Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie 03/2014

Zkušenosti a rady: Atopický ekzém

Před pěti lety se mi po celém těle začal rozmáhat atopický ekzém – podle naší draze placené medicíny „geneticky určené nevyléčené onemocnění kůže“. Postupně se mi dostal snad na všechny části těla, spolu s extrémním vysušováním a odlupováním pokožky. Jelikož tedy lékaři bez okolků přiznávají, že toto onemocnění nedokáží vyléčit, začal jsem se léčit sám. Záhy jsem dospěl ke zjištění, že toto onemocnění nejen že není nevyléčitelné, ale dokonce to ani není onemocnění kůže – problém je vždy hlouběji (ve střevech, v psychickém rozpoložení, v parazitické zátěži, či v kombinaci všeho možného).

Bohužel již odhalení pravděpodobných příčin většinou zabere hodně času. Léčba potom může trvat i několik let. Člověk se tak musí obrnit trpělivostí a během léčby se nelze obejít bez kvalitní kosmetiky, která zmírní příznaky nemoci. Vyzkoušel jsem leccos – trh nabízí opravdu věci nevídané, například předraženou kosmetiku chlubící se tím, že obsahuje vodu z francouzských minerálních vřídel (kolikpak jí v tom všem asi bude…), nebo také tím, že neobsahuje parabeny. Obsahem kyseliny benzoové, možná ještě škodlivější než jsou ty parabeny, se už však nechlubí. Pochopitelně i to nejlepší, co kosmetický průmysl nabízí, je zpravidla postaveno na vazelíně a parafínu, tedy ropných produktech, které na kůži nemají co dělat.

S těmito zkušenostmi jsem postupně přešel na výrobky Karla Hadka – nejlepší kosmetiku, kterou jsem pro svou nemocnou kůži objevil. Na prvním místě musím vyzdvihnout SEBOSAN, který jsem náhodou „ukradl“ manželce (koupila ho kvůli problémům s pokožkou ve vlasech) a vyzkoušel ho na svou zarudlou urputně svědící kůži. Po zkušenostech mohu říci, že SEBOSAN je zatím jediný přípravek, který na mě má podobně silné protizánětlivé účinky jako kortikoidní masti. Každý těžký atopik jistě potvrdí, že bez kortikoidů se prostě nedá žít – jakkoli jsou samozřejmě škodlivé. Já jsem právě díky SEBOSANU spotřebu kortikoidů výrazně eliminoval. V poslední době se za SEBOSANEM dokonce prášilo tolik, že jsem kupoval již jen ty největší butyly, které jsou k dostání. Jedinou nevýhodou tohoto „skorozázraku“ je jeho pachová informace – důkladně prouzené maso opravdu není ideálním parfémem do zaměstnání (s manželkou mu lakonicky, ale s vděkem přezdíváme „Smrad“). I přesto vřele doporučuji lidem, kteří trpí na jakákoli rozsáhlá svědivá onemocnění kůže, aby SEBOSAN vyzkoušeli, třebaže je původně určen hlavně na seboreu.

V řadě těsně za SEBOSANEM bych vyzdvihl zvláčňující tělové mléko LECITINIA BODY BALM . Jde o další „skorozázrak“, který najde perfektní využití hlavně u suché pokožky. Jeho výhodou je velmi rychlá vstřebatelnost – po namazání celého těla se mohu během několika minut obléknout, což oceňuji hlavně po ránu, nebo i těsně před spaním. Kdo má více času a chce něco mastnějšího, může vyzkoušet balzám SHEA VITA – ten se vstřebává výrazně pomaleji, ale jeho účinek zase déle vydrží.

Jelikož atopikova pokožka zpravidla předvádí psí přemety a co jí chutná jeden den, na to se může druhý den ušklíbat, je dobré kombinovat více přípravků. Pokud je více času do oblékání, osvědčují se mi masážní oleje. LECITOL LINDENOL vedle zmírnění suchosti také výborně zklidní úporné svědění. Někomu však nemusí vyhovovat všechny éterické oleje v něm obsažené – mně například meduňka. Proto dávám přednost NEUTRÁLNÍMU MASÁŽNÍMU OLEJI. Vzhledem ke své skoro průmyslové spotřebě používám ten nejlevnější – LECITOL MCS-N. Už i ten odvádí dobrou práci. Poslední dobou jsem ho ale začal obohacovat BRUTNÁKOVÝM OLEJEM, který přispívá k hojení suchosti.

Do této směsi přidávám éterické oleje, které navodí chladivý efekt podobný Lindenolu – MÁTU PEPRNOU, EUKALYPTUS či KAFR. Když není třeba zklidňovat úporné svědění, přidávám JALOVEC BOROVICI, které příjemně voní a pomáhají rozproudit lymfu, což se atopikovi zanesenému toxiny jistě hodí. Borovice navíc stimuluje nadledvinky, tedy tvorbu vlastního protizánětlivého kortizolu. Občas zvolím i ESTRAGON, který působí proti křečím (atopické záněty mají s křečemi, například astmatickými, mnoho společného) a zřejmě také stimuluje nadledvinky. Éterické oleje podle momentální potřeby přidávám i do Lecitinie, zejména pokud je dostatek času. Se SHEA VITOU si je pak míchám v menší nádobce do zásoby.

Atopická kůže bývá často napadená přemnoženým zlatým stafylokokem. V takovém případě doporučuji do kosmetiky přidávat směs CANDIÖL ve vyšší koncentraci. Případné otevřené rány je pak možné ošetřovat neředěným olejem z levandule či čajovníkem.

Vedle chvály je však třeba i trochu utlumit nadšení. První poznámka se týká občasné nevěry k hadkovským výrobkům. Jelikož atopická pokožka si opravdu dělá, co chce, kosmetika KH mi na ošetření nestačí. Zejména v práci často namísto SEBOSANU použiji na akutní zánět mast s vitaminem D, kterou mi předepisuje kožařka. Dlužno podotknout, že jde o řešení, o němž většina lékařů nemá šajnu. Přitom vitamin D v masti zánět obstojně utlumí. Jedinou nevýhodou je základový krém – kdyby lékárny vitamin rozmíchávaly do SHEA VITY nebo Lecitinie, bylo by hned veseleji. Lecitinii pak občas vystřídám za tělové mléko ze sortimentu přírodní kosmetiky jednoho řetězce drogerií. Vzpomínaného stafylokoka je pak vhodné každodenně a po dlouhou dobu „obšťastňovat“ vnitřně užívanou lichořeřišnicí. Druhou poznámku pak považuji za velmi důležitou. Jelikož atopický ekzém ve skutečnosti není onemocnění kůže, není možné jej, obzvláště pokud je rozlezlý po větší ploše těla, vyléčit ničím, co si budeme na kůži dávat – ani kosmetikou KH. Uvědomit si toto je jedním z důležitých úvodních kroků na cestě k vyléčení. Je třeba tedy léčit příčiny a kosmetikou si zlehčovat život do doby, kdy se vyléčíme. Pak už se Hadkem budeme moci mazat třeba jen kvůli „údržbě“, anebo pro lepší pocit.

Jan Plíva

Úvodní slovo Karla Hadka

Pravidelné střídání ročních období se i letos postaralo o to, že léto se svým teplým počasím se chýlí ke svému konci. Čas dovolených, koupání, opalování a velkého cestování vystřídá podzim se svým barevným listím a podzimními procházkami. Léto bylo, tedy alespoň dle mého, více než krásné.

Novinky: Vratičová pleťová voda

V loňském roce to bylo poprvé, co nejen Dalibora, ale i nás naučila nouze housti. Tak nějak nebylo možné sehnat na trhu s éterickými oleji vratičový olej. Vratič u nás roste jako plevel v hojné míře, a tak se nabídla možnost si jej v dostatečném množství nasbírat a éterický olej vydestilovat.

Novinky: Amarantový olej LZS

Jak jsem již kolikráte zmínil, rostlinné oleje jsou vždy „jen“ směsicí nasycených a nenasycených mastných kyselin, které jim, dle proměnlivého množství, tak jak v různých rostlinách vznikají, určují jejich vlastnosti. Tedy nejen fyzikální, ale i kosmetické, či dokonce léčebné účinky

Novinky: Arganový olej LZS

V posledních letech, zdá se, došlo k roztržení pytle s mastnými a olejovitými zázraky. Chápu, oleje, které zde již dlouhá léta používáme, jsou jaksi okoukané. Nelze přece celou věčnost tvrdit, že nějaký rostlinný olej má zázračné účinky. A tak musí být stále objevováno něco nového. Samozřejmě i arganový olej patří do oné skupiny novoolejů.

Novinky: Kokosový olej LZS

Jak přísloví praví, do třetice všeho dobrého a zlého. U další novinky, kokosového oleje, se občas dovídám, že se jedná o nejlepší olej na světě (Bože, kolikátý již), jindy, že je to zázrak přírody (no, koneckonců, to jsme my lidé také, že ano) a mnohé další superlativy.

Novinky: Termorukavice se vrací

Je to již více než sedm let, co jsme do nabídky zařadili tehdejší novinku termorukavice. Velice zajímavé zařízení vhodné ať již pro intenzivní kosmetické ošetření rukou, či pro různé zdravotní potíže. Jak již to v životě chodí, nic netrvá věčně, a tak nás nemile překvapilo sdělení tehdejšího německého výrobce, že končí s výrobou jak termorukavic, tak i dalších elektricky vyhřívaných výrobků. Stávající zásoby se pomalu tenčily a my jsme stejně tak horečnatě, jakož i (se skřípáním zubů) bezvýsledně hledali nového výrobce.

Novinky: Jak je to nyní u nás?

Společnost 1. Aromaterapeutická KH a. s. pro Vás není nic nového. Denně Vám zasílá balíčky s voňavou aromaterapeutickou kosmetikou Karel Hadek, aromaterapeutickými veterinárními přípravky AROMAFAUNA a přípravky pro péči o rostliny AROMAFLORA.

Slovo odborníka: Tymiánový olej

Stačí vyslovit tato dvě slova a hned zde máme otázku. Jaký tymiánový olej? Abychom to neměli tak jednoduché, pro začátek uvedu, že existuje hned několik set druhů tymiánu. To jen pro zajímavost.

Slovo odborníka: Tymián v domácnosti

Při nastydnutí a za účelem zvýšení imunity mohu doporučit 5x denně 2 kapky červeného tymiánového oleje nebo oleje mateřídouškového aplikovaného vnitřně v tobolce. Aplikace je vhodná po jídle. Stejná aplikace je i při bronchitidě.

Zkušenosti a rady: Není nad vlastní zkušenosti, a tak bych se ráda o některé podělila

Nedávno jedna naše kolegyně navštívila Havajské ostrovy. V její výbavě nesměl chybět samozřejmě na opalování Třezalkový olej W/10, Levandulový éterický olej, Olej na odstraňovaní make-upu.

Zkušenosti a rady: Nejkrásnější způsob, jak firmě shánět nové zákazníky:

děkuji Vám za Vaše nasazení a dovoluji si Vám oznámit, že Vám asi na začátku září přibude zajisté další spokojený klient

Zkušenosti a rady: Orange je super…

…ještě Vám musím poděkovat za Váš skvělý pomerančový čistič.

Zkušenosti a rady: Dobré ráno, pane Hadku,

děkuji za Váš čas, který nám zákazníkům věnujete. K objednávce jste mi poslal vzoreček TŘEZALKOVÉHO OLEJE W10, musím říci, že jsem nadšená.

Zkušenosti a rady: Dobrý den, pane Hadku,

předem mého mailu Vám chci poděkovat za skvělé výrobky, které již několik let používám. Ale proč píši. Mám 10měsíční dceru Emičku, která si Vaši kosmetiku také velice oblíbila

Zkušenosti a rady: Lecitinia Body Balm a Montana

LECITINIA BODY BALM je poměrně nový produkt, který boduje čím dál více. Za jeho krátkou dobu života si ho stihlo oblíbit již mnoho mých zákaznic. Při domácím ošetření výborně poslouží nejen jako tělový balzám po koupeli či sprše, ale i jako lehká regenerace pleti obličeje a dekoltu na noc. Ráno ji opět můžete použít, po omytí obličeje a aplikaci pleťové vody.

Zkušenosti a rady: Dobrý den,

ráda bych se s Vámi podělila o zkušenost se zdoláváním neštovic.

Zkušenosti a rady: Královská aromaterapie – cesta k propojení těla, duše i ducha

AROMATERAPIE – voňavá terapie těla – jemná, něžná a neobyčejně účinná pro mnoho našich tělesných problémů, bolestí i nemocí. Jako lék i jako nezbytná prevence, přirozený nástroj k uzdravování bez nežádoucích vedlejších účinků.

Zkušenosti a rady: Kurz aromaterapie v praxi

Milí vyznavači aromaterapie a alternativních metod v péči o tělo své i svých blízkých. Nabízíme další oblíbený KURZ AROMATERAPIE V PRAXI zaměřený na nohy, oči a akutní pomoc při bolestech zad za pomoci aromaterapeutických přípravků KAREL HADEK.

Zkušenosti a rady: Dobrý den, pane Hadku,

píšu, jelikož jsem akutně nadšená z koupě SAMEY (krom dalších Vašich nepostradatelných preparátů). Nemám myčku, myji nádobí ručně (voda ze dřezu mi zavlažuje trativodem zahradu). Dle mne funguje SAMEA lépe než odmašťovací prostředky, a to zřejmě proto, že malé částečky na svůj povrch dokáží nalepit víc mastnoty.

Zkušenosti a rady: Milý pane Hadku,

na čtení mi sice mnoho času nezbývá, ale na novou Aromku si vždy čas najdu. Už v loňské čtyřce mě nadchla Vaše zmínka o třezalkovém opalování, byl to pro mě úplný balzám. Třezalku miluji a do té doby jsem ji používala jen po opalování.

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku,

ráda bych Vám jménem své čtyřleté dcery Elišky poděkovala za produkt – mast MOLUSAN.

Zkušenosti a rady: Dobrý deń, pan Hadek,

Vaša kozmetika je jednoducho užastná! Začala som používať na tvár HY-INTIMA mycí olej pre ženy, TANADERM krém, pleťovú vodu som mala HREBIČKOVÚ. Tieto prípravky doslova nakopli a upokojili moju pokožku už po pár dňoch.

Zkušenosti a rady: Atopický ekzém

Před pěti lety se mi po celém těle začal rozmáhat atopický ekzém – podle naší draze placené medicíny „geneticky určené nevyléčené onemocnění kůže“. Postupně se mi dostal snad na všechny části těla, spolu s extrémním vysušováním a odlupováním pokožky.

Zkušenosti a rady: Bércák se nekonal

a vděčíme za to paní Míše Švorcové a přípravkům Karel Hadek. Moje mamka měla operační ránu nad kotníkem – délky 6 cm, hloubky až ke kosti. „Díky“ tříštivé zlomenině se hojení moc nedařilo.

Zkušenosti a rady: Budťe svojím vlastným lekárom

V dnešnej dobe je stále viac a viac ľudí, ktorí majú nejaký ten zdravotný problém. Pamätám sa, že ked som ja bola žiačka základnej školy, z celej triedy bolo maximálne jedno dieťa obézne. Dnes je tento pomer úplne obrátený. Deti sa už rodia s chorobami, často sa vyskytujúce sú ekzémy, alergie, pribúdajú astmy, zvyšujú sa percentá úmrtí na rakovinu, cukrovka.

Poradna

AromaFlora: Ošetření skleníku proti přezimujícím škůdcům

Po vegetační sezóně je velmi důležité vyčistit skleník od rostlinných zbytků. Tím odstraníme živnou půdu pro přezimování chorob rostlin, ale také úkryt pro přezimování škůdců.

AromaFlora: Poradna

AromaFauna: Veterinární přípravky

V každém roce se přihodí něco významného, nezapomenutelného, něco, co posune naše úsilí o významný krok. Zda je to vpřed, či vzad se ukáže časem.

AromaFauna: 365 dní s Míšou Švorcovou a aromaterapií

Je to přesně dva a půl roku, co byla našemu pejskovi Akouškovi (plemeno Akita Inu) zjištěna nemoc sebaceózní adenitida. Jedná se o autoimunitní onemocnění, při kterém dochází k odumírání mazových žláz. Bez mazových žláz pokožka postrádá svou přirozenou ochranu, je vysušená a šupinatí, psi ztrácejí srst. Nechráněná kůže je náchylná k dalším infekcím.

AromaFauna: Falešná březost

Asi nejsem jediná chovatelka, která se u svých fen setkala s problémem falešné březosti. V současné době mám čtyřletou dalmatinku, jež velmi těžce toto období snáší. Kromě klasických vnějších příznaků (nalití mléčné žlázy) dochází u ní i k výrazným psychickým změnám.

AromaFauna: Artico Danetta Goddess - Aromáček!!!

Na mezinárodní výstavě psů v Bratislavě splnil Artík podmínky pro udělení titulu „Slovenský šampion krásy“.

AromaFauna: Blechy

Věčné téma… Mezi nejčastější dotazy patří, zda máme nějaký přípravek na blechy. Mycí olej na srst HY - FLEA je vděčným pomocníkem.