Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie 02/2014

Poradna

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda lze rostlinné oleje z vaší nabídky používat i ke konzumaci, nebo jsou vhodné jen pro kosmetické účely? Slyšela jsem, že např. mandlový olej je bohatým zdrojem zinku a železa a ráda bych si jej přidávala do ovesné kaše. Předem děkuji za odpověď a jsem s pozdravem.

Helena K.


Milá paní Heleno,

děkuji Vám za Váš mail i důvěru, se kterou se na mě se svým dotazem obracíte. Rostlinné oleje s logem KH v naší nabídce jsou sice určeny pro kosmetické účely, ale nikoli „jen“, jak píšete Vy. Všechny mají potravinářskou kvalitu a lze je samozřejmě použít i v kuchyni. Tedy až na dvě výjimky. Tou první je jojobový olej. Samo označení olej je v podstatě špatné, neboť z hlediska chemického se jedná o vosk. Vosky jsou však běžně pevného skupenství (např. včelí vosk či karnaubský), tento je však tekutý, a to je důvod, proč je běžně označován za olej. Vosky jak známo jsou rezistentní vůči hydrolýze a nelze je enzymaticky rozložit. To je pak důvod, proč jojobový olej (ale i ostatní vosky) nejsou v živočišné říši stravitelné. Nehledě na tuto skutečnost, jojobový olej má ve svém složení i zhruba 15% podíl kyseliny erukové (C22:1). Ta je jako součást stravy člověka naprosto nežádoucí, konzumace vyšších množství kyseliny erukové by vedla k ukládání tuku v srdečním svalu, vyloučit nelze ani myokarditidu. Doporučení používat jojobový olej v kuchyni jako tuk bez energetické hodnoty, tedy dietetický tuk, lze označit jako doporučení k hazardování se zdravím. Dalším olejem, který se vymyká běžnému použití v kuchyni, je ricinový olej. Ten, jak všeobecně známo, po požití vykazuje projímavé účinky.

Ostatní oleje lze v kuchyni použít, zde bych však dodal, že jen tam, kde je to nezbytně nutné.

Přestože jejich dodavatelé hovoří o olejích výhradně a jen v superlativech, hlavně pak o olejích lisovaných za studena, z mého pohledu je nezbytně nutné je označit jako denaturované potraviny! Důvod je zcela jednoduchý. Materiál, z něhož se oleje vyzískávají, obsahuje mnohé lidskému zdraví prospěšné složky, které již v oleji, jedno jak vyzískaném, nenajdeme. Zde bych rád zmínil hlavně lecitin, vitamíny, v mnoha případech i vlákninu a slizy. Doporučení je tedy jednoznačné. Omezit spotřebu olejů jen na nejnutnější míru a nahradit je ve stravě semeny, ořechy a pod.

Konkrétně ve Vašem případě bych doporučil nikoli mandlový olej, ale na zinek bohatá, čerstvě rozemletá, či nastrouhaná dýňová semínka. Stejně tak lze doporučit i lněné semeno, mandle, vlašský ořech, slunečnicové semínko a mnohé další.

Semena a ořechy jsou pro funkčnost organismu, tedy i zdraví, jako původní přírodní produkt svou komplexností nejen daleko prospěšnější a přirozenější. Nelze přehlédnout, že současně jsou i daleko šetrnější vůči každé peněžence.

Budu rád, pokud Vám moje odpověď bude užitečná.

Přeji Vám hezké jarní dny.

Váš Karel Hadek



Dobrý den, pane Hadku,
velmi děkuji za Vaši předchozí odpověď. Měla bych ještě jeden dotaz. Co si myslíte o používání nyní velmi populární micelární vody? V současné době to vypadá na opravdovou revoluci, co se týká čištění pleti.

Velmi děkuji, s pozdravem P.


Milá paní P.,

a já děkuji za Váš další dotaz. Jak sama píšete: „Nyní velmi populární…“ No a co se týká zmínky o „revoluci“, pak bych jen s humorem připomněl existující přísloví, že revoluce nejdříve požírá vlastní děti. Ale asi máte pravdu, pohled do historie mi říká, že většina revolucí toho moc dobrého nepřinesla. Ona micelární voda je v principu stejně stará jako tenzidy. Považuji za úsměvné, že se lidé dlouhá léta běžně koupou v pěnových (tenzidových) koupelích, tedy micelární vodě. Taktéž pěnivé sprchové gely vytváří cosi jako micelární vodu. A nejen to.

Prádlo v pračce se pere v micelární vodě, micelární vodou myjeme nádobí, podlahy, dokonce i toalety. Tedy pokud používáme tenzidy. Proč tedy neobjevit používání již dávno používaného zázraku pro kosmetiku pod novým vědeckým názvem. Vždyť to zní tak erudovaně a přiznávám, dokonce i hezky. V principu lze ale konstatovat, že při mytí ani tak nejde o micely samotné, jako o pokožku. U micel se jedná o jakýsi shluk molekul tenzidů ve formě prstence, které čistí tím způsobem, že nečistotu uzavřou do svého středu. Zcela jistě čistí dobře, ale když se podívám na složení oněch „dobře čistících revolucionářů“, pak nezbývá, než konstatovat, že jsou vždy používány tenzidy s vysokou, tedy nefyziologickou HLB hodnotou tenzidů. Takže já osobně zůstanu pro jistotu při mytí pokožky u olejových preparátů, než bych používal, byť v relativně nízké koncentraci, dle mého názoru až příliš výkonné, tedy agresivní, čistící tenzidy. Všeho moc škodí.

Tenzidy si tedy budu šetřit, nejspíše na mytí nádobí. Podívejme se na složení. Jen pro názornost uvádím složení jedné takové nabízené micelární vody: 1) Voda, 2) Hexylene Glycol, 3) Glycerin, 4) Disodium Cocoamphodioleate, 5) Disodium EDTA, 6) Poloxamer 184, 7) Polyaminopropyl Biguamide. Co se funkcí jednotlivých složek týká: Voda, jak všeobecně známo, je přirozený mycí prostředek. Látka označená číslem 2 je povrchově aktivní činidlo, vhodnost pro pokožku značně diskutabilní. Trojka, tedy glycerin, hygroskopická složka, která na sebe váže vodu. Čtyřka pak není zase nic jiného než tzv. měkký tenzid. Pod číslem 5 se skrývá látka, která navyšuje nebo snižuje viskozitu daného přípravku. Je o ní známo, že oslabuje buněčné membrány, dokonce patří k látkám, které nesmí být obsaženy v kosmetických preparátech označených jako přírodní. Číslo 6 je další, tentokráte neiontový, slabě pěnící tenzid. Sedmička pak je šťastné číslo, samozřejmě, že v „dobrém“ kosmetickém výrobku nesmí chybět konzervace. Tedy konzervant v povoleném množství 0,3 %. Pokud bych nevěděl, že se jedná o kosmetický výrobek, a posuzoval bych vhodnost použití jen dle složení, nejspíše bych se domníval, že se jedná o nepodařený čistič na okna. Takže tam bych pak raději použil ORANGE-SANITOL.

Budu rád, pokud Vám moje odpověď bude užitečná, i když Vás asi nepotěší.

Váš Karel Hadek

Úvodní slovo Karla Hadka

Čas uhání, jako by se urval od řetězu. Není to dlouho, co byla uzávěrka prvního čísla letošní Aromaterapie. Za pár dní končí duben a s ním je zde uzávěrka dalšího, tedy druhého vydání. K napsání těchto řádků mě svedlo tentokráte počasí.

Novinky: Voňavé je už aj Maďarsko

Milí čitatelia Aromky. Sme radi, že sa môžeme s Vami podeliť o dobrú správu. Distribúcia preparátov AKH sa rozrastá do dalšieho európskeho štátu. Do „aromarodinky“ tak pribúda už aj Maďarsko. Sme veľmi radi, že firma HARMONIC STYLE, s. r. o. získala exkluzívne právo pre distribúciu na maďarskom trhu.

Novinky: Slováci objavujú Austráliu a Aromaterapiu Karel Hadek

Priateľka sa tento týždeň vrátila z Austrálie a plnú dojmov, ešte trochu unavenú z časového posunu, som ju stretla na prechádzke so psom. Prešli sme celý les, ktorý sa rozprestiera nad našim sídliskom a okrem vône a nádhernej zelene našej európskej jari som pri jej rozprávaní pocítila aj závan z opačného konca sveta.

Novinky: Karel Hadek v Egyptě

Skutečnost, že se Karel Hadek zamiloval do královny Kleopatry, je všem již známá. Do Egypta se již téměř odstěhoval. Karel vždy říká: „Nikdy nikomu a ničemu nevěř.“ není nad vlastní zkušenost, a tak mi to nedalo a vypravila jsem se tam také. Nehledala jsem Kleopatru, ale klid, relaxaci a pohodu.

Novinky: Proč EGYPT, LECITOLY a OLEOSOLY?

Velice často je doporučováno nechat si před sluněním udělat peeling. Za normálních okolností s tímto nesouhlasím. Peeling odstraní zrohovatělou vrstvu buněk, která za normálních okolností chrání pokožku před nesčetnými potížemi. Odstraněním zrohovatělé vrstvy odstraníte přirozenou ochranu těla a nové buňky nejsou připravené na okolní vlivy.

Slovo odborníka: Domácí medová mast

Jak všeobecně známo, med je v kosmetice používán od nepaměti. Domnívám se, že v dobách minulých bylo jeho používání daleko rozšířenější než nyní.

Slovo odborníka: Třezalkové opalování

Není to tak dlouho, co si sluníčko vytrvale hrálo na schovávanou. Osobně si nemohu stěžovat, pro sebe jsem to vyřešil po svém. Prostě jsem se vypravil za sluníčkem na jih. Mikuláše jsem „oplakal“ na letišti. Vánoce, Nový rok, Tři králové, jakož i zbytek ledna byly spojeny s tím, co bych označil jako pracovní dovolená.

Slovo odborníka: Ústní hygiena

Jedním z velice častých dotazů je otázka, jak vlastně vznikaly receptury preparátů s logem KH. Bez nadsázky bych mohl říci, že si za vše vlastně mohou sami zákazníci. Když se objeví nějaký ten problém či nepříjemnost, ruku v ruce se objeví i otázka, co s tím. Takto vznikly mimo jiných i preparáty ústní hygieny.

Slovo odborníka: Rovnátka a aroma‑přípravky

Velice často se ptáte, zda lze používat naše přípravky ZUBNÍ OLEJ, DENTAROM, KARIOSAN, HALITOSAN, CANDIOL v době těhotenství či v době, kdy jsou na zubech fixní rovnátka. O těhotenství bylo psáno již několikrát, ale o fixních rovnátkách ještě ne.

Zkušenosti a rady: Kosmetické rozmazlování s Hadkem

Před nějakou dobou jsem uveřejnila v Aromce článek „Pro začínající kosmetičky“. I dnes bych se s vámi chtěla podělit o poznatky z praxe. Stále pracuji jako kosmetička, jednak ve svém salonu na Seči u Chrudimi a jednak v salonu Míši Švorcové v Heřmanově Městci. A stále je pro mne práce s Hadkovými preparáty radostí.

Zkušenosti a rady: Každodenní péče o pleť s Hadkem

Milé ženy, pokud můžete, najděte si kosmetičku, která pracuje s „Hadkem“ a od ní se vám dostane všech potřebných a odborných informací, jak pečovat o svoji pleť nejen návštěvou kosmetického salonu, ale i svým vlastním domácím ošetřením.

Zkušenosti a rady: Praxe s OLEOSOLY

OLEOSOLY jsem vyzkoušela ihned jako novinku v okamžiku, kdy přišly na trh. Při pedikúře se často setkávám s plísní pokožky na chodidlech. OLEOSOLY mě zaujaly i tím, že mají protiplísňové účinky. Působí velice dobře na prokrvení nohou, a to právě díky obsaženým mikrokrystalkům soli. Díky nim lze provézt jemný peeling.

Zkušenosti a rady: Thajská masáž na Seči

Thajskou masáž chodidel dělám velice rada. Je to 60 minutový relax, při kterém masíruji a mačkám různé body na ploskách nohou. Při masáži používám masážní olej sójový nebo LECITOL NEUTRAL SUPER. Pro příjemnou atmosféru Thajské masáže přidávám éterický olej do aroma‑lampy. Vyzkoušela jsem různé vůně, ale nejčastěji používám Ylang‑Ylang.

Zkušenosti a rady: Dobrý den,

ráda bych tímto vyjádřila spokojenost s vaší společností.

Zkušenosti a rady: Genitální bradavice – Condylomata accuminata. Neohrozí i Vás?

Milé dámy a pánové, dost často se na mne obracejí mí klienti, ženy i muži, s různými problémy. Šíře jejich dotazů je bezbřehá. Troufám si napsat, že mají ke mně i velkou důvěru, která je pro mou práci nezbytná, a tak, i s problémy choulostivějšího charakteru. Poslední dobou jsem zaznamenala nárůst dotazů na genitální bradavice a co s nimi.

Zkušenosti a rady: Dobrý večer pane Hadku,

moc Vás zdravím z Brna. Toto je můj první děkovný mail, tak snad se mi podaří vše vyjádřit srozumitelně. Pokusím se být stručná, je mi jasné, jak moc jste vytížený.

Zkušenosti a rady: Holčičí tajemství

Ráno mě ve 4:00 hodiny pípáním probouzí budík. Zjišťuji, že vnitřní sluníčko a úsměv na tváři mě příjemně hřejí. Roztáčí se jízda všedně‑nevšedního dne. Jako na řetízkovém kolotoči plním mnoho ranních povinností. Děti šup do školky. Maminka hop do práce. Frčím na horské dráze. Pracovní úkoly vyřizuji v tempu – nemožné ihned, zázraky na počkání.

Zkušenosti a rady: LIPIO KARLOFF

Jako každý muž pravidelně se holící, jsem vždy používal pěny a krémy na holení. Po holení klasicky následuje voda po holení či hydratační krém. Přibližně před 5 měsíci jsem obdržel přípravek firmy Karel Hadek k péči o pokožku po holení. Jednalo se o LIPIO KARLOFF.

Zkušenosti a rady: LEVANDULE

Když se mne přátelé ptají, jaký přípravek pana Hadka mám nejraději, většinou se musím na delší dobu zamyslet. Je to velmi těžká otázka. Mých „miláčků aromáčků“ je samozřejmě několik. Krom oblíbeného ORANGE‑SANITOLU (který používám na úklid domácnosti – od oken po podlahu, praní prádla, čištění kamen atd.) a CANDIÖLU na plísně, je to jednoznačně čistý levandulový olej.

Zkušenosti a rady: Svědivá hlava

Také znáte ten nepříjemný pocit, kdy vás svědí celá hlava? A co pálení pokožky hlavy? Dlouhodobý výskyt lupů? Co si vzít na sebe, aby nebyly vidět?

Zkušenosti a rady: KVASINKY

Jako mladá jsem trpěla velmi často kvasinkovými výtoky. Zkoušela jsem různé alternativy, např. vaginální gely s obsahem čajovníku, boraxové globule, vaginální sprchy atd. Fungovaly na chvilku a po krátké době se objevily potíže znova.

Koutek pro maminky: Spokojené miminko

Letos v březnu jsem se stala babičkou, je to krásná role v životě. Moc jsem se na vnoučka těšila. Již během těhotenství jsem svého syna a jeho přítelkyni, budoucí maminku, připravovala, že i naše miminko bude ošetřováno v bylinkách.

Koutek pro maminky: Vši

Velice časté téma dotazů mnoha maminek. Z toho důvodu jsem se rozhodla, že jej znovu zařadíme do časopisu Aromaterapie.

Poradna

AromaFlora: Plant Protector

Byla jsem zvědavá, co to zase u „hádků“ vymysleli. Vzhledem k tomu, že jsem vášnivou milovnicí zahrádkářství a miluji i pokojové květiny, rozhodla jsem se jejich nechemickou novinku vyzkoušet.

AromaFlora: Poradna

AromaFauna: FAUNA SPOT

Nikdy jsem netvrdila, že naše přípravky fungují na 100 %. Netvrdila jsem ani, že jsou vhodné pro každého a nebudu to tvrdit ani u přípravku FAUNA SPOT. O účinnosti tohoto přípravku i ostatních však nepochybuji. A nepochybují o něm ani mnozí další, ať již obchodníci, či chovatelé.

AromaFauna: Poradna