Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 3/2009

Aktuální téma: Aromaterapie a ošetřování pokožky na podzim

Letní dny pomalinku končí. S podzimem nás budou lákat jiné barvy, jiná strava a jiné vůně. Ze skříní vyndáme teplejší oblečení. Stejně bychom měli pozměnit i ošetřování pokožky. Pomalinku začneme vynechávat preparáty, které pokožku osvěžují a ty, které ji chrání před nadměrným UV zářením. Tam, kde se objevilo větší množství pih nebo pigmentových skvrn, sáhneme po preparátech, které tyto potíže odstraňují. Jak by mělo vypadat klasické ošetření pokožky? Zazvoní budík, letíme pod sprchu, pouštíme vodu. Brr…, nejprve teče studená. Sáhneme na poličku pro ROZMARÝNOVÝ sprchovací olej. Probere nás, abychom byli schopni okamžitě fungovat. Pokud použijeme sprchovací olej JALOVCOVÝ, podpoříme lymfatický systém, který jsme v létě rozproudili zvýšeným pohybem (plavání, časté procházky, jízda na kole...), pomůže nám i při otocích. Vhodný je i sprchovací olej CELLU-THERAP.

Vyběhneme ze sprchy, bereme kartáček na zuby… a hned máme možnost volby: ZUBNÍ OLEJ nebo KARIOSAN? Oba jsou dobré, ten druhý si oblíbily hlavně děti. Pokud jsme si obličej neomyli ve sprše, použijeme HY-OLEJ NEUTRÁLNÍ, nebo jiný hydrofilní olej. Všechny jsou vlastně složením podobné, pouze některé obsahují éterické oleje, jiné nikoli.

Po omytí obličeje použijeme pleťovou vodu a poté naneseme regenerační olej nebo regenerační krém. Ale který je pro nás ten nejlepší? Regenerační olej ALTHEA (ALTHEA SPF 6) je velice oblíben, nejen pro svoji vůni, ale i pro účinnost při potížích s rozšířenými žilkami. Na pokožku obličeje vysušenou mořem a sluníčkem doporučuji Regenerační olej ROSEA BPJ. Tam, kde se objevují vrásky, použijte Regenerační olej NEROLIOVÝ BPJ. Regenerační olej SANTÁLOVÝ BPJ se hodí, pokud máte často otoky okolo očí. Vhodná jsou i Lipio Séra, dobře se vstřebávají a, jak mi prozradily moje klientky, pomáhají jim i na pigmentové skvrny. Pokud nevíte, které je pro vás to pravé, podívejte se do katalogu, do oddílu éterických olejů a podle jejich účinku a vlastní intuice jistě vyberete to nejvhodnější. Je jen třeba si věřit.

Ale co pro muže? Máme zde neuvěřitelný HY-OLEJ NA HOLENÍ. Použití můžeme rozšířit i na aplikaci po holení. Pokožka se uklidní a případné rány se rychleji hojí. Místo vody po holení můžeme použít pleťové tonikum. Na promaštění je vhodný regenerační krém MATEŘÍDOUŠKOVÝ nebo LECIDERMA SHEA SANTAL. Věřím, že se v nejbližší době objeví i další krém, který bude mužům blízký svou vůní, třeba s petitgrainovým olejem.

Z krémů klientkám nejčastěji doporučuji LECIDERMA SHEA NEUTRAL, moc pěkně voní a pokožka je po ní sametově hebká. Zvláštností tohoto krému je, že vyhovuje každému typu pokožky. Čím je to asi? Tento krém neobsahuje konzervační látky ani chemické emulgátory. Jde o zcela jiný krém. Někdo by možná napsal revoluční, ale já se tomuto označení úmyslně vyhnu. Revoluce, ta průmyslová, nám přinesla parafín a vazelínu, které dnes tvoří velikou měrou základ vyhlášených a značkových krémů. Ale co na to naše pokožka? O tom třeba jindy. Krémů s názvem Leciderma je v nabídce několik a doufám, že ještě přijdou další. Pane Hadku, Kájo… prosím, udělejte si čas… alespoň chvilinku… jenom prstíček si ohřejeme a hned zase půjdeme…

Pokud se nám utvořily pihy, je na místě používání regeneračního krému CITRONOVO-MRKVOVÉHO, a to v kombinaci s pleťovou vodou CITRONOVOU nebo čerstvě vymačkanou citrónovou šťávou, kterou před aplikací na obličej naředíme vodou. Našemu organizmu citrónová šťáva prospěje, i když ji vypijeme na lačný žaludek. Byť se nám zdá kyselá, působí v našem těle jako zásadotvorná, což je pro organizmus pozitivní, kyselinotvorných potravin jíme nadměrné množství. Použití tohoto krému není vhodné před opalováním a během něj. Večer, když přijdeme domů, opět použijeme HY-OLEJ NEUTRÁLNÍ, nejenom na odlíčení make-upu. Pod krém či olej opět použijeme pleťovou vodu. Místo krému nebo oleje můžeme aplikovat i některou z masek. AKTIDERMA LY pomůže proti ranním otokům, JOJOBOVÁ dodá vlhkost, Lecitinovou (LECITHIN W/Omůžeme využít i jako oční krém. Masky se nemusí po 20 minutách odstraňovat, neobsahují minerální oleje.

Pokud se na naší pokožce objevuje akné, můžeme ji omývat mycím olejem HY-INTIMA nebo HY-Intimus (nyní HY-INTIM H). Na záněty pokožky dobře působí i balzám INTIMISS, který nanášíme na celý obličej. Na lokální ošetření zánětů je vhodný éterický olej ČAJOVNÍK. Po ránu zánětlivou pokožku ošetříme pleťovým tonikem ELEUTHEROCOCC-PROPOLISOVÝM. Ale také jen lokálně, obsahuje totiž vysokoprocentní alkohol. Vhodnými krémy pro mladistvé jsou TEA TREE, MATEŘÍDOUŠKOVÝ. Krém MONTANA je vhodný pro všechny typy pleti.

S podzimem zaměníme sprchovací oleje za koupelové. Čím blíže zimě, tím více potřebujeme prohřát a podpořit imunitu, abychom byli odolní proti virům a bakteriím, se kterými se začneme již brzy potkávat. Určitě by v koupelně neměl chybět koupelový olej EUKALYPTO-TYMIÁNOVÝ. Je to pravý poklad jak v případě prochlazení, tak i pokud na nás již „něco leze“.

Pokud si chcete vytvořit sobě vlastní koupel, nebo něco speciálního pro někoho blízkého, řiďte se vlastní intuicí a vnímáním vůně. Pozor však na skořici, pepř či velké množství máty. V případě předávkování umí být i nepříjemní.

K době pozdního léta, jemuž vládne element Země, patří esenciální oleje KARDAMOMOVÝ, TYMIÁN, FENYKL, GRAPEFRUIT, JALOVCOVÝ, MAJORÁNKA, VETIVER, CITRON, BENZOE, MATEŘÍDOUŠKA, SANTÁLOVÉ DŘEVO, PAČULI, MYRHA. Jde o oleje podporující činnost orgánů spojených s tímto obdobím, kterými jsou slinivka – slezina a žaludek. Používáním těchto éterických olejů podpoříme správné funkce orgánů a můžeme se vyhnout mnoha zdravotním potížím. Přeji vám příjemné dny plné zemitých vůní.

Michaela Švorcová – kosmetička
Heřmanův Městec 
E-mail: salonaura@seznam.cz  

Úvodní slovo Karla Hadka

Už je to hrozně dávno, to jsem ještě býval malý kluk. Můj dědeček měl tenkrát živnost. Nevím proč, neříkalo se tomu holičství, ale oficína. Krom toho, že tam někdy stříhal a někdy „štucoval“ hlavy sousedů, také občas kamsi odcestoval s prázdným kufrem, aby se později vrátil s plným.

Novinky: Atemol

Zatímco pro většinu z nás ta největší příjemnost léta, spojovaná s dovolenými a prázdninami, začíná cestou na jih a končí cestou zpět na sever, tedy domů, sluníčko se tradičně pomalu, ale jistě, touto dobou „stěhuje“ právě naopak, tedy k jihu. Dny se nám zase krátí a nejen to. Slunečných dnů pomalu ubývá, nepříjemně chladná rána jsou stále častěji na každodenním pořádku. Nebude dlouho trvat a nepostradatelným průvodcem se nám opět stane (ne)přítel kapesník.

Novinky: Lecitol MSC-N pro maséry

Potěšitelné informace od klientů, kteří si vyzkoušeli Lecitoly „na vlastní kůži“, jednoznačně svědčí o spokojenosti, kterou tyto lecitinové multifunkční preparáty díky svým vlastnostem vyvolávají.

Novinky: Aroma-Budík

Pojem, kterému jsou věnovány následující řádky, se pro mnohé řidiče stává doslova a do písmene postrachem. Kdo by neznal termín mikrospánek, když jeho hrůzné důsledky vídáme vpravdě pravidelně, např. na televizních obrazovkách.

Novinky: Ochranné roušky; Neprasečí dovětek

S přicházejícím chladným ročním obdobím by jistě nebylo rozumné brát na lehkou váhu varování, že kromě krás podzimu bude toto období příhodné pro šíření různých chorob, včetně prasečí chřipky.

Novinky: Rozmarýn až z konce světa

Kdysi takovéto označení platívat mohlo. Konec konců mě k němu inspirovala kniha Aloise Jiráska „Z Čech až na konec světa“. Moje španělské řádky však budou úplně o něčem jiném. O krásně teplém olejíčku ze slunné Andalusie.

Novinky: Voňavé Lecitoly

Multifunkční oleje LECITOL NEUTRAL Z a LECITOL NEUTRAL SUPER se po zařazení do nabídky firmy staly pro mnohé doslova kosmetickými miláčky.

Novinky: Lindenol proti svědění

Jak jsem se již v úvodním textu zmínil, různých kožních problémů v populaci neustále přibývá a mnohé z nich mají i velice nepříjemné průvodní projevy. Jedním z nich je svědění, které je svou intenzitou někdy „pouze nepříjemností“, jindy, bez jakéhokoli přehánění, může přivádět pomalu až k šílenství.

Novinky: Lecitol Royale

Přestože pojednání o tomto preparátu by mohlo začínat chvalo­zpěvy o jeho překrásné, podmaňující vůni, začnu jej předsta­vovat slovy, která slýchám až neobvykle často: „Tak takovéto informace o možnostech použití olejů jsem ještě neslyšela…“

Novinky: Lecitol Ylja

Hned v úvodu bych rád ubezpečil, že LECITOL YLJA je aromaterapeutickou novinkou a nikoli nějakým tím dědictvím po Vladimíru Yljičovi, který se tenkráte ještě psal s měkkým I. Pojmenování dostává tento skvost po dvou krásně vonících éterických olejích, YLangu a JAsmínu.

Novinky: Lecitol Walo

Po Lecitolech ROYALE a YLJA, jež kromě specifických účinků okouzlí hlavně svými vůněmi, následuje specialita, LECITOL WALO, kde v popředí nestojí půvabná vůně, zato však jeho velice zajímavé terapeutické účinky.

Novinky: Virosan

O antimikrobiálních účincích éterických olejů toho víme na základě empirických poznatků celkem dost a musím říci, že tyto znalosti se v praxi každodenně velice efektivně uplatňují.

Novinky: Jalovec extra

V prvním letošním čísle časopisu Aroma­terapie jsem na str. 4 a 5 věnoval pár řádků éterickému oleji z jalovcových bobulí. Psát další řádky o této „čističce“ těla už by asi bylo jen nošením dříví do lesa. Dnešní pojednání se však netýká účinků tohoto oleje, ale kvalitativní novinky.

S přicházejícím podzimem se o slovo hlásí „posilovna“ imunity Eleuterokok!

Chcete více informací?

Aktuální téma: Nejen o prasečí chřipce

Je to už nějaký ten pátek, co ve světě dělala humbuk ptačí chřipka. Přiznávám, vůbec jsem se s touto potvorou od okřídlených spoluobyvatel planety Země netoužil seznámit. Pandemie se nekonala, mé přání bylo vyslyšeno. Vzpomínám si, že jsem jí tenkrát věnoval nikoli pár, ale větší počet párů řádků.

Aktuální téma: Čajovník roste…

Jak začínat takové sdělení… Moc se mi do toho nechce, už i proto, že na to nemám vůbec žádný vliv. Po „poklidné“ letní hladině cen éterických olejů na světových trzích se přehnal čajovníkový hurikán.

Aktuální téma: Aromaterapie a ošetřování pokožky na podzim

Letní dny pomalinku končí. S podzimem nás budou lákat jiné barvy, jiná strava a jiné vůně. Ze skříní vyndáme teplejší oblečení. Stejně bychom měli pozměnit i ošetřování pokožky. Pomalinku začneme vynechávat preparáty, které pokožku osvěžují a ty, které ji chrání před nadměrným UV zářením. Tam, kde se objevilo větší množství pih nebo pigmentových skvrn, sáhneme po preparátech, které tyto potíže odstraňují. Jak by mělo vypadat klasické ošetření pokožky?

Aktuální téma: Našly se!

V Aromaterapii č. 2/2009 vyšel článek s podobným titulkem. Který zněl „Najdou se?“. Týkal se chybějících výtisků Aromaterapie č. 1/2008 ve firemním archivu. Jak už sám titulek napovídá snaha o jejich zpětné získání byla korunována úspěchem.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Ohlédnutí a milá vzpomínka

Pokračovací kurz aromaterapie, který se konal v květnu 2009 v Ostravě, byl jedním z kurzů, na které se nezapomíná. Sešli se na něm lidé, kteří vytvořili úžasnou atmosféru. Byli velice zvídaví, přátelští, dochvilní a vzájemně ohleduplní.

Škola aromaterapie: Rozmarýnový olej

Z hlediska botanického je rozmarýn příbuzným královny levandule. Rostlinky jsou to sice rozdílné, ale už se mi několikráte stalo při návštěvách jižních krajin, že si je laici popletli. V aromaterapii by se pak takováto záměna neměla přihodit ani náhodou, neboť rozmarýn nejen úplně jinak voní, ale také jeho účinky jsou na jiné úrovni.

Škola aromaterapie: Vitamin A

Po vitaminu E je na čase seznámit se s další velice zajímavou účinnou látkou v kosmetice. Její název je retinol a stejně jako o vitaminu E o něm lze říci, že by v dobrém kosmetickém preparátu neměl chybět. Vitamin A je stejně jako vitaminu E rozpustný v tucích a je přítomen v lidském organizmu.

Stěhování

Přicházející podzim s sebou přináší další novinku. Nikoli „voňavou“, ale mimořádně náročnou. Třetí strana obálky nejen napoví, ale poskytne i nezbytně nutné informace. Po několika letech působení firmy Aromaterapie Karel Hadek v Uherském Brodě došlo v posledních srpnových dnech k jejímu přestěhování. Jak sídlo firmy, tak i výroba se přestěhovaly do nového působiště v západních Čechách, konkrétně do Stříbra.

Z vašich dopisů: 1. mezinárodní kurz aromaterapie v Toroni vedený p. Karlem Hadkem

Milí čtenáři Aromaterapie, chci se s vámi podělit o jedinečnou zkušenost, pro kterou jsem si letos koncem června zajela do řeckého letoviska Toroni.

Z vašich dopisů: Víte že...

naše zdraví závisí na harmonii našeho života? Pokud nám v životě harmonie chybí, dostaví se nemoc, což je vlastně dar, který nás jistým způsobem chrání před dalšími nástrahami, omyly a chybami.

Z vašich dopisů: Jak mne ovlivnilo absolvování kurzu Aromaterapie

Na začátku se vrátím zpět. Je rok 1994. Tehdy moje nemocná, ani ne tříletá, dcera prohlásila: „Mami, tohle léčení je k ničemu.“

Z vašich dopisů: Poděkování

Dobrý den, chtěla bych moc poděkovat za Váš skvělý olej na jizvy.

Poradna

Třezalkové poděkování

Když jsem v loňském roce plánoval jarní kurzy, měl jsem takový maličký „black-out“. Ani ve snu mě nenapadlo, že právě na dobu, kdy jsem přislíbil termín kurzu v Řecku, povětšinou připadá sběr třezalky.

Koutek pro maminky: Děti a aromaterapie, aromaterapie a děti

Rýma je častým onemocněním v přechodovém období léto – podzim. Pokud u někoho vydrží zase až do dalšího přechodového období jaro – léto, jde o tzv. chronickou rýmu – zátěž. V každém případě záleží na kvalitě našeho imunitního systému.

Na poslední stránce: Fotosoutěžení