Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 3/2009

Škola aromaterapie: Vitamin A

Po vitaminu E je na čase seznámit se s další velice zajímavou účinnou látkou v kosmetice. Její název je retinol a stejně jako o vitaminu E o něm lze říci, že by v dobrém kosmetickém preparátu neměl chybět. Vitamin A je stejně jako vitaminu E rozpustný v tucích a je přítomen v lidském organizmu. Jeho přítomnost je z mnoha důvodů nezbytně nutná. Mimo kosmetiku bych rád zmínil jeho vliv na vidění za šera či za tmy.

Do našich těl se dostává hlavně ve formě provitaminu A, dobře známého beta-karotenu, který je pak v játrech v potřebném množství přeměňován na vitamin A. Onen termín „v potřebném množství“ je mimořádně důležitý. Při tomto schématu zásobování organizmu vitaminem A nemůže dojít k jeho předávkování. Díky rozpustnosti vitaminu A v tucích, a tím dané schopnosti organizmu jej postupně kumulovat, by se mohlo při nadměrné konzumaci velice rychle stát, že onen „dobrý“ vitamin A by se mohl proměnit ve „špatný“. Ani v kosmetice neplatí, že dobrého se netřeba obávat. Vzpomínám si, že kdysi v začátcích si jeden kamarád dal do nějakého pro sebe připravovaného oleje vitamin A v množství „větším než by bylo zdrávo“. U vitaminu A může dojít na pokožce k jeho oxidaci a při spojení těchto oxidačních produktů s vodou vzniká kyselina retinolová, která pak – pokud se dávko­vání přežene – působí jako chemický peeling. A tak se mu podařilo něco, co si zcela jistě nepřál – začal se „olupovat“. Vysoké koncentrace mohou pokožku i dráždit. Je známo, že při velmi silném ředávkování v preparátech vyvolal i ekzémy. Takže i zde platí v přeneseném slova smyslu přísloví, jez do polosyta, pij do polopita… Při řádném dávkování pak zcela jednoznačně platí, že právě vitamin A bývá často označován jako vitamin krásy. Nikdo nemusí mít obavy, že po používání kosmetických preparátů s vitaminem A jednoho krásného dne dostane od svého zrcadla hlášení: „Nyní jsi na světě nejkrásnější.“ Spíše tu jde o optimální funkce pokožky a její regenerační schopnosti, které vitamin A podstatným způsobem aktivuje a podporuje. Berme tedy toto konstatování jako vnímání krásy vyplývající ze zdravé pokožky.

Vzhledem k tomu, že vitamin A je velice citlivý na UV záření, které jej likviduje, je nezbytně nutné v ročních obdobích s vysokou sluneční intenzitou mít v organizmu jeho dostatečné zásoby ve formě betakarotenu. Ne nadarmo proto doporučuji před opalovací sezonou tzv. mrkvovou kúru. Není náhodou, že u mnohých, kteří trpěli na „sluneční alergii“, se tato při dostatečných rezervách betakarotenu v těle prostě nekonala. Tak trošku s křížkem po funuse mi připadá i konstatování, že v kvalitním opalovacím preparátu lze vitamin A vidět jako nezbytně nutnou složku. V principu totiž nejde jen o vitamin A! Opalovací preparát musí koncepčně odpovídat nikoli jen stavu současné techniky, ale hlavně, a to bývá velice často přehlíženo, potřebám pokožky. Obliba opalovacích olejů KH je dána nejen jejich ochrannými, ale i regeneračními vlastnostmi, na nichž se obsažený, relativně vysoký podíl vitaminu A zcela jednoznačně podílí. Ani zde se pak nelze divit, že mnohé kožní reakce vyvolané komerčními opalovacími přípravky se u opalovacích olejů KH prostě nekonají. Léto již sice pomalu končí, ale potřeba vitaminu A v kosmetických preparátech nikoli. UV záření mohlo na pokožku dopadnout více, než by bylo vhodné, a jedním z důsledků jeho nadměrného působení je i předčasné stárnutí pleti. Obsah vitaminu A v preparátech na ošetřování pokožky po opalování napomáhá regeneraci kožních poškození vzniklých v důsledku působení UV záření. Pozornosti jistě neujdou ani jeho další schopnosti. Napomáhá odstraňovat projevy suchosti pokožky a taktéž ji zjemňuje. Tyto vlastnosti se pak hodí nejen po opalování, ale i u sušších typů pleti, kterou skoro bez výjimek pravidelně mívají ti dříve narození. Vitamin A zde má v kontextu s uvedeným vliv na zvyšování aktivity činnosti enzymů. V průběhu osmdesátých let minulého století se objevila na trhu zajímavá pohádka, o čem jiném než o věčném mládí. Zajistit ho měly tentokrát kolagenové výrobky. S odstupem času i nejaktivnější uživatelé, pokud nejsou zrovna slepí, musí připustit, že ani vědecky zaručené účinky stárnutí pleti nezabránily. Vrásky neměly v průběhu let nic lepšího na práci, než se na našich ksichtících stále více zviditelňovat. A tak místo neefektivního a drahého kolagenu v krémech, který zde nanejvýše může prokázat své hygroskopické účinky, je daleko vhodnější spoléhat zase na starý a dobrý vitamin A, který podstatným způsobem podporuje a zvyšuje syntézu kolagenu pokožkou samotnou. Samozřejmě, ani vitamin A v tomto směru věčné mládí nezaručí, berme tudíž s povděkem fakt, že alespoň poctivě napomáhá oddalovat stáří.

Tím pochopitelně výčet pozitivních účinků vitaminu A na pleť zdaleka nekončí. Díky stimulaci buněčného dělení přispívá nejen k regeneraci pokožky, současně při různých poškozeních, či poraněních pokožky má pozitivní vliv na její epitelizaci. Je tedy logické, že jej lze taktéž označit i jako jednu z důležitých složek každého preparátu určeného k ošetřování zánětlivé pleti. Pokud se zde zmiňuji o pokožce, nelze opomenout ani sliznice. Zanedlouho začne topné období. Příjemné teplo domova však má i své stinné stránky. Vdechovaný suchý vzduch pak samozřejmě vysouší i nosní sliznice. A tak je vitamin A i důležitou složkou regeneračních nosních olejů. Velice časté jsou i různé problémy se sliznicemi v intimních oblastech. Ani zde si neumím představit preparáty bez vitaminu A jako účinné složky. Dokonalost preparátu INTIMISS je mimo jiné dána právě i obsahem vitaminu A.

Na závěr snad jen malá zajímavost ohledně kvality vitaminu A. Ten se vyrábí a na trh dodává nejen v různých formách, ale i v různých koncentracích. Proto se jeho dávkování přepočítává na mezinárodní jednotky a používá se označení I.U. (anglicky International Unit). My pro výrobu kosmetiky používáme kvalitu 1,7 milionu I.U. vitaminu A na gram. Bez nároku na přesnost lze konstatovat, že jediný gram této kvality obsahuje zhruba pětisetnásobek denní lidské potřeby tohoto vitaminu. Díky obrovské koncentraci tedy opravdu nic dobrého pro vnitřní užití.

Karel Hadek 

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Už je to hrozně dávno, to jsem ještě býval malý kluk. Můj dědeček měl tenkrát živnost. Nevím proč, neříkalo se tomu holičství, ale oficína. Krom toho, že tam někdy stříhal a někdy „štucoval“ hlavy sousedů, také občas kamsi odcestoval s prázdným kufrem, aby se později vrátil s plným.

Novinky: Atemol

Zatímco pro většinu z nás ta největší příjemnost léta, spojovaná s dovolenými a prázdninami, začíná cestou na jih a končí cestou zpět na sever, tedy domů, sluníčko se tradičně pomalu, ale jistě, touto dobou „stěhuje“ právě naopak, tedy k jihu. Dny se nám zase krátí a nejen to. Slunečných dnů pomalu ubývá, nepříjemně chladná rána jsou stále častěji na každodenním pořádku. Nebude dlouho trvat a nepostradatelným průvodcem se nám opět stane (ne)přítel kapesník.

Novinky: Lecitol MSC-N pro maséry

Potěšitelné informace od klientů, kteří si vyzkoušeli Lecitoly „na vlastní kůži“, jednoznačně svědčí o spokojenosti, kterou tyto lecitinové multifunkční preparáty díky svým vlastnostem vyvolávají.

Novinky: Aroma-Budík

Pojem, kterému jsou věnovány následující řádky, se pro mnohé řidiče stává doslova a do písmene postrachem. Kdo by neznal termín mikrospánek, když jeho hrůzné důsledky vídáme vpravdě pravidelně, např. na televizních obrazovkách.

Novinky: Ochranné roušky; Neprasečí dovětek

S přicházejícím chladným ročním obdobím by jistě nebylo rozumné brát na lehkou váhu varování, že kromě krás podzimu bude toto období příhodné pro šíření různých chorob, včetně prasečí chřipky.

Novinky: Rozmarýn až z konce světa

Kdysi takovéto označení platívat mohlo. Konec konců mě k němu inspirovala kniha Aloise Jiráska „Z Čech až na konec světa“. Moje španělské řádky však budou úplně o něčem jiném. O krásně teplém olejíčku ze slunné Andalusie.

Novinky: Voňavé Lecitoly

Multifunkční oleje LECITOL NEUTRAL Z a LECITOL NEUTRAL SUPER se po zařazení do nabídky firmy staly pro mnohé doslova kosmetickými miláčky.

Novinky: Lindenol proti svědění

Jak jsem se již v úvodním textu zmínil, různých kožních problémů v populaci neustále přibývá a mnohé z nich mají i velice nepříjemné průvodní projevy. Jedním z nich je svědění, které je svou intenzitou někdy „pouze nepříjemností“, jindy, bez jakéhokoli přehánění, může přivádět pomalu až k šílenství.

Novinky: Lecitol Royale

Přestože pojednání o tomto preparátu by mohlo začínat chvalo­zpěvy o jeho překrásné, podmaňující vůni, začnu jej předsta­vovat slovy, která slýchám až neobvykle často: „Tak takovéto informace o možnostech použití olejů jsem ještě neslyšela…“

Novinky: Lecitol Ylja

Hned v úvodu bych rád ubezpečil, že LECITOL YLJA je aromaterapeutickou novinkou a nikoli nějakým tím dědictvím po Vladimíru Yljičovi, který se tenkráte ještě psal s měkkým I. Pojmenování dostává tento skvost po dvou krásně vonících éterických olejích, YLangu a JAsmínu.

Novinky: Lecitol Walo

Po Lecitolech ROYALE a YLJA, jež kromě specifických účinků okouzlí hlavně svými vůněmi, následuje specialita, LECITOL WALO, kde v popředí nestojí půvabná vůně, zato však jeho velice zajímavé terapeutické účinky.

Novinky: Virosan

O antimikrobiálních účincích éterických olejů toho víme na základě empirických poznatků celkem dost a musím říci, že tyto znalosti se v praxi každodenně velice efektivně uplatňují.

Novinky: Jalovec extra

V prvním letošním čísle časopisu Aroma­terapie jsem na str. 4 a 5 věnoval pár řádků éterickému oleji z jalovcových bobulí. Psát další řádky o této „čističce“ těla už by asi bylo jen nošením dříví do lesa. Dnešní pojednání se však netýká účinků tohoto oleje, ale kvalitativní novinky.

S přicházejícím podzimem se o slovo hlásí „posilovna“ imunity Eleuterokok!

Chcete více informací?

Aktuální téma: Nejen o prasečí chřipce

Je to už nějaký ten pátek, co ve světě dělala humbuk ptačí chřipka. Přiznávám, vůbec jsem se s touto potvorou od okřídlených spoluobyvatel planety Země netoužil seznámit. Pandemie se nekonala, mé přání bylo vyslyšeno. Vzpomínám si, že jsem jí tenkrát věnoval nikoli pár, ale větší počet párů řádků.

Aktuální téma: Čajovník roste…

Jak začínat takové sdělení… Moc se mi do toho nechce, už i proto, že na to nemám vůbec žádný vliv. Po „poklidné“ letní hladině cen éterických olejů na světových trzích se přehnal čajovníkový hurikán.

Aktuální téma: Aromaterapie a ošetřování pokožky na podzim

Letní dny pomalinku končí. S podzimem nás budou lákat jiné barvy, jiná strava a jiné vůně. Ze skříní vyndáme teplejší oblečení. Stejně bychom měli pozměnit i ošetřování pokožky. Pomalinku začneme vynechávat preparáty, které pokožku osvěžují a ty, které ji chrání před nadměrným UV zářením. Tam, kde se objevilo větší množství pih nebo pigmentových skvrn, sáhneme po preparátech, které tyto potíže odstraňují. Jak by mělo vypadat klasické ošetření pokožky?

Aktuální téma: Našly se!

V Aromaterapii č. 2/2009 vyšel článek s podobným titulkem. Který zněl „Najdou se?“. Týkal se chybějících výtisků Aromaterapie č. 1/2008 ve firemním archivu. Jak už sám titulek napovídá snaha o jejich zpětné získání byla korunována úspěchem.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Ohlédnutí a milá vzpomínka

Pokračovací kurz aromaterapie, který se konal v květnu 2009 v Ostravě, byl jedním z kurzů, na které se nezapomíná. Sešli se na něm lidé, kteří vytvořili úžasnou atmosféru. Byli velice zvídaví, přátelští, dochvilní a vzájemně ohleduplní.

Škola aromaterapie: Rozmarýnový olej

Z hlediska botanického je rozmarýn příbuzným královny levandule. Rostlinky jsou to sice rozdílné, ale už se mi několikráte stalo při návštěvách jižních krajin, že si je laici popletli. V aromaterapii by se pak takováto záměna neměla přihodit ani náhodou, neboť rozmarýn nejen úplně jinak voní, ale také jeho účinky jsou na jiné úrovni.

Škola aromaterapie: Vitamin A

Po vitaminu E je na čase seznámit se s další velice zajímavou účinnou látkou v kosmetice. Její název je retinol a stejně jako o vitaminu E o něm lze říci, že by v dobrém kosmetickém preparátu neměl chybět. Vitamin A je stejně jako vitaminu E rozpustný v tucích a je přítomen v lidském organizmu.

Stěhování

Přicházející podzim s sebou přináší další novinku. Nikoli „voňavou“, ale mimořádně náročnou. Třetí strana obálky nejen napoví, ale poskytne i nezbytně nutné informace. Po několika letech působení firmy Aromaterapie Karel Hadek v Uherském Brodě došlo v posledních srpnových dnech k jejímu přestěhování. Jak sídlo firmy, tak i výroba se přestěhovaly do nového působiště v západních Čechách, konkrétně do Stříbra.

Z vašich dopisů: 1. mezinárodní kurz aromaterapie v Toroni vedený p. Karlem Hadkem

Milí čtenáři Aromaterapie, chci se s vámi podělit o jedinečnou zkušenost, pro kterou jsem si letos koncem června zajela do řeckého letoviska Toroni.

Z vašich dopisů: Víte že...

naše zdraví závisí na harmonii našeho života? Pokud nám v životě harmonie chybí, dostaví se nemoc, což je vlastně dar, který nás jistým způsobem chrání před dalšími nástrahami, omyly a chybami.

Z vašich dopisů: Jak mne ovlivnilo absolvování kurzu Aromaterapie

Na začátku se vrátím zpět. Je rok 1994. Tehdy moje nemocná, ani ne tříletá, dcera prohlásila: „Mami, tohle léčení je k ničemu.“

Z vašich dopisů: Poděkování

Dobrý den, chtěla bych moc poděkovat za Váš skvělý olej na jizvy.

Poradna

Třezalkové poděkování

Když jsem v loňském roce plánoval jarní kurzy, měl jsem takový maličký „black-out“. Ani ve snu mě nenapadlo, že právě na dobu, kdy jsem přislíbil termín kurzu v Řecku, povětšinou připadá sběr třezalky.

Koutek pro maminky: Děti a aromaterapie, aromaterapie a děti

Rýma je častým onemocněním v přechodovém období léto – podzim. Pokud u někoho vydrží zase až do dalšího přechodového období jaro – léto, jde o tzv. chronickou rýmu – zátěž. V každém případě záleží na kvalitě našeho imunitního systému.

Na poslední stránce: Fotosoutěžení