Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 1/2012

Zkušenosti a rady: Aromaterapie a jóga

Aromaterapie má mnoho forem využití. Mně se například osvědčila při jógové praxi. Jóga pracuje s dechem, a proto zde spatřuji použití aromaterapie jako jedinečný způsob, jak zlepšit dýchání, prohloubit dech. Následkem toho dochází při relaxaci k většímu uvolnění. Při józe využívám aromaterapii ve formě inhalace pomocí aromalampy a na závěr klientům masíruji šíji a část obličeje, přičemž si esenciální oleje vybírám dle teorie pěti elementů.

Jóga i aromaterapie příznivě ovlivňují naši psychiku, mohou léčit naši duši, díky nim můžeme být k životu vnímavější, stáváme se lepšími, krásnějšími, zdravějšími, otevřenějšími.

Pět elementů může být chápáno jako pět fází, proměn, energie jin a jang. Symboly vody, dřeva, ohně, země a kovu představují přírodní síly a společně formu dynamického celku.

Měsíc únor se nachází v období zimy, a proto se budu podrobněji zabývat elementem Voda, který náleží zimnímu období. Voda je fáze jevící se navenek jako spící, ovšem je to energie shromážděná ve stavech klíčení, těhotenství, odpočinku. Voda ztělesňuje princip plodnosti a představuje životní sílu v jejím prvotním stavu, ještě než bude použita. Hlavním souvisejícím orgánem tohoto elementu jsou ledviny, které uchovávají podstatu, tedy genetický základ jedince. Tato podstata je zděděná, je obtížné ji doplňovat, měla by být pečlivě chráněna. Vedle uchování podstaty je další hlavní úlohou ledvin ovládat vodu. Jestliže je energie ledvin slabá, objevují se problémy jako otok, zadržování vody, v tomto případě mohou být prospěšné diuretické esenciální oleje, jimiž jsou například jalovec, fenykl. V ledvinách navíc sídlí aspekt duše známé jako vůle, odvozujeme z něj sílu vůle, životní sílu a touhu po vytrvalosti. Podobně jako podstata i vůle je plodná, je zdrojem tvořivosti a vynalézavosti. Pokud jsme bojácní, vyhýbáme se problémům, ustupujeme – v takových případech lze opět využít esenciální olej z jalovce.

Naopak, když je vůle hyperaktivní, člověk je neklidný, zbrklý, bývá označován za workoholika, požaduje po sobě příliš mnoho, nakonec může podlehnout nervovému vyčerpání, a za těchto okolností se doporučuje olej z pelargónie. V obou typech disharmonie je základní emocí strach – v prvém případě ze síly okolí, ve druhém pak z neschopnosti a neúspěchu.

Mezi esenciální oleje, které lze využít v elementu Voda, patří cedrový – antibakteriální, močopudný, adstringentní, dezinfekční, celkově posiluje, dodává neochvějnou sílu v dobách krize; zázvorový – analgetický, stimuluje zažívání, působí zčervenání kůže, sexuálně a celkově posiluje, je katalyzátorem vůle, obnovuje radost z úspěchu; tymiánový – antibakteriální, antiinfekční, protiparazitický, posiluje nervy, dodává člověku odvahu, zvyšuje sebedůvěru. Zmiňované oleje různě míchám a kombinuji.

Spolupůsobení esenciálních olejů v jogínské praxi se mi jeví jako velmi příjemné. Prohlubuje procítění v jednotlivých pozicích, klidněji se nám dýchá a oleje navozují hlubokou relaxaci.

Dále vám představím prvek Dřevo. Element Dřeva je v přírodě patrný nejen na jaře, kdy se probouzí k životu, ale v celém procesu vývoje. V základní úrovni má Dřevo jako element co dělat s pohybem, tedy s motivací, s růstem, s harmonickým tokem života. Základním orgánem tohoto elementu jsou játra. Játra ovlivňují nehty a působí na šlachy; vyvolávají živočišné touhy a vitalitu. S játry je spojená kyselá chuť a z barev zelená. Po energetické stránce odpovídají za hladký tok energie v těle/mysli. Úlohou jater je dbát na to, aby se energie pohybovala volně a rovnoměrně se rozšiřovala. Játra mají kromě toho důležitý vliv na krev. Při stagnaci energie, tedy jestliže játra ochabnou, tok energie/cchi začne být obtížný a nepravidelný, pravděpodobně nastanou problémy zahrnující křeče, roztažení, stažení a bolesti. Patři k nim nevolnost, zácpa, bolesti hlavy a bolestivost při menstruaci. Pokud se připojí i stagnace krve, nepříznivý stav se prohloubí a je provázen krutějšími bolestmi. Stagnace cchi a krve je také svázána s nervovým napětím a frustrací. Napětí, smutná nálada a stav podráždění narušují funkci jater a brání toku cchi. A naopak stagnace cchi má za následek nervové napětí.

Esenciální olej, jež upravuje tok cchi, činí ho pravidelným a hladkým, je levandule – má protikřečové a analgetické účinky na nervy. Dalším příkladem je olej bergamotový – má zvlášť výrazný stimulační účinek na játra, dokáže jemně stimulovat; spojuje schopnost uvolnit nervy a osvěžit ducha. Také nerolový olej, podobně jako pomerančový, ovládá cchi. Neroli povznáší duši díky své schopnosti sytit a sjednocovat; je to olej antibakteriální, antidepresivní, protiinfekční, uklidňuje. Olej z římského heřmánku má vliv na jaterní cchi, je to olej analgetický, protizánětlivý, protikřečový.

A jak působí na játra jóga? Zejména plný jógový dech, pomocí dechových cvičení uvolňujeme napětí; vnitřním zrakem se zaměříme na místo, kde cítíme napětí a uvolníme s výdechem, tím uklidníme i nervové napětí a rozproudíme lymfu. Torzní pozice v sedě pomáhají při problémech se zažíváním a zácpou, uvolňují menstruační tenze; další pozicí je pozice kleští, která masíruje orgány uložené v břichu, zklidňuje nervovou činnost; pozice trojúhelníku má taktéž příznivý účinek na orgány v břišní dutině. Pokud budeme místo zloby a zklamání vyzařovat lásku, bude to brzy všude vidět. Budeme uvolněnější, méně v napětí. Aby energie volně proudila a nestagnovala, je potřeba uvolnit tělo i mysl, kdy jedním ze způsobu je jóga s aromaterapií, pro tělo velice příjemné aktivity.

Příště budu pokračovat elementem Ohně.

Blanka Chmelíková
bchmelikova@centrum.cz, mob.: 723 768 634

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Píše se únor 2012. Venku mrzne, až praští, a sdělovací prostředky se předhánějí v komentování těchto přímo hororově chladných dnů. Ne všude je tomu tak. Ve Kšicích, řekl bych, již vládne jaro. Tedy nikoli v obci jako takové.

Aktuálně: Jsme zpět…

Doporučovat v těchto dnech preparáty Karla Hadka se zdá být zbytečné. Po čtyrech měsících od nedobrovolného ukončení výroby, každý vyčerpal zásoby preparátu bud oblíbil, nebo používal „povinně“ kvůli zdravotním potížím.

Škola aromaterapie: Gely, pokožka a money

Jedněmi z látek, které se bohatě používají při výrobě kosmetiky, jsou gelotvorné složky. Důvodu proč jsou používány, je zde hned několik. Pohled do historie nám říká, že patří do skupiny těch mladších kosmetických surovin.

Slovo odborníka: Srovnání moderní a přírodní medicíny, jejich možnosti i omezení

Abychom se úspěšně a efektivně mohli léčit a zbavit se svých bolestí a problémů, musíme vědět, jakou cestou se dát, abychom došli co nejdříve k cíli.

Slovo odborníka: Pár minut pro pokožku

V minulém vydání časopisu Aromaterapie, který z technických důvodu spatřil světlo světa bohužel jen v elektronické podobě, jsem se věnovala důležitosti výběru mycích preparátu pro pokožku, s důrazem na pokožku obličeje.

Slovo odborníka: Ostropestřec mariánský, pomocník při detoxikaci organizmu

Mnozí by si řekli, že tato rostlina je jen nenápadný bodlák, ale opak je pravdou.

Z dopisů: Pomoc začínajícím profesionálům

Vážení příznivci AROMATERAPIE, s preparáty pana Hadka se setkávám již od mala, protože v rodině máme kosmetičku-masérku, která tyto výrobky používá při své praxi již několik let.

Z dopisů: Setkání s herečkou Květou Fialovou v Ostravě

Představovat Květu Fialovou nikomu nemusím. Všichni ji dobře znají, mnozí ji obdivují, váží si jí, ale hlavně ji mají rádi. Mezi tyto lidi patřím i já.

Z dopisů: Milý pane Hadku,

chci Vám popřát do nového roku 2012, aby pro Vás byl rokem pohodovým, s přílivem životní i pracovní energie, ...

Z dopisů: Naše poklady

Prošli jsme si dlouhým, nelehkým obdobím. Původní beznaděj stále více nahrazovala naděje.

Z dopisů: Rodina „závisláků“

Tak se v naší rodině udála jedna neskutečně radostná událost… Zazvonil telefon a já obdržela informaci: „Hadek zahájil výrobu!“ Moje radostné výskání nejspíš pana Vostrého na druhé straně telefonu polekalo, ale já si fakt nemohla pomoci!

Zkušenosti a rady: Aromaterapie a jóga

Aromaterapie má mnoho forem využití. Mě se například osvědčila při jógové praxi. Jóga pracuje s dechem, a proto zde spatřuji použití aromaterapie jako jedinečný způsob, jak zlepšit dýchání, prohloubit dech.

Zkušenosti a rady: Ruce jsou důležitější než si myslíme

Tak jako pokožka v obličeji, i ruce jsou v neustálém přímém kontaktu s okolním prostředím. Slunce, mráz, vítr, mytí nekvalitním mýdlem, práce s chemickými prostředky. Syntetická mýdla pokožku vysušují, snižují pH. Následkem toho vznikají ekzémy a suché, šupinaté ruce.

Zkušenosti a rady: Kosmetika trochu jinak

Co si pod tím představit? Svoji kosmetickou provozovnu jsem otevírala v roce 1994 nabytá teoretickými znalostmi a těšila se, jak budu zákaznicím pomáhat k tomu, aby dobře vypadaly a následně se dobře cítily.

Zkušenosti a rady: Když dva dělají totéž, není to totéž

Chci se s Vámi podělit o zkušenosti získané používáním výrobku Karel Hadek. Jako maminka dvou malých dětí se snažím, aby byly zdravé, a k tomu mi hodně pomáhaly výrobky AKH. Když se v září 2011 přestaly vyrábět, vůbec jsem si neuvědomila, co to bude znamenat…

Zkušenosti a rady: Diabetici a aromaterapie

Setkání diabetiků jsem se účastnila roku 2008 a 2009, kdy jsem posluchače s aromaterapií seznamovala. V listopadu loňského roku jsem se opět zúčastnila celorepublikového setkání diabetiku v Luhačovicích, ale byla jsem velice mile překvapená. Tak veliký zájem předčil veškerá očekávání.

Zkušenosti a rady: Zázrak jménem Sanitol

Před rokem a půl jsem se seznámila s aromaterapeutickou kosmetikou pana Karla Hadka, a to díky aromaterapeutickým preparátům pro zvířátka, AromaFauna. Dnes mohu říci, že z celé naší rodiny se stali přívrženci všech aromaterapeutických preparátu.

Zkušenosti a rady: Voňavé prameny mládí

Domnívám se milí čtenáři Aromaterapie, že se mnou budete souhlasit. Vyzkoušíte-li některý z preparátu KH, rychle začnete vnímat, že v katalogu o něm není zdaleka vše napsáno. Ono se ani vše napsat nedá, mnohé vjemy jsou individuální.

Zkušenosti a rady: Balzám na lidskou „srst“

Ekzém na obličeji se mi objevil před pár lety. Nic velkého, jen pár šupinek v obočí, takže jsem se nijak neznepokojovala. Myslela jsem si, že to časem zase zmizí. Bohužel opak byl pravdou!

Zkušenosti a rady: Alternativa neexistuje!

Když mě v září zastihla zpráva o ukončení výroby aromaterapeutických výrobku pana Hadka, byla jsem docela v klidu. Měla jsem zásoby a myslela jsem si, že se jedná o nějaký přechodný stav a že s nimi pár dnu vydržím.

Zkušenosti a rady: CENTRUM PRO MNE je i pro vás

Pokud hledáte nebo potřebujete pár dní odreagování, psychické a fyzické regenerace nebo přiměřený pohyb v krásné přírodě, můžete je najít v centru Železných hor v Seči na Chrudimsku v CENTRU PRO MNE.

Koutek pro maminky: Voňavé porody

K hlavním kladům aromaterapie patří komfortnost procedur, jemné působení, nepřítomnost kumulačního efektu a hlavně žádné vedlejší účinky. Lze ji použít jako hlavní léčebnou metodu, ale i jako doplňkovou nebo podpůrnou v kombinaci s jinými léčebnými postupy.

Koutek pro maminky: Vážený pane Hadku, vážení zaměstnanci Aromaterapie Karel Hadek,

předně se nemohu ubránit a musím Vám sdělit, jakou radost mám z opětovného zahájení činnosti firmy.

Koutek pro maminky: Kariosan

Ráda bych se s vámi podělila o své zkušenosti s KARIOSANEM. Ležím se svoji 4 měsíční holčičkou již pár týdnu v nemocnici. Ke všemu co se nám přihodilo, se přidal také bílý povlak v pusince.

AromaFauna: Moja prvá cesta za AromaFaunou

Slovo „aromaterapia“ mi nebolo až tak neznáme, ale vždy sa mi spájalo s vonnými lampami, éterickými olejami a s masážou. Pracujem so zvieratami a tak som hľadala nielen na internete niečo prírodné a pre zvieratká. Oplatilo sa, našla som AromaFaunu.

AromaFauna: Z praxe

Po Vánocích se ke mne objednala slečna s půlroční fenečkou jorkšíra. Miu dostala jako dárek a původní majitelé česání a úpravě moc nedali, spíše bych řekla, že nečesali vůbec.

AromaFauna: AromaFauna v časopise Aromaterapie – ano či ne?

Chtěla bych moc poděkovat organizátorům v Léčebných lázních Bohdaneč za uspořádání základního kurzu Aromaterapie Karel Hadek v tomto krásném lázeňském areálu. Velké poděkování samozřejmě patří panu Karlu Hadkovi a paní Michaele Švorcové za tři dny s aromaterapií.

AromaFauna: Dobrý den, paní Švorcová,

díky hektickému vánočnímu období jsem se k psaní dostala až nyní. Chtěla bych poděkovat Vám a panu Hadkovi, za listopadový kurz Aromaterape pro začátečníky v Bohdanči, kde panovala příjemná atmosféra a odkud si všichni odnesli užitečné informace.