Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 1/2012

Zkušenosti a rady: Voňavé prameny mládí

Domnívám se milí čtenáři Aromaterapie, že se mnou budete souhlasit. Vyzkoušíte-li některý z preparátu KH, rychle začnete vnímat, že v katalogu o něm není zdaleka vše napsáno. Ono se ani vše napsat nedá, mnohé vjemy jsou individuální. Výjimkou zde nejsou ani koupelové oleje, které jsou v katalogu popsány hlavně jako mycí preparáty. Asi i proto jsem zatoužil situaci svými poznatky napravit. Tím spíš, že o skupině koupelových olejů lze uvést v „Aromce“ formou článku podstatně více, než svým rozsahem umožňuje katalog.

Začnu starodávným poznatkem, který byl znám našim předkům, ale který naše „rychlá“ civilizace buď téměř opomíjí, či dokonce zapomněla. „Teplá koupel je pramenem mládí“. Již obyčejná teplá koupel sama o sobě (i bez éterických olejů) má mnohé pozitivní účinky. Všechny jsou pak spojené s jednoduchým jevem. Během koupelové procedury dochází k rozproudění krve směrem od vnitřních orgánů na povrch těla. Rovněž dochází ke zvětšení objemu protékající krve. V povrchových tkáních a v kůži se krevní cévy a kapiláry (i ty nejmenší cévky) rozšiřují, a pak dodatečně pojmou 1 - 2 litry krve.
 

Důsledkem toho je celá rada pozitivních účinků:

  1. Normalizuje se krevní tlak (vysoký krevní tlak snižuje, nízký krevní tlak zvyšuje)
     
  2. Zlepšuje tonus a činnost srdečního a cévního systému.
     
  3. Zajišťuje aktivní odtok krve stagnující ve vnitřních orgánech.
     
  4. Mozek, vnitřní orgány, tkáně jsou lépe zásobovány krví nasycenou kyslíkem a živinami, se všemi z toho vyplývajícími důsledky: zlepšuje se mozková činnost, pohybové schopnosti, fungovaní vnitřních orgánů a systémů.
     
  5. Aktivuje se lymfatický systém, zlepšuje se metabolismus, odvádí se z organismu (tělními tekutinami) odpadní produkty látkové výměny, tzn., že koupel zabezpečuje vnitřní očistu těla.
     

Všechny tyto účinky jsou známé. Obzvláště těm dříve narozeným, kteří koupele pravidelně praktikují. Občas se stává, že někteří lékaři této skupině lidí koupele vůbec nedoporučují, někdy i přímo zakazují. To v čem koupel organismu celkově napomáhá, považují za kontraindikaci. Samozřejmě, že zde kontraindikace existují. Ať již u jedinců, kteří jsou nemocní, či mají nějaká ta specifická zdravotní omezení. Pro převážnou většinu jsou ale koupele, právě pro jejich zdraví podpůrné účinky, doporučeníhodné.

Doporučená průměrná teplota koupele je 33 °C, trvání procedury zhruba 20 - 30 minut, někdy i více. Faktem zůstává, že každý člověk snáší různé teploty koupele jinak. Tyto parametry tedy musí každý jedinec nastavovat individuálně, ať již dle účinku, které chce koupelí dosáhnout, či dle aktuálního zdravotního stavu. Netřeba slepě následovat nevhodná doporučení, je dobré umět poslouchat své tělo, které vždy vysílá adekvátní signály (na rozdíl od lékařů).

Používáním aromaterapeutických koupelových olejů od Karla Hadka se podstatně zvyšuje účinnost každé koupele a tím i výše uvedených pozitivních účinků. Účinné látky a éterické oleje obsažené v koupelových preparátech pronikají přes pokožku do hlouběji uložených zón (krevní oběh, lymfatická soustava). Zároveň dochází nejen ke kosmetickému ošetření pokožky, ale podstatně se zlepšuje i činnost imunitního systému. Zde se vkrádá otázka, proč naši předkové přidávali do koupele kůru, listy, jehličí a květy rostlin. Správně. Aby se uvolněné éterické oleje, popřípadě i další účinné látky, dostaly v průběhu koupele do organizmu. Pálením vonných bylin, dřev či kadidla v chrámech; vtíráním olejových macarátů do kůže sledovali stejný cíl, ačkoliv jejich konání mohlo mít jiný název. Například „posvěcení“ nebo „naplnění božskou energií“, která podle jejich přesvědčení existovala v některých rostlinách. A přece žádné inhalace a dokonce snad ani masáž v intenzitě naplnění těla éterickými oleji, nelze účinkem přirovnat k aromaterapeutické koupeli. Tomu, co koupel znamená pro zdraví obecně i pro každý orgán zvlášť by bylo možné věnovat celou knihu, která (jsem si jist) někdy bude napsaná. Lékařskou vědu čekají zcela jistě mnohá překvapení, pokud se dá do nepředpojatého výzkumu působení aromaterapeutické koupele na organizmus člověka. Konec konců to bohatě potvrzují empirické poznatky.

Dnes lze snad v každé knize o aromaterapii najít radu, jak připravit aromatickou koupel. Někde se doporučuje prostě nakapat několik kapek éterického oleje do koupelové vody. Takovým „dobře míněným radám“ nedoporučuji důvěřovat. Éterické oleje jsou nerozpustné ve vodě, plavou na povrchu vody ve formě skvrn, které se rychle vypaří (pokud jich dáme málo), při vysokém dávkování však mohou podráždit pokožku. Někteří „spisovatelé“ doporučují používat sůl, med či cukr jako „emulgátor“. Zmíněné látky se ve vodě rozpustí, éterické oleje uvolní a jsme tam, kde jsme byli! Sůl, med či cukr jako emulgátor nefungují.

Zkušení autoři doporučují smetanu či mléko. Zde již nelze vyslovit jakékoli námitky, pokud i dávkování éterických olejů odpovídá daným nosičům éterických olejů. Doporučuji to zkusit, a následně porovnat účinnost, jednoduchost použití s koupelovými oleji s logem KH. Dále už stěží budete chtít pokračovat v experimentování s čímkoli. Pan Hadek v téhle otázce šel dál. Připravil takové preparáty pro aromaterapeutické koupele, o kterých guru aromaterapie ve starověké Indii a Egypte mohli jen snít. Přidal do preparátu nejen éterické, ale i rostlinné oleje. Vznikly tak ideální hygienické preparáty, jež navíc vykazují léčebné účinky. Dalo by se říci, že to není nic nového – starobylý Východ, Afrika, Středomoří používaly rostlinné oleje pro čištění pokožky od kožních sekretů. Ale oni neuměli míchat oleje s vodou.

Preparáty s logem KH to již téměř 30 let díky emulgátorům umožňují. Pomocí těchto preparátu se všechna voda ve vaně přeměňuje v aromaterapeutický preparát, kouzelně voňavou lázeň. Dle mého názoru jsou koupelové preparáty pana Hadka mimořádnou, vzácnou i zdraví prospěšnou jedinečností. Očista i terapie nejsou určeny jen pro tělo, ale i pro duši. Vyzkoušel jsem téměř všechny preparáty pana Hadka a mohu říci, že nejvyšší psychologický účinek mají koupelové oleje. Především bych zde chtěl jmenovat mnou oblíbený PAČULIOVÝ koupeláček. Nicméně, každý může mít své vlastní oblíbence.

Koupelové oleje KH mají různé, mimořádné, terapeutické, kosmetické a psychické účinky. Jako příklad kosmetického efektu bych rád zmínil svou jizvu (po operaci, šířka 12 milimetru a délka 13 centimetru), která již téměř zmizela. Ještě do setkání s koupelovými oleji KH, tedy v průběhu šesti let to byla tvrdá, hrubá tkáň tmavě červené barvy. Po třech měsících pravidelného používání koupelových olejů jsem zjistil, že jizva zbledla. Po roce se pak stala téměř neviditelnou. Na jejím povrchu se objevila vnímavost jako u normální pokožky. To jednoznačně potvrzuje regenerační schopnosti koupelových olejů. Vždyť jsem nepoužíval nic jiného, tedy ani NARBENOL. Zlepšený stav je výhradně dílem a zásluhou koupelových olejů KH. Představovat zde čtenářům „Aromky“ hebkost pokožky, příjemnou vůni a také to, že po koupeli pokožka není suchá, by asi bylo nošením dříví do lesa.

Dalším důvodem mé lásky ke koupelovým olejům (a mám-li to říci otevřeně, pak i mé „závislosti“) je jejich cena. Používání koupelových olejů dvakrát týdne (stalo se nezrušitelnou tradicí v naší rodině) stojí přibližně 1500 korun ročně, podotýkám, že pro dvě osoby. Když doporučuji vyzkoušet koupelové oleje známým, mnozí odpovídají: „Ano, věřím tomu, že ty oleje jsou skvělé, ale je zde jeden problém. Koupel je dlouhá procedura a já na ni bohužel nemám čas“. Zde mohu jen opakovat a nabídnout k zamyšlení vyjádření pana Karla Hadka: „Každé zvíře v přírodě má svého predátora… Pro člověka je predátorem jeho vlastní lenost!“ Ti, kteří začali s koupelemi ve vaně s voňavými olejíčky, jsou za jeho koupelové preparáty vděční. Ptáte se proč? Protože koupel neukrádá čas a neutrácí peníze, ale naopak čas zpříjemňuje, zdraví podporuje a peníze spoří. Čas investovaný do přípravy koupele a koupel samotná se vyplácí. Člověk, který používá aromaterapeutickou koupel pravidelně, potřebuje méně spánku k účinnému znovudobytí baterií. Spánek je hlubší, po probuzení lze cítit více svěžesti, radosti. Díky pravidelným koupelím hlava myslí a pracuje efektivněji, stihne udělat mnohem více práce, člověk je méně unavený. Pravidelné koupele posilují imunitní systém, například pomáhají u rýmy, kašle, při nastydnutí.

Po namáhavém pracovním dni smývám únavu teplou koupelí s koupelovými oleji KH. Za 30 minut se cítím jako „ryba ve vodě“, výborně spím, a ráno mám hodně sil. Prostě jako bych se znova narodil.

Všechno co jsem tady napsal, jsou moje pocity a účinky vyvolané koupelemi. Každý si je muže ověřit sám na sobě. Stačí jen koupelna vybavená vanou a přidání jedné lžíce zvoleného olejíčku do koupelové vody. V katalogu pan Karel Hadek definuje koupelové oleje jako „hygienické prostředky budoucnosti“. Souhlasím s ním. A rád bych mu poděkoval za to, že je můžeme používat již dnes.

Anatolij Mich, Jakaterinburg

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Píše se únor 2012. Venku mrzne, až praští, a sdělovací prostředky se předhánějí v komentování těchto přímo hororově chladných dnů. Ne všude je tomu tak. Ve Kšicích, řekl bych, již vládne jaro. Tedy nikoli v obci jako takové.

Aktuálně: Jsme zpět…

Doporučovat v těchto dnech preparáty Karla Hadka se zdá být zbytečné. Po čtyrech měsících od nedobrovolného ukončení výroby, každý vyčerpal zásoby preparátu bud oblíbil, nebo používal „povinně“ kvůli zdravotním potížím.

Škola aromaterapie: Gely, pokožka a money

Jedněmi z látek, které se bohatě používají při výrobě kosmetiky, jsou gelotvorné složky. Důvodu proč jsou používány, je zde hned několik. Pohled do historie nám říká, že patří do skupiny těch mladších kosmetických surovin.

Slovo odborníka: Srovnání moderní a přírodní medicíny, jejich možnosti i omezení

Abychom se úspěšně a efektivně mohli léčit a zbavit se svých bolestí a problémů, musíme vědět, jakou cestou se dát, abychom došli co nejdříve k cíli.

Slovo odborníka: Pár minut pro pokožku

V minulém vydání časopisu Aromaterapie, který z technických důvodu spatřil světlo světa bohužel jen v elektronické podobě, jsem se věnovala důležitosti výběru mycích preparátu pro pokožku, s důrazem na pokožku obličeje.

Slovo odborníka: Ostropestřec mariánský, pomocník při detoxikaci organizmu

Mnozí by si řekli, že tato rostlina je jen nenápadný bodlák, ale opak je pravdou.

Z dopisů: Pomoc začínajícím profesionálům

Vážení příznivci AROMATERAPIE, s preparáty pana Hadka se setkávám již od mala, protože v rodině máme kosmetičku-masérku, která tyto výrobky používá při své praxi již několik let.

Z dopisů: Setkání s herečkou Květou Fialovou v Ostravě

Představovat Květu Fialovou nikomu nemusím. Všichni ji dobře znají, mnozí ji obdivují, váží si jí, ale hlavně ji mají rádi. Mezi tyto lidi patřím i já.

Z dopisů: Milý pane Hadku,

chci Vám popřát do nového roku 2012, aby pro Vás byl rokem pohodovým, s přílivem životní i pracovní energie, ...

Z dopisů: Naše poklady

Prošli jsme si dlouhým, nelehkým obdobím. Původní beznaděj stále více nahrazovala naděje.

Z dopisů: Rodina „závisláků“

Tak se v naší rodině udála jedna neskutečně radostná událost… Zazvonil telefon a já obdržela informaci: „Hadek zahájil výrobu!“ Moje radostné výskání nejspíš pana Vostrého na druhé straně telefonu polekalo, ale já si fakt nemohla pomoci!

Zkušenosti a rady: Aromaterapie a jóga

Aromaterapie má mnoho forem využití. Mě se například osvědčila při jógové praxi. Jóga pracuje s dechem, a proto zde spatřuji použití aromaterapie jako jedinečný způsob, jak zlepšit dýchání, prohloubit dech.

Zkušenosti a rady: Ruce jsou důležitější než si myslíme

Tak jako pokožka v obličeji, i ruce jsou v neustálém přímém kontaktu s okolním prostředím. Slunce, mráz, vítr, mytí nekvalitním mýdlem, práce s chemickými prostředky. Syntetická mýdla pokožku vysušují, snižují pH. Následkem toho vznikají ekzémy a suché, šupinaté ruce.

Zkušenosti a rady: Kosmetika trochu jinak

Co si pod tím představit? Svoji kosmetickou provozovnu jsem otevírala v roce 1994 nabytá teoretickými znalostmi a těšila se, jak budu zákaznicím pomáhat k tomu, aby dobře vypadaly a následně se dobře cítily.

Zkušenosti a rady: Když dva dělají totéž, není to totéž

Chci se s Vámi podělit o zkušenosti získané používáním výrobku Karel Hadek. Jako maminka dvou malých dětí se snažím, aby byly zdravé, a k tomu mi hodně pomáhaly výrobky AKH. Když se v září 2011 přestaly vyrábět, vůbec jsem si neuvědomila, co to bude znamenat…

Zkušenosti a rady: Diabetici a aromaterapie

Setkání diabetiků jsem se účastnila roku 2008 a 2009, kdy jsem posluchače s aromaterapií seznamovala. V listopadu loňského roku jsem se opět zúčastnila celorepublikového setkání diabetiku v Luhačovicích, ale byla jsem velice mile překvapená. Tak veliký zájem předčil veškerá očekávání.

Zkušenosti a rady: Zázrak jménem Sanitol

Před rokem a půl jsem se seznámila s aromaterapeutickou kosmetikou pana Karla Hadka, a to díky aromaterapeutickým preparátům pro zvířátka, AromaFauna. Dnes mohu říci, že z celé naší rodiny se stali přívrženci všech aromaterapeutických preparátu.

Zkušenosti a rady: Voňavé prameny mládí

Domnívám se milí čtenáři Aromaterapie, že se mnou budete souhlasit. Vyzkoušíte-li některý z preparátu KH, rychle začnete vnímat, že v katalogu o něm není zdaleka vše napsáno. Ono se ani vše napsat nedá, mnohé vjemy jsou individuální.

Zkušenosti a rady: Balzám na lidskou „srst“

Ekzém na obličeji se mi objevil před pár lety. Nic velkého, jen pár šupinek v obočí, takže jsem se nijak neznepokojovala. Myslela jsem si, že to časem zase zmizí. Bohužel opak byl pravdou!

Zkušenosti a rady: Alternativa neexistuje!

Když mě v září zastihla zpráva o ukončení výroby aromaterapeutických výrobku pana Hadka, byla jsem docela v klidu. Měla jsem zásoby a myslela jsem si, že se jedná o nějaký přechodný stav a že s nimi pár dnu vydržím.

Zkušenosti a rady: CENTRUM PRO MNE je i pro vás

Pokud hledáte nebo potřebujete pár dní odreagování, psychické a fyzické regenerace nebo přiměřený pohyb v krásné přírodě, můžete je najít v centru Železných hor v Seči na Chrudimsku v CENTRU PRO MNE.

Koutek pro maminky: Voňavé porody

K hlavním kladům aromaterapie patří komfortnost procedur, jemné působení, nepřítomnost kumulačního efektu a hlavně žádné vedlejší účinky. Lze ji použít jako hlavní léčebnou metodu, ale i jako doplňkovou nebo podpůrnou v kombinaci s jinými léčebnými postupy.

Koutek pro maminky: Vážený pane Hadku, vážení zaměstnanci Aromaterapie Karel Hadek,

předně se nemohu ubránit a musím Vám sdělit, jakou radost mám z opětovného zahájení činnosti firmy.

Koutek pro maminky: Kariosan

Ráda bych se s vámi podělila o své zkušenosti s KARIOSANEM. Ležím se svoji 4 měsíční holčičkou již pár týdnu v nemocnici. Ke všemu co se nám přihodilo, se přidal také bílý povlak v pusince.

AromaFauna: Moja prvá cesta za AromaFaunou

Slovo „aromaterapia“ mi nebolo až tak neznáme, ale vždy sa mi spájalo s vonnými lampami, éterickými olejami a s masážou. Pracujem so zvieratami a tak som hľadala nielen na internete niečo prírodné a pre zvieratká. Oplatilo sa, našla som AromaFaunu.

AromaFauna: Z praxe

Po Vánocích se ke mne objednala slečna s půlroční fenečkou jorkšíra. Miu dostala jako dárek a původní majitelé česání a úpravě moc nedali, spíše bych řekla, že nečesali vůbec.

AromaFauna: AromaFauna v časopise Aromaterapie – ano či ne?

Chtěla bych moc poděkovat organizátorům v Léčebných lázních Bohdaneč za uspořádání základního kurzu Aromaterapie Karel Hadek v tomto krásném lázeňském areálu. Velké poděkování samozřejmě patří panu Karlu Hadkovi a paní Michaele Švorcové za tři dny s aromaterapií.

AromaFauna: Dobrý den, paní Švorcová,

díky hektickému vánočnímu období jsem se k psaní dostala až nyní. Chtěla bych poděkovat Vám a panu Hadkovi, za listopadový kurz Aromaterape pro začátečníky v Bohdanči, kde panovala příjemná atmosféra a odkud si všichni odnesli užitečné informace.