Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 1/2013

Slovo odborníka: Levandulový olej

Není překvapením, že levandulový olej je v kosmetice velice oblíbený a nachází v ní široké uplatnění. Je možné ho s úspěchem použít pro ošetřování všech typů pleti, se zvláštním doporučením pro přecitlivělou pokožku, akné a kuperózu. Levandulový olej podporuje obnovu kožních buněk a slouží jako přirozený omlazovací prostředek. Není proto divu, že je oblíben v koupelových preparátech, pleťových vodách, obličejových krémech a dalších přípravcích. Bolesti hlavy, špatné usínání, krvácení z nosu, spáleniny, štípnutí vosou, včelou, či kousnutí zmije. V případě, že máte levandulový olej po ruce, je účinná pomoc snadná. Vzhledem k tomu, že je schopen neutralizovat živočišné jedy, pomůže se zárukou při štípnutí komárem, včelou, vosou i jiným hmyzem. Nezředěný levandulový olej se po dobu 5 - 10 minut vmasírovává do postiženého místa. Tím je též zabráněno možnému infikování a zánětu v místě vpichu. Odborná literatura uvádí (nemám ověřeno), že i jinak smrtelně jedovaté kousnutí od černé vdovy (druh pavouka) lze neutralizovat levandulovým olejem. Údajně stejně tak dobře působí proti zmijímu jedu. V tomto případě doporučuji jako doplněk i vnitřní použití levandulového oleje, cca 0,5 ml (15 kapek).

Levandulový olej podporuje tvorbu bílých krvinek, zvyšuje obranyschopnost organismu a působí antisepticky na dýchací cesty. Proto je velmi účinný při předcházení a léčbě chorob z nastydnutí, jako je chřipka, angína či další.

Při vnitřním použití doporučuji 3 krát denně 1 kapku např. na chlebové tabletě. (Lze vmíchat i do medu.)

Krvácení z nosu lze velice rychle zastavit malým tampónkem vaty pokapaným několika kapkami levandulového oleje, vsunutým do nosní dírky.

Několik kapek oleje nakapaných na polštář často nahradí tablety na spaní a zajistí příjemné usínání i klidný spánek. U dětí pak stačí 1 - 2 kapky.

Nyní Vám nabídnu několik receptur, které pro svou jednoduchost lze připravit i doma a svou dokonalostí a účinností předčí nejdražší produkty renomovaných kosmetických výrobců. Výbornou relaxační koupel připravíme přidáním 5 kapek levandulového oleje do 100 ml plnotučného mléka (takto lze připravit koupele i z jiných éterických olejů).

Vzniklé koupelové mléko je nutno řádně protřepat a přidat do koupelové lázně. Teplota koupele smí být pouze tak vysoká, aby nevyvolala pocení. Trvání koupele doporučuji minimálně 20 minut. Místo mléka lze též použít plnotučný jogurt. Tyto koupele mají velké množství kladných „vedlejších“ účinků. Pomáhají při bolestech hlavy, namožených svalech, stejně jako při ischiatických, revmatických i dalších bolestech. Je též velice vhodný při každodenním stresu a vyčerpanosti. Pro ty, kteří dávají přednost sprchování před koupelemi, je uvedené „mléko“ stejně vhodné: Krátce osprchovat, levandulové mléko či jogurt vmasírovat do pokožky, nechat krátce působit a znova osprchovat.

Špičkový masážní olej lze připravit přidáním levandulového oleje do rostlinného oleje v množství 1 - 5 %. Zde bych doporučil třezalkový macerát. Takto připravený olej lze použít nejen pro jedinečné relaxační aromaterapeutické masáže celého těla, ale i při mastných vlasech či tvorbě lupů. Zde může být jeho vmasírování do vlasové pokožky vítanou pomocí. Nechá se působit cca 1 hodinu a pak se vymyje mycím olejem na vlasy. Tento masážní olej může dobře posloužit i u žen, které trpí bolestivou menstruací. Vynikajícího ošetření různých spálenin lze taktéž dosáhnout levandulovým éterickým olejem. Na postižené místo přiložíme kousek obvazu pokapaný několika kapkami levandulového oleje a zabalíme fólií tak, aby se olej nemohl odpařovat do okolí. Spálenina přestane za krátkou chvíli pálit a puchýře ani infekce se v ráně netvoří.

Pro vyčištění pokožky lze použít zcela přírodní ošetření. Do 1 lžíce tvarohu či jogurtu přidáme 2 kapky levandulového oleje a řádně promícháme. Vzniklé „levandulové pleťové mléko“ vmasírujeme do pokožky a po krátkém působení omyjeme vodou. Při nanášení tohoto mléka na pokožku je nutné dbát na to, aby jeho teplota byla stejná, nebo vyšší než teplota pokožky. Jinak by se póry pokožky uzavřely a čištění by bylo podstatně sníženo.

Díky svému širokému spektru použití se levandule honosí přezdívkou modrý zázrak. Nevoní vám levandulový olej? Pak doporučuji nechat si změřit krevní tlak. Lidé s hypotonií (sníženým krevním tlakem) levandulovou vůní nesnáší, protože silně uklidňuje a snižuje krevní tlak. To je něco, co člověk s nízkým krevním tlakem nemůže potřebovat.

Karel Hadek

 

Tento text byl původně zveřejněn v časopise Aromaterapie číslo 0 z roku 1993. Netřeba diskutovat o tom že text starý 20 let, je plně aktuální i dnes. Levanduli je dle mého díky jejím léčebným účinkům možno označit nejen jako velice účinnou léčivku. Já sám v ní vidím dokonce i součást sebe samého. I já jsem totiž součástí přírody. Lidem pomáhala od nepaměti a i dnes se svými „schopnostmi“ předčí mnohé „vědecké produkty“ farmaceutického průmyslu. O to více mě šokuje skutečnost, že i dnes se najdou lidé, kteří si zamanuli pořádat hon na éterické „čarodějnice“. Vdechnutí levandulového oleje dle nich může způsobit smrt! Levandulová pole ve Francii, jsou dle nich nejspíše lemovány hromadami mrtvol. Další kreténismy eurounijních zákonných „bezpečnostních listů“ ponechám raději bez komentáře. I použitý toaletní papír má větší hodnotu.

Úvodní slovo Karla Hadka

Čtyři roční období, tedy jaro, léto, podzim a zima se nám střídají s neměnnou pravidelností, dalo by se říci od nepaměti.

Novinky: Doobjednávky

Každému se může stát, že po odeslání objednávky si vzpomene, že by rád ještě nějakou tu opomenutou maličkost, či nově vzniklou potřebnost připojil ke své původní objednávce.

Novinky: E-mailové adresy

V minulém čísle časopisu jsme oznamovali, že budeme mít nové webové stránky, e-shop a účetní program.

Novinky: Lipio-Karloff

Cesty Páně jsou někdy prostě nevyzpytatelné. A neb, kam čert nemůže, tam nastrčí ženskou. Těmto dvěma větám přesně odpovídá vznik nového preparátu LIPIO KARLOFF.

Novinky: OLEOSOL PEDI

V minulém čísle časopisu Aromaterapie jsme vám představili celou sérii novinek masážních balzámů Oleosol. Mnozí z vás měli možnost, v rámci vánočních nákupů, se s touto novinkou seznámit. Tisíce preparátů OLEOSOL BAL cestovalo díky Ježíškovi ze Kšic do všech koutů republiky.

Novinky: Samea

Po obrovské oblibě, které se těší ORANGE-SANITOL, se roztrhl pytel s dotazy, zda by bylo možné vyrábět i další ekologické čisticí prostředky pro domácnost. Odpovědi na tyto dotazy byly ale celkem jednoznačné. Tedy nikoli.

Novinky: Ohlas „králíčka“

Milí čtenáři voňavého časopisu pro krásu a zdraví Aromaterapie, jako pokusný králíček, v mém případě rodu ženského, bych se s vámi ráda podělila o svůj zážitek se semínky. Jééééé, nebude to za dveřmi ložnice, ale za dveřmi kuchyně, jde totiž o moučku směsi rostlinných semínek.

Novinky: PARFÉMY

Šest novinek, které vás mohou provázet po celý den. Ano, jde o parfémy, ale ne ledajaké. Nejsou to syntetické vůně, ale opět čistě siličné vůně z květů, plodů, listů, kůry, kořene, pryskyřice.

Slovo odborníka: Budeme vás strašit, budeme vám lhát…

Když jsem dopisoval druhou stránku minulého, tedy vánočního vydání časopisu Aromaterapie, blížily se nejen Vánoce, ale i Nový rok. Za sebe i za zaměstnance jsem všem čtenářům přál do nového roku pevné zdraví, a také aby ten letošní rok byl rokem úsměvů. Na tom si skálopevně trvám! I když občas musím konstatovat, že by jeden nejraději plakal.

Slovo odborníka: Sbírka zákonů č. 350/2011

ze dne 27. října 2011 o chemických látkách a chemických směsích a o změně některých zákonů (chemický zákon)

Slovo odborníka: TESTOVÁNO – NETESTOVÁNO?

Vždy, když jsem na stránkách časopisu Aromaterapie psal na téma „testováno na zvířatech“, jsem dle nejlepšího svědomí uváděl, že u kosmetiky s logem KH se nejedná o kosmetiku testovanou na zvířatech.

Slovo odborníka: Levandulový olej

Není překvapením, že levandulový olej je v kosmetice velice oblíbený a nachází v ní široké uplatnění. Je možné ho s úspěchem použít pro ošetřování všech typů pleti, se zvláštním doporučením pro přecitlivělou pokožku, akné a kuperózu. Levandulový olej podporuje obnovu kožních buněk a slouží jako přirozený omlazovací prostředek.

Zkušenosti a rady: Zkušenosti z Novosibirsku

Naše rodina nakupuje výrobky Vaší společnosti už tři roky. Používáme pleťové krémy, krémy na ruce, rostlinné oleje, různé koupelové oleje, vlasové oleje a mnoho dalších přípravků. Během celé této doby jsme nezpozorovali žádné nežádoucí účinky, jen pozitivní.

Zkušenosti a rady: Dobrý den, vážený pane Hadku!

Dovolte mi, abych jménem celé své rodiny vyjádřila nejhlubší vděčnost za Vaši dlouholetou práci, jež vedla k těmto nádherným výrobkům. Kupujeme produkty firmy „Karel Hadek“ roky a během té doby jsme nezaznamenali jediný negativní výsledek – pouze pozitivní efekty!

Zkušenosti a rady: Tanaderm

Je tomu již několik let, kdy jsem trpěla úporným ekzémem na chodidle pravé nohy. Tvořící se puchýřky svěděly a bolely, během několika dnů se slévaly do větších puchýřů a kůže praskala. Pomáhalo jen propíchnout, opakovaně vymačkat a hledat další záškodnické puchýřky. Pak najednou, po jakýchsi tabletkách, vše odeznělo.

Zkušenosti a rady: Atopický ekzém

Milí čtenáři naší voňavé „Aromky“, prožili jste někdy lásku na první pohled? Já ano, dokonce doslova a do písmene na vlastní kůži!

Zkušenosti a rady: Zubní olej «Karel Hadek» rozšíření oblasti použití

O skutečnosti, že je ZUBNÍ OLEJ «Karel Hadek» vynikající prostředek pro péči o ústa a zuby, nebudu psát, to je zřejmé a dobře známé. Chci psát o dalších možnostech jeho použití, o případech, kdy ZUBNÍ OLEJ může opravdu pomoci.

Zkušenosti a rady: Vaše reakce

Dobrý den, paní Švorcová, velice, velice Vám děkuji za krásný začátek pracovního dne – začetla jsem se, až jsem zapomněla na to, že jsem v práci. Vytisknu si to a beru s sebou na víkend do školy – tím Vám udělám reklamu, neboť se o časopis samozřejmě podělím s kolegyněmi-kamarádkami.

Zkušenosti a rady: Díky.

Dobrý den, nedávno jsem po telefonu mluvila s paní Švorcovou, abych si nechala poradit ohledně správného použití preparátů, které jsem si chtěla od firmy KH, zakoupit. Nechtěla jsem totiž znovu psát svůj dotaz mailem, protože by to bylo již potřetí během velmi krátké doby.

Zkušenosti a rady: Vazivové výrůstky

Dobrý den, používám vaše preparáty (oleje, masti) a jsem s nimi velmi spokojena. Chci se s Vámi podělit o velmi zvláštní zkušenost s použitím krému proti celulitidě. Jedná se o krém CELLU-THERAP v bílém kelímku se zelenými nápisy.

Zkušenosti a rady: Aromaterapie, královna kosmetiky a zdraví

„Ono to vážně zabralo!“ „Ze začátku jsem tomu nevěřila, ale stal se zázrak.“ „Ta vůně, to je nádhera.“ „Ten zánět močáku opravdu zmizel.“

Zkušenosti a rady: Aromalampa Nefertum

Aromalampa Nefertum vznikla jako přirozená reakce na neutěšené zkušenosti s různými aromalampami, které jsem denně používal při práci s čakrami. Nespokojenost s vlastnostmi aromalamp mne vedla k rozhodnutí vyrobit si svou vlastní, která bude splňovat mé potřeby.

Poradna

Koutek pro maminky: Maminkám a nejen jim

Milí příznivci hádkovských voňátek a mazátek, již delší dobu používám s velkou spokojeností všechny možné preparáty z dílny pana Hadka. A protože každá životní etapa s sebou nese jiné potřeby, nalézám se právě v období testování preparátů a éterických olejů vhodných k péči o děti. V poslední době našly v naší koupelně místo následující lahvičky.

AromaFauna: Artico Danetta Goddess – Český junior šampion a Klubový junior šampion

Artík – moje „aroma dítě“ – dospěl a ve svých 13. měsících získal titul Český junior šampion a Klubový junior šampion!!!

AromaFauna: Dobrý den, paní Michaelo!

Chci vám poděkovat za Vaše rady. Jsem z Ruska, v listopadu jsem se na Vás obrátila o radu ohledně problému s mým psem plemene mini toy-teriér.

AromaFauna: FAUNA CELIBAT

Milé čtenářky a vážení čtenáři. Vlastním malou smečku chlupatých mazlíčků plemene Shih-tzu. Jak fenky, tak i dva psy. Mám je moc rád a beru je jako členy rodiny.

AromaFauna: Silice a kočky

Milá paní Švorcová, chtěla bych se s Vámi podělit o střípek zkušeností s éterickým olejem a kočkami.