Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie 02/2014

Slovo odborníka: Ústní hygiena

Jedním z velice častých dotazů je otázka, jak vlastně vznikaly receptury preparátů s logem KH. Bez nadsázky bych mohl říci, že si za vše vlastně mohou sami zákazníci. Když se objeví nějaký ten problém či nepříjemnost, ruku v ruce se objeví i otázka, co s tím. Takto vznikly mimo jiných i preparáty ústní hygieny. Přiznávám, nebýt kdysi dotazu, který stál na prvopočátku, a doprovodné, celkem humorné záležitosti, nikdy by mě nenapadlo, že by se na čištění zubů mohlo používat něco jiného, než jak jsem byl i já zvyklý, zubní pasta.

Vše začalo v bývalé Jugoslávii na začátku osmdesátých let minulého století, když se mě jeden známý, tamní domorodec, zeptal, jakou zubní pastu bych mu doporučil proti zánětům dásní a krvácivosti. Mírně jsem ho vyvedl z míry, když jsem nedoporučil žádnou zubní pastu, kterou jinak, dle reklamy, doporučuje „deset ze sedmi zubních lékařů“, ale doporučil mu natrhat si a žvýkat tamní rostlinku, která právě v oblasti Jadranu dosahuje jedinečné kvality. Její latinský název je Salvia officinalis, česky pak šalvěj lékařská. Moje doporučení, jak se zdálo, akceptoval, ale pochybnosti v něm zůstaly. Po chvíli se vrátil s tím, že tedy šalvěj žvýkat bude, ale ať mu doporučím ještě nějakou zubní pastu na čistění zubů. Bylo mu divné, když jsem mu sdělil, že by měl šetřit tatíkovy peníze a zuby si čistit nikoli pastou, ale onou rozžvýkanou šalvějí, a následně již jen vypláchnout ústa čistou vodou. Jak mi později sdělil, šalvějová doporučení se excelentně osvědčila, záněty a krvácení z dásní zmizely.

Vzhledem ke skutečnosti, že tento problém je v populaci celkem rozšířen, jsem později i v Německu doporučoval žvýkání šalvěje, kterou jsem si z Černé Hory dovezl. V počátcích jsem ji ze svých zásob rozdával. Bohužel, zásoby šalvěje se velice brzy natolik ztenčily, že i mě napadla, dnes již říkám pošetilá myšlenka, vyrobit nějakou tu speciální šalvějovou zubní pastu.

Opatřil jsem si informace o zubních pastách a bohužel musel konstatovat, že to, co se standardně používá na „čištění“ zubů, je spíše sbírka chemikálií, která v ústech nemá co pohledávat. Do dnešního dne jsem nepochopil, jakou funkci mají v zubních pastách pěnivé složky, tedy tenzidy. Chápu, běžně se používají na čištění hlavně tam, kde potřebujeme odstranit tuky. Ty bohužel budeme v ústních dutinách světové populace hledat marně. Takže jsou tam asi tak vhodné, jako je vhodný toaletní papír na čištění brány do nebe. Sliny jsou v tomto smyslu prostě podstatně rychlejší než tenzidy. Díky své agresivitě jsou tenzidy schopny funkčně oslabovat stejně tak dásně, jakož i likvidovat symbiotickou ústní mikroflóru. Nedostatečné vypláchnutí ústní dutiny a polykání zbytků tenzidů může s postupem času umožnit i vznik kardiovaskulárních onemocnění. S tím si ale výrobci zubních past rozhodně hlavu nelámou. Nelze se pak divit, že již i děti v útlém věku, pokud jim jejich rodiče pořídí „potravinový doplněk“ ve formě zubní pasty, třeba s jahodovou příchutí, a ta je občas spolknuta, mohou mít v obličeji rozšířené, červené cévky (couperose).

Díky „dokonalosti“ zubních past se pak v ústní dutině mohou množit patogenní mikroorganismy, které následně jen tak, z dlouhé chvíle, na zubech vytváří onen nepříjemný, problematický povlak. Jedůvka ve formě natriumlaurylsulfátu (NLS nebo SLS) je pak navíc známá, že může vyvolávat vznik aft. Výrobci jej však přesto rádi a běžně používají. Nejen že je levný, navíc krásně pění. No nedej to do zubní pasty…

Dále taková statistická zubní pasta může obsahovat chemické konzervanty, nachází se v ní barviva, chuťové korigence a téměř nezbytné fluorové soli. Jediné snad, vůči čemu nelze mít zásadní námitky, pokud se člověk nestane fanatikem čistění zubů, by byla abraziva. A tak netrvalo dlouho a pochopil jsem, že přes zubní pasty cesta nevede. Připouštím, že z hlediska chemicko‑mechanického lze mluvit o „čištění“, z hlediska fyziologického bych to spíše viděl jako chemické zaneřádění ústní dutiny, které s ústní hygienou má pramálo, pokud vůbec něco, společného. A tak jsem vývoj oné neexistující dokonalé zubní pasty prostě vzdal.

Po nějaké době se mi vkradla myšlenka, když už je zde tolik olejových preparátů, proč nezkusit jako nosič účinných látek, tedy éterických olejů, oleje rostlinné. „Novinka“ ZUBNÍ OLEJ spatřila světlo světa. Po nějaké době jsem zjistil, že se vlastně o žádnou převratnou novinku nejedná, výplachy ústní dutiny za pomoci olejů byly známy již dříve. Snad jediným, co bylo nové, byl fakt, že se nejednalo jen o oleje, ale součástí preparátu se staly i oleje éterické.

Za zmínku však stojí, že na rozdíl od chemické sbírky obsažené v zubních pastách, které je nejen nutné z úst vyplivnout, ale ústa i pořádně, nejlépe vícenásobně vypláchnout má zubní olej doslova „potravinářskou“ kvalitu. Při jeho polknutí na rozdíl od doslova toxických složek zubních past nehrozí žádné nebezpečí, ba právě naopak, antimikrobiální a protiplísňové účinky zubního oleje se mohou pozitivně projevit i v trávicím traktu. Původním požadavkem na zubní olej, jak již jsem shora zmínil, byly jeho protizánětlivé a protikrvácivé účinky.

Pro mě samotného bylo překvapením, když bylo prvními použivateli zjištěno, že zubní olej nabízí daleko širší paletu účinnosti. Jednou z nich je rozpouštění zubního kamene. Díky tomu, že je prost chemie, nenarušuje složení symbiotické ústní mikroflóry, a brání tak tvorbě onoho nepříjemného povlaku na zubech. Krom dalších složek je v ZUBNÍM OLEJI obsaženo i optimální množství hřebíčkového oleje, který se mimo jiného velice osvědčil i např. při bolestech dásní či trnutí zubů. Díky tomu, že zde je k dispozici preparát bez tenzidů a dalších chemikálií, které nemají nic společného s čištěním zubů, ale jsou v zubních pastách obsaženy jako technologická záležitost, nedochází k oslabování dásní, ale naopak, dalším zjištěným účinkem je, že může dásně natolik posílit, že mizí počáteční parodontózní stavy. Toto lze vidět jako přímý důsledek toho, že zubní olej rozpouští i tzv. poddásňový zubní kámen. Funkčně posílená, chemicky nestresovaná dáseň pak má možnost znova se pevně spojit se zubem.

Krom běžné každodenní hygieny se ZUBNÍ OLEJ osvědčil jak mně, tak i mnohým klientům i při mnohých náročnějších zákrocích, jako je trhání zubů, případně i chirurgických, např. při zavádění implantátů. Zde pak stačí každou hodinu proplachování ústní dutiny zubním olejem.

ZUBNÍ OLEJ může posloužit i jako ústní voda, byť i zde byl vyvinut speciální preparát, výplachový ústní olej DENTAROM. DENTAROM plně nahrazuje ústní vody, které se povětšinou též neobejdou bez různých chemikálií, jejichž používání nutno označit za diskutabilní, pokud ne zrovna za zbytečné. Jedním z nejpříjemnějších použití Dentaromu je proplachování ústní dutiny hned po probuzení. Preparáty ústní hygieny s logem KH jsou tak důkazem, že i v této oblasti se nejen obejdeme bez někdy nevhodně, jindy nesmyslně používané chemie, ale že přírodní účinné látky nabízí řešení bez vedlejších negativních účinků.

Karel Hadek

Úvodní slovo Karla Hadka

Čas uhání, jako by se urval od řetězu. Není to dlouho, co byla uzávěrka prvního čísla letošní Aromaterapie. Za pár dní končí duben a s ním je zde uzávěrka dalšího, tedy druhého vydání. K napsání těchto řádků mě svedlo tentokráte počasí.

Novinky: Voňavé je už aj Maďarsko

Milí čitatelia Aromky. Sme radi, že sa môžeme s Vami podeliť o dobrú správu. Distribúcia preparátov AKH sa rozrastá do dalšieho európskeho štátu. Do „aromarodinky“ tak pribúda už aj Maďarsko. Sme veľmi radi, že firma HARMONIC STYLE, s. r. o. získala exkluzívne právo pre distribúciu na maďarskom trhu.

Novinky: Slováci objavujú Austráliu a Aromaterapiu Karel Hadek

Priateľka sa tento týždeň vrátila z Austrálie a plnú dojmov, ešte trochu unavenú z časového posunu, som ju stretla na prechádzke so psom. Prešli sme celý les, ktorý sa rozprestiera nad našim sídliskom a okrem vône a nádhernej zelene našej európskej jari som pri jej rozprávaní pocítila aj závan z opačného konca sveta.

Novinky: Karel Hadek v Egyptě

Skutečnost, že se Karel Hadek zamiloval do královny Kleopatry, je všem již známá. Do Egypta se již téměř odstěhoval. Karel vždy říká: „Nikdy nikomu a ničemu nevěř.“ není nad vlastní zkušenost, a tak mi to nedalo a vypravila jsem se tam také. Nehledala jsem Kleopatru, ale klid, relaxaci a pohodu.

Novinky: Proč EGYPT, LECITOLY a OLEOSOLY?

Velice často je doporučováno nechat si před sluněním udělat peeling. Za normálních okolností s tímto nesouhlasím. Peeling odstraní zrohovatělou vrstvu buněk, která za normálních okolností chrání pokožku před nesčetnými potížemi. Odstraněním zrohovatělé vrstvy odstraníte přirozenou ochranu těla a nové buňky nejsou připravené na okolní vlivy.

Slovo odborníka: Domácí medová mast

Jak všeobecně známo, med je v kosmetice používán od nepaměti. Domnívám se, že v dobách minulých bylo jeho používání daleko rozšířenější než nyní.

Slovo odborníka: Třezalkové opalování

Není to tak dlouho, co si sluníčko vytrvale hrálo na schovávanou. Osobně si nemohu stěžovat, pro sebe jsem to vyřešil po svém. Prostě jsem se vypravil za sluníčkem na jih. Mikuláše jsem „oplakal“ na letišti. Vánoce, Nový rok, Tři králové, jakož i zbytek ledna byly spojeny s tím, co bych označil jako pracovní dovolená.

Slovo odborníka: Ústní hygiena

Jedním z velice častých dotazů je otázka, jak vlastně vznikaly receptury preparátů s logem KH. Bez nadsázky bych mohl říci, že si za vše vlastně mohou sami zákazníci. Když se objeví nějaký ten problém či nepříjemnost, ruku v ruce se objeví i otázka, co s tím. Takto vznikly mimo jiných i preparáty ústní hygieny.

Slovo odborníka: Rovnátka a aroma‑přípravky

Velice často se ptáte, zda lze používat naše přípravky ZUBNÍ OLEJ, DENTAROM, KARIOSAN, HALITOSAN, CANDIOL v době těhotenství či v době, kdy jsou na zubech fixní rovnátka. O těhotenství bylo psáno již několikrát, ale o fixních rovnátkách ještě ne.

Zkušenosti a rady: Kosmetické rozmazlování s Hadkem

Před nějakou dobou jsem uveřejnila v Aromce článek „Pro začínající kosmetičky“. I dnes bych se s vámi chtěla podělit o poznatky z praxe. Stále pracuji jako kosmetička, jednak ve svém salonu na Seči u Chrudimi a jednak v salonu Míši Švorcové v Heřmanově Městci. A stále je pro mne práce s Hadkovými preparáty radostí.

Zkušenosti a rady: Každodenní péče o pleť s Hadkem

Milé ženy, pokud můžete, najděte si kosmetičku, která pracuje s „Hadkem“ a od ní se vám dostane všech potřebných a odborných informací, jak pečovat o svoji pleť nejen návštěvou kosmetického salonu, ale i svým vlastním domácím ošetřením.

Zkušenosti a rady: Praxe s OLEOSOLY

OLEOSOLY jsem vyzkoušela ihned jako novinku v okamžiku, kdy přišly na trh. Při pedikúře se často setkávám s plísní pokožky na chodidlech. OLEOSOLY mě zaujaly i tím, že mají protiplísňové účinky. Působí velice dobře na prokrvení nohou, a to právě díky obsaženým mikrokrystalkům soli. Díky nim lze provézt jemný peeling.

Zkušenosti a rady: Thajská masáž na Seči

Thajskou masáž chodidel dělám velice rada. Je to 60 minutový relax, při kterém masíruji a mačkám různé body na ploskách nohou. Při masáži používám masážní olej sójový nebo LECITOL NEUTRAL SUPER. Pro příjemnou atmosféru Thajské masáže přidávám éterický olej do aroma‑lampy. Vyzkoušela jsem různé vůně, ale nejčastěji používám Ylang‑Ylang.

Zkušenosti a rady: Dobrý den,

ráda bych tímto vyjádřila spokojenost s vaší společností.

Zkušenosti a rady: Genitální bradavice – Condylomata accuminata. Neohrozí i Vás?

Milé dámy a pánové, dost často se na mne obracejí mí klienti, ženy i muži, s různými problémy. Šíře jejich dotazů je bezbřehá. Troufám si napsat, že mají ke mně i velkou důvěru, která je pro mou práci nezbytná, a tak, i s problémy choulostivějšího charakteru. Poslední dobou jsem zaznamenala nárůst dotazů na genitální bradavice a co s nimi.

Zkušenosti a rady: Dobrý večer pane Hadku,

moc Vás zdravím z Brna. Toto je můj první děkovný mail, tak snad se mi podaří vše vyjádřit srozumitelně. Pokusím se být stručná, je mi jasné, jak moc jste vytížený.

Zkušenosti a rady: Holčičí tajemství

Ráno mě ve 4:00 hodiny pípáním probouzí budík. Zjišťuji, že vnitřní sluníčko a úsměv na tváři mě příjemně hřejí. Roztáčí se jízda všedně‑nevšedního dne. Jako na řetízkovém kolotoči plním mnoho ranních povinností. Děti šup do školky. Maminka hop do práce. Frčím na horské dráze. Pracovní úkoly vyřizuji v tempu – nemožné ihned, zázraky na počkání.

Zkušenosti a rady: LIPIO KARLOFF

Jako každý muž pravidelně se holící, jsem vždy používal pěny a krémy na holení. Po holení klasicky následuje voda po holení či hydratační krém. Přibližně před 5 měsíci jsem obdržel přípravek firmy Karel Hadek k péči o pokožku po holení. Jednalo se o LIPIO KARLOFF.

Zkušenosti a rady: LEVANDULE

Když se mne přátelé ptají, jaký přípravek pana Hadka mám nejraději, většinou se musím na delší dobu zamyslet. Je to velmi těžká otázka. Mých „miláčků aromáčků“ je samozřejmě několik. Krom oblíbeného ORANGE‑SANITOLU (který používám na úklid domácnosti – od oken po podlahu, praní prádla, čištění kamen atd.) a CANDIÖLU na plísně, je to jednoznačně čistý levandulový olej.

Zkušenosti a rady: Svědivá hlava

Také znáte ten nepříjemný pocit, kdy vás svědí celá hlava? A co pálení pokožky hlavy? Dlouhodobý výskyt lupů? Co si vzít na sebe, aby nebyly vidět?

Zkušenosti a rady: KVASINKY

Jako mladá jsem trpěla velmi často kvasinkovými výtoky. Zkoušela jsem různé alternativy, např. vaginální gely s obsahem čajovníku, boraxové globule, vaginální sprchy atd. Fungovaly na chvilku a po krátké době se objevily potíže znova.

Koutek pro maminky: Spokojené miminko

Letos v březnu jsem se stala babičkou, je to krásná role v životě. Moc jsem se na vnoučka těšila. Již během těhotenství jsem svého syna a jeho přítelkyni, budoucí maminku, připravovala, že i naše miminko bude ošetřováno v bylinkách.

Koutek pro maminky: Vši

Velice časté téma dotazů mnoha maminek. Z toho důvodu jsem se rozhodla, že jej znovu zařadíme do časopisu Aromaterapie.

Poradna

AromaFlora: Plant Protector

Byla jsem zvědavá, co to zase u „hádků“ vymysleli. Vzhledem k tomu, že jsem vášnivou milovnicí zahrádkářství a miluji i pokojové květiny, rozhodla jsem se jejich nechemickou novinku vyzkoušet.

AromaFlora: Poradna

AromaFauna: FAUNA SPOT

Nikdy jsem netvrdila, že naše přípravky fungují na 100 %. Netvrdila jsem ani, že jsou vhodné pro každého a nebudu to tvrdit ani u přípravku FAUNA SPOT. O účinnosti tohoto přípravku i ostatních však nepochybuji. A nepochybují o něm ani mnozí další, ať již obchodníci, či chovatelé.

AromaFauna: Poradna