Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie 2/2015

Slovo odborníka: Slunce je lék!

Stejně jako každým rokem i letos s postupem jara bude přibývat slunečných dnů.

Nebude dlouho trvat a přijde čas dovolených. Pro někoho čas aktivit v přírodě, pro jiné čas lenošení na sluníčku. Stejně tak se objeví množství článků plné rad, jak se máme na sluníčku chovat. Bohužel, značná část z nich na mě působí spíše jako reklama na opalovací kosmetiku, než jako věcné pojednání o opalování. Z mého pohledu je sluníčko doslova a do písmene nejen zdrojem života na naší planetě, ale i lékem. Je všeobecně známo, že lék musí být nejen řádně doporučen, ale nedělitelnou součástí je i stanovení řádného dávkování.

Ale jak již to v byznysu chodí, před zdravým rozumem má vydělávání peněz jaksi přednost. A tak je nám mnohými „také odborníky“ sluníčko prezentováno jako zločinec, který svítí jen a jen proto, abychom dostali někdo alergii na sluníčko, jiný pak zrovna rakovinu pokožky. Začít by se mělo někde jinde. Řekl bych v minulém roce (pokud ne dříve), kdy skončila opalovací sezóna. Otázka by měla znít, kolikrát byl dotyčný od té doby léčen antibiotiky, antidiabetiky, antihistaminiky, antirevmatiky, psychofarmaky či mnohými dalšími léky. I kdyby odpověď byla negativní, máme zde dostatek aditiv v potravinách, které jsou taktéž známy svými fototoxickými účinky. Díky léčení některými léky dochází k likvidaci symbiotické mikroflóry v trávicím traktu, oslabení imunity, kde důsledkem léčby není nic jiného, než byť trochu jiné než ono původní, ale nové onemocnění. Též chemizací stravy či zhoršujícím se životním prostředím dochází všeobecně ke snižování imunity.
Nelze opomenout ani „starostlivost“ o pokožku. Reklama, ať již kdekoli a na cokoli, nám nabízí barevné, levné a vonící mycí přípravky. V principu je naprosto jedno, zda se jedná o pěny do koupele, sprchové gely, tekutá mýdla či šampony. Jejich složení vykazuje látky, jež vytváří pěnu a jejich společné jméno je tenzidy. Odborně formulováno, tenzidy jsou látky s vysokou povrchovou aktivitou, jejichž HLB hodnota je vyšší než 30. Laicky pak vyjádřeno, mají na pokožce tak „dobré“ mycí vlastnosti, že v tomto smyslu je ono slovo „dobré“ synonymem slova agresivní. Nemohu si odpustit konstatování, že součástí imunitního systému člověka je i pokožkou vytvářený hydrolipidový kyselý ochranný plášť, který krom jiného garantuje dobré životní podmínky pro symbiotickou mikroflóru žijící na naší pokožce. Jejich existence brání osídlení pokožky patogenními mikroorganizmy. Onen zmíněný ochranný plášť, jež pokožka vytváří, je emulgován systémem V/O, tedy voda v oleji. Tenzidy díky své agresivitě nejen smývají nadbytečně kožní lipidy, ale likvidují životní prostření symbiotické mikroflóry a chemicky narušují pokožku. Díky jejich vysoké HLB hodnotě dochází k likvidaci systému emulgace V/O a jeho zvrácení na O/V, tedy olej ve vodě. Pokud si pokožku poraníme (pořezání, spálení), pokožka se zregeneruje, tedy zahojí. Pokud se používají na mytí tenzidy, v principu se nejedná o nic jiného než o narušování fyziologických funkcí pokožky. Pokožka se po takovéto „hygieně“ také zregeneruje, je jen otázkou, jak dlouho to vydrží, než vzniknou první problémy, jako jsou suchost pokožky, svědivost či šupinatění. Dle mého ani není třeba tak dlouho čekat. Stačí jít s takto tenzidy předpoškozenou pokožkou na sluníčko. Nelze se divit, že se pak čekací doba na různé problémy velice zkrátí. Sčítání je celkem jednoduché. Znečištěné životní prostředí, chemické složky ve stravě, „léky“, tenzidy. Následně je nezbytně nutné udělat prostor „odborníkům“. Jako ochranu nedoporučí detoxikaci organizmu a řádnou, tedy fyziologickou péči o pokožku, ale extrémně vysoké UV ochranné faktory. Co na tom, že vyfiltrují UV záření a změní tím spektrum slunečního záření. Důsledkem je, že dochází k iritaci organizmu.

Jednou z důležitých „chemikálií“, kterou biochgemická laboratoř člověk k bezchybnému provozu, tedy zdraví potřebuje, je vitamín D3 (cholikalciferol). Popisování všech jeho pozitivních účinků v organizmu by vydalo na zajímavou brožurku. Případné zájemce o komplexní informace mohu odkázat na internetové vyhledavače. Proto jen ve zkratce a získaný prostor věnuji vzniku nikoli rakoviny, ale vitamínu D3. Ten vzniká v pokožce díky UV záření obsaženém ve slunečním spektru. Závisí na něm příjem draslíku a fosforu z trávicího traktu a jeho zabudování v kostech a zubech, aktivace imunitního systému, tvorba „hormonů štěstí“ serotoninu a dopaminu, znemožní bujení chorobných buněk (např. lupénka, některé druhy rakoviny), optimalizace činnosti svalových buněk, regulace krevního tlaku. Nadále nutno zmínit pozitivní účinky opalování (prosím neplést s grilováním) a s tím spojené tvorby vitamínu D3 jako prevenci i součást léčení osteoporózy. Pozitivní vliv má vitamín D3 i na srdce a vysoký krevní tlak. Všeobecně znám je pozitivní vliv na psychiku. Opalování posiluje imunitní systém a činí jej rezistentnější vůči infekcím. Jistě bychom našli mnohá další pozitiva, která pobyt v přírodě na sluníčku přináší. Jak již jsem výše zmínil, sluníčko je lék a i zde samozřejmě hrozí předávkování. Místo přemýšlení nad ochrannými faktory a pořizování si nesmyslně vysokých faktorů bych doporučil dávkování dle selského rozumu. První pozorovatelné začervenání by mělo být signálem, že pro daný den máme opalování ukončit.

Karel Hadek

Novinky: Třetí vlašský olej

Kdysi jsem slyšel krásné přísloví, že dobrých zpráv není nikdy dost. Ač optimista, musím konstatovat, že i ony mizerné zprávy se řídí naprosto stejným příslovím.

Novinky: Molunol

Jedním ze stále častějších dotazů, které přichází do poradny, je virové onemocnění pokožky, zvané molusky. Onemocnění se projevuje tvorbou kožních pupínků, které mají ve svém středu proláklinu. Jedná se o nakažlivé přenosné onemocnění pokožky.

Novinky: Litsea‑Cubeba olej

Již sám název napovídá, že se jedná o exotický olej. Litsea Cubeba pochází z tropických oblastí jižní a jihovýchodní Asie. Nejdůležitějšími dodavateli jsou Čína a Vietnam. Občas je olej Litsea Cubeba nabízen i pod názvem May Chang.

Novinky: Jak objednávat?

Nejjednodušší a nejlepší variantou podání objednávky je prostřednictvím e‑shopu. Je tím sníženo riziko chyb z vaší i naší strany při zadávání požadavků.

Novinky: Milí čtenáři

Jistě jste si stačili povšimnout jistých změn, které probíhají na našich e‑shopových stránkách. Že nevíte, které to jsou? Nevadí, pojďme si je společně projít.

Slovo odborníka: Slunce je lék!

Stejně jako každým rokem i letos s postupem jara bude přibývat slunečných dnů.

Slovo odborníka: O nich a hlavně bez nich… Lesní školky, školy v přírodě

Na většině přihlouplých volebních plakátech nominovaní politici slibují nejen modré z nebe, ale kdyby to bylo třeba, nebyl by pro ně problém zajistit návrat mistra Jana Husa z Kostnice v plné životní síle.

Zkušenosti a rady: Aby dovolená „nebolela“!

Na dovolenou se těšíme, a přesto se na ní můžeme dočkat nejednoho nemilého překvapení. Proto je nutné kromě vhodného a účelného oblečení pamatovat i na různé problémy, které nás mohou na dovolené potkat, zvláště když jedeme k moři za sluníčkem. Aby nás nic nepřekvapilo a nezaskočilo, je dobré mít na paměti několik rizik, které nás mohou potkat, a proto je nutné na ně pamatovat a náležitě se připravit, abychom si dovolenou užili a také se nádherně, ale bezpečně opálili. A jak na to?

Zkušenosti a rady: Meridiánové masáže a aromaterapie - ELEMENTY OHEŇ A ZEMĚ

Po elementu DŘEVO následuje v pentagramu dle čínské medicíny element OHEŇ. Vztahuje se k období začínajícího léta. OHEŇ vzniká z DŘEVA, jehož třením je OHEŇ zažehnut a DŘEVEM je vyživován. OHEŇ po sobě zanechává popel, z něhož vzniká ZEMĚ. Symbolizuje pozdní léto a začínající podzim.

Zkušenosti a rady: Kurzy s aromaterapií v Brně

Vzdělání je nedílnou součástí každého z nás. Začínáme už jako úplně malí v mateřské školce. Poté nás čeká 9 let povinné školní docházky. Máme 9 let na to, abychom si uvědomili, co nás baví, čím (a kým) bychom chtěli být. Musíme se rozhodnout, jakou cestou se náš život bude ubírat. Řekla bych, že je to jedno z nejtěžších rozhodnutí. Většina z nás má v 15 letech úplně jiné zájmy než řešit, kým se stát za pár let. Proto poslechneme rodiče (kteří nás přeci znají nejlíp a mají už pár let jasno, co by se k nám hodilo nejvíce), prarodiče či názory okolí.

Zkušenosti a rady: Jak voní svěží vítr v plachtách našeho života?

MÁTA PEPRNÁ – Mentha piperita

Zkušenosti a rady: „Královská Aromaterapie – cesta k propojení“

- přirozené propojování tělesné, duševní i duchovní roviny s použitím kvalitních éterických olejů.

Zkušenosti a rady: Dobrý den, pane Hadku,

chtěl bych Vám tímto moc a moc poděkovat za kurz aromaterapie, který jsem absolvoval již minulý rok. Původně jsem chtěl napsat toto poděkování již cca týden po kurzu, ale trošku shon a trošku ostýchavost mi v tom zabránily. Nicméně v tuto chvíli jsem velice rád za obé, protože za ten rok se toho v mé masérské praxi odehrálo více než dost a většina právě i díky olejům a ÉO. Přiznám se, že především povzbuzen Vámi a Vaším přístupem, který jsem si dovolil nazvat „zdravý selský rozum“, jsem Vám trošku fušoval do řemesla.

Zkušenosti a rady: Dobrý den,

na začátku ledna jsem řešila problém. Dcera si, nejspíš ze školky, přinesla roupy. Musím moc poděkovat paní Švorcové za velmi milý a ochotný přístup a za rychlost v zařízení objednávky. Poradila nám hlavně ENDOPARAZIN, který jsem preventivně nasadila i synovi a sobě.

Zkušenosti a rady: "…SHEA" – základ kosmetické taštičky

Ráda bych se s vámi podělila o zkušenosti s preparáty Aromaterapie Karel Hadek.

Zkušenosti a rady: Sluníčko má i odvrácenou tvář

Většina z nás se nemohla dočkat prvních slunečných dnů, kdy sluníčko má skoro zázračný vliv na naši náladu a dny jsou delší a delší. Jenže sluníčko nás bohužel umí i potrápit, a to především naše nejmenší. Stačí pár minut a pobyt na slunci se může proměnit v nepříjemný zážitek, ne‑li až ve zdravotní risk.

Zkušenosti a rady: Péče o aknózní pleť

Akné dokáže potrápit nejen dospívající adolescenty, ale i dospělé lidi. Projevuje se vřídky zvanými furunkly, které vznikají zánětem vývodů mazových žláz. Příčinou bývá zejména hormonální aktivita v období dospívání, kdy mazové žlázy neúměrně pracují a produkují nadměrné množství mazu, také stres a nevhodná strava.

Zkušenosti a rady: AKH v Nizozemí a Belgii

Konečně si plním přání a jedu se zúčastnit kurzu Aromaterapie pro začátečníky. Už je na čase, protože otázek mám poslední dobou víc než odpovědí.

Zkušenosti a rady: Úspešný 1. Kurz Aromaterapie Karel Hadek v Bratislave

alebo: „Konečne nám to niekto poriadne vysvetlil!“

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku,

Vaši kosmetiku už používám dlouho (i když čas je relativní), vlastně od svého prvního těhotenství.

Úvodní slovo Karla Hadka

Není tomu tak dlouho, co jsem se těšil na počátek cesty sluníčka zpět na severní polokouli. Když tento moment nadešel, hned se objevilo další očekávání. Tím byla jarní rovnodennost. I tato chvíle již zapadla v závějích jarního přídělu sněhu. A tak zde máme jaro, které nám s každým přibývajícím dnem prodlužuje příděl životodárného světla.

Poradna

Koutek pro maminky: Děti a léto

Kůže je největší orgán lidského těla a v průběhu dětství se teprve vyvíjí. Ochranná vrstva je tedy slabší, nedokonalá, dětská pokožka je tak citlivější než kůže dospělého člověka.

AromaFlora: Jarní ošetřování zahrad - květen, červen

Ze škůdců hlavně sledujte první výskyty mšic, třásněnek, svilušek, housenek motýlů. Pozor na šíření houbových chorob na bramborách, rajčatech, okurkách, cibuli, jádrovinách, révě vinné a dalších citlivých plodinách.

AromaFauna: PAPENDO

Dlouho očekávaný přípravek Papendo je v prodeji. Trochu unáhleně jsem vás v listopadu informovala o novince pro naše malé, a to i přímo nejmenší, miláčky. Záměr byl jej prodávat již v prosinci či lednu, ale schválení Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv jsme obdrželi až v dubnu.

AromaFauna: Léky i éterické oleje jsou "chemické látky"

Měli bychom však rozlišit formu jejich vzniku, původu. Veliká škoda je, že farmaceutický průmysl nemusí k lékům přidávat bezpečnostní list nebo bezpečnostní symboly tak, jako je tomu v případě éterických olejů.

AromaFauna: "Aroma šampion" ARTICO DANETTA GODDESS

Chtěla bych pozdravit příznivce a uživatele veterinární kosmetiky AromaFauna. A také moc poděkovat lidičkám, kteří Artíka sledují a fandí jeho úspěchům na výstavách.

AromaFauna: Poradna