků cenově nedostupné, ale pro mě osobně stále ještě hůř dosažitelné – zvolila jsem si totiž práci v neziskovém sektoru, kterou mám sice ráda, ale díky níž mám také permanentně poměrně hluboko do kapsy. To mě vede k tomu, že se snažím využít různých typů úspor, které nabízíte – využívám sezonní slevy, objednávám společně s kamarádkou a objednáváme v baleních o větším objemu, o které se pak podělíme. Většinu výrobků uchovávám v ledničce, a ty, které zrovna používám, dávám do menších lahviček (např. regenerační obličejový olej, sprchové a zubní oleje) a kelímků.  

To, že je potřeba si hlídat především čistotu uzávěrů a čistit je od zbytků pravidelně Thymiconem, jsem se samozřejmě dočetla. Stejně tak jsem se poučila z toho, jak byl v časopise popsán postup přípravy preparátů a desinfekce obalů před plněním po otevření nové provozovny v Kšicích. Ráda bych se ale dozvěděla, jaká je únosná míra recyklace menších nádobek. Dózičky na krémy se mi daří čistit dobře. Neznámou pro mě ale zůstávají lahvičky. Zatímco skleněné lahvičky např. na obličejový olej vyčistím vařící vodou, s kapátky už je to horší. To se mi nikdy v domácích podmínkách nepodařilo. A přestože nemám ráda plýtvání a využívám věci opakovaně, mám natolik v úctě své zdraví, že je nechci rozhodně zbytečně ohrožovat – pokud bych tedy věděla, že např. s recyklovaným kapátkem už si trochu zahrávám s nezávadností preparátu, a potažmo svou kůží, raději si pořídím kapátko nové (to už také pro jistotu dělám). V tomto ohledu budu vděčná za pár rad, které by mi osvětlily, co je ještě únosné a co ne, na co si dát pozor – oči a nos člověku hodně napoví, ale některé věci prostě vidět nejsou. Např. plastové lahvičky vařící vodou vypláchnout dost dobře nejdou (ne že bych to nezkoušela). Výsledek si jistě dovedete představit. :)

Pokoušela jsem se vydolovat nějaké informace z kamarádky, která absolvovala Váš základní a pokračovací kurz, ale řekla mi, že jste zrovna tyto věci nějak podrobněji neprobírali – a já se vůbec nedivím, při všech těch informacích, které by kurzy měly obsáhnout. Jak už jsem se zmínila, nebráním se nákupu nových kapátek a lahviček, jen bych ráda věděla, jak často je to opravdu nutné a na co si dát pozor. Recyklaci dám přednost jen potud, pokud nebude ohrožovat kvalitu výrobku a mé zdraví.

Předem mnohokrát děkuju za radu, mějte se moc hezky,
Jana U., Bzenec

 

Milá paní Jano,

děkuji Vám za Váš nejen milý, ale i podnětný mail. Máte pravdu, některá Vámi zmíněná témata byla z části a ne jednou probírána v časopise Aromaterapie. Jiná pak vůbec.

Začnu tedy u trvanlivosti preparátú. Tu netřeba nikde hledat, ta je vyznačena na každém výrobku. Pokud je preparát uchováván v chladu, nejlépe v lednici, trvanlivost se výrazně prodlužuje, neboť „stárnutí“ preparátu za těchto podmínek probíhá podstatně pomaleji. Co se recyklace použitých dóziček a lahviček týká, musím s Vámi jen a jen souhlasit. Jsou sice průmyslově recyklovatelné, bohužel, někdy zákazníkem několikráte zaplacená recyklace začíná a končí v peci nějaké spalovny. Vy ale zmiňujete vlastní „recyklaci“. Dózy stačí vytřít papírovým ubrouskem a zbavit větších zbytků tuku. Následně omýt vodou a partie závitů pak třeba i kartáčkem. Po osušení doporučuji zbavit dózu i stopových množství tuku, či jiných nečistot preparátem THYMICON. Takto ošetřená dóza je připravena k dalšímu použití.

Ani plastové lahvičky nejsou žádný velký problém. Zde nelze používat tak horkou vodu jako u skla. Stačí ale i voda teplá a tou se největší zbytky olejů vypláchnou. U KO, SO a dalších olejů které po smíchání s vodou vytváří emulze je lahvička celkem čistá. Lahvičky od masážních olejů a dalších neemulgovaných olejů lze vypláchnout za použití mycích výrobků běžně používaných na nádobí. Dále následuje několikanásobné propláchnutí vodou, aby se dokonale odstranily zbytky jak původních olejů, tak i mycích prostředků. Necháme je vyschnout, a poté zase přijde ke slovu THYMICON. Lahvičky vně dočistíme buničinovým kapesníkem a uvnitř dezinfikujeme. I zde nám poslouží THYMICON. Pokud čištění věnujete náležitou pozornost, pak lze plastové obaly takto „recyklovat“ pomalu až do nekonečna. I pipety lze používat vícenásobně. Jsou rozebíratelné na skleněné a plastové části. Skleněné trubičky lze i vyvařit a plast řádně omýt prostředky na nádobí a opláchnout. Thymicon i zde v závěrečné fázi, tedy před použitím, vše dezinfikuje. To, co děláte, je smysluplné. Dobře vyčištěné obaly lze bez obav i nadále používat.

Když se podívám kolem sebe, občas mě bere amok. Všichni chytří nás učí, jak zacházet s odpadem. Jako by nikoho nenapadlo, že by bylo smysluplnější tvorbě odpadu předcházet. Mnozí, předpokládám, kmotři a političtí trafikanti mají naopak zájem, aby se odpad vytvářel. Na jeho likvidaci vydělávají těžké peníze. Jak jinak ohodnotit skutečnost, že za každou krabici, každou dózičku, každou lahvičku, kterou pošleme zákazníkovi, musíme ze zákona zaplatit za: „zpětný odběr a využití odpadu z obalů“, ač tyto jdou ke spotřebiteli, který, jak jinak než ze zákona, platí podruhé za svoz komunálního odpadu, kde použité obaly končí. A to ještě nemluvím o evropské legislativě, kterou z mého pohledu nelze označit jinak než za rakovinový nádor na těle ekologie. Papíry a papíry, v rámci ochrany spotřebitele. Ochrany, kterou lze zajistit jednodušeji, levněji. A právě v tom je kámen úrazu. Levněji by znamenalo, že zbude méně peněz pro eurokomisaře, kteří se o sobě domnívají, že mají patent na rozum. V mých očích je to patent na blbost. A ochrana zákazníka? Mafie také chrání, když se platí. Dokonce i bez europapírování.

Co se čištění aromalamp týká, zde by dle mého názoru mohl pomoci ORANGE-SANITOL. Pár kapek nakapat na nečistoty v nádobce, překrýt potravinářskou fólií, aby se ORANGE-SANITOL nemohl odpařovat a po čase způsobil rozpuštění nečistot. Ty by pak měly jít odstranit hubkou či pískem na nádobí. 

Tak a tím končí návod na domácí znovuvyužití použitých obalů. Doufám, že jsem nic neopomněl a přeji, ať nejen Vám, ale i všem, kteří chtějí smysluplně využívat použité obaly, i nadále dobře slouží.

Váš Karel HadekDobrý den,

chci se zeptat, jaký byste mi doporučili sprchový olej, na intimní hygienu pro muže. Ty klasické sprchové gely mi nedělají dobře a u rodičů jsem viděl nějaké vaše přípravky, tak jsem si řekl, že se zeptám.

Děkuji za odpověď.
Tomáš L.

 

Milý pane Tomáši,

pro účely intimní hygieny jsou zde dva speciální preparáty HY-INTIMA a HY-INTIM H. V principu se jedná o stejné preparáty, které se odlišují jen a jen vůní. Samozřejmě, že je lze použít nejen pro účely intimní hygieny, ale i na běžné sprchování celého těla. Vzhledem k lidské sexualitě je velice podivné, že ženy se dožadují preparátů pro ženy a naopak muži zase shání něco speciálního pro muže. A tak za účelem splnění požadavku trhu je HY-INTIMA „určena“ ženám, a HY-INTIM H pak zase mužům. Vždy rád s potěšením zaručuji, že z hlediska použití je úplně jedno, kdo jaký preparát používá. Jako fenomenální důkaz nabízím i fakt, že po aplikaci těchto preparátů ještě nikdy v historii nikomu nic neupadlo. A nejen to. Dokonce ani nenarostlo… Jinak pro účely intimní hygieny lze použít kterýkoli sprchovací olej až na jednu výjimku. Tou je sprchovací olej FRISCH. Obsahuje éterické oleje, které dráždí chladové receptory. Po jeho použití v intimní oblasti by se dotyční cítil i jak ledový král či královna.

Přeji Vám krásné dny

Karel HadekDobrý den, pane Hadku,

velmi Vám děkuji za Vaši odpověď, která mi velmi pomohla. Ráda bych Vás ještě poprosila o radu, jak éterické oleje v domácnosti, pokud nemám aromalampu, používat k  provonění místnosti Dále bych Vás ráda poprosila o informaci, zda je možné, aby například v ložnici byl použit jiný éterický olej, např. jak píšete z borovicového jehličí, než v kuchyni (zde jsem si vybrala mandarinkový olej) a v koupelně (např. eukalyptus). A poslední otázka, zda je možné uvedené éterické oleje používat v domácnosti, kde máme roční dítě.

Předem Vám velmi děkuji za Vaši odpověď a přeji hezké dny.
Jarmila P.

 

Milá paní Jarmilo,

já sám jsem vždy říkal, že aromalampa je sice hezké zařízení, ale nikoli nezbytné. Někdy dokonce i nevhodné, alespoň tam, kde jsou malé děti, může aromalampa představovat bezpečnostní riziko. Při převrhnutí se může děcko nejen opařit, ale hořící svíčka může také způsobit požár. Zde je možné dát na topení nejlépe keramické zvlhčovače vzduchu a nakapat do nich é terické oleje. Taktéž je možné nakapat éterické oleje na nějaký nosič a volně odpařovat. Jako vhodné lze označit např. výrobky ze dřeva, do kterého se oleje vsáknou, a následně odpařují. Stejně tak dobře poslouží i bavlněný hadřík či buničina, které se oleji pokapou a někde položí, či zavěsí. I zde se pak éterické oleje volně odpařují do prostoru. U další otázky nevidím důvod, proč by nemohly být použity jiné oleje např. v ložnici a jiné v obývacím pokoji. To je dokonce v některých případech žádoucí. V obýváku většinou netoužíme usnout, tedy žádné oleje, či směsi typu „na dobrou noc“. Ty jsou príma naopak pro ložnici. Tedy za předpokladu, že chceme spát. I na poslední otázku je odpověď ano. Snad jen u eukalyptu bych doporučoval u malých dětí spíše citronový eukalypt. Tento olej je podstatně jemnější a pro malé děti vhodnější. Budu rád, pokud Vám moje odpověď bude alespoň trošku užitečná.

Přeji Vám hezké dny ,

Váš Karel Hadek

Úvodní slovo Karla Hadka

Čtyři roční období, tedy jaro, léto, podzim a zima se nám střídají s neměnnou pravidelností, dalo by se říci od nepaměti.

Novinky: Doobjednávky

Každému se může stát, že po odeslání objednávky si vzpomene, že by rád ještě nějakou tu opomenutou maličkost, či nově vzniklou potřebnost připojil ke své původní objednávce.

Novinky: E-mailové adresy

V minulém čísle časopisu jsme oznamovali, že budeme mít nové webové stránky, e-shop a účetní program.

Novinky: Lipio-Karloff

Cesty Páně jsou někdy prostě nevyzpytatelné. A neb, kam čert nemůže, tam nastrčí ženskou. Těmto dvěma větám přesně odpovídá vznik nového preparátu LIPIO KARLOFF.

Novinky: OLEOSOL PEDI

V minulém čísle časopisu Aromaterapie jsme vám představili celou sérii novinek masážních balzámů Oleosol. Mnozí z vás měli možnost, v rámci vánočních nákupů, se s touto novinkou seznámit. Tisíce preparátů OLEOSOL BAL cestovalo díky Ježíškovi ze Kšic do všech koutů republiky.

Novinky: Samea

Po obrovské oblibě, které se těší ORANGE-SANITOL, se roztrhl pytel s dotazy, zda by bylo možné vyrábět i další ekologické čisticí prostředky pro domácnost. Odpovědi na tyto dotazy byly ale celkem jednoznačné. Tedy nikoli.

Novinky: Ohlas „králíčka“

Milí čtenáři voňavého časopisu pro krásu a zdraví Aromaterapie, jako pokusný králíček, v mém případě rodu ženského, bych se s vámi ráda podělila o svůj zážitek se semínky. Jééééé, nebude to za dveřmi ložnice, ale za dveřmi kuchyně, jde totiž o moučku směsi rostlinných semínek.

Novinky: PARFÉMY

Šest novinek, které vás mohou provázet po celý den. Ano, jde o parfémy, ale ne ledajaké. Nejsou to syntetické vůně, ale opět čistě siličné vůně z květů, plodů, listů, kůry, kořene, pryskyřice.

Slovo odborníka: Budeme vás strašit, budeme vám lhát…

Když jsem dopisoval druhou stránku minulého, tedy vánočního vydání časopisu Aromaterapie, blížily se nejen Vánoce, ale i Nový rok. Za sebe i za zaměstnance jsem všem čtenářům přál do nového roku pevné zdraví, a také aby ten letošní rok byl rokem úsměvů. Na tom si skálopevně trvám! I když občas musím konstatovat, že by jeden nejraději plakal.

Slovo odborníka: Sbírka zákonů č. 350/2011

ze dne 27. října 2011 o chemických látkách a chemických směsích a o změně některých zákonů (chemický zákon)

Slovo odborníka: TESTOVÁNO – NETESTOVÁNO?

Vždy, když jsem na stránkách časopisu Aromaterapie psal na téma „testováno na zvířatech“, jsem dle nejlepšího svědomí uváděl, že u kosmetiky s logem KH se nejedná o kosmetiku testovanou na zvířatech.

Slovo odborníka: Levandulový olej

Není překvapením, že levandulový olej je v kosmetice velice oblíbený a nachází v ní široké uplatnění. Je možné ho s úspěchem použít pro ošetřování všech typů pleti, se zvláštním doporučením pro přecitlivělou pokožku, akné a kuperózu. Levandulový olej podporuje obnovu kožních buněk a slouží jako přirozený omlazovací prostředek.

Zkušenosti a rady: Zkušenosti z Novosibirsku

Naše rodina nakupuje výrobky Vaší společnosti už tři roky. Používáme pleťové krémy, krémy na ruce, rostlinné oleje, různé koupelové oleje, vlasové oleje a mnoho dalších přípravků. Během celé této doby jsme nezpozorovali žádné nežádoucí účinky, jen pozitivní.

Zkušenosti a rady: Dobrý den, vážený pane Hadku!

Dovolte mi, abych jménem celé své rodiny vyjádřila nejhlubší vděčnost za Vaši dlouholetou práci, jež vedla k těmto nádherným výrobkům. Kupujeme produkty firmy „Karel Hadek“ roky a během té doby jsme nezaznamenali jediný negativní výsledek – pouze pozitivní efekty!

Zkušenosti a rady: Tanaderm

Je tomu již několik let, kdy jsem trpěla úporným ekzémem na chodidle pravé nohy. Tvořící se puchýřky svěděly a bolely, během několika dnů se slévaly do větších puchýřů a kůže praskala. Pomáhalo jen propíchnout, opakovaně vymačkat a hledat další záškodnické puchýřky. Pak najednou, po jakýchsi tabletkách, vše odeznělo.

Zkušenosti a rady: Atopický ekzém

Milí čtenáři naší voňavé „Aromky“, prožili jste někdy lásku na první pohled? Já ano, dokonce doslova a do písmene na vlastní kůži!

Zkušenosti a rady: Zubní olej «Karel Hadek» rozšíření oblasti použití

O skutečnosti, že je ZUBNÍ OLEJ «Karel Hadek» vynikající prostředek pro péči o ústa a zuby, nebudu psát, to je zřejmé a dobře známé. Chci psát o dalších možnostech jeho použití, o případech, kdy ZUBNÍ OLEJ může opravdu pomoci.

Zkušenosti a rady: Vaše reakce

Dobrý den, paní Švorcová, velice, velice Vám děkuji za krásný začátek pracovního dne – začetla jsem se, až jsem zapomněla na to, že jsem v práci. Vytisknu si to a beru s sebou na víkend do školy – tím Vám udělám reklamu, neboť se o časopis samozřejmě podělím s kolegyněmi-kamarádkami.

Zkušenosti a rady: Díky.

Dobrý den, nedávno jsem po telefonu mluvila s paní Švorcovou, abych si nechala poradit ohledně správného použití preparátů, které jsem si chtěla od firmy KH, zakoupit. Nechtěla jsem totiž znovu psát svůj dotaz mailem, protože by to bylo již potřetí během velmi krátké doby.

Zkušenosti a rady: Vazivové výrůstky

Dobrý den, používám vaše preparáty (oleje, masti) a jsem s nimi velmi spokojena. Chci se s Vámi podělit o velmi zvláštní zkušenost s použitím krému proti celulitidě. Jedná se o krém CELLU-THERAP v bílém kelímku se zelenými nápisy.

Zkušenosti a rady: Aromaterapie, královna kosmetiky a zdraví

„Ono to vážně zabralo!“ „Ze začátku jsem tomu nevěřila, ale stal se zázrak.“ „Ta vůně, to je nádhera.“ „Ten zánět močáku opravdu zmizel.“

Zkušenosti a rady: Aromalampa Nefertum

Aromalampa Nefertum vznikla jako přirozená reakce na neutěšené zkušenosti s různými aromalampami, které jsem denně používal při práci s čakrami. Nespokojenost s vlastnostmi aromalamp mne vedla k rozhodnutí vyrobit si svou vlastní, která bude splňovat mé potřeby.

Poradna

Koutek pro maminky: Maminkám a nejen jim

Milí příznivci hádkovských voňátek a mazátek, již delší dobu používám s velkou spokojeností všechny možné preparáty z dílny pana Hadka. A protože každá životní etapa s sebou nese jiné potřeby, nalézám se právě v období testování preparátů a éterických olejů vhodných k péči o děti. V poslední době našly v naší koupelně místo následující lahvičky.

AromaFauna: Artico Danetta Goddess – Český junior šampion a Klubový junior šampion

Artík – moje „aroma dítě“ – dospěl a ve svých 13. měsících získal titul Český junior šampion a Klubový junior šampion!!!

AromaFauna: Dobrý den, paní Michaelo!

Chci vám poděkovat za Vaše rady. Jsem z Ruska, v listopadu jsem se na Vás obrátila o radu ohledně problému s mým psem plemene mini toy-teriér.

AromaFauna: FAUNA CELIBAT

Milé čtenářky a vážení čtenáři. Vlastním malou smečku chlupatých mazlíčků plemene Shih-tzu. Jak fenky, tak i dva psy. Mám je moc rád a beru je jako členy rodiny.

AromaFauna: Silice a kočky

Milá paní Švorcová, chtěla bych se s Vámi podělit o střípek zkušeností s éterickým olejem a kočkami.