Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 1/2012

Škola aromaterapie: Gely, pokožka a money

Jedněmi z látek, které se bohatě používají při výrobě kosmetiky, jsou gelotvorné složky. Důvodů proč jsou používány, je zde hned několik. Pohled do historie nám říká, že patří do skupiny těch mladších kosmetických surovin.

Pokud na kurzech aromaterapie pokládám otázku, co jsou to gely, velmi často se rozhostí ticho. Již zde nutno upozornit, že v jistém slova smyslu, gelotvorné látky znají nejen všichni dospělí, ale i děti. Aby vznikl gel, potřebujeme na jeho výrobu minimálně dvě složky. Tedy gelotvornou látku a vodu. Pokud jste si již, byť jen jednou jedenkráte v živote dopřáli pudink, vězte, že jste pojídali jistou, dle mého, výborně chutnající formu gelu. Co na tom, že se v potravinářství používá termín pudink. Ti, kteří jej nekupují hotový, ale připravují si jej doma, na jeho výrobu používají prášek zvaný „pudink“. Ten se skládá z gelotvorného škrobu. Zde pak použijeme „trošku“ gelotvorného škrobu – pudinku a hodně mléka. Škrob nám při vaření „zgelovatí“ a světlo světa spatří příjemně chutnající dezert. Podobné platí při výrobě ovocných želé, či třeba tlačenky. Zde jako výchozí gelotvorná složka poslouží želatina.

V kosmetice se běžně používají podobné gelotvorné látky jako v potravinářství. Mohou být jak rostlinného původu, např. agar-agar, xantan apod., tak i produkty chemického průmyslu (např. různé formy celulózy). Ať již se jedná o rostlinné či chemické gely, mají v kosmetice několik funkcí. Jednou z nich je, v malém množství, napomáhat stabilitě emulzí. Daleko více se ale gelotvorné látky používají jako levná „zahušťovadla“ výrobků, ke snížení nákladů při výrobě. Pokud se přidají např. do krému, ušetří se za podstatně dražší oleje či tuky. Krémům dávají gelotvorné složky lehkou konzistenci a jak reklama praví, i „dobrou vstřebatelnost“. Pleťové mléko může být „samá voda“, ale díky gelotvorným látkám má požadovanou konzistenci, laicky vyjádřeno, vhodnou hustotu. Také sprchovací gely nejsou nic jiného, než tenzidy rozpuštěné ve vodě, zahuštěné na žádoucí konzistenci právě gelotvornými složkami.

Sám jsem se nestačil divit, když jeden z prodejců Aloe Vera gelu ve svém prospektu uvedl, že šťáva z Aloe Vera má gelovitou formu. Ano, okamžitě po vyzískání. Po krátké době se tato konzistence vytratí a dále je prostě „vodovatá“. A tak si ona firmička vypomáhá „gelovatěním“. Přidává do nabízeného výrobku již zmíněnou gelotvornou látku xantan. Dle mého malý podvůdek na spotřebitele, aby se domníval, že ostatní své výrobky ředí, že nemají řádnou kvalitu. Samostatnou kapitolou pak jsou různé gelové kosmetické výrobky. Své opodstatnění mají gely např. v medicinálních výrobcích.

Při kožních problémech. Zde mohou být použity jako vhodný nosič účinných látek. Jeden příklad za všechny. Spálíme se na sluníčku při opalování. Zde se jako účinná látka osvědčil pantenol. Použít pantenol sám o sobě pro tyto účely prakticky nelze pro jeho přílišnou hustotu. Zde je pak účelné, naředit pantenol vodou na 5 - 10% roztok. Vznikne kapalina podobná vodě, která by se na pokožce neudržela. Proto se přidají gelotvorné složky, které umožní dobrou přilnavost preparátu, včetně účinných látek k pokožce. Bohužel, tento levný nosič utekl z medicíny do oblasti kosmetiky a tak mnozí výrobci prostě nabízí gelové přípravky na běžné pěstování pleti. Takovéto použití je však nutno označit za nesmysl. Argument, že se gely dokonale vstřebávají do pokožky, je absurdita. Voda z gelu, který ji obsahuje i 95 % a více, se prokazatelně nevstřebává do kůže, ale odpařuje se z „nagelované“ pokožky do okolního prostředí. Zde platí fyzikální zákony a nikoli reklamní tlachy, ať již zní jakkoli hezky.

Také jsem slyšel argument jednoho výrobce, že gely jsou na pěstování pokožky vynikající, protože nemohou vyvolat alergii na tuky či olejové složky. Zde nutno konstatovat že je to sice pravda, ale trapně hloupá. Stejně pravdivé, jakož i tupé by bylo konstatování, že je vědecky dokázáno, že oběšený nemůže trpět na sennou rýmu. Nejen, že neznám nikoho, kdo by trpěl alergií na (kvalitní) tuky či oleje, dokonce nevím o nikom, kdo by si stěžoval na nesnášenlivost preparátů z rostlinných olejů, tuku a vosku. Pokud se po použití takovýchto přípravků přece jen nějaká ta nesnášenlivost objeví, pak za to mohou nekvalitní suroviny, technologické a konzervační látky, či další složky, které nemají nic společného s pěstováním pokožky, ale trvanlivostí či „krásou“ daných výrobků. Zde znova nutno zdůraznit, jako již mnohokráte, že pokožka sama, jako jeden z orgánů si vytváří na svém povrchu emulzi V/O. Tedy nikoli gel! Pouze tuto emulzi lze označit jako fyziologickou.

Na závěr nelze než konstatovat, že gely se uchytily v kosmetice nikoli proto, že by byly vhodné pro pěstování pokožky, ale primárně mají nízké výrobní náklady a jsou tudíž zárukou vyšších zisků jejich producentů a prodejců. Zde pak nutno zmínit i „usměvavou“ skutečnost, že výrobci gelu se předhání ve vymýšlení argumentu o jejich vhodnosti pro pěstování pokožky, ale o přidávaných konzervantech a podobných lahůdkách se pro jistotu nezmiňují byť jen jediným slovem. A fyziologie pokožky? Pro ně, jakoby neexistovala.

Karel Hadek

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Píše se únor 2012. Venku mrzne, až praští, a sdělovací prostředky se předhánějí v komentování těchto přímo hororově chladných dnů. Ne všude je tomu tak. Ve Kšicích, řekl bych, již vládne jaro. Tedy nikoli v obci jako takové.

Aktuálně: Jsme zpět…

Doporučovat v těchto dnech preparáty Karla Hadka se zdá být zbytečné. Po čtyrech měsících od nedobrovolného ukončení výroby, každý vyčerpal zásoby preparátu bud oblíbil, nebo používal „povinně“ kvůli zdravotním potížím.

Škola aromaterapie: Gely, pokožka a money

Jedněmi z látek, které se bohatě používají při výrobě kosmetiky, jsou gelotvorné složky. Důvodu proč jsou používány, je zde hned několik. Pohled do historie nám říká, že patří do skupiny těch mladších kosmetických surovin.

Slovo odborníka: Srovnání moderní a přírodní medicíny, jejich možnosti i omezení

Abychom se úspěšně a efektivně mohli léčit a zbavit se svých bolestí a problémů, musíme vědět, jakou cestou se dát, abychom došli co nejdříve k cíli.

Slovo odborníka: Pár minut pro pokožku

V minulém vydání časopisu Aromaterapie, který z technických důvodu spatřil světlo světa bohužel jen v elektronické podobě, jsem se věnovala důležitosti výběru mycích preparátu pro pokožku, s důrazem na pokožku obličeje.

Slovo odborníka: Ostropestřec mariánský, pomocník při detoxikaci organizmu

Mnozí by si řekli, že tato rostlina je jen nenápadný bodlák, ale opak je pravdou.

Z dopisů: Pomoc začínajícím profesionálům

Vážení příznivci AROMATERAPIE, s preparáty pana Hadka se setkávám již od mala, protože v rodině máme kosmetičku-masérku, která tyto výrobky používá při své praxi již několik let.

Z dopisů: Setkání s herečkou Květou Fialovou v Ostravě

Představovat Květu Fialovou nikomu nemusím. Všichni ji dobře znají, mnozí ji obdivují, váží si jí, ale hlavně ji mají rádi. Mezi tyto lidi patřím i já.

Z dopisů: Milý pane Hadku,

chci Vám popřát do nového roku 2012, aby pro Vás byl rokem pohodovým, s přílivem životní i pracovní energie, ...

Z dopisů: Naše poklady

Prošli jsme si dlouhým, nelehkým obdobím. Původní beznaděj stále více nahrazovala naděje.

Z dopisů: Rodina „závisláků“

Tak se v naší rodině udála jedna neskutečně radostná událost… Zazvonil telefon a já obdržela informaci: „Hadek zahájil výrobu!“ Moje radostné výskání nejspíš pana Vostrého na druhé straně telefonu polekalo, ale já si fakt nemohla pomoci!

Zkušenosti a rady: Aromaterapie a jóga

Aromaterapie má mnoho forem využití. Mě se například osvědčila při jógové praxi. Jóga pracuje s dechem, a proto zde spatřuji použití aromaterapie jako jedinečný způsob, jak zlepšit dýchání, prohloubit dech.

Zkušenosti a rady: Ruce jsou důležitější než si myslíme

Tak jako pokožka v obličeji, i ruce jsou v neustálém přímém kontaktu s okolním prostředím. Slunce, mráz, vítr, mytí nekvalitním mýdlem, práce s chemickými prostředky. Syntetická mýdla pokožku vysušují, snižují pH. Následkem toho vznikají ekzémy a suché, šupinaté ruce.

Zkušenosti a rady: Kosmetika trochu jinak

Co si pod tím představit? Svoji kosmetickou provozovnu jsem otevírala v roce 1994 nabytá teoretickými znalostmi a těšila se, jak budu zákaznicím pomáhat k tomu, aby dobře vypadaly a následně se dobře cítily.

Zkušenosti a rady: Když dva dělají totéž, není to totéž

Chci se s Vámi podělit o zkušenosti získané používáním výrobku Karel Hadek. Jako maminka dvou malých dětí se snažím, aby byly zdravé, a k tomu mi hodně pomáhaly výrobky AKH. Když se v září 2011 přestaly vyrábět, vůbec jsem si neuvědomila, co to bude znamenat…

Zkušenosti a rady: Diabetici a aromaterapie

Setkání diabetiků jsem se účastnila roku 2008 a 2009, kdy jsem posluchače s aromaterapií seznamovala. V listopadu loňského roku jsem se opět zúčastnila celorepublikového setkání diabetiku v Luhačovicích, ale byla jsem velice mile překvapená. Tak veliký zájem předčil veškerá očekávání.

Zkušenosti a rady: Zázrak jménem Sanitol

Před rokem a půl jsem se seznámila s aromaterapeutickou kosmetikou pana Karla Hadka, a to díky aromaterapeutickým preparátům pro zvířátka, AromaFauna. Dnes mohu říci, že z celé naší rodiny se stali přívrženci všech aromaterapeutických preparátu.

Zkušenosti a rady: Voňavé prameny mládí

Domnívám se milí čtenáři Aromaterapie, že se mnou budete souhlasit. Vyzkoušíte-li některý z preparátu KH, rychle začnete vnímat, že v katalogu o něm není zdaleka vše napsáno. Ono se ani vše napsat nedá, mnohé vjemy jsou individuální.

Zkušenosti a rady: Balzám na lidskou „srst“

Ekzém na obličeji se mi objevil před pár lety. Nic velkého, jen pár šupinek v obočí, takže jsem se nijak neznepokojovala. Myslela jsem si, že to časem zase zmizí. Bohužel opak byl pravdou!

Zkušenosti a rady: Alternativa neexistuje!

Když mě v září zastihla zpráva o ukončení výroby aromaterapeutických výrobku pana Hadka, byla jsem docela v klidu. Měla jsem zásoby a myslela jsem si, že se jedná o nějaký přechodný stav a že s nimi pár dnu vydržím.

Zkušenosti a rady: CENTRUM PRO MNE je i pro vás

Pokud hledáte nebo potřebujete pár dní odreagování, psychické a fyzické regenerace nebo přiměřený pohyb v krásné přírodě, můžete je najít v centru Železných hor v Seči na Chrudimsku v CENTRU PRO MNE.

Koutek pro maminky: Voňavé porody

K hlavním kladům aromaterapie patří komfortnost procedur, jemné působení, nepřítomnost kumulačního efektu a hlavně žádné vedlejší účinky. Lze ji použít jako hlavní léčebnou metodu, ale i jako doplňkovou nebo podpůrnou v kombinaci s jinými léčebnými postupy.

Koutek pro maminky: Vážený pane Hadku, vážení zaměstnanci Aromaterapie Karel Hadek,

předně se nemohu ubránit a musím Vám sdělit, jakou radost mám z opětovného zahájení činnosti firmy.

Koutek pro maminky: Kariosan

Ráda bych se s vámi podělila o své zkušenosti s KARIOSANEM. Ležím se svoji 4 měsíční holčičkou již pár týdnu v nemocnici. Ke všemu co se nám přihodilo, se přidal také bílý povlak v pusince.

AromaFauna: Moja prvá cesta za AromaFaunou

Slovo „aromaterapia“ mi nebolo až tak neznáme, ale vždy sa mi spájalo s vonnými lampami, éterickými olejami a s masážou. Pracujem so zvieratami a tak som hľadala nielen na internete niečo prírodné a pre zvieratká. Oplatilo sa, našla som AromaFaunu.

AromaFauna: Z praxe

Po Vánocích se ke mne objednala slečna s půlroční fenečkou jorkšíra. Miu dostala jako dárek a původní majitelé česání a úpravě moc nedali, spíše bych řekla, že nečesali vůbec.

AromaFauna: AromaFauna v časopise Aromaterapie – ano či ne?

Chtěla bych moc poděkovat organizátorům v Léčebných lázních Bohdaneč za uspořádání základního kurzu Aromaterapie Karel Hadek v tomto krásném lázeňském areálu. Velké poděkování samozřejmě patří panu Karlu Hadkovi a paní Michaele Švorcové za tři dny s aromaterapií.

AromaFauna: Dobrý den, paní Švorcová,

díky hektickému vánočnímu období jsem se k psaní dostala až nyní. Chtěla bych poděkovat Vám a panu Hadkovi, za listopadový kurz Aromaterape pro začátečníky v Bohdanči, kde panovala příjemná atmosféra a odkud si všichni odnesli užitečné informace.