Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 3/2009

Z vašich dopisů: Jak mne ovlivnilo absolvování kurzu Aromaterapie

Na začátku se vrátím zpět. Je rok 1994. Tehdy moje nemocná, ani ne tříletá, dcera prohlásila: „Mami, tohle léčení je k ničemu.“ Zkusila jsem na ni nějaké „ohromně logické dospělé argumenty“, a ona se na mě podívala a důrazně mi řekla: „U nás se léčí jinak, to co děláš, není léčení, to je hloupost.“ Dívala se na mě se svojí horečkou tak, že moje nevědomost a neznalost se zdály být v tu chvíli větší než panelák, ve kterém jsme bydleli, a dolehla na mne tíhou tak obrovskou, až jsem myslela, že mi pukne srdce. „Jak, jak jste se léčili???? Jak to u Vás vypadalo?“ Snažila jsem se alespoň něčeho chytit. „Já už si to přesně nepamatuji“, a s výrazem, jak to, že když jsem já ta „velká“ a ona ta „malá“, se tak hloupě ptám, se otočila a usnula. Tenkrát jsem seděla na její posteli zcela oněmělá úžasem a ještě něčím, co nedokážu slovy popsat. Jaké příčiny v tu chvíli došly svého naplnění a jaké příčiny v tu chvíli povstaly, nebudu nyní popisovat. Jen jednu. Vzhledem k mým zkušenostem se zdravotnictvím, a mnoha dalším událostem, byla slova mé dcery něco jako „poslední kapka“. Uvědomila jsem si, že se musím rozhodnout. A tak jsem se rozhodla. A začala „hledat“. Při tom svém hledání jsem „náhodou“ narazila v inzerci na slovo aromaterapie. Léčba vůní. Skvělé! To se mi líbí! Přednáší „nějaký pan Hádek“. V Brně. Tam mám dobré spojení. „Náhodou“ se mi na termín kurzu podařilo zajistit i hlídání, a tak jsem tam jela.

Před kurzem aromaterapie, jsem o kosmetice moc nevěděla. Vyrostla jsem v době, kdy slovo „kosmetika“ patřilo ke slovu krása a slovo krása patřilo jen ke „zhýralcům a hloupým manželkám zlých kapitalistů a zbohatlíků“. Akné v pubertě jsem si léčila podle jakéhosi italského filmu, kde nějaký chlap křičel na „poďobanou“ ženskou, aby si na ten svůj „ksicht“ nalila špiritus. Říkala jsem si, jééé to je nápad, a šla jsem do lékárny a koupila si líh. Krém jsem si žádný dát nemohla, protože byla jen Nivea a Maryla, kteréžto oba byly na aknózní pleť nevhodné. Tak jsem vyzkoušela ten líh. Zpočátku to bylo skvělé. Po určité době jsem však měla pleť tak mastnou… Proč, jsem pochopila až mnohem později.

To jen, abyste věděli. A pak jsem byla v Brně. Kurz byl úžasný. Tedy – tak na mě tenkrát zapůsobil. Jednak se mi líbila osobnost pana Hadka, a pak ty „úžasné věci“, které vykládal. Byla jsem nadšená, co všechno jsem se na kurzu dozvěděla.

Zkoušela jsem všechno! Nejprve na sobě, pak na rodině a nakonec jsem „to odzkoušené“ doporučovala mým klientům. Já totiž na kurzu viděla aromaterapeutické ošetření pleti a masáž a mně se to tak líbilo, že jsem to chtěla dělat. Dodnes mám schované všechny zápisky z kurzu. Nevím už, kolik lidí mi děkovalo za rady, které jsem jim předala. Pocházely od pana Hadka. K masážím jsem používala pouze olejové základy a éterické oleje. A další věc, za kterou jsem panu Hadkovi vděčná. Díky němu jsem si začala s kosmetikou pohrávat. On nám totiž řekl, jak se ta hra hraje. Tu něco přimíchat, to a to dát dohromady, a to zas nikdy ne, a já dodnes tuto úžasnou zábavu miluji. A pak to všechno na sobě zkoušet, a pak nechat druhé, aby si to také zkusili.

Díky tomu, že jsem absolvovala kurz pana Hadka, si moje dcera dlouho myslela, že existují pouze dva dezinfekční prostředky: LEVANDULE a čistá voda. Rodina a spousta mých klientů používá LEVANDULI na všechny rány. Manželovi se po operaci kýly zahojila úžasným způsobem špatně zašitá rána, dvoucentimetrová jizva na hlavě mé dcery srostla tak, že ji nenajdeme, protože i tam má vlasy! Klíšťata ode mne v lese odskakují, přirostla mi špička uříznutého prstu – krájela jsem salám, … bylo by to opravdu velmi dlouhé. A to píši jen o své rodině a LEVANDULI. Kdybych psala ještě o dalších přípravcích a dalších zkušeností svých klientů, vydal by tento článek na několik stran.

Všichni v rodině víme, že do koupele je třeba mléko nebo med… zjednodušuji to, ale kdo jste byli na kurzech Aromaterapie, tak to znáte, a kdo ne, tak jděte, protože pak si teprve všechny ty úžasné věci „od Hádka“ pořádně užijete.

Díky kurzu aromaterapie, jsem získala skvělé základy, jak se v kosmetice orientovat, co kdy a jak za sebou a proč – stavím na nich dodnes. Rozumějte, informace od pana Hadka byly tak zásadní, tak dobré a tak praktické, že mi dodnes pomáhají! Nepoužívala jsem postupy a věci, které doporučovali „mnozí odborníci“, dnes někdy také „mágové“, ale přemýšlela o nich v souvislostech, o kterých nás pan Hadek informoval, a pak vše zkoušela.

Ten kurz považuji za jednu ze svých nejlepších „investic“. To, co jsem se tam tenkrát dozvěděla, využívám celá léta (ježíš, to tak letí), a nejen já a naše rodina, ale i spousta mých klientů. A jak už jsem psala, tou masérkou jsem se opravdu stala (vlastně ještě dříve kosmetičkou, ale mně se na tom nejvíce líbila ta masáž). Masáže byly odrazovým můstkem k mojí další práci. Stále jsem se učila. A uvědomila si další a další souvislosti. Došlo mi, že vlastně cítím energii, vnímám, kde proudí a kde ne, a tak jsem hledala, vnímala jsem, jak se to celé děje, zjistila, že masáž je úžasná věc, a hledala jsem, co je za tím, že některá místa na těle se mi jeví jako tmavá, a proč je tam moc nebo málo energie a jak to ten člověk má ve svém světě a jaké energie v něm působí a jak jsem se všemi spojená, a jak používat kyvadlo, a jak spolupůsobí energie ve vesmíru a učila se, zkoušela, hledala, a pak jsem si udělala horoskop a pak další, další a absolvovala jsem spoustu dalších kurzů, přečetla kopce knih a zkouším, hledám a učím se další a… a nalezla jsem vzácné poklady, zjistila, že si je nemůžu pořád jen schovávat, protože… (těch „protože“ bylo hodně, od „vždyť skoro nic nevím“, po „to mě přece nemůže uživit…“), a tak se chci podělit a žiji semináře, přednášky – ty názvy mi dělají potíže, ony jsou to spíše zážitkáře (to slovo mne napadlo teď a líbí se mi!!!, To je skvělé, že píši tento článek, podívejte, jak i NYNÍ mne kurz aromaterapie ovlivňuje).

Tenkrát se moje dcera uzdravila a mezi tenkrát a dneškem měla ještě další horečky. Studený pot a obrovské horko mne z mé vlastní nevědomosti polévaly nesčetněkrát a asi ještě budou. Také ale začaly přicházet stavy sladké a voňavé jako růže a med. Dcera mi pomohla při mnoha otázkách a rozhodnutích. Nejen ona. A asi jste poznali, že levandulový éterický olej je můj nejoblíbenější (i když mi nijak nevoní, protože mám spíše nízký tlak) a nepoužívám jen ten.

Díky panu Hadkovi ve mně stoupla důvěra v pomoc Vesmíru (bože, když dokáže „vyrobit“ něco jako levanduli!), když dokáže inspirovat lidské bytosti jak, co a kdy a kde říct, tak musí být „ta jiná cesta“. A za to jsem vděčná Bohu a bytostem, kterými se projevuje.

Vím, že kurzy, knihy a vzdělání je jedna věc. Důležitá, bez praxe však naprosto bezvýznamná. Proto zážitkáře! Víte, a také jsem velmi vděčná bytosti, která je v tomto životě mojí dcerou, a děkuji, že je s námi. Jsem vděčná i bytosti, která je mým manželem, a jsem velmi vděčná mnoha dalším bytostem včetně pana Hadka. A jsem vděčná Tobě čtenáři, že tyto řádky čteš, protože teprve Ty jim dáváš smysl. A jsem vděčná Bohu (Vesmíru, Kosmu, Vyšší inteligenci), že mne na mé cestě vede, i když se tolikrát vzpírám a neposlouchám. A na náhodu nevěřím. Nikdy prostě nevíme, jakou roli v životě druhých hrajeme. To je citát, ale nevím čí.

Třeba Vás tento článek také nějak inspiruje (to bych byla moc ráda). Třeba se setkáte s panem Hadkem na kurzu aromaterapie (vždyť on toho za ty roky musí vědět určitě zase ještě víc) nebo přijedete za mnou do Poličky (to bych byla také moc ráda). Anebo… co já vím…

Radka Mužíková, Centrum RAdost
tel. 776 092 777
www.centrum-radost.webnode.cz, radost.radost@seznam.cz 

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Už je to hrozně dávno, to jsem ještě býval malý kluk. Můj dědeček měl tenkrát živnost. Nevím proč, neříkalo se tomu holičství, ale oficína. Krom toho, že tam někdy stříhal a někdy „štucoval“ hlavy sousedů, také občas kamsi odcestoval s prázdným kufrem, aby se později vrátil s plným.

Novinky: Atemol

Zatímco pro většinu z nás ta největší příjemnost léta, spojovaná s dovolenými a prázdninami, začíná cestou na jih a končí cestou zpět na sever, tedy domů, sluníčko se tradičně pomalu, ale jistě, touto dobou „stěhuje“ právě naopak, tedy k jihu. Dny se nám zase krátí a nejen to. Slunečných dnů pomalu ubývá, nepříjemně chladná rána jsou stále častěji na každodenním pořádku. Nebude dlouho trvat a nepostradatelným průvodcem se nám opět stane (ne)přítel kapesník.

Novinky: Lecitol MSC-N pro maséry

Potěšitelné informace od klientů, kteří si vyzkoušeli Lecitoly „na vlastní kůži“, jednoznačně svědčí o spokojenosti, kterou tyto lecitinové multifunkční preparáty díky svým vlastnostem vyvolávají.

Novinky: Aroma-Budík

Pojem, kterému jsou věnovány následující řádky, se pro mnohé řidiče stává doslova a do písmene postrachem. Kdo by neznal termín mikrospánek, když jeho hrůzné důsledky vídáme vpravdě pravidelně, např. na televizních obrazovkách.

Novinky: Ochranné roušky; Neprasečí dovětek

S přicházejícím chladným ročním obdobím by jistě nebylo rozumné brát na lehkou váhu varování, že kromě krás podzimu bude toto období příhodné pro šíření různých chorob, včetně prasečí chřipky.

Novinky: Rozmarýn až z konce světa

Kdysi takovéto označení platívat mohlo. Konec konců mě k němu inspirovala kniha Aloise Jiráska „Z Čech až na konec světa“. Moje španělské řádky však budou úplně o něčem jiném. O krásně teplém olejíčku ze slunné Andalusie.

Novinky: Voňavé Lecitoly

Multifunkční oleje LECITOL NEUTRAL Z a LECITOL NEUTRAL SUPER se po zařazení do nabídky firmy staly pro mnohé doslova kosmetickými miláčky.

Novinky: Lindenol proti svědění

Jak jsem se již v úvodním textu zmínil, různých kožních problémů v populaci neustále přibývá a mnohé z nich mají i velice nepříjemné průvodní projevy. Jedním z nich je svědění, které je svou intenzitou někdy „pouze nepříjemností“, jindy, bez jakéhokoli přehánění, může přivádět pomalu až k šílenství.

Novinky: Lecitol Royale

Přestože pojednání o tomto preparátu by mohlo začínat chvalo­zpěvy o jeho překrásné, podmaňující vůni, začnu jej předsta­vovat slovy, která slýchám až neobvykle často: „Tak takovéto informace o možnostech použití olejů jsem ještě neslyšela…“

Novinky: Lecitol Ylja

Hned v úvodu bych rád ubezpečil, že LECITOL YLJA je aromaterapeutickou novinkou a nikoli nějakým tím dědictvím po Vladimíru Yljičovi, který se tenkráte ještě psal s měkkým I. Pojmenování dostává tento skvost po dvou krásně vonících éterických olejích, YLangu a JAsmínu.

Novinky: Lecitol Walo

Po Lecitolech ROYALE a YLJA, jež kromě specifických účinků okouzlí hlavně svými vůněmi, následuje specialita, LECITOL WALO, kde v popředí nestojí půvabná vůně, zato však jeho velice zajímavé terapeutické účinky.

Novinky: Virosan

O antimikrobiálních účincích éterických olejů toho víme na základě empirických poznatků celkem dost a musím říci, že tyto znalosti se v praxi každodenně velice efektivně uplatňují.

Novinky: Jalovec extra

V prvním letošním čísle časopisu Aroma­terapie jsem na str. 4 a 5 věnoval pár řádků éterickému oleji z jalovcových bobulí. Psát další řádky o této „čističce“ těla už by asi bylo jen nošením dříví do lesa. Dnešní pojednání se však netýká účinků tohoto oleje, ale kvalitativní novinky.

S přicházejícím podzimem se o slovo hlásí „posilovna“ imunity Eleuterokok!

Chcete více informací?

Aktuální téma: Nejen o prasečí chřipce

Je to už nějaký ten pátek, co ve světě dělala humbuk ptačí chřipka. Přiznávám, vůbec jsem se s touto potvorou od okřídlených spoluobyvatel planety Země netoužil seznámit. Pandemie se nekonala, mé přání bylo vyslyšeno. Vzpomínám si, že jsem jí tenkrát věnoval nikoli pár, ale větší počet párů řádků.

Aktuální téma: Čajovník roste…

Jak začínat takové sdělení… Moc se mi do toho nechce, už i proto, že na to nemám vůbec žádný vliv. Po „poklidné“ letní hladině cen éterických olejů na světových trzích se přehnal čajovníkový hurikán.

Aktuální téma: Aromaterapie a ošetřování pokožky na podzim

Letní dny pomalinku končí. S podzimem nás budou lákat jiné barvy, jiná strava a jiné vůně. Ze skříní vyndáme teplejší oblečení. Stejně bychom měli pozměnit i ošetřování pokožky. Pomalinku začneme vynechávat preparáty, které pokožku osvěžují a ty, které ji chrání před nadměrným UV zářením. Tam, kde se objevilo větší množství pih nebo pigmentových skvrn, sáhneme po preparátech, které tyto potíže odstraňují. Jak by mělo vypadat klasické ošetření pokožky?

Aktuální téma: Našly se!

V Aromaterapii č. 2/2009 vyšel článek s podobným titulkem. Který zněl „Najdou se?“. Týkal se chybějících výtisků Aromaterapie č. 1/2008 ve firemním archivu. Jak už sám titulek napovídá snaha o jejich zpětné získání byla korunována úspěchem.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Ohlédnutí a milá vzpomínka

Pokračovací kurz aromaterapie, který se konal v květnu 2009 v Ostravě, byl jedním z kurzů, na které se nezapomíná. Sešli se na něm lidé, kteří vytvořili úžasnou atmosféru. Byli velice zvídaví, přátelští, dochvilní a vzájemně ohleduplní.

Škola aromaterapie: Rozmarýnový olej

Z hlediska botanického je rozmarýn příbuzným královny levandule. Rostlinky jsou to sice rozdílné, ale už se mi několikráte stalo při návštěvách jižních krajin, že si je laici popletli. V aromaterapii by se pak takováto záměna neměla přihodit ani náhodou, neboť rozmarýn nejen úplně jinak voní, ale také jeho účinky jsou na jiné úrovni.

Škola aromaterapie: Vitamin A

Po vitaminu E je na čase seznámit se s další velice zajímavou účinnou látkou v kosmetice. Její název je retinol a stejně jako o vitaminu E o něm lze říci, že by v dobrém kosmetickém preparátu neměl chybět. Vitamin A je stejně jako vitaminu E rozpustný v tucích a je přítomen v lidském organizmu.

Stěhování

Přicházející podzim s sebou přináší další novinku. Nikoli „voňavou“, ale mimořádně náročnou. Třetí strana obálky nejen napoví, ale poskytne i nezbytně nutné informace. Po několika letech působení firmy Aromaterapie Karel Hadek v Uherském Brodě došlo v posledních srpnových dnech k jejímu přestěhování. Jak sídlo firmy, tak i výroba se přestěhovaly do nového působiště v západních Čechách, konkrétně do Stříbra.

Z vašich dopisů: 1. mezinárodní kurz aromaterapie v Toroni vedený p. Karlem Hadkem

Milí čtenáři Aromaterapie, chci se s vámi podělit o jedinečnou zkušenost, pro kterou jsem si letos koncem června zajela do řeckého letoviska Toroni.

Z vašich dopisů: Víte že...

naše zdraví závisí na harmonii našeho života? Pokud nám v životě harmonie chybí, dostaví se nemoc, což je vlastně dar, který nás jistým způsobem chrání před dalšími nástrahami, omyly a chybami.

Z vašich dopisů: Jak mne ovlivnilo absolvování kurzu Aromaterapie

Na začátku se vrátím zpět. Je rok 1994. Tehdy moje nemocná, ani ne tříletá, dcera prohlásila: „Mami, tohle léčení je k ničemu.“

Z vašich dopisů: Poděkování

Dobrý den, chtěla bych moc poděkovat za Váš skvělý olej na jizvy.

Poradna

Třezalkové poděkování

Když jsem v loňském roce plánoval jarní kurzy, měl jsem takový maličký „black-out“. Ani ve snu mě nenapadlo, že právě na dobu, kdy jsem přislíbil termín kurzu v Řecku, povětšinou připadá sběr třezalky.

Koutek pro maminky: Děti a aromaterapie, aromaterapie a děti

Rýma je častým onemocněním v přechodovém období léto – podzim. Pokud u někoho vydrží zase až do dalšího přechodového období jaro – léto, jde o tzv. chronickou rýmu – zátěž. V každém případě záleží na kvalitě našeho imunitního systému.

Na poslední stránce: Fotosoutěžení