Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie 2/2015

Zkušenosti a rady: Meridiánové masáže a aromaterapie - ELEMENTY OHEŇ A ZEMĚ

K elementu OHNĚ přináleží meridiány srdce, obalu srdce, tenkého střeva a tří ohřívačů. Meridiány sleziny a žaludku patří k elementu ZEMĚ. Harmonizovat je můžeme meridiánovou masáží, ideálně celkovou masáží všech meridiánů, protože v těle je vše mezi sebou vzájemně propojeno a ovlivnění jednoho meridiánu vyvolává reakci u všech ostatních.

Při meridiánové masáží jsou masírovány tzv. informační kanály, které proudí tělem a zásobují ho energií. Masáž můžeme doplnit použitím esenciálních olejů. Aromaterapie nám nabízí pro element OHNĚ např. esenci zázvoru, jasmínu, levandule, růže, meduňku, rozmarýn, ylang‑ylang, mátu, pomerančové květy, koriandr, citrusy. Tyto esence mohou napomoci ke zklidnění nervozity, úzkosti, přecitlivělosti, projasnění nálady. Lze použít i pentagramovou směs OHEŇ vytvořenou přímo pro účely práce s elementy. Můžeme ji použít při masážích, do aromalampy i jako parfém.

Stejně tak i pro element ZEMĚ můžeme použít pentagramovou směs ZEMĚ nebo jednotlivé esence, jako např. benzoin, kardamom, koriandr, fenykl, kadidlo, citron, majoránku, myrhu, řebříček, santal, vetiver, pelargonie či grapefruit. Těmito esencemi můžeme zmírnit přehnané obavy, nadměrnou opatrnost či zvýšit sebedůvěru, kterými se projevuje nerovnováha daného elementu.

Léto i začátek podzimu jsou samy o sobě příjemnými částmi roku, a aromaterapie nám svým osobitým, jemným a voňavým způsobem nabízí zpříjemnit si je ještě více, popřípadě vyladit její pomocí nežádoucí případné výkyvy, stejně tak meridiánové masáže podporující svými účinky samoléčebné schopnosti těla.

 

ELEMENT OHEŇ

Symbolizuje seberealizaci a naplnění.

Orgány: srdce, obal srdce, tenké střevo, trojitý ohřívač
(Obal srdce a tři ohřívače jsou dle čínské medicíny tzv. koordinační systémy. Obal srdce je přiřazen k jinovým orgánům a ovlivňuje krevní oběh, tři ohřívače přináleží k jangovým orgánům, jsou tvůrcem energie, tzv. „tři pece“.) 
Barva: červená
Chuť: hořká
Hlavní emoce: radost
Smyslový orgán: jazyk
Období: léto 15. 5. - 14. 7.
Klima: horko

 

Orgánové hodiny OHNĚ 

Srdce má svoje „orgánové hodiny“ mezi 11. - 13. hod., tenké střevo mezi 13. - 15. hod. V době aktivní činnosti srdce není vhodné zatěžovat organismus velkým množstvím potravy a zvýšeným pohybem, nastává mírný útlum. Vhodný je malý odpočinek nebo procházka. V době aktivity tenkého střeva se fyzická aktivita začíná zvyšovat. (Odpolední výkonnostní vrchol nastává v následném období močového měchýře, mezi 15. - 17. hod.,v tuto dobu se můžeme i vydatněji najíst.)

 

Příznaky nerovnováhy prvku OHEŇ

Nerovnováhu prvku OHNĚ poznáme zvýšenou nervozitou, psychickou rozladěností, neschopností ovládat city, nespavostí. Fyzicky se může projevovat bušením srdce, nepravidelností rytmu, vysokým krevním tlakem, záněty žil, křečovými žílami, problémy se zvýšenou hladinou cholesterolu, modráním rtů a nehtů, pálením dlaní, zadýcháváním se.

 

Harmonizace a prevence potíží elementu OHEŇ

Pokud se začnou projevovat tyto případné dysbalance, první pomocí je úprava stravy a dostatek rozumného pohybu na čerstvém vzduchu. Letní období je ve znamení zeleninových polévek a salátů, jídel z ryb, mořských řas, udělá vám dobře zelenina a ovoce červené barvy, cibule, česnek. Tělo můžeme rozhýbat každodenní svižnou procházkou, plaváním, rekreační cyklistikou, nordic walkingem. Široká škála aromaterapeutických přípravků, které nám mohou pomoci navodit příjemnou atmosféru vnější i vnitřní, jsou uvedeny výše. A hlavně je nezbytné radovat se z maličkostí, dopřávat si drobné radosti, odměňovat se.

 

 

ELEMENT ZEMĚ

Symbolizuje uskutečnění a vyživování.

Orgány: slezina‑slinivka, žaludek
Barva: žlutá a hnědá
Chuť: sladká
Hlavní emoce: starost
Smyslový orgán: ústa
Období: léto 15. 7. - 14. 9.
Klima: vlhko

 

Orgánové hodiny ZEMĚ

Žaludek začíná pracovat mezi 7. - 9. hod. ranní. Je to čas pro vydatnou snídani. V tuto dobu je vhodné udržovat tělo v teple. Slezina a slinivka mají hlavní aktivitu mezi 9. - 11. hod., můžeme si dát něco zdravě sladkého, naše duševní aktivita nabývá na výkonu.

 

Příznaky nerovnováhy elementu ZEMĚ

Nerovnováha prvku ZEMĚ se projevuje přílišnou starostlivostí a sebelítostí, velkou upovídaností, pocitem neustálého nedostatku (jídla - pozornosti - lásky), emoční labilitou, poruchami paměti, nesoustředěností, obtížnou adaptací na nové prostředí. Fyzicky se promítá do obezity, či naopak nadměrné štíhlosti, projevuje se chorobným hladem či chorobným nechutenstvím, bolestmi žaludku, nadýmáním, slabostí končetin, ochablými svaly, nadměrnou únavou, nepravidelnou menstruací, neplodností, onemocněním štítné žlázy, lymfy. Lidé s narušenou energií sleziny a slinivky mívají dovnitř vbočené palce u nohou a otoky kloubů těchto palců.

 

Harmonizace a prevence potíží elementu ZEMĚ

V případě prvku ZEMĚ je nutná pravidelná detoxikace a zároveň nepřetěžování orgánů žaludku a sleziny nadměrnou a nevhodnou stravou. Ke zlepšení stavu mohou obzvláště v tomto případě pomoci manuální lymfatické masáže. Svojí jemnou, ale velmi účinnou technikou dokáží aktivovat podkožní lymfatický systém, který odvádí toxické látky z těla. K doplnění lymfatických masáží jsou vhodné přípravky obsahující éterické oleje jalovce a grepu (Koupelový olej JALOVCOVÝ nebo Sprchovací olej JALOVCOVÝ či grepový, Pleťová voda JALOVCOVÁ nebo Pleťové tonikum JALOVCOVÉ). I samotné éterické oleje zmiňované výše mohou napomoci ke zmírnění potíží.

Pentagram spojuje všech pět elementů do jednoho celku, proto bychom měli pamatovat v období probíhajícího prvku i na ty ostatní, VODU, DŘEVO, OHEŇ, ZEMI A KOV. Pokud pochopíme zákonitosti fungování pentagramu, můžeme se aktivně podílet na ovlivňování kvality našeho života. Aromaterapie je nám v tom bohatě nápomocna. Přeji hodně sluníčka Vašim tělům i duším.

Ivana Pešková, www.e-tara.cz

Novinky: Třetí vlašský olej

Kdysi jsem slyšel krásné přísloví, že dobrých zpráv není nikdy dost. Ač optimista, musím konstatovat, že i ony mizerné zprávy se řídí naprosto stejným příslovím.

Novinky: Molunol

Jedním ze stále častějších dotazů, které přichází do poradny, je virové onemocnění pokožky, zvané molusky. Onemocnění se projevuje tvorbou kožních pupínků, které mají ve svém středu proláklinu. Jedná se o nakažlivé přenosné onemocnění pokožky.

Novinky: Litsea‑Cubeba olej

Již sám název napovídá, že se jedná o exotický olej. Litsea Cubeba pochází z tropických oblastí jižní a jihovýchodní Asie. Nejdůležitějšími dodavateli jsou Čína a Vietnam. Občas je olej Litsea Cubeba nabízen i pod názvem May Chang.

Novinky: Jak objednávat?

Nejjednodušší a nejlepší variantou podání objednávky je prostřednictvím e‑shopu. Je tím sníženo riziko chyb z vaší i naší strany při zadávání požadavků.

Novinky: Milí čtenáři

Jistě jste si stačili povšimnout jistých změn, které probíhají na našich e‑shopových stránkách. Že nevíte, které to jsou? Nevadí, pojďme si je společně projít.

Slovo odborníka: Slunce je lék!

Stejně jako každým rokem i letos s postupem jara bude přibývat slunečných dnů.

Slovo odborníka: O nich a hlavně bez nich… Lesní školky, školy v přírodě

Na většině přihlouplých volebních plakátech nominovaní politici slibují nejen modré z nebe, ale kdyby to bylo třeba, nebyl by pro ně problém zajistit návrat mistra Jana Husa z Kostnice v plné životní síle.

Zkušenosti a rady: Aby dovolená „nebolela“!

Na dovolenou se těšíme, a přesto se na ní můžeme dočkat nejednoho nemilého překvapení. Proto je nutné kromě vhodného a účelného oblečení pamatovat i na různé problémy, které nás mohou na dovolené potkat, zvláště když jedeme k moři za sluníčkem. Aby nás nic nepřekvapilo a nezaskočilo, je dobré mít na paměti několik rizik, které nás mohou potkat, a proto je nutné na ně pamatovat a náležitě se připravit, abychom si dovolenou užili a také se nádherně, ale bezpečně opálili. A jak na to?

Zkušenosti a rady: Meridiánové masáže a aromaterapie - ELEMENTY OHEŇ A ZEMĚ

Po elementu DŘEVO následuje v pentagramu dle čínské medicíny element OHEŇ. Vztahuje se k období začínajícího léta. OHEŇ vzniká z DŘEVA, jehož třením je OHEŇ zažehnut a DŘEVEM je vyživován. OHEŇ po sobě zanechává popel, z něhož vzniká ZEMĚ. Symbolizuje pozdní léto a začínající podzim.

Zkušenosti a rady: Kurzy s aromaterapií v Brně

Vzdělání je nedílnou součástí každého z nás. Začínáme už jako úplně malí v mateřské školce. Poté nás čeká 9 let povinné školní docházky. Máme 9 let na to, abychom si uvědomili, co nás baví, čím (a kým) bychom chtěli být. Musíme se rozhodnout, jakou cestou se náš život bude ubírat. Řekla bych, že je to jedno z nejtěžších rozhodnutí. Většina z nás má v 15 letech úplně jiné zájmy než řešit, kým se stát za pár let. Proto poslechneme rodiče (kteří nás přeci znají nejlíp a mají už pár let jasno, co by se k nám hodilo nejvíce), prarodiče či názory okolí.

Zkušenosti a rady: Jak voní svěží vítr v plachtách našeho života?

MÁTA PEPRNÁ – Mentha piperita

Zkušenosti a rady: „Královská Aromaterapie – cesta k propojení“

- přirozené propojování tělesné, duševní i duchovní roviny s použitím kvalitních éterických olejů.

Zkušenosti a rady: Dobrý den, pane Hadku,

chtěl bych Vám tímto moc a moc poděkovat za kurz aromaterapie, který jsem absolvoval již minulý rok. Původně jsem chtěl napsat toto poděkování již cca týden po kurzu, ale trošku shon a trošku ostýchavost mi v tom zabránily. Nicméně v tuto chvíli jsem velice rád za obé, protože za ten rok se toho v mé masérské praxi odehrálo více než dost a většina právě i díky olejům a ÉO. Přiznám se, že především povzbuzen Vámi a Vaším přístupem, který jsem si dovolil nazvat „zdravý selský rozum“, jsem Vám trošku fušoval do řemesla.

Zkušenosti a rady: Dobrý den,

na začátku ledna jsem řešila problém. Dcera si, nejspíš ze školky, přinesla roupy. Musím moc poděkovat paní Švorcové za velmi milý a ochotný přístup a za rychlost v zařízení objednávky. Poradila nám hlavně ENDOPARAZIN, který jsem preventivně nasadila i synovi a sobě.

Zkušenosti a rady: "…SHEA" – základ kosmetické taštičky

Ráda bych se s vámi podělila o zkušenosti s preparáty Aromaterapie Karel Hadek.

Zkušenosti a rady: Sluníčko má i odvrácenou tvář

Většina z nás se nemohla dočkat prvních slunečných dnů, kdy sluníčko má skoro zázračný vliv na naši náladu a dny jsou delší a delší. Jenže sluníčko nás bohužel umí i potrápit, a to především naše nejmenší. Stačí pár minut a pobyt na slunci se může proměnit v nepříjemný zážitek, ne‑li až ve zdravotní risk.

Zkušenosti a rady: Péče o aknózní pleť

Akné dokáže potrápit nejen dospívající adolescenty, ale i dospělé lidi. Projevuje se vřídky zvanými furunkly, které vznikají zánětem vývodů mazových žláz. Příčinou bývá zejména hormonální aktivita v období dospívání, kdy mazové žlázy neúměrně pracují a produkují nadměrné množství mazu, také stres a nevhodná strava.

Zkušenosti a rady: AKH v Nizozemí a Belgii

Konečně si plním přání a jedu se zúčastnit kurzu Aromaterapie pro začátečníky. Už je na čase, protože otázek mám poslední dobou víc než odpovědí.

Zkušenosti a rady: Úspešný 1. Kurz Aromaterapie Karel Hadek v Bratislave

alebo: „Konečne nám to niekto poriadne vysvetlil!“

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku,

Vaši kosmetiku už používám dlouho (i když čas je relativní), vlastně od svého prvního těhotenství.

Úvodní slovo Karla Hadka

Není tomu tak dlouho, co jsem se těšil na počátek cesty sluníčka zpět na severní polokouli. Když tento moment nadešel, hned se objevilo další očekávání. Tím byla jarní rovnodennost. I tato chvíle již zapadla v závějích jarního přídělu sněhu. A tak zde máme jaro, které nám s každým přibývajícím dnem prodlužuje příděl životodárného světla.

Poradna

Koutek pro maminky: Děti a léto

Kůže je největší orgán lidského těla a v průběhu dětství se teprve vyvíjí. Ochranná vrstva je tedy slabší, nedokonalá, dětská pokožka je tak citlivější než kůže dospělého člověka.

AromaFlora: Jarní ošetřování zahrad - květen, červen

Ze škůdců hlavně sledujte první výskyty mšic, třásněnek, svilušek, housenek motýlů. Pozor na šíření houbových chorob na bramborách, rajčatech, okurkách, cibuli, jádrovinách, révě vinné a dalších citlivých plodinách.

AromaFauna: PAPENDO

Dlouho očekávaný přípravek Papendo je v prodeji. Trochu unáhleně jsem vás v listopadu informovala o novince pro naše malé, a to i přímo nejmenší, miláčky. Záměr byl jej prodávat již v prosinci či lednu, ale schválení Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv jsme obdrželi až v dubnu.

AromaFauna: Léky i éterické oleje jsou "chemické látky"

Měli bychom však rozlišit formu jejich vzniku, původu. Veliká škoda je, že farmaceutický průmysl nemusí k lékům přidávat bezpečnostní list nebo bezpečnostní symboly tak, jako je tomu v případě éterických olejů.

AromaFauna: "Aroma šampion" ARTICO DANETTA GODDESS

Chtěla bych pozdravit příznivce a uživatele veterinární kosmetiky AromaFauna. A také moc poděkovat lidičkám, kteří Artíka sledují a fandí jeho úspěchům na výstavách.

AromaFauna: Poradna