Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 3/2009

Škola aromaterapie: Rozmarýnový olej

Z hlediska botanického je rozmarýn příbuzným královny levandule. Rostlinky jsou to sice rozdílné, ale už se mi několikráte stalo při návštěvách jižních krajin, že si je laici popletli. V aromaterapii by se pak takováto záměna neměla přihodit ani náhodou, neboť rozmarýn nejen úplně jinak voní, ale také jeho účinky jsou na jiné úrovni. Podle historicky dochovaných dokumentů byl používán již starými civilizacemi. Ani tomu se nelze divit, jeho povzbuzující schopnosti prostě není možné přehlédnout. A přesto lze označit rozmarýnový olej v jistém slova smyslu jako problematické děcko v aromaterapii. Přestože píši o rostlince označované jako Rosmarinus officinalis, vyzískané oleje se dle geografického původu celkem podstatně liší ve svém biochemickém složení.

Oleje původem z Chorvatska či Španělska jsou označovány za „kafrové“ typy, neboť obsahují vysoký obsah kafru. Severoafrické oleje jsou pak označovány jako cineolový typ. Oleje, které pocházejí z Korsiky, na trhu velice vzácné, jsou označovány jako verbenonový typ.

Při práci s rozmarýnovým olejem a při vytváření různých směsí je tedy dobré znát jeho původ, a podle toho pak volit i další éterické oleje. Já sám upřednostňuji druh severoafrický, vzhledem k velice nízkému obsahu ketonů (jak verbenonu tak i kafru). Tento typ má dostatečně povzbuzující účinky a osvědčuje se i v oblasti inhalací.

S některými éterickými oleji jsou spojeny i na pohled jednoduché poučky, jak je používat. Tento návod k aplikaci lze najít i u roz­marýnového oleje: „Používej při selhávání tělesných funkcí“. Zde je však nutné umět tuto poučku vnímat v širším smyslu. Snižování funkčnosti je mimo jiné zcela jednoznačně důsledkem procesu stárnutí. Zde pak lze u generace dříve narozených označit ROZMARÝNOVÝ OLEJ jako životabudič. Nutností je ale dodržet jednu podmínku. Celkový zdravotní stav musí umožňovat jeho použití. Nejobvyklejší překážkou může být např. extrémně vysoký krevní tlak. Rozmarýn lze doporučit při revmatizmu, dně, nachlazení, kašli, dýchacích problémů, pocitech slabosti, závratích (pokud nejsou způsobeny vysokým krevním tlakem), ztuhlém a bolestivém svalstvu, nízkém krevním tlaku. Jak vidno, nejen záležitosti seniorů. ROZMARÝNOVÝ OLEJ dále zlepšuje schopnost koncentrace a je i dobrým pomocníkem při zapomnětlivosti. Jeho prokrvujících vlastností lze využít například při rehabilitaci různých poranění, hlavně pak zlomenin, kde právě prokrvení s sebou přináší pro postižené partie zlepšenou látkovou výměnu, a tedy i výživu dané partie. Známy jsou jeho dobré antibakteriální účinky. Co se známých antivirálních účinků týče, je prokázána jeho účinnost např. vůči virům způsobujícím žloutenku. Za zmínku samozřejmě stojí i jeho schopnost aktivovat trávení tím, že podporuje tvorbu žluče. Též nelze opomenout jeho schopnost posilovat funkci jater. Povzbuzující a prokrvující vlastnosti jsou pravděpodobně důvodem, proč jsou mu připisovány i povzbuzující účinky v oblasti sexuality. Usmějme se tomu, byť jak klasik praví, není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu. Nezbývá, než připustit, že po večerní koupeli či masáži, ať již samotným rozmarýnovým preparátem, či v kompozici povzbuzujících éterických olejů, se mohou velice rychle dostavit problémy s usínáním. No, a pokud jeden nemůže usnout…

V oblasti sexuality se můžeme ještě chvilku pozdržet. Faktem je, že díky zvyšující se pojízdnosti člověka, se snižuje jeho (aktivní) pohyblivost. Ta má za následek zhoršenou látkovou výměnu s růz­nými důsledky pro zdraví. Kromě jiného se může projevit i neplodností. I zde je známo několik případů, kdy aplikace rozma­rýnových preparátů, hlavně pak ve formě koupelí a masáží, pomohly.

ROZMARÝNOVÝ OLEJ taktéž nebývá doporučován těhotným ženám. I to má svoji logiku. Povzbuzující a prokrvující účinky by u žen, které mají problém s udržením plodu, mohly vyvolat potrat. Na druhou stranu, přibývající kilogramy opravdu nejsou peříčko, tak bych vždy v takovýchto případech používání rozmarýnu doporučoval, ale až po konzultaci s ošetřujícím lékařem. V úvahu pak přichází ROZMARÝN původem ze severní Afriky, právě díky minimálnímu obsahu ketonů. Tento typ rozmarýnu pak může výborně pomoci i při přípravě k porodu. Masáží či koupelí se dosáhne prokrvení ženských orgánů a podstatného zkrácení poslední předporodní fáze a urychlení porodu samotného. Rozmarýn má své místo i v kosmetice. Jeho prokrvujících účinků se nechá velice dobře využít i v kosmetice vlasové. Ani ROZMARÝNOVÝ OLEJ vlasy bohužel neregeneruje, jak již jsem četl, ale může posloužit při problémech špatně prokrvené vlasové pokožky. Ta může být příčinou jak růstu méně kvalitních vlasů, tak i jejich vypadávání. Zde pak preparáty s rozmarýnem nabízí jistou pomoc. Pokud je však vypadávání vlasů způsobeno geneticky, pak nepomůže ani roztok rozmarýnu a svěcené vody. Dále je o rozmarýnu známo, že mírně ztmavuje vlasy a také oddaluje jejich šedivění.

Koupele slouží nejen očistě pokožky těla, ale i jejímu pěstování a optimalizaci funkcí. Sušší typy pokožky potřebují povzbudit, a tak i zde jim prokrvení pomocí rozmarýnové koupele velice dobře poslouží. Stejně tak ale potřebuje prokrvit i pokožka mastná, kde k dobru přijdou i protizánětlivé účinky rozmarýnu. Z vlastní zkušenosti pak mohu doporučit ranní koupele, či spíše sprchování, s rozmarýnovými preparáty. Celkem spolehlivě smývají z člověka „zbytky ospalosti“ a po ránu jej postaví na obě nohy. Z tohoto pohledu bych rád označil rozmarýn jako „nervové tonikum“.

V neposlední řadě lze tento olej označit jako vynikající i pro sportovce. Jeho prokrvujících schopností lze velice dobře využít k předstartovní přípravě na prohřátí svalstva. Další ze zajímavých vlastností pak je i skutečnost, že mírní bolesti, ale na rozdíl od většiny éterických olejů nevykazuje sedativní účinky.

Karel Hadek

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Už je to hrozně dávno, to jsem ještě býval malý kluk. Můj dědeček měl tenkrát živnost. Nevím proč, neříkalo se tomu holičství, ale oficína. Krom toho, že tam někdy stříhal a někdy „štucoval“ hlavy sousedů, také občas kamsi odcestoval s prázdným kufrem, aby se později vrátil s plným.

Novinky: Atemol

Zatímco pro většinu z nás ta největší příjemnost léta, spojovaná s dovolenými a prázdninami, začíná cestou na jih a končí cestou zpět na sever, tedy domů, sluníčko se tradičně pomalu, ale jistě, touto dobou „stěhuje“ právě naopak, tedy k jihu. Dny se nám zase krátí a nejen to. Slunečných dnů pomalu ubývá, nepříjemně chladná rána jsou stále častěji na každodenním pořádku. Nebude dlouho trvat a nepostradatelným průvodcem se nám opět stane (ne)přítel kapesník.

Novinky: Lecitol MSC-N pro maséry

Potěšitelné informace od klientů, kteří si vyzkoušeli Lecitoly „na vlastní kůži“, jednoznačně svědčí o spokojenosti, kterou tyto lecitinové multifunkční preparáty díky svým vlastnostem vyvolávají.

Novinky: Aroma-Budík

Pojem, kterému jsou věnovány následující řádky, se pro mnohé řidiče stává doslova a do písmene postrachem. Kdo by neznal termín mikrospánek, když jeho hrůzné důsledky vídáme vpravdě pravidelně, např. na televizních obrazovkách.

Novinky: Ochranné roušky; Neprasečí dovětek

S přicházejícím chladným ročním obdobím by jistě nebylo rozumné brát na lehkou váhu varování, že kromě krás podzimu bude toto období příhodné pro šíření různých chorob, včetně prasečí chřipky.

Novinky: Rozmarýn až z konce světa

Kdysi takovéto označení platívat mohlo. Konec konců mě k němu inspirovala kniha Aloise Jiráska „Z Čech až na konec světa“. Moje španělské řádky však budou úplně o něčem jiném. O krásně teplém olejíčku ze slunné Andalusie.

Novinky: Voňavé Lecitoly

Multifunkční oleje LECITOL NEUTRAL Z a LECITOL NEUTRAL SUPER se po zařazení do nabídky firmy staly pro mnohé doslova kosmetickými miláčky.

Novinky: Lindenol proti svědění

Jak jsem se již v úvodním textu zmínil, různých kožních problémů v populaci neustále přibývá a mnohé z nich mají i velice nepříjemné průvodní projevy. Jedním z nich je svědění, které je svou intenzitou někdy „pouze nepříjemností“, jindy, bez jakéhokoli přehánění, může přivádět pomalu až k šílenství.

Novinky: Lecitol Royale

Přestože pojednání o tomto preparátu by mohlo začínat chvalo­zpěvy o jeho překrásné, podmaňující vůni, začnu jej předsta­vovat slovy, která slýchám až neobvykle často: „Tak takovéto informace o možnostech použití olejů jsem ještě neslyšela…“

Novinky: Lecitol Ylja

Hned v úvodu bych rád ubezpečil, že LECITOL YLJA je aromaterapeutickou novinkou a nikoli nějakým tím dědictvím po Vladimíru Yljičovi, který se tenkráte ještě psal s měkkým I. Pojmenování dostává tento skvost po dvou krásně vonících éterických olejích, YLangu a JAsmínu.

Novinky: Lecitol Walo

Po Lecitolech ROYALE a YLJA, jež kromě specifických účinků okouzlí hlavně svými vůněmi, následuje specialita, LECITOL WALO, kde v popředí nestojí půvabná vůně, zato však jeho velice zajímavé terapeutické účinky.

Novinky: Virosan

O antimikrobiálních účincích éterických olejů toho víme na základě empirických poznatků celkem dost a musím říci, že tyto znalosti se v praxi každodenně velice efektivně uplatňují.

Novinky: Jalovec extra

V prvním letošním čísle časopisu Aroma­terapie jsem na str. 4 a 5 věnoval pár řádků éterickému oleji z jalovcových bobulí. Psát další řádky o této „čističce“ těla už by asi bylo jen nošením dříví do lesa. Dnešní pojednání se však netýká účinků tohoto oleje, ale kvalitativní novinky.

S přicházejícím podzimem se o slovo hlásí „posilovna“ imunity Eleuterokok!

Chcete více informací?

Aktuální téma: Nejen o prasečí chřipce

Je to už nějaký ten pátek, co ve světě dělala humbuk ptačí chřipka. Přiznávám, vůbec jsem se s touto potvorou od okřídlených spoluobyvatel planety Země netoužil seznámit. Pandemie se nekonala, mé přání bylo vyslyšeno. Vzpomínám si, že jsem jí tenkrát věnoval nikoli pár, ale větší počet párů řádků.

Aktuální téma: Čajovník roste…

Jak začínat takové sdělení… Moc se mi do toho nechce, už i proto, že na to nemám vůbec žádný vliv. Po „poklidné“ letní hladině cen éterických olejů na světových trzích se přehnal čajovníkový hurikán.

Aktuální téma: Aromaterapie a ošetřování pokožky na podzim

Letní dny pomalinku končí. S podzimem nás budou lákat jiné barvy, jiná strava a jiné vůně. Ze skříní vyndáme teplejší oblečení. Stejně bychom měli pozměnit i ošetřování pokožky. Pomalinku začneme vynechávat preparáty, které pokožku osvěžují a ty, které ji chrání před nadměrným UV zářením. Tam, kde se objevilo větší množství pih nebo pigmentových skvrn, sáhneme po preparátech, které tyto potíže odstraňují. Jak by mělo vypadat klasické ošetření pokožky?

Aktuální téma: Našly se!

V Aromaterapii č. 2/2009 vyšel článek s podobným titulkem. Který zněl „Najdou se?“. Týkal se chybějících výtisků Aromaterapie č. 1/2008 ve firemním archivu. Jak už sám titulek napovídá snaha o jejich zpětné získání byla korunována úspěchem.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Ohlédnutí a milá vzpomínka

Pokračovací kurz aromaterapie, který se konal v květnu 2009 v Ostravě, byl jedním z kurzů, na které se nezapomíná. Sešli se na něm lidé, kteří vytvořili úžasnou atmosféru. Byli velice zvídaví, přátelští, dochvilní a vzájemně ohleduplní.

Škola aromaterapie: Rozmarýnový olej

Z hlediska botanického je rozmarýn příbuzným královny levandule. Rostlinky jsou to sice rozdílné, ale už se mi několikráte stalo při návštěvách jižních krajin, že si je laici popletli. V aromaterapii by se pak takováto záměna neměla přihodit ani náhodou, neboť rozmarýn nejen úplně jinak voní, ale také jeho účinky jsou na jiné úrovni.

Škola aromaterapie: Vitamin A

Po vitaminu E je na čase seznámit se s další velice zajímavou účinnou látkou v kosmetice. Její název je retinol a stejně jako o vitaminu E o něm lze říci, že by v dobrém kosmetickém preparátu neměl chybět. Vitamin A je stejně jako vitaminu E rozpustný v tucích a je přítomen v lidském organizmu.

Stěhování

Přicházející podzim s sebou přináší další novinku. Nikoli „voňavou“, ale mimořádně náročnou. Třetí strana obálky nejen napoví, ale poskytne i nezbytně nutné informace. Po několika letech působení firmy Aromaterapie Karel Hadek v Uherském Brodě došlo v posledních srpnových dnech k jejímu přestěhování. Jak sídlo firmy, tak i výroba se přestěhovaly do nového působiště v západních Čechách, konkrétně do Stříbra.

Z vašich dopisů: 1. mezinárodní kurz aromaterapie v Toroni vedený p. Karlem Hadkem

Milí čtenáři Aromaterapie, chci se s vámi podělit o jedinečnou zkušenost, pro kterou jsem si letos koncem června zajela do řeckého letoviska Toroni.

Z vašich dopisů: Víte že...

naše zdraví závisí na harmonii našeho života? Pokud nám v životě harmonie chybí, dostaví se nemoc, což je vlastně dar, který nás jistým způsobem chrání před dalšími nástrahami, omyly a chybami.

Z vašich dopisů: Jak mne ovlivnilo absolvování kurzu Aromaterapie

Na začátku se vrátím zpět. Je rok 1994. Tehdy moje nemocná, ani ne tříletá, dcera prohlásila: „Mami, tohle léčení je k ničemu.“

Z vašich dopisů: Poděkování

Dobrý den, chtěla bych moc poděkovat za Váš skvělý olej na jizvy.

Poradna

Třezalkové poděkování

Když jsem v loňském roce plánoval jarní kurzy, měl jsem takový maličký „black-out“. Ani ve snu mě nenapadlo, že právě na dobu, kdy jsem přislíbil termín kurzu v Řecku, povětšinou připadá sběr třezalky.

Koutek pro maminky: Děti a aromaterapie, aromaterapie a děti

Rýma je častým onemocněním v přechodovém období léto – podzim. Pokud u někoho vydrží zase až do dalšího přechodového období jaro – léto, jde o tzv. chronickou rýmu – zátěž. V každém případě záleží na kvalitě našeho imunitního systému.

Na poslední stránce: Fotosoutěžení