Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 3/2009

Koutek pro maminky: Děti a aromaterapie, aromaterapie a děti

Rýma je častým onemocněním v přechodovém období léto – podzim. Pokud u někoho vydrží zase až do dalšího přechodového období jaro – léto, jde o tzv. chronickou rýmu – zátěž. V každém případě záleží na kvalitě našeho imunitního systému. Mnoho lidí si sníženou odolnost vůči zátěžím i vůči infekcím přináší na svět s sebou. Mají takzvaně slabou konstituci. Jestliže má jeden z rodičů slabou konstituci, je poloviční pravděpodobnost, že i některé dítě bude mít stejné potíže. Pokud jsou oba rodiče stejného typu, je prakticky stoprocentní pravděpodobnost, že jejich potomek bude mít stejné slabosti a náchylnosti.

Pro odolnost vůči infekcím je velmi důležité období těhotenství, především vedlejší účinky léků všeho druhu, hlavně během prvních tří měsíců. Dále chemická zátěž v domácnosti nebo na pracovišti, hlavně v posledních třech měsících, kdy se vyvíjí mozek. Supermoderní domácnosti s četnými dezin­fekčními a mycími prostředky, prostředky na hubení hmyzu a plastickými materiály rozhodně nejsou tím nejlepším prostředím pro nastávající maminku a její dítě.

V průběhu těhotenství není vhodné dělat rekonstrukce v bytě, protože z konzervačních prostředků, lepidel a dezinfekčních prostředků se uvolňují jedovaté látky. Na většině těchto prostředků bývá napsáno, že jsou zdraví neškodné, to znamená, že se v krátkodobém kontaktu žádné akutní onemocnění nevyvíjí. Nezkoumá se však, že se jednotlivé vlivy sčítají, tedy od každého kapku, a známý „toxický sud“ přeteče. V těhotenství není vhodné ani odstraňování amalgámové plomby, protože při výměně se zvyšuje množství rtuti v organizmu, a plod by mohl být infikován.

Nebezpečí alkoholizmu a kouření… často zmiňované téma. Alkohol zhoršuje činnost jater. Ta jsou chemickou továrnou a detoxikují, neboli čistí, celý organizmus matky. Při jejich velkém zatížení nebo nedostatečné funkci může být dítě ve zvýšené míře zaplaveno jedovatými zplodinami látkové výměny. Tabákový kouř vede k odumírání drobných krevních cév v placentě, a tím zhoršuje výživu plodu kyslíkem a živinami. U matek – kuřaček je prokázáno, že jejich dítě je náchylnější k infekcím a zánětům.

Nastávající maminka by též měla zvažovat, jaké potraviny přijímá a rozhodně by se měla vyhýbat potravinám konzervovaným a barveným, a stejně tak potravinám mnohokrát ošetřeným různými chemickými prostředky.

Všechny chronické nemoci matky, jako jsou poruchy ledvin, záněty střev, jater, cukrovka, vysoký krevní tlak, poruchy látkové výměny, onemocnění štítné žlázy, povedou pravděpodobně u dítěte ke zvýšené náchylnosti k infekcím.

Někdy se náchylnost k onemocnění projeví přes jedno pokolení, a proto bychom měli být zodpovědní všichni. Podívat se, jaké potíže mají rodiče, a u sebe pomocí alternativních prostředků začít s prevencí.

Mnoho dětí má neustále zanícenou a zduřelou sliznici dýchacích cest. Přes takto oslabenou sliznici proniká prakticky každý mikroorganizmus a zatěžuje imunitní systém. Také tak dochází ke známé produkci hlenů, nebo naopak k vysychání sliznice nosu. Člověk je pak nucen dýchat ústy, přičemž vdechovaný vzduch není dostatečně ohříván a filtrován, a tím se opět do nitra našeho organizmu dostává zátěž, další mikroorganismy. A zase tu máme imunitní systém… Od slavného francouzského lékaře Clauda Bernarda pochází výrok: „Mikrob není vůbec nic.“ Tím mínil, že zárodek nemoci zakotví v těle jen tehdy, jestliže pro své působení nalezne vhodnou půdu, oslabený imunitní systém.

V dnešní době má každá maminka velkou zodpovědnost a odpovědnost. Existuje tolik vakcín, léků. Jak vybrat ten nejlepší, nejvhodnější… Lékař doporučuje, reklama straší… A tak někdy děláme unáhlená rozhodnutí a necháme děti očkovat. Jindy, než se rozhodneme, zda ano, či ne, probdíme několik nocí. Jsem také matka a ještě dnes si vzpomínám, co jsem prožívala při vysokých horečkách neznámého původu, přetrvávajících rýmách, téměř ročních průjmech způsobených salmonelou, astmatických záchvatech, čekání na červená kola po zakousnutém klíštěti… a mnoha dalších. Vždy jsem zjišťovala vedlejší účinky a zvažovala, zda další očkování. Každé dítě má z injekční stříkačky trauma a těch očkování s vedlejšími účinky, která v jiných dobách zachraňovala lidské životy, je na malý organizmus příliš. Každé očkování oslabuje utvářející se imunitní systém. A ten je proto velice důležité posilovat.

Je mnoho možností a já vám doporučím ty, které mám vyzkoušené a věřím jim i přes zdvižené prsty některých lékařů. Jednou možností je homeopatie, další fytoterapie, aromaterapie, detoxikace, kineziologie, úprava stravovacích návyků, jiná volba potravin atd. Celostní přístup k problému mají všechny společný.

Vzpomínám s úsměvem na dobu, kdy přišel na trh Olej na nosní sliznice. Tři hlasy doslova řvaly: „Já nechci! Zase to bude štípat...“, ale přišla náhlá změna, a tři hlasy žadonily: „Já, já chci první!“ Olej na nosní sliznice se osvědčil i při zánětech středního ucha. Na užívání ELEUTHEROCOCCU (1 kapka na 4 kg váhy) si zvykli velice rychle a dnes, již dospělí, přesně vědí, kde vše najdou. Že by dobré návyky z dětství? V dětském pokoji jim voněly AROMECLIMA, BOROVICE, CITRON. Aromaterapií jsme řešili nejen vši, ale i neštovice. Tady se nám osvědčil CANDISAN a samozřejmě ELEUTHEROCOCC. Vždyť posiluje imunitní systém, a ten je v dnešní době přetěžovaný víc než dost.

Mikroorganizmy žijí vedle nás již od vzniku života na Zemi. Je však nutné, aby neměly možnost se přemnožit, napadnout náš systém v době jeho oslabení. Tomu můžeme pomoci použitím éteráčků v aromalampě nebo v odpařovacích nádobách na topení. Pokud se stane, že rýma nehodlá odejít, podívejte se na účinky ÉO, a ten pak přidejte do oleje na ošetření nosní sliznice. Vhodná je BOROVICE, MAJORÁNKA, MATEŘÍDOUŠKA, SATUREJKA a mnoho dalších.

Jen a jen doporučit mohu koupelový olej EUKALYPTO-TYMIÁNOVÝ. Vaše ratolest se po něm pěkně vypotí. Pocením se tělo zbavuje škodlivých látek, a proto, pokud při nachlazení stoupne teplota, není dobře ji ihned snižovat. Lepší je podávat dostatek tekutin a číst pohádky. Vše dobře dopadne a nemoc odejde. Pokoj si můžete provonět směsí olejů ATEMOL, což je novinka pro letošní podzim, a líbit se jistě bude dětem i vám. Jde o velice příjemnou vůni, osvěžující, ale hlavně ochraňující. Lze jej nanést i na oblečení (jenom lehce, několik kapek) a na naše okolí působí doslova jako parfém. Je také možné dát několik kapek do lihu, protřepat a jemným rozprašovačem oblečení postříkat.

Udržovat pořádek v domácnosti se musí, ale i přes veškerou snahu se často na zdech objevují plísně. Většinou sáhneme po prostředku na chlorové bázi, abychom nemuseli škrábat zeď, ale ani ty nejsou vhodné. Hodně si cením prostředku THYMICON - jde o lihový roztok plný éteráčků, které vám pomohou při potížích s plísněmi, a nejen s nimi. Používám ho při úklidu kuchyně, koupelny a jednou za čas jej nastříkám na matrace. Z počátku se vám vůně zdá silná až agresivní, ale to je pouze dočasné. S podzimem se do našich domovů, hlavně starších domů, stahuje vlhkost a dům přestává příjemně vonět svěžestí. Tento problém řeším pomocí MENTOLU. Nasypu jeho krystalky na mističku a umístím tak, aby se na ně děti nedostaly. Někdy mohou krystalky posloužit i jako příjemná dekorace. Přiznávám se, mám je i v kuchyni. Takové voňavé otevření kuchyňské skříňky… a co teprve pánský botník! V aromaterapii najdete mnoho pomocníků, a všichni jen čekají, až si jich všimnete a použijete je. Přeji vám příjemné chvíle plné zdraví a neumělých vůní.

 

Borovice – Pinus pinaster

Dioskorides i Galénos doporučovali její používání na ,,studený kašel“ a na vyčištění prsou a plic. Je vhodná i na revmatické bolesti, odstranění nervového vyčerpání. Působí hojivě a antisepticky, používá se při zánětech a překrvení dutin a průdušek, kašli, astmatu a bronchitidě. Odstraňuje nečistoty v ledvinách a močovém měchýři, stimuluje činnost nadledvinek, zastavuje krvácení. Na jemnější úrovni jej dr. Edward Bach označil jako „vhodný pro ty, kdo obviňují sami sebe“, kdo se cítí zodpovědným nejen za své jednání, ale i za chyby a trápení jiných. S borovicí se učíme akceptovat sami sebe. 

 

Citroník – Citrus limonum

Malý, stálezelený strom dosahující výšky 3 až 6 metrů. Esenciální olej se získává z kůry a dužiny plodů. Je užitečný při nachlazení a chřipce, zejména pokud jsou doprovázeny žlutým nebo zeleným zánětem. Zabraňuje městnání mízy, je prospěšný při obezitě, celulitidě, vysokém cholesterolu v krvi. Pomáhá rozpouštět močové a žlučové kameny, odstraňuje škodlivé látky z překrvených a přepracovaných jater. Stimuluje krvetvorbu, normalizuje činnost centrální a vegetativní nervové soustavy. Bělí kůži, působí jako repelent, hojí rány. Redukuje duševní přehlcenost, a tím zachraňuje mysl zatíženou problémy, rozhodováním a překážkami. Má schopnost povznášet a čistit intelekt, posiluje víru a jistotu.

 

Majoránka – Majorana hortensis Moench

Aromatická rostlina dorůstající do výšky 30 - 80 cm. Esenciální olej se získává z květů. Lze použít při svalové ztuhlosti a boles­tech, nervových křečích. Má bakteri­cidní, uklidňující, spazmolytický účinek, napomáhá vykašlávání, stimuluje chuť k jídlu. Pomáhá při bolestivé menstruaci, zmenšuje sekreci tukových žláz. Je vhodná při chronické letargii a nervové vyčerpanosti, při potížích, kde se únava střídá s napětím, nebo stavech úzkosti a nespavosti. Díky protikřečovému účinku na hruď je to nejlepší esenciální olej na kašel nervového původu a astma, zejména při bílém a čirém hlenu.

 

Eukalyptus – Eukalyptus globulus Labill

Blahovičník je mohutný, stálezelený strom, dorůstá do výšky až 100 metrů. Esenciální olej se získává z listů. Léčí respirační onemocnění, tiší bolest, uklidňuje, ředí bronchiální sekret. Je prospěšný při horečkách, rýmě, herpesu. Celkově působí jako tonikum imunity. Oceníme jej i jako prevenci. Olej pomáhá rozptýlit negativní pocity a vnitřně nám poskytuje „prostor k dýchání“.
 

Michaela Švorcová – kosmetička 
Heřmanův Městec 
E-mail: salonaura@seznam.cz

 

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Už je to hrozně dávno, to jsem ještě býval malý kluk. Můj dědeček měl tenkrát živnost. Nevím proč, neříkalo se tomu holičství, ale oficína. Krom toho, že tam někdy stříhal a někdy „štucoval“ hlavy sousedů, také občas kamsi odcestoval s prázdným kufrem, aby se později vrátil s plným.

Novinky: Atemol

Zatímco pro většinu z nás ta největší příjemnost léta, spojovaná s dovolenými a prázdninami, začíná cestou na jih a končí cestou zpět na sever, tedy domů, sluníčko se tradičně pomalu, ale jistě, touto dobou „stěhuje“ právě naopak, tedy k jihu. Dny se nám zase krátí a nejen to. Slunečných dnů pomalu ubývá, nepříjemně chladná rána jsou stále častěji na každodenním pořádku. Nebude dlouho trvat a nepostradatelným průvodcem se nám opět stane (ne)přítel kapesník.

Novinky: Lecitol MSC-N pro maséry

Potěšitelné informace od klientů, kteří si vyzkoušeli Lecitoly „na vlastní kůži“, jednoznačně svědčí o spokojenosti, kterou tyto lecitinové multifunkční preparáty díky svým vlastnostem vyvolávají.

Novinky: Aroma-Budík

Pojem, kterému jsou věnovány následující řádky, se pro mnohé řidiče stává doslova a do písmene postrachem. Kdo by neznal termín mikrospánek, když jeho hrůzné důsledky vídáme vpravdě pravidelně, např. na televizních obrazovkách.

Novinky: Ochranné roušky; Neprasečí dovětek

S přicházejícím chladným ročním obdobím by jistě nebylo rozumné brát na lehkou váhu varování, že kromě krás podzimu bude toto období příhodné pro šíření různých chorob, včetně prasečí chřipky.

Novinky: Rozmarýn až z konce světa

Kdysi takovéto označení platívat mohlo. Konec konců mě k němu inspirovala kniha Aloise Jiráska „Z Čech až na konec světa“. Moje španělské řádky však budou úplně o něčem jiném. O krásně teplém olejíčku ze slunné Andalusie.

Novinky: Voňavé Lecitoly

Multifunkční oleje LECITOL NEUTRAL Z a LECITOL NEUTRAL SUPER se po zařazení do nabídky firmy staly pro mnohé doslova kosmetickými miláčky.

Novinky: Lindenol proti svědění

Jak jsem se již v úvodním textu zmínil, různých kožních problémů v populaci neustále přibývá a mnohé z nich mají i velice nepříjemné průvodní projevy. Jedním z nich je svědění, které je svou intenzitou někdy „pouze nepříjemností“, jindy, bez jakéhokoli přehánění, může přivádět pomalu až k šílenství.

Novinky: Lecitol Royale

Přestože pojednání o tomto preparátu by mohlo začínat chvalo­zpěvy o jeho překrásné, podmaňující vůni, začnu jej předsta­vovat slovy, která slýchám až neobvykle často: „Tak takovéto informace o možnostech použití olejů jsem ještě neslyšela…“

Novinky: Lecitol Ylja

Hned v úvodu bych rád ubezpečil, že LECITOL YLJA je aromaterapeutickou novinkou a nikoli nějakým tím dědictvím po Vladimíru Yljičovi, který se tenkráte ještě psal s měkkým I. Pojmenování dostává tento skvost po dvou krásně vonících éterických olejích, YLangu a JAsmínu.

Novinky: Lecitol Walo

Po Lecitolech ROYALE a YLJA, jež kromě specifických účinků okouzlí hlavně svými vůněmi, následuje specialita, LECITOL WALO, kde v popředí nestojí půvabná vůně, zato však jeho velice zajímavé terapeutické účinky.

Novinky: Virosan

O antimikrobiálních účincích éterických olejů toho víme na základě empirických poznatků celkem dost a musím říci, že tyto znalosti se v praxi každodenně velice efektivně uplatňují.

Novinky: Jalovec extra

V prvním letošním čísle časopisu Aroma­terapie jsem na str. 4 a 5 věnoval pár řádků éterickému oleji z jalovcových bobulí. Psát další řádky o této „čističce“ těla už by asi bylo jen nošením dříví do lesa. Dnešní pojednání se však netýká účinků tohoto oleje, ale kvalitativní novinky.

S přicházejícím podzimem se o slovo hlásí „posilovna“ imunity Eleuterokok!

Chcete více informací?

Aktuální téma: Nejen o prasečí chřipce

Je to už nějaký ten pátek, co ve světě dělala humbuk ptačí chřipka. Přiznávám, vůbec jsem se s touto potvorou od okřídlených spoluobyvatel planety Země netoužil seznámit. Pandemie se nekonala, mé přání bylo vyslyšeno. Vzpomínám si, že jsem jí tenkrát věnoval nikoli pár, ale větší počet párů řádků.

Aktuální téma: Čajovník roste…

Jak začínat takové sdělení… Moc se mi do toho nechce, už i proto, že na to nemám vůbec žádný vliv. Po „poklidné“ letní hladině cen éterických olejů na světových trzích se přehnal čajovníkový hurikán.

Aktuální téma: Aromaterapie a ošetřování pokožky na podzim

Letní dny pomalinku končí. S podzimem nás budou lákat jiné barvy, jiná strava a jiné vůně. Ze skříní vyndáme teplejší oblečení. Stejně bychom měli pozměnit i ošetřování pokožky. Pomalinku začneme vynechávat preparáty, které pokožku osvěžují a ty, které ji chrání před nadměrným UV zářením. Tam, kde se objevilo větší množství pih nebo pigmentových skvrn, sáhneme po preparátech, které tyto potíže odstraňují. Jak by mělo vypadat klasické ošetření pokožky?

Aktuální téma: Našly se!

V Aromaterapii č. 2/2009 vyšel článek s podobným titulkem. Který zněl „Najdou se?“. Týkal se chybějících výtisků Aromaterapie č. 1/2008 ve firemním archivu. Jak už sám titulek napovídá snaha o jejich zpětné získání byla korunována úspěchem.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Ohlédnutí a milá vzpomínka

Pokračovací kurz aromaterapie, který se konal v květnu 2009 v Ostravě, byl jedním z kurzů, na které se nezapomíná. Sešli se na něm lidé, kteří vytvořili úžasnou atmosféru. Byli velice zvídaví, přátelští, dochvilní a vzájemně ohleduplní.

Škola aromaterapie: Rozmarýnový olej

Z hlediska botanického je rozmarýn příbuzným královny levandule. Rostlinky jsou to sice rozdílné, ale už se mi několikráte stalo při návštěvách jižních krajin, že si je laici popletli. V aromaterapii by se pak takováto záměna neměla přihodit ani náhodou, neboť rozmarýn nejen úplně jinak voní, ale také jeho účinky jsou na jiné úrovni.

Škola aromaterapie: Vitamin A

Po vitaminu E je na čase seznámit se s další velice zajímavou účinnou látkou v kosmetice. Její název je retinol a stejně jako o vitaminu E o něm lze říci, že by v dobrém kosmetickém preparátu neměl chybět. Vitamin A je stejně jako vitaminu E rozpustný v tucích a je přítomen v lidském organizmu.

Stěhování

Přicházející podzim s sebou přináší další novinku. Nikoli „voňavou“, ale mimořádně náročnou. Třetí strana obálky nejen napoví, ale poskytne i nezbytně nutné informace. Po několika letech působení firmy Aromaterapie Karel Hadek v Uherském Brodě došlo v posledních srpnových dnech k jejímu přestěhování. Jak sídlo firmy, tak i výroba se přestěhovaly do nového působiště v západních Čechách, konkrétně do Stříbra.

Z vašich dopisů: 1. mezinárodní kurz aromaterapie v Toroni vedený p. Karlem Hadkem

Milí čtenáři Aromaterapie, chci se s vámi podělit o jedinečnou zkušenost, pro kterou jsem si letos koncem června zajela do řeckého letoviska Toroni.

Z vašich dopisů: Víte že...

naše zdraví závisí na harmonii našeho života? Pokud nám v životě harmonie chybí, dostaví se nemoc, což je vlastně dar, který nás jistým způsobem chrání před dalšími nástrahami, omyly a chybami.

Z vašich dopisů: Jak mne ovlivnilo absolvování kurzu Aromaterapie

Na začátku se vrátím zpět. Je rok 1994. Tehdy moje nemocná, ani ne tříletá, dcera prohlásila: „Mami, tohle léčení je k ničemu.“

Z vašich dopisů: Poděkování

Dobrý den, chtěla bych moc poděkovat za Váš skvělý olej na jizvy.

Poradna

Třezalkové poděkování

Když jsem v loňském roce plánoval jarní kurzy, měl jsem takový maličký „black-out“. Ani ve snu mě nenapadlo, že právě na dobu, kdy jsem přislíbil termín kurzu v Řecku, povětšinou připadá sběr třezalky.

Koutek pro maminky: Děti a aromaterapie, aromaterapie a děti

Rýma je častým onemocněním v přechodovém období léto – podzim. Pokud u někoho vydrží zase až do dalšího přechodového období jaro – léto, jde o tzv. chronickou rýmu – zátěž. V každém případě záleží na kvalitě našeho imunitního systému.

Na poslední stránce: Fotosoutěžení