Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie 2/2015

Novinky: Litsea‑Cubeba olej

Již sám název napovídá, že se jedná o exotický olej. LITSEA CUBEBA pochází z tropických oblastí jižní a jihovýchodní Asie. Nejdůležitějšími dodavateli jsou Čína a Vietnam. Občas je olej LITSEA CUBEBA nabízen i pod názvem May Chang. Jeho vůni lze označit jako nasládlou vůni citrusových plodů. Jedná se o vůni nejen velice aktivní, ale současně i příjemnou. Vůně tohoto oleje je důvodem, proč často dostáváme dotaz, zda se jedná o olej např. červeného pomeranče, či zda se jedná o směs éterických olejů.
Olej LITSEA CUBEBA je vyráběn jak z listů keřů, případně stromů, tak i z plodů. Tato rostlina je botanicky zařazována do čeledi Lauraceae. Téměř neznámé je české označení vavřín kubébový. Olej z listů má však podřadnou kvalitu a není nabízen k prodeji, ale je dále průmyslově zpracován například na výrobu čisté formy citralu, který se pak dále využívá např. v kosmetice, při výrobě mycích a pracích přípravků. Do maloobchodního prodeje přichází daleko kvalitnější olej vyráběný z plodů. Plody pak obsahují v průměru kolem 4 % éterického oleje, který se vyzískává parní destilací. Vlastnosti tohoto oleje jsou dány hlavně vysokým až tříčtvrtinovým obsahem aldehydu citral. Jako zajímavost nutno zmínit, že citral se skládá ze dvou složek, a to geranialu (citral A) a neralu (citral B). Stejně jako další monoterpenické aldehydy je i citral chemicky relativně málo stabilní. Velice rychle reaguje v kyselém prostředí, na vzduchu a pod vlivem světla. I toto je jeden z důvodů, proč tento olej s vysokým obsahem citralu nelze aplikovat v koncentrovaném stavu na pokožku. Zde by se projevila jeho dermální dráždivost. Právě naopak, při všech použitích stačí jen malá množství, jedná se o velice účinný olej. Tento olej vykazuje díky již zmíněnému vysokému obsahu aldehydu citralu osvěžující citrusovou vůni. Na druhou stranu, aldehydy jsou známy též svými uklidňujícími až sedativními účinky. Nelze se divit, že tento olej stejně tak osvěží, jakož i současně navozuje vnitřní klid. Pokud bychom však použili větší množství, může se velice rychle stát, že tento olej vyvolá vnitřní neklid či podráždění. Z uvedeného je zřejmé, že na psychické úrovni lze tento olej používat, zdůrazňuji v nízkých koncentracích, při stresu, depresích, špatné náladě a podobně.
Všeobecně lze říci, že éterické oleje s vyšším obsahem citralu vykazují i další zajímavé účinky. Jedním z nich může být, že zvyšují práh vnímání bolesti. Opomenout nelze ani protizánětlivé účinky „citralových“ olejů. Olej lze široce použít i díky jeho antibakteriálním, protiplísňovým a antivirálním účinkům jako součást podpory imunity. Zmínit lze i pozitivní vliv na zlepšení látkové výměny. Doslova jako příjemnost lze vnímat relativně nízkou pořizovací cenu tohoto oleje. Praktické použití lze vidět v aromatizaci obytných prostorů. LITSEA CUBEBA nám dobře poslouží v aromalampě, ale ta samozřejmě není nezbytnou pomůckou, spíše z estetického hlediska hezkým a voňavým bytovým doplňkem. Stejně dobře poslouží i kousek buničiny či bavlněný hadřík. V tomto případě doporučuji dávkování 5 kapek na 1 m3 vzduchu. Krom doslova půvabné vůně tento olej poslouží k mikrobiální očistě vzduchu. Lze jej doporučit, ať již samotný či ve směsích, v dobách šíření kapénkových nemocí. Litseový olej lze samozřejmě použít v různých kosmetických preparátech. Jak již bylo zmíněno, je nutné dbát na nízkou koncentraci. Vzhledem ke skutečnosti, že LITSEA CUBEBA má velice intenzivní vůni, při přípravě preparátů doporučuji případnou koncentraci podřídit nosu. Pokud vůni z připravovaného preparátu vnímáme, je použitá koncentrace dostatečná. To bude platit hlavně např. u masážních či sprchovacích přípravků.
Pokud budeme vytvářet směsi éterických olejů s LITSEOU CUBEBOU, je i zde nutno postupovat velice obezřetně, jinak se může stát, že z dané směsi neucítíme nic jiného než právě tento olej. Velice příjemnou uklidňující směs slze například připravit z 9 dílů levandulového a 1 dílu litseového oleje. Další možná je i kombinace 5 kapek meduňkového (ind.) a 1 dílu litseového oleje.
Na závěr bych rád zmínil mimořádnou účinnost litseového oleje u herpesových problémů. I zde jej lze kombinovat s levandulí, čajovníkem, případně i šalvějí nebo saturejkou. Výjimečně lze potřít tvořící se opar přímo neředěným olejem, ale opatrně, aby nedošlo ke zbytečnému potřísnění okolí. Jedním z častých dotazů, které dostáváme, je téma fotosenzibilizace, případně i fytotoxicity oleje LITSEA CUBEBA. Zde nezbývá než konstatovat, že v nízkých koncentracích do 0,2 % je tento olej naprosto bezpečný. Přesto bych nedoporučoval používat jej právě v opalovacích přípravcích. Hlavně potom těm, kteří si dělají svůj „opalováček“. Pro tyto účely nám aromaterapie nabízí daleko vhodnější oleje. Jako zajímavost bych ještě zmínil, že stejně vysoký obsah citralu má i olej citronové trávy. Posouzení a hodnocení vůně je vždy naprosto individuální záležitostí. Z mého pohledu je vůně litseového oleje příjemnější a hlavně „veselejší“ než u oleje citronové trávy.
 

Karel Hadek

Novinky: Třetí vlašský olej

Kdysi jsem slyšel krásné přísloví, že dobrých zpráv není nikdy dost. Ač optimista, musím konstatovat, že i ony mizerné zprávy se řídí naprosto stejným příslovím.

Novinky: Molunol

Jedním ze stále častějších dotazů, které přichází do poradny, je virové onemocnění pokožky, zvané molusky. Onemocnění se projevuje tvorbou kožních pupínků, které mají ve svém středu proláklinu. Jedná se o nakažlivé přenosné onemocnění pokožky.

Novinky: Litsea‑Cubeba olej

Již sám název napovídá, že se jedná o exotický olej. Litsea Cubeba pochází z tropických oblastí jižní a jihovýchodní Asie. Nejdůležitějšími dodavateli jsou Čína a Vietnam. Občas je olej Litsea Cubeba nabízen i pod názvem May Chang.

Novinky: Jak objednávat?

Nejjednodušší a nejlepší variantou podání objednávky je prostřednictvím e‑shopu. Je tím sníženo riziko chyb z vaší i naší strany při zadávání požadavků.

Novinky: Milí čtenáři

Jistě jste si stačili povšimnout jistých změn, které probíhají na našich e‑shopových stránkách. Že nevíte, které to jsou? Nevadí, pojďme si je společně projít.

Slovo odborníka: Slunce je lék!

Stejně jako každým rokem i letos s postupem jara bude přibývat slunečných dnů.

Slovo odborníka: O nich a hlavně bez nich… Lesní školky, školy v přírodě

Na většině přihlouplých volebních plakátech nominovaní politici slibují nejen modré z nebe, ale kdyby to bylo třeba, nebyl by pro ně problém zajistit návrat mistra Jana Husa z Kostnice v plné životní síle.

Zkušenosti a rady: Aby dovolená „nebolela“!

Na dovolenou se těšíme, a přesto se na ní můžeme dočkat nejednoho nemilého překvapení. Proto je nutné kromě vhodného a účelného oblečení pamatovat i na různé problémy, které nás mohou na dovolené potkat, zvláště když jedeme k moři za sluníčkem. Aby nás nic nepřekvapilo a nezaskočilo, je dobré mít na paměti několik rizik, které nás mohou potkat, a proto je nutné na ně pamatovat a náležitě se připravit, abychom si dovolenou užili a také se nádherně, ale bezpečně opálili. A jak na to?

Zkušenosti a rady: Meridiánové masáže a aromaterapie - ELEMENTY OHEŇ A ZEMĚ

Po elementu DŘEVO následuje v pentagramu dle čínské medicíny element OHEŇ. Vztahuje se k období začínajícího léta. OHEŇ vzniká z DŘEVA, jehož třením je OHEŇ zažehnut a DŘEVEM je vyživován. OHEŇ po sobě zanechává popel, z něhož vzniká ZEMĚ. Symbolizuje pozdní léto a začínající podzim.

Zkušenosti a rady: Kurzy s aromaterapií v Brně

Vzdělání je nedílnou součástí každého z nás. Začínáme už jako úplně malí v mateřské školce. Poté nás čeká 9 let povinné školní docházky. Máme 9 let na to, abychom si uvědomili, co nás baví, čím (a kým) bychom chtěli být. Musíme se rozhodnout, jakou cestou se náš život bude ubírat. Řekla bych, že je to jedno z nejtěžších rozhodnutí. Většina z nás má v 15 letech úplně jiné zájmy než řešit, kým se stát za pár let. Proto poslechneme rodiče (kteří nás přeci znají nejlíp a mají už pár let jasno, co by se k nám hodilo nejvíce), prarodiče či názory okolí.

Zkušenosti a rady: Jak voní svěží vítr v plachtách našeho života?

MÁTA PEPRNÁ – Mentha piperita

Zkušenosti a rady: „Královská Aromaterapie – cesta k propojení“

- přirozené propojování tělesné, duševní i duchovní roviny s použitím kvalitních éterických olejů.

Zkušenosti a rady: Dobrý den, pane Hadku,

chtěl bych Vám tímto moc a moc poděkovat za kurz aromaterapie, který jsem absolvoval již minulý rok. Původně jsem chtěl napsat toto poděkování již cca týden po kurzu, ale trošku shon a trošku ostýchavost mi v tom zabránily. Nicméně v tuto chvíli jsem velice rád za obé, protože za ten rok se toho v mé masérské praxi odehrálo více než dost a většina právě i díky olejům a ÉO. Přiznám se, že především povzbuzen Vámi a Vaším přístupem, který jsem si dovolil nazvat „zdravý selský rozum“, jsem Vám trošku fušoval do řemesla.

Zkušenosti a rady: Dobrý den,

na začátku ledna jsem řešila problém. Dcera si, nejspíš ze školky, přinesla roupy. Musím moc poděkovat paní Švorcové za velmi milý a ochotný přístup a za rychlost v zařízení objednávky. Poradila nám hlavně ENDOPARAZIN, který jsem preventivně nasadila i synovi a sobě.

Zkušenosti a rady: "…SHEA" – základ kosmetické taštičky

Ráda bych se s vámi podělila o zkušenosti s preparáty Aromaterapie Karel Hadek.

Zkušenosti a rady: Sluníčko má i odvrácenou tvář

Většina z nás se nemohla dočkat prvních slunečných dnů, kdy sluníčko má skoro zázračný vliv na naši náladu a dny jsou delší a delší. Jenže sluníčko nás bohužel umí i potrápit, a to především naše nejmenší. Stačí pár minut a pobyt na slunci se může proměnit v nepříjemný zážitek, ne‑li až ve zdravotní risk.

Zkušenosti a rady: Péče o aknózní pleť

Akné dokáže potrápit nejen dospívající adolescenty, ale i dospělé lidi. Projevuje se vřídky zvanými furunkly, které vznikají zánětem vývodů mazových žláz. Příčinou bývá zejména hormonální aktivita v období dospívání, kdy mazové žlázy neúměrně pracují a produkují nadměrné množství mazu, také stres a nevhodná strava.

Zkušenosti a rady: AKH v Nizozemí a Belgii

Konečně si plním přání a jedu se zúčastnit kurzu Aromaterapie pro začátečníky. Už je na čase, protože otázek mám poslední dobou víc než odpovědí.

Zkušenosti a rady: Úspešný 1. Kurz Aromaterapie Karel Hadek v Bratislave

alebo: „Konečne nám to niekto poriadne vysvetlil!“

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku,

Vaši kosmetiku už používám dlouho (i když čas je relativní), vlastně od svého prvního těhotenství.

Úvodní slovo Karla Hadka

Není tomu tak dlouho, co jsem se těšil na počátek cesty sluníčka zpět na severní polokouli. Když tento moment nadešel, hned se objevilo další očekávání. Tím byla jarní rovnodennost. I tato chvíle již zapadla v závějích jarního přídělu sněhu. A tak zde máme jaro, které nám s každým přibývajícím dnem prodlužuje příděl životodárného světla.

Poradna

Koutek pro maminky: Děti a léto

Kůže je největší orgán lidského těla a v průběhu dětství se teprve vyvíjí. Ochranná vrstva je tedy slabší, nedokonalá, dětská pokožka je tak citlivější než kůže dospělého člověka.

AromaFlora: Jarní ošetřování zahrad - květen, červen

Ze škůdců hlavně sledujte první výskyty mšic, třásněnek, svilušek, housenek motýlů. Pozor na šíření houbových chorob na bramborách, rajčatech, okurkách, cibuli, jádrovinách, révě vinné a dalších citlivých plodinách.

AromaFauna: PAPENDO

Dlouho očekávaný přípravek Papendo je v prodeji. Trochu unáhleně jsem vás v listopadu informovala o novince pro naše malé, a to i přímo nejmenší, miláčky. Záměr byl jej prodávat již v prosinci či lednu, ale schválení Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv jsme obdrželi až v dubnu.

AromaFauna: Léky i éterické oleje jsou "chemické látky"

Měli bychom však rozlišit formu jejich vzniku, původu. Veliká škoda je, že farmaceutický průmysl nemusí k lékům přidávat bezpečnostní list nebo bezpečnostní symboly tak, jako je tomu v případě éterických olejů.

AromaFauna: "Aroma šampion" ARTICO DANETTA GODDESS

Chtěla bych pozdravit příznivce a uživatele veterinární kosmetiky AromaFauna. A také moc poděkovat lidičkám, kteří Artíka sledují a fandí jeho úspěchům na výstavách.

AromaFauna: Poradna