Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie 02/2014

Slovo odborníka: Třezalkové opalování

Není to tak dlouho, co si sluníčko vytrvale hrálo na schovávanou. Osobně si nemohu stěžovat, pro sebe jsem to vyřešil po svém. Prostě jsem se vypravil za sluníčkem na jih. Mikuláše jsem „oplakal“ na letišti. Vánoce, Nový rok, Tři králové, jakož i zbytek ledna byly spojeny s tím, co bych označil jako pracovní dovolená. Dokonce i odpočinek byl pracovní. Jak jsem již v Aromaterapii č. 4/2013 psal, to vše začalo v egyptské Hurghadě. I nyní bylo sluníčka dostatek, voda v moři kolem 22 °C, tak jsem prakticky každý den polehával na pláži. Na sluníčku. Tentokráte jsem již s sebou nebral žádný opalovací olej s OF, ale předešlé zkušenosti s třezalkovým olejem mě dráždily natolik, že jsem musel v onom třezalkovém experimentu pokračovat. A není se čemu divit. Ať se jeden podívá kamkoli…

Kdo píše o třezalce, okamžitě varuje před kombinací sluníčka a třezalkového oleje. A tak po létech čtení těchto varování pochopitelně v hlavě nastává zmatek. Snad jen vědomí, že tomu není tak dlouho, co Ti nejchytřejší naprosto přesně věděli, že Země je placatá, a vlastní poznatky s třezalkou mě vedly ke kacířským úvahám, že ani třezalka by nemusela být až zase tak „placatá“, jak všichni „vědí“.

Původně nebylo úmyslem vyzkoušet třezalkový olej jako opalovací, ale zcela naopak zjistit jak pokožku senzibilizuje, o kolik je nutno zkrátit expozici slunečními paprsky, pokud jej na pokožku aplikujeme. Takovéto, dle mého důležité údaje si všichni „třezalkologové“ schovávají pro sebe. Ve chvíli, kdy řeknu „třezalkový olej“, pak nutno zmínit, že je to naprosto nedostatečná specifikace, příliš všeobecné konstatování. Třezalkových olejů může existovat pomalu nekonečná řada. To je zapříčiněno technologií výroby.

Třezalkový olej se vyrábí macerací čerstvé třezalky v rostlinném oleji, případně ve směsi rostlinných olejů. Zde se při volbě maceračního oleje fantazii meze nekladou. Třezalkový olej tak může vzniknout macerací v jakémkoli oleji, a tím se mohou i podstatně lišit jeho terapeutické vlastnosti. Zde tedy upřesním, že tentokráte jsem si s sebou vzal tři druhy třezalkových olejů, které se od sebe lišily základním maceračním olejem. W10 (olej z pšeničných klíčků), M10 (mandlový olej) a O10 (olivový olej). Dále pak obsahovaly vitamín E, vitamín A a éterické oleje. Hned po prvních použitích se mi nejvíce zalíbila ona verze W10. Po aplikaci na pokožku se tento olej excelentně vstřebával, na rozdíl od verzí O10 a M10 byl daleko příjemnější a měl jsem i pocit, že pokožka nebyla tolik mastná. Za zmínku stojí i zjištění, že pouze po verzi W10 byla pokožka sametově hebká. Podotýkám, že výše uvedené poznatky je možné spojovat výhradně s třezalkovým olejem, jehož základem je olej z pšeničných klíčků. Ani verze M10 a O10 sice žádnou zjistitelnou fotosenzibilizaci nevyvolaly, ale onen subjektivní pocit „blaha“ mi u nich prostě chyběl.

Já sám patřím k těm, kteří se velice lehko spálí, tudíž jsem stavu pokožky na sluníčku věnoval mimořádnou pozornost. Překvapením pro mě bylo, že při prvních použitích pokožka sice začala vykazovat znaky drobného začervenání, ale nikoli v nějaké zkrácené době, ale naopak, dle mých propočtů, jako by třezalkový olej W10 měl OF cca 10 až 15. Nutno zmínit, že zde se nejedná ani o chemický, ani o fyzikální ochranný faktor, který by se nechal měřit, ale o faktor biologický. Jako takový může být velice individuální, tedy u různých jedinců může vykazovat rozdílné hodnoty. Zhruba po týdnu pobytu na egyptském sluníčku, zdůrazňuji, že zimním, byla pokožka krásně hnědá a můj „opalovací olejíček W10“ nabízel dokonalou ochranu. Vzhledem k tomu, že ona pracovně ležící poloha byla zpříjemňována osuškou, na které jsem ležel, jsem vždy po zhruba 3 hodinách olejovou ochranu pokožky pro jistotu obnovoval, byť pokožka v žádném případě nejevila projevy suchosti.

Tato třezalková opalovací novinka se mi plně osvědčila stejným způsobem i při pozdějších návštěvách v Egyptě. Nutno však ještě zmínit, že z tohoto pohledu se jednalo i v Hurghadě o zimní sluníčko, které ani tam na jihu nemá onu letní sílu. V zimní době je procentuálně daleko vyšší podíl UVA záření, zatímco v letních měsících narůstá podíl UVB záření. Takže testování a sbírání poznatků nejen běží, ale poběží dál. Ale již dnes říkám, že v budoucnosti již nemíním používat cokoli jiného. Jsou zde totiž i další, dle mého, pádné důvody.

Zmíněný olej bych označil nejen jako opalovací, ale současně i jako regenerační. Víme, že opalování pokožku vysouší. V případě tohoto oleje se žádné vysoušení nekonalo, pokožka byla sametově hebká nejen po aplikaci oleje na pláži, ale i po doslova šetrném osprchování po ukončení opalovacího dne. LECISON, lecitinovou specialitu doporučovanou na ošetření pokožky po opalování jsem použil několikráte, ale jen na nohy. Asi proto, že jsem na nich tak trošku s olejem škudlil a možná proto, že na nohách může být pokožka sušší. Dalším důvodem může být i to, že jsem nohy daleko více, v ležící poloze, na sluníčko vystrkoval.

Za zmínku stojí i fakt, že samotný třezalkový olej bývá doporučován jak na zklidnění, tak i na regeneraci pokožky po opalování. Vkrádá se otázka, použijeme li jej při opalování a senzibilizace se nekoná, proč by neměl své jedinečné služby poskytovat již během opalování. Ono s tou senzibilizací to bude asi i otázkou úhlu pohledu. Senzibilizace se nekonala v tom smyslu, že by došlo ke spálení pokožky. Na druhou stranu, zcela jednoznačně docházelo k rychlé tvorbě kožního barviva.

Pro úplnost bych snad ještě zdůraznil, že v žádném případě nelze považovat třezalkový olej za poukázku na bezbřehé vystavování těla sluníčku, jinými slovy grilování. I já jsem si více než poctivě pokožku hlídal, hlavně pak v počátcích opalování, abych po prvním začervenání prostě ze sluníčka zmizel. Jak jsem již uvedl kolikráte, opalování je doslova a do písmene přírodní medicína. Vývoj člověka probíhal v přírodě, člověk je na sluníčko zvyklý, ale dle starého přísloví, že všeho moc škodí, je nezbytně nutné toto přísloví akceptovat i při opalování.

Bohužel, každý si pod slovem opalování představuje něco jiného. Pro některé, dokonce i vysokoškolsky vzdělané lidi, se stalo strašidelným byznysem, sluníčko prý vyvolává rakovinu. Že zhoršující se ekologie, životní styl a těžce chemizovaná strava, jakož i další aspekty každodenního života vedou ke snížené imunitě téměř každého jedince, že každodenní používání tenzidů v kosmetice má negativní dopad na pokožku, nebývá dáváno do souvislostí se stále se zvyšující nemocností. Vina je kladena alibisticky sluníčku.

Když čtu některé statě o nebezpečnosti sluníčka, ptám se sám sebe, jak je možné, že člověk jako takový ještě nevymřel. A tak nikoli v rámci potřeby, ale byznysu jsou doporučovány absurdní opalovací přípravky s OF 50, případně dokonce totální blokátory UV-záření. Že tato „takykosmetika“ mění spektrum dopadajícího světla, a tím i irituje organismus, se samozřejmě nikdo nechlubí.

A tak i tady je dobré apelovat na zdravý selský rozum. Sluníčku je dobré ukázat své tělo, jeho paprsky působí na organismus blahodárně. Odměnou je nám tvorba vitaminu D, serotoninu. Dochází k prokrvení pokožky, zlepšuje funkčnost nervového systému, posiluje kardiovaskulární systém i krvetvorba, dokonce i imunitní systém.

Opalování lze doslova označit za terapii, která je velice příjemná, spojená s relaxací, a nelze se divit, že odbourává stres, a u mnohých tak zbavuje i nespavosti. Bohužel, třezalkový olej nebude možné díky stávající legislativě nabízet jako opalovací olej. Důvod je zcela jednoduchý. V laboratořích, kde se testuje předepsaným (samozřejmě že vědeckým) způsobem, by jeho ochranný faktor vykázal nulu. A tak nezbývá, než těm, kdo by si jej chtěli pořídit, doporučit, ať si jej udělají sami. Je to celkem jednoduché.

 

5,00 g Vitamínu E

1,00 g Vitamínu A

2,00 g Levandulový olej extra

1,00 g Olej z mrkvových semen

Do 100 ml třezalkový olej macerovaný v oleji z pšeničných klíčků (W10)


Pokud by se kdokoli rozhodl pro jiný druh třezalkového oleje, než je v oleji z pšeničných klíčků, doporučuji dodat další složku, a tou by byl LECITIN SUPER v množství 2 gramů. Aplikaci oleje jako obvykle doporučuji provádět na mokrou pokožku. Oleje stačí nejen daleko menší množství, ale krásně a stejnoměrně se i roztírá. Další možnou formou aplikace tenje přidání vody do hotového opalovacího oleje. Zde bych doporučil cca 2 díly oleje a 1 díl vody. Díky obsaženému lecitinu se nám po důkladném protřepání vytvoří emulze, kterou je možno nanášet na pokožku přímo, popřípadě dát do lahvičky s rozprašovačem a nanášet na pokožku nastříkáním.

Zde považuji za nutné upozornit, že vzniklá emulze není stabilní, a proto je nutné silné protřepání před každým použitím. Taktéž nedoporučuji dělat žádné velké zásoby oné směsi oleje s vodou, vzhledem k absenci jak stabilizačních, tak i konzervačních složek. A abych nezapomněl, pokud se rozhodnete třezalkový olej vyzkoušet jako opalovák, budu se těšit na Vaše poznatky.

Karel Hadek


Úvodní slovo Karla Hadka

Čas uhání, jako by se urval od řetězu. Není to dlouho, co byla uzávěrka prvního čísla letošní Aromaterapie. Za pár dní končí duben a s ním je zde uzávěrka dalšího, tedy druhého vydání. K napsání těchto řádků mě svedlo tentokráte počasí.

Novinky: Voňavé je už aj Maďarsko

Milí čitatelia Aromky. Sme radi, že sa môžeme s Vami podeliť o dobrú správu. Distribúcia preparátov AKH sa rozrastá do dalšieho európskeho štátu. Do „aromarodinky“ tak pribúda už aj Maďarsko. Sme veľmi radi, že firma HARMONIC STYLE, s. r. o. získala exkluzívne právo pre distribúciu na maďarskom trhu.

Novinky: Slováci objavujú Austráliu a Aromaterapiu Karel Hadek

Priateľka sa tento týždeň vrátila z Austrálie a plnú dojmov, ešte trochu unavenú z časového posunu, som ju stretla na prechádzke so psom. Prešli sme celý les, ktorý sa rozprestiera nad našim sídliskom a okrem vône a nádhernej zelene našej európskej jari som pri jej rozprávaní pocítila aj závan z opačného konca sveta.

Novinky: Karel Hadek v Egyptě

Skutečnost, že se Karel Hadek zamiloval do královny Kleopatry, je všem již známá. Do Egypta se již téměř odstěhoval. Karel vždy říká: „Nikdy nikomu a ničemu nevěř.“ není nad vlastní zkušenost, a tak mi to nedalo a vypravila jsem se tam také. Nehledala jsem Kleopatru, ale klid, relaxaci a pohodu.

Novinky: Proč EGYPT, LECITOLY a OLEOSOLY?

Velice často je doporučováno nechat si před sluněním udělat peeling. Za normálních okolností s tímto nesouhlasím. Peeling odstraní zrohovatělou vrstvu buněk, která za normálních okolností chrání pokožku před nesčetnými potížemi. Odstraněním zrohovatělé vrstvy odstraníte přirozenou ochranu těla a nové buňky nejsou připravené na okolní vlivy.

Slovo odborníka: Domácí medová mast

Jak všeobecně známo, med je v kosmetice používán od nepaměti. Domnívám se, že v dobách minulých bylo jeho používání daleko rozšířenější než nyní.

Slovo odborníka: Třezalkové opalování

Není to tak dlouho, co si sluníčko vytrvale hrálo na schovávanou. Osobně si nemohu stěžovat, pro sebe jsem to vyřešil po svém. Prostě jsem se vypravil za sluníčkem na jih. Mikuláše jsem „oplakal“ na letišti. Vánoce, Nový rok, Tři králové, jakož i zbytek ledna byly spojeny s tím, co bych označil jako pracovní dovolená.

Slovo odborníka: Ústní hygiena

Jedním z velice častých dotazů je otázka, jak vlastně vznikaly receptury preparátů s logem KH. Bez nadsázky bych mohl říci, že si za vše vlastně mohou sami zákazníci. Když se objeví nějaký ten problém či nepříjemnost, ruku v ruce se objeví i otázka, co s tím. Takto vznikly mimo jiných i preparáty ústní hygieny.

Slovo odborníka: Rovnátka a aroma‑přípravky

Velice často se ptáte, zda lze používat naše přípravky ZUBNÍ OLEJ, DENTAROM, KARIOSAN, HALITOSAN, CANDIOL v době těhotenství či v době, kdy jsou na zubech fixní rovnátka. O těhotenství bylo psáno již několikrát, ale o fixních rovnátkách ještě ne.

Zkušenosti a rady: Kosmetické rozmazlování s Hadkem

Před nějakou dobou jsem uveřejnila v Aromce článek „Pro začínající kosmetičky“. I dnes bych se s vámi chtěla podělit o poznatky z praxe. Stále pracuji jako kosmetička, jednak ve svém salonu na Seči u Chrudimi a jednak v salonu Míši Švorcové v Heřmanově Městci. A stále je pro mne práce s Hadkovými preparáty radostí.

Zkušenosti a rady: Každodenní péče o pleť s Hadkem

Milé ženy, pokud můžete, najděte si kosmetičku, která pracuje s „Hadkem“ a od ní se vám dostane všech potřebných a odborných informací, jak pečovat o svoji pleť nejen návštěvou kosmetického salonu, ale i svým vlastním domácím ošetřením.

Zkušenosti a rady: Praxe s OLEOSOLY

OLEOSOLY jsem vyzkoušela ihned jako novinku v okamžiku, kdy přišly na trh. Při pedikúře se často setkávám s plísní pokožky na chodidlech. OLEOSOLY mě zaujaly i tím, že mají protiplísňové účinky. Působí velice dobře na prokrvení nohou, a to právě díky obsaženým mikrokrystalkům soli. Díky nim lze provézt jemný peeling.

Zkušenosti a rady: Thajská masáž na Seči

Thajskou masáž chodidel dělám velice rada. Je to 60 minutový relax, při kterém masíruji a mačkám různé body na ploskách nohou. Při masáži používám masážní olej sójový nebo LECITOL NEUTRAL SUPER. Pro příjemnou atmosféru Thajské masáže přidávám éterický olej do aroma‑lampy. Vyzkoušela jsem různé vůně, ale nejčastěji používám Ylang‑Ylang.

Zkušenosti a rady: Dobrý den,

ráda bych tímto vyjádřila spokojenost s vaší společností.

Zkušenosti a rady: Genitální bradavice – Condylomata accuminata. Neohrozí i Vás?

Milé dámy a pánové, dost často se na mne obracejí mí klienti, ženy i muži, s různými problémy. Šíře jejich dotazů je bezbřehá. Troufám si napsat, že mají ke mně i velkou důvěru, která je pro mou práci nezbytná, a tak, i s problémy choulostivějšího charakteru. Poslední dobou jsem zaznamenala nárůst dotazů na genitální bradavice a co s nimi.

Zkušenosti a rady: Dobrý večer pane Hadku,

moc Vás zdravím z Brna. Toto je můj první děkovný mail, tak snad se mi podaří vše vyjádřit srozumitelně. Pokusím se být stručná, je mi jasné, jak moc jste vytížený.

Zkušenosti a rady: Holčičí tajemství

Ráno mě ve 4:00 hodiny pípáním probouzí budík. Zjišťuji, že vnitřní sluníčko a úsměv na tváři mě příjemně hřejí. Roztáčí se jízda všedně‑nevšedního dne. Jako na řetízkovém kolotoči plním mnoho ranních povinností. Děti šup do školky. Maminka hop do práce. Frčím na horské dráze. Pracovní úkoly vyřizuji v tempu – nemožné ihned, zázraky na počkání.

Zkušenosti a rady: LIPIO KARLOFF

Jako každý muž pravidelně se holící, jsem vždy používal pěny a krémy na holení. Po holení klasicky následuje voda po holení či hydratační krém. Přibližně před 5 měsíci jsem obdržel přípravek firmy Karel Hadek k péči o pokožku po holení. Jednalo se o LIPIO KARLOFF.

Zkušenosti a rady: LEVANDULE

Když se mne přátelé ptají, jaký přípravek pana Hadka mám nejraději, většinou se musím na delší dobu zamyslet. Je to velmi těžká otázka. Mých „miláčků aromáčků“ je samozřejmě několik. Krom oblíbeného ORANGE‑SANITOLU (který používám na úklid domácnosti – od oken po podlahu, praní prádla, čištění kamen atd.) a CANDIÖLU na plísně, je to jednoznačně čistý levandulový olej.

Zkušenosti a rady: Svědivá hlava

Také znáte ten nepříjemný pocit, kdy vás svědí celá hlava? A co pálení pokožky hlavy? Dlouhodobý výskyt lupů? Co si vzít na sebe, aby nebyly vidět?

Zkušenosti a rady: KVASINKY

Jako mladá jsem trpěla velmi často kvasinkovými výtoky. Zkoušela jsem různé alternativy, např. vaginální gely s obsahem čajovníku, boraxové globule, vaginální sprchy atd. Fungovaly na chvilku a po krátké době se objevily potíže znova.

Koutek pro maminky: Spokojené miminko

Letos v březnu jsem se stala babičkou, je to krásná role v životě. Moc jsem se na vnoučka těšila. Již během těhotenství jsem svého syna a jeho přítelkyni, budoucí maminku, připravovala, že i naše miminko bude ošetřováno v bylinkách.

Koutek pro maminky: Vši

Velice časté téma dotazů mnoha maminek. Z toho důvodu jsem se rozhodla, že jej znovu zařadíme do časopisu Aromaterapie.

Poradna

AromaFlora: Plant Protector

Byla jsem zvědavá, co to zase u „hádků“ vymysleli. Vzhledem k tomu, že jsem vášnivou milovnicí zahrádkářství a miluji i pokojové květiny, rozhodla jsem se jejich nechemickou novinku vyzkoušet.

AromaFlora: Poradna

AromaFauna: FAUNA SPOT

Nikdy jsem netvrdila, že naše přípravky fungují na 100 %. Netvrdila jsem ani, že jsou vhodné pro každého a nebudu to tvrdit ani u přípravku FAUNA SPOT. O účinnosti tohoto přípravku i ostatních však nepochybuji. A nepochybují o něm ani mnozí další, ať již obchodníci, či chovatelé.

AromaFauna: Poradna