Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 1/2012

Slovo odborníka: Pár minut pro pokožku

V minulém vydání časopisu Aromaterapie, který z technických důvodů spatřil světlo světa bohužel jen v elektronické podobě, jsem se věnovala důležitosti výběru mycích preparátu pro pokožku, s důrazem na pokožku obličeje. Dříve než se začnu zabývat následnými možnostmi ošetření, ráda bych se k mytí ještě pár slovy vrátila. Všimla jsem si, že někteří výrobci tenzidových mycích prostředků propagují jejich používání tvrzením, že jejich pH, tedy kyselé nastavení, je pro pokožku výhodné. I zde se samozřejmě jedná výhradně o přání, nikoli skutečnost.

Kyselý hydro-lipidový ochranný plášť je tvořen, jak již z názvu vyplývá, mj. tuky a vodou. Tuky jsou pak na pokožce k dispozici nikoli volně, ale ve formě emulze. Ne libovolné, ale emulze V/O, tedy voda v oleji. Ona kyselá reakce pokožky je pak vázána právě na vodu v této emulzi. Pokud na mytí použijeme tenzidové, tedy silně odmašťující výrobky, pak je nám samo kyselé pH mycího přípravku v principu na nic, neboť jím odstraníme funkční nosič oné kožní kyselosti.

Ve chvíli, kdy zmiňuji, že pokožka jako tělesný orgán na svoji ochranu vytváří emulzi V/O vlastně napovídám, jak by mělo vypadat následující ošetření pleti. Ponechám bokem ošetření v kosmetickém salonu, věnuji se spíše praktickým radám ošetření každodenního.

Asi nic nezkazím, pokud napíši, že na další ošetření očištěné pokožky použijeme krém. Vzniká otázka, jaký. Trh je různými krémy doslova přesycen a výběr toho vhodného nemusí být pro laika vůbec jednoduchý. Už i proto, že výrobci při jejich propagaci povětšinou vůbec nevycházejí z potřeb pokožky, a tak zde reklama se svými pohádkami nahrazuje odbornost. Nutno např. konstatovat, že pokožka produkuje po celých 24 hodin denně již zmíněnou emulzi V/O. Bohužel, denní, hydratační krémy mají emulgaci obrácenou.

Tedy olej ve vodě – O/V. Po nanesení „denního“ krému na pokožku dochází na základě fyzikálních zákonů k jeho zahřátí na tělesnou teplotu a odpařování vody do okolního prostoru. Výrobci tvrdí a spotřebitelé tomu často věří, že se voda, případně krém jako celek, vstřebávají do pokožky. U hydratačních krémů pak reklama dokonce tvrdí, že pokožku „zavlažují“. Ironicky chápáno, lze souhlasit. A jak to funguje? Hydratační krémy obsahují tzv. hygroskopické složky. Jmenujme si alespoň některé z nich: urea, polysacharidy, glycerin, minerální soli (včetně mořské), kolagen, elastin, kyselina hyaluronová. Jmenované a mnohé další látky jsou známy tím, že na sebe váží vlhkost. Všimnete si konstatování „na sebe“! Tedy nikoli na pokožku. Pokud je dáme do krému, i zde jejich schopnost vázat na sebe vodu pokračuje. Voda z emulze O/V se odpařuje. Čím více vody se odpaří, tím jsou hygroskopické složky aktivnější. Hledají vodu a nachází jí. Nikoli ve vzduchu, ale v mezibuněčných prostorách pokožky samotné. A tak ji odsávají a přivádějí na povrch. Lze tedy konstatovat, že povrch pokožky je zásobován vodou za cenu dehydratace pokožky jako takové. I to je důvod, proč na ošetření pokožky nutno doporučovat emulze V/O, tedy emulzi podobnou té, kterou si pokožka vytváří sama.

I u emulgace krému V/O jsou však podstatné rozdíly dané použitými surovinami. I zde je nutné upřednostňovat to, co lze označit jako přirozené, fyziologické. Mezi vhodné suroviny – tuky rozhodne nepatří vazelína (petrolatum), parafin (paraffinum), dále syntetické oleje, jako např. silikonové oleje (např. dimethicone, cyclopentasiloxyne) a mnohé další. Možno říci, že se jedná o zajímavé materiály, ale nikoli z hlediska pěstování pokožky, nýbrž z hlediska výrobců kosmetiky. Např. proto, že jsou chemicky stabilní a nežluknou. Naopak, rostlinné tuky lze označit jako pokožce příbuzné a pokud jsou kvalitní, tedy nikoli denaturované technologií výroby (např. extrakce chemickými rozpouštědly), kosmetiku z nich vyrobenou lze považovat za nejvhodnější. Nelze se potom divit, že některé krémy s logem Karel Hadek pokožku pěstují natolik, že jsou doporučeníhodné i na řešení kožních problémů.

Z preparátů s logem Karel Hadek bych ráda upozornila i na regenerační oleje. Zde se vlastně jedná o bezvodé krémy. Jejich obrovskou výhodou je, že obsahují lecitin, který má funkci emulgátoru, a pokud je nanášíme na vlhkou pleť, emulze vzniká až v tuto chvíli. Pokud se v zimním období vydáváme do mrazivého počasí, nabízí nám regenerační oleje vynikající ochranu před chladem. Zde je pak nanášíme nikoli na vlhkou, ale na suchou pleť. Další výhodou „bezvodých krémů“ bylo, je a bude, že neobsahují žádné stabilizátory emulzí, či další technologické složky, které se při výrobě krémů běžně používají. Všechny preparáty jsou velmi podrobně popsány v katalogu výrobků KH. Ani krémy a bezvodé krémy nejsou výjimkou.

A tak každému, kdo hledá pro pokožku obličeje i těla vhodné preparáty, doporučuji věnovat katalogu pozornost. Pokožka si to opravdu zaslouží.

Evgenia Selifanova, Jakaterinburg
(překlad Karel Hadek)

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Píše se únor 2012. Venku mrzne, až praští, a sdělovací prostředky se předhánějí v komentování těchto přímo hororově chladných dnů. Ne všude je tomu tak. Ve Kšicích, řekl bych, již vládne jaro. Tedy nikoli v obci jako takové.

Aktuálně: Jsme zpět…

Doporučovat v těchto dnech preparáty Karla Hadka se zdá být zbytečné. Po čtyrech měsících od nedobrovolného ukončení výroby, každý vyčerpal zásoby preparátu bud oblíbil, nebo používal „povinně“ kvůli zdravotním potížím.

Škola aromaterapie: Gely, pokožka a money

Jedněmi z látek, které se bohatě používají při výrobě kosmetiky, jsou gelotvorné složky. Důvodu proč jsou používány, je zde hned několik. Pohled do historie nám říká, že patří do skupiny těch mladších kosmetických surovin.

Slovo odborníka: Srovnání moderní a přírodní medicíny, jejich možnosti i omezení

Abychom se úspěšně a efektivně mohli léčit a zbavit se svých bolestí a problémů, musíme vědět, jakou cestou se dát, abychom došli co nejdříve k cíli.

Slovo odborníka: Pár minut pro pokožku

V minulém vydání časopisu Aromaterapie, který z technických důvodu spatřil světlo světa bohužel jen v elektronické podobě, jsem se věnovala důležitosti výběru mycích preparátu pro pokožku, s důrazem na pokožku obličeje.

Slovo odborníka: Ostropestřec mariánský, pomocník při detoxikaci organizmu

Mnozí by si řekli, že tato rostlina je jen nenápadný bodlák, ale opak je pravdou.

Z dopisů: Pomoc začínajícím profesionálům

Vážení příznivci AROMATERAPIE, s preparáty pana Hadka se setkávám již od mala, protože v rodině máme kosmetičku-masérku, která tyto výrobky používá při své praxi již několik let.

Z dopisů: Setkání s herečkou Květou Fialovou v Ostravě

Představovat Květu Fialovou nikomu nemusím. Všichni ji dobře znají, mnozí ji obdivují, váží si jí, ale hlavně ji mají rádi. Mezi tyto lidi patřím i já.

Z dopisů: Milý pane Hadku,

chci Vám popřát do nového roku 2012, aby pro Vás byl rokem pohodovým, s přílivem životní i pracovní energie, ...

Z dopisů: Naše poklady

Prošli jsme si dlouhým, nelehkým obdobím. Původní beznaděj stále více nahrazovala naděje.

Z dopisů: Rodina „závisláků“

Tak se v naší rodině udála jedna neskutečně radostná událost… Zazvonil telefon a já obdržela informaci: „Hadek zahájil výrobu!“ Moje radostné výskání nejspíš pana Vostrého na druhé straně telefonu polekalo, ale já si fakt nemohla pomoci!

Zkušenosti a rady: Aromaterapie a jóga

Aromaterapie má mnoho forem využití. Mě se například osvědčila při jógové praxi. Jóga pracuje s dechem, a proto zde spatřuji použití aromaterapie jako jedinečný způsob, jak zlepšit dýchání, prohloubit dech.

Zkušenosti a rady: Ruce jsou důležitější než si myslíme

Tak jako pokožka v obličeji, i ruce jsou v neustálém přímém kontaktu s okolním prostředím. Slunce, mráz, vítr, mytí nekvalitním mýdlem, práce s chemickými prostředky. Syntetická mýdla pokožku vysušují, snižují pH. Následkem toho vznikají ekzémy a suché, šupinaté ruce.

Zkušenosti a rady: Kosmetika trochu jinak

Co si pod tím představit? Svoji kosmetickou provozovnu jsem otevírala v roce 1994 nabytá teoretickými znalostmi a těšila se, jak budu zákaznicím pomáhat k tomu, aby dobře vypadaly a následně se dobře cítily.

Zkušenosti a rady: Když dva dělají totéž, není to totéž

Chci se s Vámi podělit o zkušenosti získané používáním výrobku Karel Hadek. Jako maminka dvou malých dětí se snažím, aby byly zdravé, a k tomu mi hodně pomáhaly výrobky AKH. Když se v září 2011 přestaly vyrábět, vůbec jsem si neuvědomila, co to bude znamenat…

Zkušenosti a rady: Diabetici a aromaterapie

Setkání diabetiků jsem se účastnila roku 2008 a 2009, kdy jsem posluchače s aromaterapií seznamovala. V listopadu loňského roku jsem se opět zúčastnila celorepublikového setkání diabetiku v Luhačovicích, ale byla jsem velice mile překvapená. Tak veliký zájem předčil veškerá očekávání.

Zkušenosti a rady: Zázrak jménem Sanitol

Před rokem a půl jsem se seznámila s aromaterapeutickou kosmetikou pana Karla Hadka, a to díky aromaterapeutickým preparátům pro zvířátka, AromaFauna. Dnes mohu říci, že z celé naší rodiny se stali přívrženci všech aromaterapeutických preparátu.

Zkušenosti a rady: Voňavé prameny mládí

Domnívám se milí čtenáři Aromaterapie, že se mnou budete souhlasit. Vyzkoušíte-li některý z preparátu KH, rychle začnete vnímat, že v katalogu o něm není zdaleka vše napsáno. Ono se ani vše napsat nedá, mnohé vjemy jsou individuální.

Zkušenosti a rady: Balzám na lidskou „srst“

Ekzém na obličeji se mi objevil před pár lety. Nic velkého, jen pár šupinek v obočí, takže jsem se nijak neznepokojovala. Myslela jsem si, že to časem zase zmizí. Bohužel opak byl pravdou!

Zkušenosti a rady: Alternativa neexistuje!

Když mě v září zastihla zpráva o ukončení výroby aromaterapeutických výrobku pana Hadka, byla jsem docela v klidu. Měla jsem zásoby a myslela jsem si, že se jedná o nějaký přechodný stav a že s nimi pár dnu vydržím.

Zkušenosti a rady: CENTRUM PRO MNE je i pro vás

Pokud hledáte nebo potřebujete pár dní odreagování, psychické a fyzické regenerace nebo přiměřený pohyb v krásné přírodě, můžete je najít v centru Železných hor v Seči na Chrudimsku v CENTRU PRO MNE.

Koutek pro maminky: Voňavé porody

K hlavním kladům aromaterapie patří komfortnost procedur, jemné působení, nepřítomnost kumulačního efektu a hlavně žádné vedlejší účinky. Lze ji použít jako hlavní léčebnou metodu, ale i jako doplňkovou nebo podpůrnou v kombinaci s jinými léčebnými postupy.

Koutek pro maminky: Vážený pane Hadku, vážení zaměstnanci Aromaterapie Karel Hadek,

předně se nemohu ubránit a musím Vám sdělit, jakou radost mám z opětovného zahájení činnosti firmy.

Koutek pro maminky: Kariosan

Ráda bych se s vámi podělila o své zkušenosti s KARIOSANEM. Ležím se svoji 4 měsíční holčičkou již pár týdnu v nemocnici. Ke všemu co se nám přihodilo, se přidal také bílý povlak v pusince.

AromaFauna: Moja prvá cesta za AromaFaunou

Slovo „aromaterapia“ mi nebolo až tak neznáme, ale vždy sa mi spájalo s vonnými lampami, éterickými olejami a s masážou. Pracujem so zvieratami a tak som hľadala nielen na internete niečo prírodné a pre zvieratká. Oplatilo sa, našla som AromaFaunu.

AromaFauna: Z praxe

Po Vánocích se ke mne objednala slečna s půlroční fenečkou jorkšíra. Miu dostala jako dárek a původní majitelé česání a úpravě moc nedali, spíše bych řekla, že nečesali vůbec.

AromaFauna: AromaFauna v časopise Aromaterapie – ano či ne?

Chtěla bych moc poděkovat organizátorům v Léčebných lázních Bohdaneč za uspořádání základního kurzu Aromaterapie Karel Hadek v tomto krásném lázeňském areálu. Velké poděkování samozřejmě patří panu Karlu Hadkovi a paní Michaele Švorcové za tři dny s aromaterapií.

AromaFauna: Dobrý den, paní Švorcová,

díky hektickému vánočnímu období jsem se k psaní dostala až nyní. Chtěla bych poděkovat Vám a panu Hadkovi, za listopadový kurz Aromaterape pro začátečníky v Bohdanči, kde panovala příjemná atmosféra a odkud si všichni odnesli užitečné informace.