Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie 2/2015

Novinky: Třetí vlašský olej

Kdysi jsem slyšel krásné přísloví, že dobrých zpráv není nikdy dost. Ač optimista, musím konstatovat, že i ony mizerné zprávy se řídí naprosto stejným příslovím. Nepozvány se vnucují do našeho každodenního života. Již v minulém vydání časopisu Aromaterapie jsem se zmiňoval o nárůstu cen na světových trzích mnoha surovin s příchodem nového roku. Aby toho nebylo málo, další nedobré a nepozvané zprávy na sebe nenechaly dlouho čekat. Stoupající kurz dolaru (vůči koruně a euru), ve kterém se mezinárodní obchody odvíjí, je jedním důvodem. Doslova podvraťácká politika ČNB, tedy umělé udržování nízkého směnného kurzu koruny, jinými slovy okrádání každého občana České republiky, je pak důvodem druhým. A je zde i důvod třetí. Nabídka vlašského oleje na světových trzích je v současné době daleko menší než poptávka po něm. Nelze se divit, že cena vlašského oleje roste rychleji než houby po dešti. Méně u oleje lisovaného za tepla, přímo astronomický nárůst zaznamenal olej lisovaný za studena. I přes jeho extrémně vysokou cenu jsme se rozhodli jej ponechat v nabídce.
Do nabídky však zařazujeme i další druh vlašského oleje, který lze také použít v kosmetice, jeho předností je však použití ve studené kuchyni. Tento druh OLEJE Z VLAŠSKÝCH OŘECHŮ je sice také lisován za studena, avšak vlašské ořechy byly před lisováním mírně praženy. Díky šetrnému pražení má tento olej výraznější ořechovou chuť i vůni než olej lisovaný za studena z nepražených vlašských ořechů. V tomto smyslu jej lze označit za specialitu. Je vhodný do salátů, do omáček, pečiva. Vzhledem ke skutečnosti, že při pražení se nepoužívají příliš vysoké teploty, tak i touto technologií získaný olej nedoporučuji na smažení, či dokonce fritování. Mnozí prodejci zmiňují pozitivní, někdy doslova léčebné účinky vlašského oleje pro člověka. To nelze označit jinak než za nadsázku, jejímž účelem není starost o zdraví bližního, ale jen a jen zvýšení prodeje a tím i tržeb. Zde mohu konstatovat, že je to velice dobrý, hlavně pak chutný olej do kuchyně. Pokud bychom chtěli pro naše zdraví udělat ještě něco lepšího, a to jsem již na stránkách Aromaterapie několikráte zmiňoval, pak doporučuji konzumovat nikoli jakýkoli vlašský olej, ale samotné vlašské ořechy. Vlašský ořech, na rozdíl od jakéhokoli vlašského oleje, obsahuje to, co mu do vínku darovala příroda. Mnohé z těchto doslova životně důležitých složek zůstávají v lisovaném koláči a do oleje se prostě nedostanou. Obsah oleje ve vlašských ořeších je zhruba kolem 60 %. Rád se ale zmíním i o oněch 40 % toho, co již v oleji bohužel není. 
Hned v úvodu mohu zmínit téměř 15% podíl kvalitních rostlinných proteinů. Dalším doslova pokladem je lecitin obsažený ve vlašských ořeších. Dále obsahuje i podíl na přírodních cukrech. Nutno zmínit mnohé vitamíny skupiny B, které jsou nutné pro správnou srdeční a mozkovou činnost a funkčnost nervové soustavy. Následují stopové prvky fosfor (v lecitinu), draslík, železo, zinek, hořčík, vápník, měď, mangan a další. Takto bych mohl pokračovat, myslím si, že onoho dobrého o vlašských ořeších by bylo na velice zajímavou knihu.
Nikoli návštěvy lékařů, nikoli konzumace jedůvek označovaných jako léky, ale kvalitní přírodní strava je nutnou součástí cesty ke zdraví. Vlašský ořech pak nutno označit jako plnohodnotnou potravinu. Do nabídky nově zaváděný olej v žádném případě vlašský ořech nahradit nemůže. Zůstane jen a jen dobrou a potřebnou, nikoli plnohodnotnou součástí studené kuchyně. Pokud nově zaváděný olej z vlašských ořechů upoutal vaši pozornost, pak i v tomto případě má expedice pro prvních 10 objednávajících milé překvapení ve formě oleje z vlašských ořechů v lahvičce o objemu 115 ml zdarma.
 

Karel Hadek

Článek o vlašském ořechu byl publikován v Aromaterapii č. 3 z roku 2012 na straně 8 a 9. 

Novinky: Třetí vlašský olej

Kdysi jsem slyšel krásné přísloví, že dobrých zpráv není nikdy dost. Ač optimista, musím konstatovat, že i ony mizerné zprávy se řídí naprosto stejným příslovím.

Novinky: Molunol

Jedním ze stále častějších dotazů, které přichází do poradny, je virové onemocnění pokožky, zvané molusky. Onemocnění se projevuje tvorbou kožních pupínků, které mají ve svém středu proláklinu. Jedná se o nakažlivé přenosné onemocnění pokožky.

Novinky: Litsea‑Cubeba olej

Již sám název napovídá, že se jedná o exotický olej. Litsea Cubeba pochází z tropických oblastí jižní a jihovýchodní Asie. Nejdůležitějšími dodavateli jsou Čína a Vietnam. Občas je olej Litsea Cubeba nabízen i pod názvem May Chang.

Novinky: Jak objednávat?

Nejjednodušší a nejlepší variantou podání objednávky je prostřednictvím e‑shopu. Je tím sníženo riziko chyb z vaší i naší strany při zadávání požadavků.

Novinky: Milí čtenáři

Jistě jste si stačili povšimnout jistých změn, které probíhají na našich e‑shopových stránkách. Že nevíte, které to jsou? Nevadí, pojďme si je společně projít.

Slovo odborníka: Slunce je lék!

Stejně jako každým rokem i letos s postupem jara bude přibývat slunečných dnů.

Slovo odborníka: O nich a hlavně bez nich… Lesní školky, školy v přírodě

Na většině přihlouplých volebních plakátech nominovaní politici slibují nejen modré z nebe, ale kdyby to bylo třeba, nebyl by pro ně problém zajistit návrat mistra Jana Husa z Kostnice v plné životní síle.

Zkušenosti a rady: Aby dovolená „nebolela“!

Na dovolenou se těšíme, a přesto se na ní můžeme dočkat nejednoho nemilého překvapení. Proto je nutné kromě vhodného a účelného oblečení pamatovat i na různé problémy, které nás mohou na dovolené potkat, zvláště když jedeme k moři za sluníčkem. Aby nás nic nepřekvapilo a nezaskočilo, je dobré mít na paměti několik rizik, které nás mohou potkat, a proto je nutné na ně pamatovat a náležitě se připravit, abychom si dovolenou užili a také se nádherně, ale bezpečně opálili. A jak na to?

Zkušenosti a rady: Meridiánové masáže a aromaterapie - ELEMENTY OHEŇ A ZEMĚ

Po elementu DŘEVO následuje v pentagramu dle čínské medicíny element OHEŇ. Vztahuje se k období začínajícího léta. OHEŇ vzniká z DŘEVA, jehož třením je OHEŇ zažehnut a DŘEVEM je vyživován. OHEŇ po sobě zanechává popel, z něhož vzniká ZEMĚ. Symbolizuje pozdní léto a začínající podzim.

Zkušenosti a rady: Kurzy s aromaterapií v Brně

Vzdělání je nedílnou součástí každého z nás. Začínáme už jako úplně malí v mateřské školce. Poté nás čeká 9 let povinné školní docházky. Máme 9 let na to, abychom si uvědomili, co nás baví, čím (a kým) bychom chtěli být. Musíme se rozhodnout, jakou cestou se náš život bude ubírat. Řekla bych, že je to jedno z nejtěžších rozhodnutí. Většina z nás má v 15 letech úplně jiné zájmy než řešit, kým se stát za pár let. Proto poslechneme rodiče (kteří nás přeci znají nejlíp a mají už pár let jasno, co by se k nám hodilo nejvíce), prarodiče či názory okolí.

Zkušenosti a rady: Jak voní svěží vítr v plachtách našeho života?

MÁTA PEPRNÁ – Mentha piperita

Zkušenosti a rady: „Královská Aromaterapie – cesta k propojení“

- přirozené propojování tělesné, duševní i duchovní roviny s použitím kvalitních éterických olejů.

Zkušenosti a rady: Dobrý den, pane Hadku,

chtěl bych Vám tímto moc a moc poděkovat za kurz aromaterapie, který jsem absolvoval již minulý rok. Původně jsem chtěl napsat toto poděkování již cca týden po kurzu, ale trošku shon a trošku ostýchavost mi v tom zabránily. Nicméně v tuto chvíli jsem velice rád za obé, protože za ten rok se toho v mé masérské praxi odehrálo více než dost a většina právě i díky olejům a ÉO. Přiznám se, že především povzbuzen Vámi a Vaším přístupem, který jsem si dovolil nazvat „zdravý selský rozum“, jsem Vám trošku fušoval do řemesla.

Zkušenosti a rady: Dobrý den,

na začátku ledna jsem řešila problém. Dcera si, nejspíš ze školky, přinesla roupy. Musím moc poděkovat paní Švorcové za velmi milý a ochotný přístup a za rychlost v zařízení objednávky. Poradila nám hlavně ENDOPARAZIN, který jsem preventivně nasadila i synovi a sobě.

Zkušenosti a rady: "…SHEA" – základ kosmetické taštičky

Ráda bych se s vámi podělila o zkušenosti s preparáty Aromaterapie Karel Hadek.

Zkušenosti a rady: Sluníčko má i odvrácenou tvář

Většina z nás se nemohla dočkat prvních slunečných dnů, kdy sluníčko má skoro zázračný vliv na naši náladu a dny jsou delší a delší. Jenže sluníčko nás bohužel umí i potrápit, a to především naše nejmenší. Stačí pár minut a pobyt na slunci se může proměnit v nepříjemný zážitek, ne‑li až ve zdravotní risk.

Zkušenosti a rady: Péče o aknózní pleť

Akné dokáže potrápit nejen dospívající adolescenty, ale i dospělé lidi. Projevuje se vřídky zvanými furunkly, které vznikají zánětem vývodů mazových žláz. Příčinou bývá zejména hormonální aktivita v období dospívání, kdy mazové žlázy neúměrně pracují a produkují nadměrné množství mazu, také stres a nevhodná strava.

Zkušenosti a rady: AKH v Nizozemí a Belgii

Konečně si plním přání a jedu se zúčastnit kurzu Aromaterapie pro začátečníky. Už je na čase, protože otázek mám poslední dobou víc než odpovědí.

Zkušenosti a rady: Úspešný 1. Kurz Aromaterapie Karel Hadek v Bratislave

alebo: „Konečne nám to niekto poriadne vysvetlil!“

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku,

Vaši kosmetiku už používám dlouho (i když čas je relativní), vlastně od svého prvního těhotenství.

Úvodní slovo Karla Hadka

Není tomu tak dlouho, co jsem se těšil na počátek cesty sluníčka zpět na severní polokouli. Když tento moment nadešel, hned se objevilo další očekávání. Tím byla jarní rovnodennost. I tato chvíle již zapadla v závějích jarního přídělu sněhu. A tak zde máme jaro, které nám s každým přibývajícím dnem prodlužuje příděl životodárného světla.

Poradna

Koutek pro maminky: Děti a léto

Kůže je největší orgán lidského těla a v průběhu dětství se teprve vyvíjí. Ochranná vrstva je tedy slabší, nedokonalá, dětská pokožka je tak citlivější než kůže dospělého člověka.

AromaFlora: Jarní ošetřování zahrad - květen, červen

Ze škůdců hlavně sledujte první výskyty mšic, třásněnek, svilušek, housenek motýlů. Pozor na šíření houbových chorob na bramborách, rajčatech, okurkách, cibuli, jádrovinách, révě vinné a dalších citlivých plodinách.

AromaFauna: PAPENDO

Dlouho očekávaný přípravek Papendo je v prodeji. Trochu unáhleně jsem vás v listopadu informovala o novince pro naše malé, a to i přímo nejmenší, miláčky. Záměr byl jej prodávat již v prosinci či lednu, ale schválení Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv jsme obdrželi až v dubnu.

AromaFauna: Léky i éterické oleje jsou "chemické látky"

Měli bychom však rozlišit formu jejich vzniku, původu. Veliká škoda je, že farmaceutický průmysl nemusí k lékům přidávat bezpečnostní list nebo bezpečnostní symboly tak, jako je tomu v případě éterických olejů.

AromaFauna: "Aroma šampion" ARTICO DANETTA GODDESS

Chtěla bych pozdravit příznivce a uživatele veterinární kosmetiky AromaFauna. A také moc poděkovat lidičkám, kteří Artíka sledují a fandí jeho úspěchům na výstavách.

AromaFauna: Poradna