Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie 2/2015

Koutek pro maminky: Děti a léto

Kůže je největší orgán lidského těla a v průběhu dětství se teprve vyvíjí. Ochranná vrstva je tedy slabší, nedokonalá, dětská pokožka je tak citlivější než kůže dospělého člověka.

Pobyt na sluníčku dlouhodobý či krátkodobý často poškozuje pokožku. Nedostatečná ochrana a kumulace záření během života může později způsobit rakovinu kůže.
 

Jak nejlépe chránit své děti:

1. Kojence ani batolata slunci cíleně nevystavujte, děti do 3 let by sluníčko na své kůži cítit moc neměly!
 

2. Vyhledávejte stín. Kolem poledne, nejlépe mezi 11. a 16. hodinou, na slunci nebuďte s dětmi vůbec.
 

3. Chraňte děti před slunečním zářením i mechanicky:

  • pokrývkou hlavy (kloboučky, kšiltovky, čepice s UV faktorem)
  • tričkem, UV oblečkem (mají ochranný faktor až do výše +40)
  • slunečními brýlemi
  • UV clonou nebo štítem na kočárek (Může posloužit i látková plena přes kočárek, ale nemá takovou ochranu.)
     

4. Přemýšlíte, kam uložit Vašeho nejmenšího drobečka, aby se mu dobře spalo a nebylo mu příliš teplo v těchto horkých dnech?

Máme osobní zkušenosti, a proto doporučujeme pokládat miminka na péřovou zavinovačku nebo hnízdečko. Zajistí tak pohodlí, dodají pocit jistoty a přitom v teple chladí. Miminko oblékněte co nejméně, položte na peřinku a k přikrytí a ochraně před sluníčkem můžete použít bavlněnou plenu. Nezapomínáme, že teplota uvnitř kočárku je vyšší než mimo něj! Pozor na přehřátí!
 

Může někdy škodit příliš ochrany?

Maximální ochrana proti UV paprskům a nedostatečné působení sluníčka může být také pro organismus škodlivé. Sluníčko v omezené míře a ve správnou chvíli je nezbytně nutné pro tvorbu vitaminu D.
 

A něco málo k vitamínu D.

Je důležitý pro tvorbu kostí, činnost svalů a nervového systému, imunitní systém a růst nových buněk. Zdrojem vitamínu D v potravě jsou především ryby. Vitamín D se tvoří v organismu především působením ultrafialového záření na kůži. Množství takto získaného vitamínu D závisí nejen na délce slunění, ale také na dalších faktorech. Podle studie světové zdravotnické organizace stačí dětem k pokrytí potřebné denní dávky vitamínu D pobyt na slunci po dobu zhruba 30 minut. Je dostačující, aby slunečním paprskům byly vystaveny pouze nožičky a předloktí.

 

Používejte vhodné ochranné krémy.

Děti mažte přípravky proti UV záření každé ráno. Nejlepší jsou krémy kombinované s UVA a UVB ochranou. Pro děti do 1 roku bychom měli používat krémy speciální pouze s fyzikálními UV filtry nebo opalovací oleje kosmetiky KAREL HADEK.

Bylinné opalovací oleje jsou složeny výhradně z rostlinných olejů, které jsou svým složením příbuzné kožním tukům. Nezabraňují přirozenému dýchání pokožky, jako je tomu u preparátů s minerálními oleji, které pokožku zanáší umělými látkami. Jsou určené i pro velmi citlivou pokožku dětí. Před sluněním naneseme potřebné množství opalovacího oleje na vlhkou pokožku a jemně vtíráme. Při nákupu krému pro starší děti, které tráví spoustu času ve vodě, je důležité zjistit, zda je krém odolný vůči sladké i slané (pokud jedete k moři) vodě. 
 

DŮLEŽITÉ!

Nanášejte na kůži v dostatečném množství asi 20 minut před pobytem na slunci a nechte přípravek dobře vstřebat. Zabraňte kontaktu s očima. Při nadměrném pocení, plavání a sušení nanášení přípravku zopakujte. Platí to i v případě, když je zataženo (mraky propustí totiž až 90 % UV paprsků) anebo jste pod slunečníkem. Paprsky se odrážejí od různých povrchů, takže spálit se můžete i takto. Po opalování doporučujeme ošetřit pokožku krémem ARADEA KAREL HADEK, speciálně vyvinutým preparátem, který regeneruje případně poškozenou tkáň důsledkem popálenin či vlivem UV záření.

První pomoc – Pokud se dítě spálí, podejte mu první pomoc a ulevte mu. Spálená místa chlaďte, ošetřujte zklidňujícími krémy s obsahem hojivých látek jako je panthenol, aloe vera či chlorofyl. Dítě už nevystavujte slunci, podávejte dostatek tekutin.

Prevence je to nejlepší, co můžete udělat.

Kateřina Francová, Zlín

 

Novinky: Třetí vlašský olej

Kdysi jsem slyšel krásné přísloví, že dobrých zpráv není nikdy dost. Ač optimista, musím konstatovat, že i ony mizerné zprávy se řídí naprosto stejným příslovím.

Novinky: Molunol

Jedním ze stále častějších dotazů, které přichází do poradny, je virové onemocnění pokožky, zvané molusky. Onemocnění se projevuje tvorbou kožních pupínků, které mají ve svém středu proláklinu. Jedná se o nakažlivé přenosné onemocnění pokožky.

Novinky: Litsea‑Cubeba olej

Již sám název napovídá, že se jedná o exotický olej. Litsea Cubeba pochází z tropických oblastí jižní a jihovýchodní Asie. Nejdůležitějšími dodavateli jsou Čína a Vietnam. Občas je olej Litsea Cubeba nabízen i pod názvem May Chang.

Novinky: Jak objednávat?

Nejjednodušší a nejlepší variantou podání objednávky je prostřednictvím e‑shopu. Je tím sníženo riziko chyb z vaší i naší strany při zadávání požadavků.

Novinky: Milí čtenáři

Jistě jste si stačili povšimnout jistých změn, které probíhají na našich e‑shopových stránkách. Že nevíte, které to jsou? Nevadí, pojďme si je společně projít.

Slovo odborníka: Slunce je lék!

Stejně jako každým rokem i letos s postupem jara bude přibývat slunečných dnů.

Slovo odborníka: O nich a hlavně bez nich… Lesní školky, školy v přírodě

Na většině přihlouplých volebních plakátech nominovaní politici slibují nejen modré z nebe, ale kdyby to bylo třeba, nebyl by pro ně problém zajistit návrat mistra Jana Husa z Kostnice v plné životní síle.

Zkušenosti a rady: Aby dovolená „nebolela“!

Na dovolenou se těšíme, a přesto se na ní můžeme dočkat nejednoho nemilého překvapení. Proto je nutné kromě vhodného a účelného oblečení pamatovat i na různé problémy, které nás mohou na dovolené potkat, zvláště když jedeme k moři za sluníčkem. Aby nás nic nepřekvapilo a nezaskočilo, je dobré mít na paměti několik rizik, které nás mohou potkat, a proto je nutné na ně pamatovat a náležitě se připravit, abychom si dovolenou užili a také se nádherně, ale bezpečně opálili. A jak na to?

Zkušenosti a rady: Meridiánové masáže a aromaterapie - ELEMENTY OHEŇ A ZEMĚ

Po elementu DŘEVO následuje v pentagramu dle čínské medicíny element OHEŇ. Vztahuje se k období začínajícího léta. OHEŇ vzniká z DŘEVA, jehož třením je OHEŇ zažehnut a DŘEVEM je vyživován. OHEŇ po sobě zanechává popel, z něhož vzniká ZEMĚ. Symbolizuje pozdní léto a začínající podzim.

Zkušenosti a rady: Kurzy s aromaterapií v Brně

Vzdělání je nedílnou součástí každého z nás. Začínáme už jako úplně malí v mateřské školce. Poté nás čeká 9 let povinné školní docházky. Máme 9 let na to, abychom si uvědomili, co nás baví, čím (a kým) bychom chtěli být. Musíme se rozhodnout, jakou cestou se náš život bude ubírat. Řekla bych, že je to jedno z nejtěžších rozhodnutí. Většina z nás má v 15 letech úplně jiné zájmy než řešit, kým se stát za pár let. Proto poslechneme rodiče (kteří nás přeci znají nejlíp a mají už pár let jasno, co by se k nám hodilo nejvíce), prarodiče či názory okolí.

Zkušenosti a rady: Jak voní svěží vítr v plachtách našeho života?

MÁTA PEPRNÁ – Mentha piperita

Zkušenosti a rady: „Královská Aromaterapie – cesta k propojení“

- přirozené propojování tělesné, duševní i duchovní roviny s použitím kvalitních éterických olejů.

Zkušenosti a rady: Dobrý den, pane Hadku,

chtěl bych Vám tímto moc a moc poděkovat za kurz aromaterapie, který jsem absolvoval již minulý rok. Původně jsem chtěl napsat toto poděkování již cca týden po kurzu, ale trošku shon a trošku ostýchavost mi v tom zabránily. Nicméně v tuto chvíli jsem velice rád za obé, protože za ten rok se toho v mé masérské praxi odehrálo více než dost a většina právě i díky olejům a ÉO. Přiznám se, že především povzbuzen Vámi a Vaším přístupem, který jsem si dovolil nazvat „zdravý selský rozum“, jsem Vám trošku fušoval do řemesla.

Zkušenosti a rady: Dobrý den,

na začátku ledna jsem řešila problém. Dcera si, nejspíš ze školky, přinesla roupy. Musím moc poděkovat paní Švorcové za velmi milý a ochotný přístup a za rychlost v zařízení objednávky. Poradila nám hlavně ENDOPARAZIN, který jsem preventivně nasadila i synovi a sobě.

Zkušenosti a rady: "…SHEA" – základ kosmetické taštičky

Ráda bych se s vámi podělila o zkušenosti s preparáty Aromaterapie Karel Hadek.

Zkušenosti a rady: Sluníčko má i odvrácenou tvář

Většina z nás se nemohla dočkat prvních slunečných dnů, kdy sluníčko má skoro zázračný vliv na naši náladu a dny jsou delší a delší. Jenže sluníčko nás bohužel umí i potrápit, a to především naše nejmenší. Stačí pár minut a pobyt na slunci se může proměnit v nepříjemný zážitek, ne‑li až ve zdravotní risk.

Zkušenosti a rady: Péče o aknózní pleť

Akné dokáže potrápit nejen dospívající adolescenty, ale i dospělé lidi. Projevuje se vřídky zvanými furunkly, které vznikají zánětem vývodů mazových žláz. Příčinou bývá zejména hormonální aktivita v období dospívání, kdy mazové žlázy neúměrně pracují a produkují nadměrné množství mazu, také stres a nevhodná strava.

Zkušenosti a rady: AKH v Nizozemí a Belgii

Konečně si plním přání a jedu se zúčastnit kurzu Aromaterapie pro začátečníky. Už je na čase, protože otázek mám poslední dobou víc než odpovědí.

Zkušenosti a rady: Úspešný 1. Kurz Aromaterapie Karel Hadek v Bratislave

alebo: „Konečne nám to niekto poriadne vysvetlil!“

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku,

Vaši kosmetiku už používám dlouho (i když čas je relativní), vlastně od svého prvního těhotenství.

Úvodní slovo Karla Hadka

Není tomu tak dlouho, co jsem se těšil na počátek cesty sluníčka zpět na severní polokouli. Když tento moment nadešel, hned se objevilo další očekávání. Tím byla jarní rovnodennost. I tato chvíle již zapadla v závějích jarního přídělu sněhu. A tak zde máme jaro, které nám s každým přibývajícím dnem prodlužuje příděl životodárného světla.

Poradna

Koutek pro maminky: Děti a léto

Kůže je největší orgán lidského těla a v průběhu dětství se teprve vyvíjí. Ochranná vrstva je tedy slabší, nedokonalá, dětská pokožka je tak citlivější než kůže dospělého člověka.

AromaFlora: Jarní ošetřování zahrad - květen, červen

Ze škůdců hlavně sledujte první výskyty mšic, třásněnek, svilušek, housenek motýlů. Pozor na šíření houbových chorob na bramborách, rajčatech, okurkách, cibuli, jádrovinách, révě vinné a dalších citlivých plodinách.

AromaFauna: PAPENDO

Dlouho očekávaný přípravek Papendo je v prodeji. Trochu unáhleně jsem vás v listopadu informovala o novince pro naše malé, a to i přímo nejmenší, miláčky. Záměr byl jej prodávat již v prosinci či lednu, ale schválení Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv jsme obdrželi až v dubnu.

AromaFauna: Léky i éterické oleje jsou "chemické látky"

Měli bychom však rozlišit formu jejich vzniku, původu. Veliká škoda je, že farmaceutický průmysl nemusí k lékům přidávat bezpečnostní list nebo bezpečnostní symboly tak, jako je tomu v případě éterických olejů.

AromaFauna: "Aroma šampion" ARTICO DANETTA GODDESS

Chtěla bych pozdravit příznivce a uživatele veterinární kosmetiky AromaFauna. A také moc poděkovat lidičkám, kteří Artíka sledují a fandí jeho úspěchům na výstavách.

AromaFauna: Poradna