Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie 2/2015

AromaFauna: Léky i éterické oleje jsou "chemické látky"

Měli bychom však rozlišit formu jejich vzniku, původu. Veliká škoda je, že farmaceutický průmysl nemusí k lékům přidávat bezpečnostní list nebo bezpečnostní symboly tak, jako je tomu v případě éterických olejů.

Pro mnoho lidí je aromaterapie novým odvětvím, pro mnoho lidí je jednou velkou neznámou. Za poslední desetiletí jsme si zvykli na léčiva a i s nimi zacházíme dost neuváženě. Opomenout vedlejší účinky nelze, ale i přes to mnoho lidí polyká léky jako lentilky. Stejným způsobem je podává dětem a to již hned po jejich narození. Do nedávna jsem si myslela, že na „prdíky“ pomáhá fenykl čaj, fenykl olej masáž bříška, konečníku a pokud se miminko nemůže vykakat tak mu pomůžeme vlažnou vodou a drážděním konečníku za pomoci teploměru nebo rourky. Omyl, od doby mého mateřství uplynuly dvě desítky let a kousek, ale dnes si připadám jako by to byla staletí. Dnes je siroupek na zvýšenou teplotu, jiný na horečku, další na prdíky, podobný na stolici, i na trávení aby miminko nezvracelo. Někdy jsou miminkům podávány i tři různé sirupy současně. Zanášení lidského organizmu chemickými látkami se dnes stalo zvykem a mnoho lidí se nad tím nepozastavuje a láduje je i do dětí. Následky uvidí po letech, a to se možná budou ptát: „Jak se to mohlo stát, jak k tomu mohlo dojít? Nic špatného nejedl, nemocný nebyl… ale ten Panadol, Espumisan, Paralen se někde uložit musí. Organismus je zcela nevyloučí, ale ukládá. Zvířata jsou na tom podobně jako lidé, navštěvují se svými potížemi veterináře, který doporučí chemické látky ve formě tablety či mazání. Granule s minerálními solemi jim k životu moc prospěšné také nejsou. Účinné látky obsažené v éterických olejích z těla odcházejí, neukládají se.

K aromaterapii je vhodné přistupovat podobným způsobem jako k homeopatii. Rozlišovat „akutnost“ koncentrace. Chronické je jiné než akutní. Chronické/studené/ potřebuje čas a prostor, akutní/teplé/ potřebuje koncentraci a akci.

S dotazy na aromaterapii a její použití u zvířat, se setkávám hodně často. Odpovědi jsou rozsáhlé, úhlů pohledu je hodně, ale pokusím se stručně odpovědět na příkladu.

„Někde jsem slyšela, že zvířata nemohou používat všechny éterické oleje?“

„Je pravda, že Aromaterapie pro kočky je jiná než pro psy?“

Nejprve však můj dotaz: „Nač či proč chcete éterický olej použít?“ Důvod použití je vždy nejdůležitější. Hned po něm následuje důvěra v použité éterické oleje a jejich účinky.

Pokusím se vysvětlit na příkladu koček. Těm většinou nevoní levandulový olej. Pokud kočku potřebuji uklidnit a mám tuto informaci, nebudu levandulový olej používat, ale zvolím jiný olej, který je známý pro své uklidňující účinky. To může být meduňkový, mandarinkový, z růžového dřeva či fenyklový.

Kočkám často vyhovuje kozlíkový. Volit lze i směs uklidňujících olejů. Do směsi lze zakomponovat i levandulový olej, který ve spojení s jinými oleji tolik nevyniká, ale jeho účinek je podpořen jiným použitým olejem‑synergie.

Pokud mi však bude kočka krvácet, nebudu váhat a levandulový olej použiji. O levandulovém oleji je známé, že zastavuje krvácení, neutralizuje živočišné jedy. Stejně nekompromisní budu i v případě, když přijde s klíštětem v kožíšku. To však neznamená, že vezmu 1 litr oleje a kočku jím poliji. Úplně postačí 1 kapka na ošetření postiženého místa.

K používání éterických olejů musíme přistupovat zodpovědně a to jak u nás lidí tak u zvířat. Zvířata mají jiný čich, jinou citlivost kůže. Musíme brát v potaz tělesnou konstituci. Malé ještěrce, andulce či králíčkovi nemohu dát stejné množství oleje jako je tomu u kozy, ovce či koně.

Éterické olej jsou „koncentrovaná forma“ účinných chemických látek. Ve směsích je využíváno jejich synergie, tj. vzájemného zesíleného, současného působení či účinku. Synergického efektu je ve veterinárních přípravcích AROMAFAUNA citlivě využíváno.

Já mám jasno, éterické olej vedou a jsou pro mne na prvním místě. Pro mne, má zvířata i rostliny. Moji blízcí se musí rozhodnout sami. Díky aromaterapii můžeme pochopit lépe svoje okolí i sami sebe.

Michaela Švorcová

Novinky: Třetí vlašský olej

Kdysi jsem slyšel krásné přísloví, že dobrých zpráv není nikdy dost. Ač optimista, musím konstatovat, že i ony mizerné zprávy se řídí naprosto stejným příslovím.

Novinky: Molunol

Jedním ze stále častějších dotazů, které přichází do poradny, je virové onemocnění pokožky, zvané molusky. Onemocnění se projevuje tvorbou kožních pupínků, které mají ve svém středu proláklinu. Jedná se o nakažlivé přenosné onemocnění pokožky.

Novinky: Litsea‑Cubeba olej

Již sám název napovídá, že se jedná o exotický olej. Litsea Cubeba pochází z tropických oblastí jižní a jihovýchodní Asie. Nejdůležitějšími dodavateli jsou Čína a Vietnam. Občas je olej Litsea Cubeba nabízen i pod názvem May Chang.

Novinky: Jak objednávat?

Nejjednodušší a nejlepší variantou podání objednávky je prostřednictvím e‑shopu. Je tím sníženo riziko chyb z vaší i naší strany při zadávání požadavků.

Novinky: Milí čtenáři

Jistě jste si stačili povšimnout jistých změn, které probíhají na našich e‑shopových stránkách. Že nevíte, které to jsou? Nevadí, pojďme si je společně projít.

Slovo odborníka: Slunce je lék!

Stejně jako každým rokem i letos s postupem jara bude přibývat slunečných dnů.

Slovo odborníka: O nich a hlavně bez nich… Lesní školky, školy v přírodě

Na většině přihlouplých volebních plakátech nominovaní politici slibují nejen modré z nebe, ale kdyby to bylo třeba, nebyl by pro ně problém zajistit návrat mistra Jana Husa z Kostnice v plné životní síle.

Zkušenosti a rady: Aby dovolená „nebolela“!

Na dovolenou se těšíme, a přesto se na ní můžeme dočkat nejednoho nemilého překvapení. Proto je nutné kromě vhodného a účelného oblečení pamatovat i na různé problémy, které nás mohou na dovolené potkat, zvláště když jedeme k moři za sluníčkem. Aby nás nic nepřekvapilo a nezaskočilo, je dobré mít na paměti několik rizik, které nás mohou potkat, a proto je nutné na ně pamatovat a náležitě se připravit, abychom si dovolenou užili a také se nádherně, ale bezpečně opálili. A jak na to?

Zkušenosti a rady: Meridiánové masáže a aromaterapie - ELEMENTY OHEŇ A ZEMĚ

Po elementu DŘEVO následuje v pentagramu dle čínské medicíny element OHEŇ. Vztahuje se k období začínajícího léta. OHEŇ vzniká z DŘEVA, jehož třením je OHEŇ zažehnut a DŘEVEM je vyživován. OHEŇ po sobě zanechává popel, z něhož vzniká ZEMĚ. Symbolizuje pozdní léto a začínající podzim.

Zkušenosti a rady: Kurzy s aromaterapií v Brně

Vzdělání je nedílnou součástí každého z nás. Začínáme už jako úplně malí v mateřské školce. Poté nás čeká 9 let povinné školní docházky. Máme 9 let na to, abychom si uvědomili, co nás baví, čím (a kým) bychom chtěli být. Musíme se rozhodnout, jakou cestou se náš život bude ubírat. Řekla bych, že je to jedno z nejtěžších rozhodnutí. Většina z nás má v 15 letech úplně jiné zájmy než řešit, kým se stát za pár let. Proto poslechneme rodiče (kteří nás přeci znají nejlíp a mají už pár let jasno, co by se k nám hodilo nejvíce), prarodiče či názory okolí.

Zkušenosti a rady: Jak voní svěží vítr v plachtách našeho života?

MÁTA PEPRNÁ – Mentha piperita

Zkušenosti a rady: „Královská Aromaterapie – cesta k propojení“

- přirozené propojování tělesné, duševní i duchovní roviny s použitím kvalitních éterických olejů.

Zkušenosti a rady: Dobrý den, pane Hadku,

chtěl bych Vám tímto moc a moc poděkovat za kurz aromaterapie, který jsem absolvoval již minulý rok. Původně jsem chtěl napsat toto poděkování již cca týden po kurzu, ale trošku shon a trošku ostýchavost mi v tom zabránily. Nicméně v tuto chvíli jsem velice rád za obé, protože za ten rok se toho v mé masérské praxi odehrálo více než dost a většina právě i díky olejům a ÉO. Přiznám se, že především povzbuzen Vámi a Vaším přístupem, který jsem si dovolil nazvat „zdravý selský rozum“, jsem Vám trošku fušoval do řemesla.

Zkušenosti a rady: Dobrý den,

na začátku ledna jsem řešila problém. Dcera si, nejspíš ze školky, přinesla roupy. Musím moc poděkovat paní Švorcové za velmi milý a ochotný přístup a za rychlost v zařízení objednávky. Poradila nám hlavně ENDOPARAZIN, který jsem preventivně nasadila i synovi a sobě.

Zkušenosti a rady: "…SHEA" – základ kosmetické taštičky

Ráda bych se s vámi podělila o zkušenosti s preparáty Aromaterapie Karel Hadek.

Zkušenosti a rady: Sluníčko má i odvrácenou tvář

Většina z nás se nemohla dočkat prvních slunečných dnů, kdy sluníčko má skoro zázračný vliv na naši náladu a dny jsou delší a delší. Jenže sluníčko nás bohužel umí i potrápit, a to především naše nejmenší. Stačí pár minut a pobyt na slunci se může proměnit v nepříjemný zážitek, ne‑li až ve zdravotní risk.

Zkušenosti a rady: Péče o aknózní pleť

Akné dokáže potrápit nejen dospívající adolescenty, ale i dospělé lidi. Projevuje se vřídky zvanými furunkly, které vznikají zánětem vývodů mazových žláz. Příčinou bývá zejména hormonální aktivita v období dospívání, kdy mazové žlázy neúměrně pracují a produkují nadměrné množství mazu, také stres a nevhodná strava.

Zkušenosti a rady: AKH v Nizozemí a Belgii

Konečně si plním přání a jedu se zúčastnit kurzu Aromaterapie pro začátečníky. Už je na čase, protože otázek mám poslední dobou víc než odpovědí.

Zkušenosti a rady: Úspešný 1. Kurz Aromaterapie Karel Hadek v Bratislave

alebo: „Konečne nám to niekto poriadne vysvetlil!“

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku,

Vaši kosmetiku už používám dlouho (i když čas je relativní), vlastně od svého prvního těhotenství.

Úvodní slovo Karla Hadka

Není tomu tak dlouho, co jsem se těšil na počátek cesty sluníčka zpět na severní polokouli. Když tento moment nadešel, hned se objevilo další očekávání. Tím byla jarní rovnodennost. I tato chvíle již zapadla v závějích jarního přídělu sněhu. A tak zde máme jaro, které nám s každým přibývajícím dnem prodlužuje příděl životodárného světla.

Poradna

Koutek pro maminky: Děti a léto

Kůže je největší orgán lidského těla a v průběhu dětství se teprve vyvíjí. Ochranná vrstva je tedy slabší, nedokonalá, dětská pokožka je tak citlivější než kůže dospělého člověka.

AromaFlora: Jarní ošetřování zahrad - květen, červen

Ze škůdců hlavně sledujte první výskyty mšic, třásněnek, svilušek, housenek motýlů. Pozor na šíření houbových chorob na bramborách, rajčatech, okurkách, cibuli, jádrovinách, révě vinné a dalších citlivých plodinách.

AromaFauna: PAPENDO

Dlouho očekávaný přípravek Papendo je v prodeji. Trochu unáhleně jsem vás v listopadu informovala o novince pro naše malé, a to i přímo nejmenší, miláčky. Záměr byl jej prodávat již v prosinci či lednu, ale schválení Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv jsme obdrželi až v dubnu.

AromaFauna: Léky i éterické oleje jsou "chemické látky"

Měli bychom však rozlišit formu jejich vzniku, původu. Veliká škoda je, že farmaceutický průmysl nemusí k lékům přidávat bezpečnostní list nebo bezpečnostní symboly tak, jako je tomu v případě éterických olejů.

AromaFauna: "Aroma šampion" ARTICO DANETTA GODDESS

Chtěla bych pozdravit příznivce a uživatele veterinární kosmetiky AromaFauna. A také moc poděkovat lidičkám, kteří Artíka sledují a fandí jeho úspěchům na výstavách.

AromaFauna: Poradna