Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 1/2013

Slovo odborníka: Sbírka zákonů č. 350/2011

ze dne 27. října 2011 o chemických látkách a chemických směsích a o změně některých zákonů
(chemický zákon)

 

ČÁST PRVNÍ – CHEMICKÉ LÁTKY A CHEMICKÉ SMĚSI

Tento zákon zapracovává příslušné předpisy Evropské unie, navazuje na přímo použitelné předpisy Evropské unie a upravuje:

a) práva a povinnosti právnických osob a podnikajících, fyzických osob při výrobě, klasifikaci, zkoušení nebezpečných vlastností, balení, označování, uvádění na trh, používání, vývozu a dovozu chemických látek nebo látek obsažených ve směsích nebo předmětech

b) klasifikaci, zkoušení nebezpečných vlastností, balení, označování a uvádění na trh chemických směsí na území České republiky. Tento zákon se vztahuje na látky; látky obsažené ve směsi nebo předmětu a směsi.

 

A bude hůře, nebo lépe?

Díky tomuto zákonu se od prosince 2012 setkáváte ve svých balíčcích s letáčkem, který, vám musíme oznámit „nebezpečnost“ vámi objednaných éterických olejů. Ze zmíněného zákona pro nás vyplývá povinnost informovat spotřebitele o „nebezpečnosti“ éterických olejů. Je možné, že v budoucnosti přijdou na pořad zřejmě i oleje rostlinné. Mají sice potravinářskou kvalitu, běžně se používají v kuchyni na vaření, pečení či smažení, ale u nás jsou používány tyto „nebezpečné olejíčky“pro výrobu kosmetiky.

Zákon „hodil“ všechny látky do jednoho pytle bez rozdílu původu a složení. Opět zde nejspíše zapracovalo farmaceutické a chemické lobby. Co vše to přináší pro nás jako prodejce éterických olejů a směsí, vypisovat nechci, bylo by to na jedno celé číslo časopisu. Již brzy se setkáte na www.karelhadek.eu s úplnými bezpečnostními listy u všech éterických olejů či jejich směsí, namísto nynějšího příbalového letáku. V plné verzi najdete i stanovenou toxicitu éterického oleje. Sami uvidíte, jak vysoké jsou eventuální toxické dávky. Zde pozor, není uváděna smrtelná dávka, pouze orální toxicita.

  • Vysoce toxický: LD 50
  • Toxický: 25<LD50<200mg/kg
  • Zdraví škodlivý: 200<LD50

 

Příklad: 
Kuchyňská sůl skladovaná po tunách v supermarketech. LD (smrtelná dávka) = cca 250 g/70 kg tedy 3 580 mg/kg

Levandulový olej LD = 389 g/70 kg tedy 5 560 mg/kg LD50 = > 5 000 mg

 

Jako zajímavé se mi jeví, že se povinnost týkající se éterických olejů a kosmetických surovin používaných k výrobě se netýká označování léků. Asi bychom se divili, jak dlouhý by ten bezpečnostní list byl. Jaké symboly by lék provázely. Něco podobného si neumím představit. Možná, až jednou zbude chvilinka času, pokusím se něco takového vytvořit.

Ale nyní zpět k éterickým olejům. Jde o látky přírodního původu, s tradičním použitím v potravinářství, kosmetice i farmacii. Vnitřní užívání, či přímé používání na pokožku by vám měl doporučit pouze farmaceut. Takže recept na česnekovou polévku, tlačenku s cibulí a octem… Asi se budou za tímto účelem zřizovat „zelinářské eurolékárny“. Dnes již pomalu ani potravinový doplněk nesmí sloužit prevenci. Zákon totiž praví, že prevenci může poskytovat pouze lék. Éterické oleje vám však na vnitřní užívání téměř nikdo z dnešních lékárníků nedoporučí. Takže budeme vytvářet bezpečnostní listy se všemi upozorněními na „nebezpečnost“ éterických olejů a budeme vás, jak píše ve svém článku pan Hadek „strašit a budeme vám lhát“. Bezpečnostní list z příkazu EU je věc jedna. Historické používání éterických olejů pak věc podstatně jiná. A tak nezbývá než konstatovat, že jsou vhodné jak pro výrobu kosmetických, tak i masážních preparátů. A nejen to! Stejně jako éterické oleje léčily v minulosti, činí tak i dnes a budou činit i v budoucnosti. Nikoli nařízeními či zákazy, je dána účinnost éterických olejů, ale chemické složení je zárukou toho, že tyto dary přírody lze používat úspěšně i jako prevenci onemocnění. Na tom nemohou nic změnit ani nařízení eurokomisařů.

Také při výrobě kosmetiky s využitím účinků éterických olejů vše záleží na kvalitě surovin. I proto volíme suroviny nejvyšších kvalit. Jen tak lze plně využít účinků éterických olejů. Éterické oleje mají širokou škálu účinnosti. Jde o éterické oleje, jejichž účinky jsou známy od pradávna, se kterými jsou k dispozici bohaté empirické zkušenosti. Věřím v ně na tolik, že když mne bolí v krku, použiji éterický olej cypřišový nebo směs éterických olejů CANDIÖL. Když mám kašel nebo se mi špatně dýchá, přidávám si ATEMOL do medu a pojídám dochucený med po lžičkách. Jsem hrdá na to, že můj syn je na tyto přípravky zvyklý také, používá je i v dospělosti a lékárně se vyhýbá. Dětského lékaře jsme vídali pouze při povinných prohlídkách. Na vše, co se u nás objevilo, byl vhodný některý z éterických olejů či směsí a tak tomu bude i nadále. Nějaké bezpečnostní listy na tom nic nezmění, naopak, při zjištění toxicity jsem klidnější, že jsem volila správně a nevystavovala sebe a své dítě toxicitě léků.

Smutné je, že podobné potíže budou mít i výrobci čajových směsí, tinktur a extraktů. Vzniká nový „Euro-hon na čarodějnice“? Upalování na hranici sice skončilo, nastoupilo ekonomičtější chápání trestu. Upálený by nic nezaplatil, avšak pokud se nepodrobíme současným požadavkům, budeme nuceni „za porušení legislativy“ v jednotlivých případech zaplatit pokutu až 5 000 000 Kč, či dokonce nechají zavřít firmu.

Takže nastoupivší okolnosti přijímáme jako výzvu. Firmě lze přikazovat, ale je zde i ústavou zaručená svoboda slova a svoboda projevu. O to více prostoru budeme poskytovat na stránkách Aromaterapie odborníkům, kteří i nadále budou doporučovat aplikace éterických olejů a informovat o jejich použití tak, jak je to dáno chemismem těchto olejů. Scestná nařízení komisařů nemohou změnit to, co bych označila jako přátelství éterických olejů a člověka.

Michaela Švorcová

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Čtyři roční období, tedy jaro, léto, podzim a zima se nám střídají s neměnnou pravidelností, dalo by se říci od nepaměti.

Novinky: Doobjednávky

Každému se může stát, že po odeslání objednávky si vzpomene, že by rád ještě nějakou tu opomenutou maličkost, či nově vzniklou potřebnost připojil ke své původní objednávce.

Novinky: E-mailové adresy

V minulém čísle časopisu jsme oznamovali, že budeme mít nové webové stránky, e-shop a účetní program.

Novinky: Lipio-Karloff

Cesty Páně jsou někdy prostě nevyzpytatelné. A neb, kam čert nemůže, tam nastrčí ženskou. Těmto dvěma větám přesně odpovídá vznik nového preparátu LIPIO KARLOFF.

Novinky: OLEOSOL PEDI

V minulém čísle časopisu Aromaterapie jsme vám představili celou sérii novinek masážních balzámů Oleosol. Mnozí z vás měli možnost, v rámci vánočních nákupů, se s touto novinkou seznámit. Tisíce preparátů OLEOSOL BAL cestovalo díky Ježíškovi ze Kšic do všech koutů republiky.

Novinky: Samea

Po obrovské oblibě, které se těší ORANGE-SANITOL, se roztrhl pytel s dotazy, zda by bylo možné vyrábět i další ekologické čisticí prostředky pro domácnost. Odpovědi na tyto dotazy byly ale celkem jednoznačné. Tedy nikoli.

Novinky: Ohlas „králíčka“

Milí čtenáři voňavého časopisu pro krásu a zdraví Aromaterapie, jako pokusný králíček, v mém případě rodu ženského, bych se s vámi ráda podělila o svůj zážitek se semínky. Jééééé, nebude to za dveřmi ložnice, ale za dveřmi kuchyně, jde totiž o moučku směsi rostlinných semínek.

Novinky: PARFÉMY

Šest novinek, které vás mohou provázet po celý den. Ano, jde o parfémy, ale ne ledajaké. Nejsou to syntetické vůně, ale opět čistě siličné vůně z květů, plodů, listů, kůry, kořene, pryskyřice.

Slovo odborníka: Budeme vás strašit, budeme vám lhát…

Když jsem dopisoval druhou stránku minulého, tedy vánočního vydání časopisu Aromaterapie, blížily se nejen Vánoce, ale i Nový rok. Za sebe i za zaměstnance jsem všem čtenářům přál do nového roku pevné zdraví, a také aby ten letošní rok byl rokem úsměvů. Na tom si skálopevně trvám! I když občas musím konstatovat, že by jeden nejraději plakal.

Slovo odborníka: Sbírka zákonů č. 350/2011

ze dne 27. října 2011 o chemických látkách a chemických směsích a o změně některých zákonů (chemický zákon)

Slovo odborníka: TESTOVÁNO – NETESTOVÁNO?

Vždy, když jsem na stránkách časopisu Aromaterapie psal na téma „testováno na zvířatech“, jsem dle nejlepšího svědomí uváděl, že u kosmetiky s logem KH se nejedná o kosmetiku testovanou na zvířatech.

Slovo odborníka: Levandulový olej

Není překvapením, že levandulový olej je v kosmetice velice oblíbený a nachází v ní široké uplatnění. Je možné ho s úspěchem použít pro ošetřování všech typů pleti, se zvláštním doporučením pro přecitlivělou pokožku, akné a kuperózu. Levandulový olej podporuje obnovu kožních buněk a slouží jako přirozený omlazovací prostředek.

Zkušenosti a rady: Zkušenosti z Novosibirsku

Naše rodina nakupuje výrobky Vaší společnosti už tři roky. Používáme pleťové krémy, krémy na ruce, rostlinné oleje, různé koupelové oleje, vlasové oleje a mnoho dalších přípravků. Během celé této doby jsme nezpozorovali žádné nežádoucí účinky, jen pozitivní.

Zkušenosti a rady: Dobrý den, vážený pane Hadku!

Dovolte mi, abych jménem celé své rodiny vyjádřila nejhlubší vděčnost za Vaši dlouholetou práci, jež vedla k těmto nádherným výrobkům. Kupujeme produkty firmy „Karel Hadek“ roky a během té doby jsme nezaznamenali jediný negativní výsledek – pouze pozitivní efekty!

Zkušenosti a rady: Tanaderm

Je tomu již několik let, kdy jsem trpěla úporným ekzémem na chodidle pravé nohy. Tvořící se puchýřky svěděly a bolely, během několika dnů se slévaly do větších puchýřů a kůže praskala. Pomáhalo jen propíchnout, opakovaně vymačkat a hledat další záškodnické puchýřky. Pak najednou, po jakýchsi tabletkách, vše odeznělo.

Zkušenosti a rady: Atopický ekzém

Milí čtenáři naší voňavé „Aromky“, prožili jste někdy lásku na první pohled? Já ano, dokonce doslova a do písmene na vlastní kůži!

Zkušenosti a rady: Zubní olej «Karel Hadek» rozšíření oblasti použití

O skutečnosti, že je ZUBNÍ OLEJ «Karel Hadek» vynikající prostředek pro péči o ústa a zuby, nebudu psát, to je zřejmé a dobře známé. Chci psát o dalších možnostech jeho použití, o případech, kdy ZUBNÍ OLEJ může opravdu pomoci.

Zkušenosti a rady: Vaše reakce

Dobrý den, paní Švorcová, velice, velice Vám děkuji za krásný začátek pracovního dne – začetla jsem se, až jsem zapomněla na to, že jsem v práci. Vytisknu si to a beru s sebou na víkend do školy – tím Vám udělám reklamu, neboť se o časopis samozřejmě podělím s kolegyněmi-kamarádkami.

Zkušenosti a rady: Díky.

Dobrý den, nedávno jsem po telefonu mluvila s paní Švorcovou, abych si nechala poradit ohledně správného použití preparátů, které jsem si chtěla od firmy KH, zakoupit. Nechtěla jsem totiž znovu psát svůj dotaz mailem, protože by to bylo již potřetí během velmi krátké doby.

Zkušenosti a rady: Vazivové výrůstky

Dobrý den, používám vaše preparáty (oleje, masti) a jsem s nimi velmi spokojena. Chci se s Vámi podělit o velmi zvláštní zkušenost s použitím krému proti celulitidě. Jedná se o krém CELLU-THERAP v bílém kelímku se zelenými nápisy.

Zkušenosti a rady: Aromaterapie, královna kosmetiky a zdraví

„Ono to vážně zabralo!“ „Ze začátku jsem tomu nevěřila, ale stal se zázrak.“ „Ta vůně, to je nádhera.“ „Ten zánět močáku opravdu zmizel.“

Zkušenosti a rady: Aromalampa Nefertum

Aromalampa Nefertum vznikla jako přirozená reakce na neutěšené zkušenosti s různými aromalampami, které jsem denně používal při práci s čakrami. Nespokojenost s vlastnostmi aromalamp mne vedla k rozhodnutí vyrobit si svou vlastní, která bude splňovat mé potřeby.

Poradna

Koutek pro maminky: Maminkám a nejen jim

Milí příznivci hádkovských voňátek a mazátek, již delší dobu používám s velkou spokojeností všechny možné preparáty z dílny pana Hadka. A protože každá životní etapa s sebou nese jiné potřeby, nalézám se právě v období testování preparátů a éterických olejů vhodných k péči o děti. V poslední době našly v naší koupelně místo následující lahvičky.

AromaFauna: Artico Danetta Goddess – Český junior šampion a Klubový junior šampion

Artík – moje „aroma dítě“ – dospěl a ve svých 13. měsících získal titul Český junior šampion a Klubový junior šampion!!!

AromaFauna: Dobrý den, paní Michaelo!

Chci vám poděkovat za Vaše rady. Jsem z Ruska, v listopadu jsem se na Vás obrátila o radu ohledně problému s mým psem plemene mini toy-teriér.

AromaFauna: FAUNA CELIBAT

Milé čtenářky a vážení čtenáři. Vlastním malou smečku chlupatých mazlíčků plemene Shih-tzu. Jak fenky, tak i dva psy. Mám je moc rád a beru je jako členy rodiny.

AromaFauna: Silice a kočky

Milá paní Švorcová, chtěla bych se s Vámi podělit o střípek zkušeností s éterickým olejem a kočkami.