Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie 02/2014

AromaFlora: Poradna

Dobrý den,

doporučíte mi prosím některý z Vašich výrobků, který by mohl odstranit náš problém se smutnicemi? Jak muškami, tak případnými larvami v květináčích – nejspíš formou zálivky na půdu (???) – pro přísady mladých rajčat a paprik umístěných v bytě na oknech (ložnice, kuchyně). Pokud ano, prosím, jaké je přesné použití a dávkování?
Předem moc děkuji za odpověď a přeji krásné dny

Jana K.

 

Dobrý den paní Jano,

pro boj se smutnicemi budete potřebovat 2 přípravky – Plant Protector a Insect‑Stop.

Nejprve do půdy (2- 7 cm hluboko - podle hloubky kořenového systému) rovnoměrně zapravíte 5 g PLANT-PROTECTOR a následně půdu ošetříte postřikem – přípravek INSECT-STOP (30 ml/l). Rovnoměrně zalijete rostlinu (aby se substrát s PLANT-PROTECTOREM navlhčil a začal uvolňovat účinné látky do půdy), a poté znovu postříkáte půdu INSECT-STOPEM.

Doufám, že Vám to od smutnic pomůže. Je velmi důležité udělat všechny kroky precizně, neboť smutnice je velmi odolný nepřítel rostlin. Případně by bylo potřeba opakovat (3x) – postřik půdy, zalití a znovu postřik – zhruba tak po 5 dnech (již bez PLANT-PROTECTORU). Chvíli potrvá, než se látky z Plant Protectoru dostanou tam, kam mají.

Přeji pěkný den a hodně štěstí.

Michael ŠvorcDobrý den, pane Švorci,

prosím o více informací k použití tohoto produktu. Asi Vám vysvětlím stručně problém a poprosím, zda mi můžete dát konkrétní radu k použití přípravku. Mám doma dva mlaďounké tropické stromky (cca 15 cm). Jedná se o Blahočet čilský. Foto přikládám. Bohužel na podzim, kdy byly ještě na balkoně, je napadla plíseň, pravděpodobně v důsledku vlhkého počasí. Tento stromek je na to dost náchylný. Plíseň je možno rozpoznat na koncích jehliček, které jsou jakoby od rzi, a také dle povadlosti větviček. Nicméně mám nyní stromky doma, neb nemohou být venku přes zimu.

Vzhledem k tomu, že se jedná o mladý stromek, který navíc, i když je zdráv, má být zaléván velmi málo – spíš vlhčen, nejsem si jistá, jak přípravek Fungi Stop správně použít a v jaké koncentraci.

Prosím o zodpovězení následujících dotazů: V jaké koncetraci? Jak často? Lze dát i do zálivky? (Možná že plíseň napadla i kořeny.) Předem děkuji a hezký den

Lucie Kajzrová

 

Dobrý den, paní Kajzrová,

použijte koncentraci 10 ml/l a nastříkejte jemně na postižená místa tak, aby se ovlhčila roztokem, avšak ne moc, aby rostlina nedostala vlhkostní šok. Bohužel s tímto problémem nemám zkušenosti, tak doufám, že Vám FUNGHI-STOP pomůže. Do zálivky ho určitě nedávejte, aby to nezhoršilo problém s vlhkostí. Pro ujištění můžete zkusit rostlinu za suchého substrátu vyndat a zkontrolovat kořeny, jestli jsou zdravé. Postřiky opakujte 3x po 4 - 7 dnech (podruhé 20 ml/l a potřetí 30 ml/l - podle toho, jak bude Váš stromeček zvládat přípravek a vlhkost).

Budu rád, pokud mi napíšete, jak bude stromek léčení a samotné ošetření snášet, i Vaše následné výsledky.

Přeji hodně úspěchů a pevné zdraví pro Vaše rostliny.

S pozdravem Michael ŠvorcSrdečně Vás zdravím,

dostala jsem na Vás kontakt, údajně byste mi byl schopen poradit nějaký prostředek na postřik, který bych mohla aplikovat na ovocné stromy proti padlí americkému. Postřiky na chemické bázi bohužel nepomáhají, proto bych prosila, pokud ve Vašem arsenálu je nějaký prostředek, který by mohl eventuálně pomoci, ráda bych jej vyzkoušela, jinak stromy padnou pod pilou a je jich škoda. Velmi děkuji za informace i Váš čas věnovaný odpovědi.

Přeji krásný den, Pazderová


Dobrý den, paní Pazderová,

padlí americké je zákeřná a obtížně řešitelná choroba, avšak můžete zkusit přípravek FUNGHI-STOP, který je určen na houbové choroby.

Pakliže by náhodou nezabral, tak už Vám pouze mohu doporučit zakoupení sirného přípravku v některé z „květinek“ (nejedná se o syntetickou chemii, jedná se o anorganickou sůl síry – veškerá padlí jsou citlivá na síru), ale s tímto řešením bych počkal až na výsledek FUNGHI-STOPU, který je určitě šetrnější, protože velké množství síry, které steče na zem, může okyselit půdu (tudíž nelze síru aplikovat často). Jinak síra v malém množství nevadí, pro rostliny je to jeden z mnoha výživových prvků, který potřebují pro svůj růst.

Přeji mnoho úspěchů v boji proti padlí.

S pozdravem Michael Švorc

Úvodní slovo Karla Hadka

Čas uhání, jako by se urval od řetězu. Není to dlouho, co byla uzávěrka prvního čísla letošní Aromaterapie. Za pár dní končí duben a s ním je zde uzávěrka dalšího, tedy druhého vydání. K napsání těchto řádků mě svedlo tentokráte počasí.

Novinky: Voňavé je už aj Maďarsko

Milí čitatelia Aromky. Sme radi, že sa môžeme s Vami podeliť o dobrú správu. Distribúcia preparátov AKH sa rozrastá do dalšieho európskeho štátu. Do „aromarodinky“ tak pribúda už aj Maďarsko. Sme veľmi radi, že firma HARMONIC STYLE, s. r. o. získala exkluzívne právo pre distribúciu na maďarskom trhu.

Novinky: Slováci objavujú Austráliu a Aromaterapiu Karel Hadek

Priateľka sa tento týždeň vrátila z Austrálie a plnú dojmov, ešte trochu unavenú z časového posunu, som ju stretla na prechádzke so psom. Prešli sme celý les, ktorý sa rozprestiera nad našim sídliskom a okrem vône a nádhernej zelene našej európskej jari som pri jej rozprávaní pocítila aj závan z opačného konca sveta.

Novinky: Karel Hadek v Egyptě

Skutečnost, že se Karel Hadek zamiloval do královny Kleopatry, je všem již známá. Do Egypta se již téměř odstěhoval. Karel vždy říká: „Nikdy nikomu a ničemu nevěř.“ není nad vlastní zkušenost, a tak mi to nedalo a vypravila jsem se tam také. Nehledala jsem Kleopatru, ale klid, relaxaci a pohodu.

Novinky: Proč EGYPT, LECITOLY a OLEOSOLY?

Velice často je doporučováno nechat si před sluněním udělat peeling. Za normálních okolností s tímto nesouhlasím. Peeling odstraní zrohovatělou vrstvu buněk, která za normálních okolností chrání pokožku před nesčetnými potížemi. Odstraněním zrohovatělé vrstvy odstraníte přirozenou ochranu těla a nové buňky nejsou připravené na okolní vlivy.

Slovo odborníka: Domácí medová mast

Jak všeobecně známo, med je v kosmetice používán od nepaměti. Domnívám se, že v dobách minulých bylo jeho používání daleko rozšířenější než nyní.

Slovo odborníka: Třezalkové opalování

Není to tak dlouho, co si sluníčko vytrvale hrálo na schovávanou. Osobně si nemohu stěžovat, pro sebe jsem to vyřešil po svém. Prostě jsem se vypravil za sluníčkem na jih. Mikuláše jsem „oplakal“ na letišti. Vánoce, Nový rok, Tři králové, jakož i zbytek ledna byly spojeny s tím, co bych označil jako pracovní dovolená.

Slovo odborníka: Ústní hygiena

Jedním z velice častých dotazů je otázka, jak vlastně vznikaly receptury preparátů s logem KH. Bez nadsázky bych mohl říci, že si za vše vlastně mohou sami zákazníci. Když se objeví nějaký ten problém či nepříjemnost, ruku v ruce se objeví i otázka, co s tím. Takto vznikly mimo jiných i preparáty ústní hygieny.

Slovo odborníka: Rovnátka a aroma‑přípravky

Velice často se ptáte, zda lze používat naše přípravky ZUBNÍ OLEJ, DENTAROM, KARIOSAN, HALITOSAN, CANDIOL v době těhotenství či v době, kdy jsou na zubech fixní rovnátka. O těhotenství bylo psáno již několikrát, ale o fixních rovnátkách ještě ne.

Zkušenosti a rady: Kosmetické rozmazlování s Hadkem

Před nějakou dobou jsem uveřejnila v Aromce článek „Pro začínající kosmetičky“. I dnes bych se s vámi chtěla podělit o poznatky z praxe. Stále pracuji jako kosmetička, jednak ve svém salonu na Seči u Chrudimi a jednak v salonu Míši Švorcové v Heřmanově Městci. A stále je pro mne práce s Hadkovými preparáty radostí.

Zkušenosti a rady: Každodenní péče o pleť s Hadkem

Milé ženy, pokud můžete, najděte si kosmetičku, která pracuje s „Hadkem“ a od ní se vám dostane všech potřebných a odborných informací, jak pečovat o svoji pleť nejen návštěvou kosmetického salonu, ale i svým vlastním domácím ošetřením.

Zkušenosti a rady: Praxe s OLEOSOLY

OLEOSOLY jsem vyzkoušela ihned jako novinku v okamžiku, kdy přišly na trh. Při pedikúře se často setkávám s plísní pokožky na chodidlech. OLEOSOLY mě zaujaly i tím, že mají protiplísňové účinky. Působí velice dobře na prokrvení nohou, a to právě díky obsaženým mikrokrystalkům soli. Díky nim lze provézt jemný peeling.

Zkušenosti a rady: Thajská masáž na Seči

Thajskou masáž chodidel dělám velice rada. Je to 60 minutový relax, při kterém masíruji a mačkám různé body na ploskách nohou. Při masáži používám masážní olej sójový nebo LECITOL NEUTRAL SUPER. Pro příjemnou atmosféru Thajské masáže přidávám éterický olej do aroma‑lampy. Vyzkoušela jsem různé vůně, ale nejčastěji používám Ylang‑Ylang.

Zkušenosti a rady: Dobrý den,

ráda bych tímto vyjádřila spokojenost s vaší společností.

Zkušenosti a rady: Genitální bradavice – Condylomata accuminata. Neohrozí i Vás?

Milé dámy a pánové, dost často se na mne obracejí mí klienti, ženy i muži, s různými problémy. Šíře jejich dotazů je bezbřehá. Troufám si napsat, že mají ke mně i velkou důvěru, která je pro mou práci nezbytná, a tak, i s problémy choulostivějšího charakteru. Poslední dobou jsem zaznamenala nárůst dotazů na genitální bradavice a co s nimi.

Zkušenosti a rady: Dobrý večer pane Hadku,

moc Vás zdravím z Brna. Toto je můj první děkovný mail, tak snad se mi podaří vše vyjádřit srozumitelně. Pokusím se být stručná, je mi jasné, jak moc jste vytížený.

Zkušenosti a rady: Holčičí tajemství

Ráno mě ve 4:00 hodiny pípáním probouzí budík. Zjišťuji, že vnitřní sluníčko a úsměv na tváři mě příjemně hřejí. Roztáčí se jízda všedně‑nevšedního dne. Jako na řetízkovém kolotoči plním mnoho ranních povinností. Děti šup do školky. Maminka hop do práce. Frčím na horské dráze. Pracovní úkoly vyřizuji v tempu – nemožné ihned, zázraky na počkání.

Zkušenosti a rady: LIPIO KARLOFF

Jako každý muž pravidelně se holící, jsem vždy používal pěny a krémy na holení. Po holení klasicky následuje voda po holení či hydratační krém. Přibližně před 5 měsíci jsem obdržel přípravek firmy Karel Hadek k péči o pokožku po holení. Jednalo se o LIPIO KARLOFF.

Zkušenosti a rady: LEVANDULE

Když se mne přátelé ptají, jaký přípravek pana Hadka mám nejraději, většinou se musím na delší dobu zamyslet. Je to velmi těžká otázka. Mých „miláčků aromáčků“ je samozřejmě několik. Krom oblíbeného ORANGE‑SANITOLU (který používám na úklid domácnosti – od oken po podlahu, praní prádla, čištění kamen atd.) a CANDIÖLU na plísně, je to jednoznačně čistý levandulový olej.

Zkušenosti a rady: Svědivá hlava

Také znáte ten nepříjemný pocit, kdy vás svědí celá hlava? A co pálení pokožky hlavy? Dlouhodobý výskyt lupů? Co si vzít na sebe, aby nebyly vidět?

Zkušenosti a rady: KVASINKY

Jako mladá jsem trpěla velmi často kvasinkovými výtoky. Zkoušela jsem různé alternativy, např. vaginální gely s obsahem čajovníku, boraxové globule, vaginální sprchy atd. Fungovaly na chvilku a po krátké době se objevily potíže znova.

Koutek pro maminky: Spokojené miminko

Letos v březnu jsem se stala babičkou, je to krásná role v životě. Moc jsem se na vnoučka těšila. Již během těhotenství jsem svého syna a jeho přítelkyni, budoucí maminku, připravovala, že i naše miminko bude ošetřováno v bylinkách.

Koutek pro maminky: Vši

Velice časté téma dotazů mnoha maminek. Z toho důvodu jsem se rozhodla, že jej znovu zařadíme do časopisu Aromaterapie.

Poradna

AromaFlora: Plant Protector

Byla jsem zvědavá, co to zase u „hádků“ vymysleli. Vzhledem k tomu, že jsem vášnivou milovnicí zahrádkářství a miluji i pokojové květiny, rozhodla jsem se jejich nechemickou novinku vyzkoušet.

AromaFlora: Poradna

AromaFauna: FAUNA SPOT

Nikdy jsem netvrdila, že naše přípravky fungují na 100 %. Netvrdila jsem ani, že jsou vhodné pro každého a nebudu to tvrdit ani u přípravku FAUNA SPOT. O účinnosti tohoto přípravku i ostatních však nepochybuji. A nepochybují o něm ani mnozí další, ať již obchodníci, či chovatelé.

AromaFauna: Poradna