Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 3/2009

Aktuální téma: Nejen o prasečí chřipce

Je to už nějaký ten pátek, co ve světě dělala humbuk ptačí chřipka. Přiznávám, vůbec jsem se s touto potvorou od okřídlených spoluobyvatel planety Země netoužil seznámit. Pandemie se nekonala, mé přání bylo vyslyšeno. Vzpomínám si, že jsem jí tenkrát věnoval nikoli pár, ale větší počet párů řádků.

Již tehdy jsem se zamyslel nad platností přísloví: „Změna je život…“ „Inovace“ v oblasti mikroorganizmů samozřejmě pro ty malé škůdce život znamenají, ale pro člověka? V tomto případě změna přináší spíše ohrožení života.

Ptačí chřipka již patří historii a na tehdy položenou otázku, kam ona inovace bude směřovat v budoucnosti, nám přítomnost nabízí přímo vepřovou odpověď. V odpovědi samotné se však skrývá i otázka, co dělat. Přestože je doba dovolených, tedy okurková sezóna, na nedostatek dotazů s touto tématikou si nemohu stěžovat. Za všechny tedy alespoň jeden z nich od paní Evy V.:
 

Všichni víme, že situace ohledně prasečí chřipky se zhoršuje, a proto by mě zajímalo, zda je vhodné nějaký z Vašich preparátů použít jako ochranný prostředek, respektive prostředek na posílení imunity. Ve Vaší poradně jsem se dočetla jen samou chválu na účinnost přípravků např. i proti malárii a podobným chorobám, tak věřím, že i na tuto „novou“ nemoc se najde nějaká prevence. 

Děkuji za radu a přeji hodně úspěchů a spokojených klientek a zákaznic. 

 

Samozřejmě ani zde nezbývá, než začít oním otřepaným, ale stále aktuálním, že předcházet je lehčí nežli léčit. A tak ony televizní záběry s rozdáváním ochranných roušek ve světě, a samozřejmě i jejich používáním, by měly být i pro nás inspirací. Ochrana dýchacích cest rouškami však u nás stále ještě nepatří k místnímu folklóru. Škoda! Jedná se o velmi spolehlivý způsob, jak na místech s vysokou koncentrací osob přenosu nemoci zabránit. Tedy hromadné dopravní prostředky, nákupní centra, po prázdninách pak školky, školy a podobně. Hlavně nesmím zapomenout jmenovat čekárny u lékaře. Stejně velkou šanci, že někde něco chytneme a panu doktorovi uděláme kšeft, budeme jinde hledat jen obtížně. Důležitosti používání roušek jako aktivní ochraně před kapénkovými infekcemi jsem se věnoval v jednom televizním pořadu, dokonce ještě v době, než ji k nám čuníci poslali. Zde pak rád připomínám, že z pohledu aromaterapie bych jako vhodné doplnění viděl ještě preparování zmíněných roušek éterickými oleji. Je známo, že některé z nich mají i antivirální účinky a jsou v praxi hojně využívány. V této souvislosti bych rád zmínil například takto úspěšně likvidovaná herpesová onemocnění. Bohužel farmaceutický průmysl investuje do výzkumu, který slibuje vysoký profit. Z tohoto pohledu je pro něj aromaterapie naprosto nezajímavá. Věcných poznatků je proto málo, a tak nezbývá, než se řídit poznatky empirickými. Z toho, co víme, mohu jako oleje s antivirálními účinky doporučit hlavně éterické oleje s obsahem monoterpenických alkoholů, monoterpenických uhlovodíků a samozřejmě i aldehydů. To je ale všeobecné konstatování. Které oleje jsou schopné nabídnout zaručenou ochranu před prasečí chřipkou, jednoznačně říci nelze. Dle mého názoru, a tedy i na vlastní ochranu, přichází v úvahu: ČAJOVNÍKMÁTA PEPRNÁSPAJK (levandule)BOROVICE-JEHLIČÍCYPŘIŠLITSEA CUBEBA. Z olejů fenolických bych mohl jmenovat TYMIÁNDOBROMYSLSATUREJKU. Dále pak se mi jako zajímavý jeví i olej, který bych označil na tomto místě jako „širokospektrální“, tedy OLEJ Z ČERNÉHO PEPŘE. Taktéž éterické oleje HŘEBÍČEKOLEJ Z KŮRY SKOŘICE ŠALVĚJ by proti prasečí chřipce mohly být vhodnými spojenci. Z existujících směsí, které firma AKH nabízí, bych jakou velice účinný považoval preparát CANDIÖL.

Co se samotných ochranných roušek týče, ne každá nabízí spolehlivou ochranu. Některé jsou určeny jen pro odfiltrování větších prachových partiklů a pro viry nemusí být nepřekonatelnou překážkou. Toto byl pro mě důvod věnovat se i této problematice a zařadit do nabídky roušky, jež viry nejen zachytí, ale budou i cenově přijatelné (viz článek Ochranné roušky). Jako další, více než vhodný krok, jenž spadá do souboru přijatých opatření, bych viděl posilování imunitního systému ELEUTHEROCOCCOVÝM extraktem. Ani perfektně fungující imunitní systém však sám o sobě onemocnění zabránit nedokáže. Je otázkou, zda již dříve organizmus informace o vetřelci obdržel, a bude jej umět zlikvidovat dříve, než se rozmnoží do chorobných rozměrů, či jej nezná a musí jej nejprve identifikovat. Zde je pak důležité, aby imunitní systém dobře fungoval a byl akceschopný. Ve chvíli kdy „mikroagresora“ rozpozná, může se mu věnovat plnou silou. Důsledkem pak je daleko lehčí a kratší průběh choroby samotné.

Zapomínat by se nemělo ani na dodržování celkem přísných hygienických zásad. Akce „čisté ruce“ by neměla být kabaretním zpracováním tragikomedie, jak nám to kdysi předvedla jistá politická partaj, ale permanentní záležitostí ve věci předcházení chorobám. Zde pak znova zmíním a doporučím preparát na mytí rukou DESINFI, jehož účinnost nekončí opláchnutím rukou, neboť účinné látky jsou v tomto preparátu vázány na mycí oleje a jejich část na pokožce rukou ulpí a dodatečně po nějakou tu dobu aktivně chrání před choroboplodnými zárodky. Doufám, že jsem nic podstatného neopomněl a že všem, kteří se budou aktivně chránit, se podaří i prasečí chřipce, popřípadě i jiným onemocněním, vyhnout. Pro všechny případy bych k tomuto pojednání přesto připojil ještě pár slov o tom, co kdyby.

Při mikrobiálních či virálních onemocněních vždy dochází k tomu, že původci chorob v těle nedobrovolného hostitele vylučují i pro hostitele toxické produkty své látkové výměny. Čím dříve se jich organizmus zbaví, tím lépe pro něj, tím kratší a efektivnější pak je doba rekonvalescence. Zde bych pak jako velice účinnou pomoc po odeznění akutní fáze jmenoval např. jalovcové koupele.

Samozřejmě, že i JALOVCOVÝ sprchovací olej poskytne dobré služby. Nezmínit nejde ani multifunkční preparát DR. VOŠTĚP. No a v neposlední řadě se do kategorie těchto pomocníků zařazuje i novinka - multifunkční olej LECITOL WALO.

Karel Hadek

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Už je to hrozně dávno, to jsem ještě býval malý kluk. Můj dědeček měl tenkrát živnost. Nevím proč, neříkalo se tomu holičství, ale oficína. Krom toho, že tam někdy stříhal a někdy „štucoval“ hlavy sousedů, také občas kamsi odcestoval s prázdným kufrem, aby se později vrátil s plným.

Novinky: Atemol

Zatímco pro většinu z nás ta největší příjemnost léta, spojovaná s dovolenými a prázdninami, začíná cestou na jih a končí cestou zpět na sever, tedy domů, sluníčko se tradičně pomalu, ale jistě, touto dobou „stěhuje“ právě naopak, tedy k jihu. Dny se nám zase krátí a nejen to. Slunečných dnů pomalu ubývá, nepříjemně chladná rána jsou stále častěji na každodenním pořádku. Nebude dlouho trvat a nepostradatelným průvodcem se nám opět stane (ne)přítel kapesník.

Novinky: Lecitol MSC-N pro maséry

Potěšitelné informace od klientů, kteří si vyzkoušeli Lecitoly „na vlastní kůži“, jednoznačně svědčí o spokojenosti, kterou tyto lecitinové multifunkční preparáty díky svým vlastnostem vyvolávají.

Novinky: Aroma-Budík

Pojem, kterému jsou věnovány následující řádky, se pro mnohé řidiče stává doslova a do písmene postrachem. Kdo by neznal termín mikrospánek, když jeho hrůzné důsledky vídáme vpravdě pravidelně, např. na televizních obrazovkách.

Novinky: Ochranné roušky; Neprasečí dovětek

S přicházejícím chladným ročním obdobím by jistě nebylo rozumné brát na lehkou váhu varování, že kromě krás podzimu bude toto období příhodné pro šíření různých chorob, včetně prasečí chřipky.

Novinky: Rozmarýn až z konce světa

Kdysi takovéto označení platívat mohlo. Konec konců mě k němu inspirovala kniha Aloise Jiráska „Z Čech až na konec světa“. Moje španělské řádky však budou úplně o něčem jiném. O krásně teplém olejíčku ze slunné Andalusie.

Novinky: Voňavé Lecitoly

Multifunkční oleje LECITOL NEUTRAL Z a LECITOL NEUTRAL SUPER se po zařazení do nabídky firmy staly pro mnohé doslova kosmetickými miláčky.

Novinky: Lindenol proti svědění

Jak jsem se již v úvodním textu zmínil, různých kožních problémů v populaci neustále přibývá a mnohé z nich mají i velice nepříjemné průvodní projevy. Jedním z nich je svědění, které je svou intenzitou někdy „pouze nepříjemností“, jindy, bez jakéhokoli přehánění, může přivádět pomalu až k šílenství.

Novinky: Lecitol Royale

Přestože pojednání o tomto preparátu by mohlo začínat chvalo­zpěvy o jeho překrásné, podmaňující vůni, začnu jej předsta­vovat slovy, která slýchám až neobvykle často: „Tak takovéto informace o možnostech použití olejů jsem ještě neslyšela…“

Novinky: Lecitol Ylja

Hned v úvodu bych rád ubezpečil, že LECITOL YLJA je aromaterapeutickou novinkou a nikoli nějakým tím dědictvím po Vladimíru Yljičovi, který se tenkráte ještě psal s měkkým I. Pojmenování dostává tento skvost po dvou krásně vonících éterických olejích, YLangu a JAsmínu.

Novinky: Lecitol Walo

Po Lecitolech ROYALE a YLJA, jež kromě specifických účinků okouzlí hlavně svými vůněmi, následuje specialita, LECITOL WALO, kde v popředí nestojí půvabná vůně, zato však jeho velice zajímavé terapeutické účinky.

Novinky: Virosan

O antimikrobiálních účincích éterických olejů toho víme na základě empirických poznatků celkem dost a musím říci, že tyto znalosti se v praxi každodenně velice efektivně uplatňují.

Novinky: Jalovec extra

V prvním letošním čísle časopisu Aroma­terapie jsem na str. 4 a 5 věnoval pár řádků éterickému oleji z jalovcových bobulí. Psát další řádky o této „čističce“ těla už by asi bylo jen nošením dříví do lesa. Dnešní pojednání se však netýká účinků tohoto oleje, ale kvalitativní novinky.

S přicházejícím podzimem se o slovo hlásí „posilovna“ imunity Eleuterokok!

Chcete více informací?

Aktuální téma: Nejen o prasečí chřipce

Je to už nějaký ten pátek, co ve světě dělala humbuk ptačí chřipka. Přiznávám, vůbec jsem se s touto potvorou od okřídlených spoluobyvatel planety Země netoužil seznámit. Pandemie se nekonala, mé přání bylo vyslyšeno. Vzpomínám si, že jsem jí tenkrát věnoval nikoli pár, ale větší počet párů řádků.

Aktuální téma: Čajovník roste…

Jak začínat takové sdělení… Moc se mi do toho nechce, už i proto, že na to nemám vůbec žádný vliv. Po „poklidné“ letní hladině cen éterických olejů na světových trzích se přehnal čajovníkový hurikán.

Aktuální téma: Aromaterapie a ošetřování pokožky na podzim

Letní dny pomalinku končí. S podzimem nás budou lákat jiné barvy, jiná strava a jiné vůně. Ze skříní vyndáme teplejší oblečení. Stejně bychom měli pozměnit i ošetřování pokožky. Pomalinku začneme vynechávat preparáty, které pokožku osvěžují a ty, které ji chrání před nadměrným UV zářením. Tam, kde se objevilo větší množství pih nebo pigmentových skvrn, sáhneme po preparátech, které tyto potíže odstraňují. Jak by mělo vypadat klasické ošetření pokožky?

Aktuální téma: Našly se!

V Aromaterapii č. 2/2009 vyšel článek s podobným titulkem. Který zněl „Najdou se?“. Týkal se chybějících výtisků Aromaterapie č. 1/2008 ve firemním archivu. Jak už sám titulek napovídá snaha o jejich zpětné získání byla korunována úspěchem.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Ohlédnutí a milá vzpomínka

Pokračovací kurz aromaterapie, který se konal v květnu 2009 v Ostravě, byl jedním z kurzů, na které se nezapomíná. Sešli se na něm lidé, kteří vytvořili úžasnou atmosféru. Byli velice zvídaví, přátelští, dochvilní a vzájemně ohleduplní.

Škola aromaterapie: Rozmarýnový olej

Z hlediska botanického je rozmarýn příbuzným královny levandule. Rostlinky jsou to sice rozdílné, ale už se mi několikráte stalo při návštěvách jižních krajin, že si je laici popletli. V aromaterapii by se pak takováto záměna neměla přihodit ani náhodou, neboť rozmarýn nejen úplně jinak voní, ale také jeho účinky jsou na jiné úrovni.

Škola aromaterapie: Vitamin A

Po vitaminu E je na čase seznámit se s další velice zajímavou účinnou látkou v kosmetice. Její název je retinol a stejně jako o vitaminu E o něm lze říci, že by v dobrém kosmetickém preparátu neměl chybět. Vitamin A je stejně jako vitaminu E rozpustný v tucích a je přítomen v lidském organizmu.

Stěhování

Přicházející podzim s sebou přináší další novinku. Nikoli „voňavou“, ale mimořádně náročnou. Třetí strana obálky nejen napoví, ale poskytne i nezbytně nutné informace. Po několika letech působení firmy Aromaterapie Karel Hadek v Uherském Brodě došlo v posledních srpnových dnech k jejímu přestěhování. Jak sídlo firmy, tak i výroba se přestěhovaly do nového působiště v západních Čechách, konkrétně do Stříbra.

Z vašich dopisů: 1. mezinárodní kurz aromaterapie v Toroni vedený p. Karlem Hadkem

Milí čtenáři Aromaterapie, chci se s vámi podělit o jedinečnou zkušenost, pro kterou jsem si letos koncem června zajela do řeckého letoviska Toroni.

Z vašich dopisů: Víte že...

naše zdraví závisí na harmonii našeho života? Pokud nám v životě harmonie chybí, dostaví se nemoc, což je vlastně dar, který nás jistým způsobem chrání před dalšími nástrahami, omyly a chybami.

Z vašich dopisů: Jak mne ovlivnilo absolvování kurzu Aromaterapie

Na začátku se vrátím zpět. Je rok 1994. Tehdy moje nemocná, ani ne tříletá, dcera prohlásila: „Mami, tohle léčení je k ničemu.“

Z vašich dopisů: Poděkování

Dobrý den, chtěla bych moc poděkovat za Váš skvělý olej na jizvy.

Poradna

Třezalkové poděkování

Když jsem v loňském roce plánoval jarní kurzy, měl jsem takový maličký „black-out“. Ani ve snu mě nenapadlo, že právě na dobu, kdy jsem přislíbil termín kurzu v Řecku, povětšinou připadá sběr třezalky.

Koutek pro maminky: Děti a aromaterapie, aromaterapie a děti

Rýma je častým onemocněním v přechodovém období léto – podzim. Pokud u někoho vydrží zase až do dalšího přechodového období jaro – léto, jde o tzv. chronickou rýmu – zátěž. V každém případě záleží na kvalitě našeho imunitního systému.

Na poslední stránce: Fotosoutěžení