Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie 03/2014

Novinky: Amarantový olej LZS

INCI: Amaranthus caudatus Oil

Jak jsem již kolikráte zmínil, rostlinné oleje jsou vždy „jen“ směsicí nasycených a nenasycených mastných kyselin, které jim, dle proměnlivého množství, tak jak v různých rostlinách vznikají, určují jejich vlastnosti. Tedy nejen fyzikální, ale i kosmetické, či dokonce léčebné účinky. Zde se pak již zase jen opakuji, u žádného z olejů se opravdu nejedná o žádný zázrak, který by zajišťoval ať již nesmrtelnost, či alespoň pevné zdraví a jak jinak, i život bez vrásek. Jsou to doslova dobří pomocníci, kteří vhodně použiti i věcně pomáhají. Do poradny dostávám nejen velké množství dotazů, ale i „poučení“. Ty začínají: „Jak jsem se dočetla“ a následuje výpočet zázračných účinků popisovaného oleje. Abych nemusel odpovídat na dotazy typu, proč daný olej nemáme v nabídce, rozhodli jsme se do nabídky olejů několik novinek přece jenom zařadit. Koneckonců, proč ne, vždyť to jsou, stejně jako ostatní nabízené oleje, dobré oleje.

Tou první novinkou pak bude olej amarantový. Domnívám se, že amarant si udělal dobré jméno jako potravinářská surovina. Amarantová mouka se vyrábí jak jinak, než ze semen amarantu, česky nazývaného též laskavec. Obsahuje bílkoviny, které se svým složením přibližuji bílkovinám živočišným. Dále je zdrojem vitamínů a též železa, vápníku, hořčíku a zinku. V době, kdy raketově přibývá celiatiků, nutno zmínit, že amarantová mouka je bezlepková. Zajímavých složek je v amarantu daleko více, všechny je zde i s jejich funkčností popsat nelze, rád bych však ještě zmínil vysoký obsah vlákniny. No a na závěr výčtu nejzajímavějších složek nutno samozřejmě uvést i obsah tuku v semenech – amarantový olej. Toho se v semenech nachází kolem 6 %. Jen pro přirovnání, vlašský ořech obsahuje až desetinásobek. Je evidentní, že již takto malý procentuální obsah oleje bude jednou z příčin vysoké ceny amarantového oleje. Další příčinou je pak i technologie vyzískání tohoto oleje ze semena. Na trhu se nachází řada dodavatelů, kteří proklamují jimi dodávaný olej jako za studena lisovaný. Takto vyzískaný olej prostě drahý být musí, neboť tato technologie poskytuje malou výtěžnost, je tedy, zdůrazňuji z ekonomického hlediska, velice málo zajímavá. V úvahu přichází další technologie, tedy extrakce za pomoci kysličníku uhličitého. Tuto extrakci nutno definovat jako fyzikální, zjednodušeně řečeno, zde se olej v technologicky velice náročném zařízení doslova vymrazuje. Jedná se o velice šetrnou technologii. Je mi známo, že mnozí výrobci používají další, velice výhodnou technologii. Také extrakci, kterou na rozdíl od extrakce předchozí označuji jako chemickou. Zde je olej vyzískáván z rozemletého semene za pomoci (toxických) organických rozpouštědel. Co se výtěžnosti oleje týká, ta je téměř absolutní a taktéž ze jmenovaných technologií nejlevnější. Bohužel v takto vyzískaném oleji jednou provždy zůstanou stopová množství oněch organických rozpouštědel.

Je smutné, že takovýto olej nemusí být ze zákona označen jako vyzískaný chemickou extrakcí, či vyzískaný organickým rozpouštědlem, ale povětšinou se na něm objeví nápis v angličtině „cold processed“, tedy „za studena zpracováno“. Nikoli tedy za studena lisováno! Oleje lisované za studena jsou též často označovány anglicky. Dokonce natolik podobně, že se právem domnívám, že onen nápis „cold processed“ má jediný úkol – zákazníka mystifikovat. Zde je při výběru oleje ostražitost na místě. U olejů lisovaných za studena najdete označení „cold pressed“! Tato poznámka o technologiích výroby se samozřejmě netýká jen amarantového oleje, ale prakticky všech rostlinných olejů.

Fyzikální vlastnosti: Amarantový olej má žlutou barvu, vůní se od sebe liší oleje za studena lisovaný a extrahovaný CO2. Vůni tohoto oleje nelze označit za příjemnou, extrahovaný olej poskytuje jakoby zatuchlou vůni, lisovaný za studena je na tom o poznání lépe. To je důvod, proč amarantový olej je velice často podrobován tzv. dezodoraci. Hustota tohoto oleje je kolem 0,92. Bod tání je uváděn -27 °C. Hlavními obsahovými složkami jsou: kolem 40 % kyselina linolová (C 18 : 2), cca 28 % kyselina olejová (C 18 : 1) cca 17 % kyselina palmitová (C 16 : 0) a cca 3 % kyselina stearová (C 18 : 0). Z dalších složek je nutné jmenovat i mimořádně vysoký obsah skvalenu, který se pohybuje od 5 až do 8 %. Právě vysoký podíl skvalenu, který je s kožními tuky příbuzný, dobře se roztírá, jakož i triterpenů, které vykazují antioxidační vlastnosti a vyvážené složení mastných kyselin, z něj dělají zajímavou surovinu pro kosmetický průmysl. V oleji obsažené rostlinné steroly podporují regeneraci pokožky za předpokladu, že se olej nachází v preparátech s kožní emulgací, tedy emulzi voda v oleji. Za zmínku stojí i skutečnost, že skvalen je schopen absorbovat UV-záření.

Tuto vlastnost má i vitamin E v amarantovém oleji obsažený. To je důvod, proč amarantový olej může být byť drahou, přesto dobrou součástí opalovací kosmetiky. Zde však musím podotknout, že přidávání amarantového oleje do opalovacích preparátů nepřipravujeme. Máme k dispozici nejen účinnější, ale i levnější ingredience. Amarantový olej v kombinaci s brutnákem, pupalkou či andskou růží bych doporučoval k ošetření zralé pleti. Díky svým obsahovým složkám jej lze doporučit k vyzkoušení ošetřování pokožky u psoriatiků, u suchých a citlivých typů pleti, ekzémů včetně atopického, neboť olej vykazuje i dobré protizánětlivé účinky. Lze jej označit jako dobrý regenerační olej s použitím v masážních či tělových preparátech. Zde se jeví jako vhodná kombinace amarantového oleje s oleji andské růže, brutnáku či pupalky.

Amarantový olej bývá taktéž používán vnitřně. Hlavně pak pro relativně vysoký obsah vitamínu E a skvalenu. Hlavně tyto dvě složky mají pozitivní vliv na imunitní systém. Amarantový olej lze taktéž doporučit při problémech látkové výměny. Údaje o obsahu vitamínů skupiny „B“, proteinů apod. u některých prodejců jsou chybné. Jedná se o ve vodě rozpustné složky. Ty pak obsahuje amarantová mouka, nikoli však olej. Při vnitřním použití doporučuji 1 polévkovou lžíci oleje 2x denně. Kúra by měla trvat minimálně 1 měsíc. Trvanlivost tohoto oleje se pohybuje kolem 9 měsíců. Pokud Vás amarantový olej zaujal a rozhodli jste se jej objednat, je zde připraveno 5 dárkových lahviček, které prvních 5 objednávajících obdrží zdarma.

Karel Hadek


Úvodní slovo Karla Hadka

Pravidelné střídání ročních období se i letos postaralo o to, že léto se svým teplým počasím se chýlí ke svému konci. Čas dovolených, koupání, opalování a velkého cestování vystřídá podzim se svým barevným listím a podzimními procházkami. Léto bylo, tedy alespoň dle mého, více než krásné.

Novinky: Vratičová pleťová voda

V loňském roce to bylo poprvé, co nejen Dalibora, ale i nás naučila nouze housti. Tak nějak nebylo možné sehnat na trhu s éterickými oleji vratičový olej. Vratič u nás roste jako plevel v hojné míře, a tak se nabídla možnost si jej v dostatečném množství nasbírat a éterický olej vydestilovat.

Novinky: Amarantový olej LZS

Jak jsem již kolikráte zmínil, rostlinné oleje jsou vždy „jen“ směsicí nasycených a nenasycených mastných kyselin, které jim, dle proměnlivého množství, tak jak v různých rostlinách vznikají, určují jejich vlastnosti. Tedy nejen fyzikální, ale i kosmetické, či dokonce léčebné účinky

Novinky: Arganový olej LZS

V posledních letech, zdá se, došlo k roztržení pytle s mastnými a olejovitými zázraky. Chápu, oleje, které zde již dlouhá léta používáme, jsou jaksi okoukané. Nelze přece celou věčnost tvrdit, že nějaký rostlinný olej má zázračné účinky. A tak musí být stále objevováno něco nového. Samozřejmě i arganový olej patří do oné skupiny novoolejů.

Novinky: Kokosový olej LZS

Jak přísloví praví, do třetice všeho dobrého a zlého. U další novinky, kokosového oleje, se občas dovídám, že se jedná o nejlepší olej na světě (Bože, kolikátý již), jindy, že je to zázrak přírody (no, koneckonců, to jsme my lidé také, že ano) a mnohé další superlativy.

Novinky: Termorukavice se vrací

Je to již více než sedm let, co jsme do nabídky zařadili tehdejší novinku termorukavice. Velice zajímavé zařízení vhodné ať již pro intenzivní kosmetické ošetření rukou, či pro různé zdravotní potíže. Jak již to v životě chodí, nic netrvá věčně, a tak nás nemile překvapilo sdělení tehdejšího německého výrobce, že končí s výrobou jak termorukavic, tak i dalších elektricky vyhřívaných výrobků. Stávající zásoby se pomalu tenčily a my jsme stejně tak horečnatě, jakož i (se skřípáním zubů) bezvýsledně hledali nového výrobce.

Novinky: Jak je to nyní u nás?

Společnost 1. Aromaterapeutická KH a. s. pro Vás není nic nového. Denně Vám zasílá balíčky s voňavou aromaterapeutickou kosmetikou Karel Hadek, aromaterapeutickými veterinárními přípravky AROMAFAUNA a přípravky pro péči o rostliny AROMAFLORA.

Slovo odborníka: Tymiánový olej

Stačí vyslovit tato dvě slova a hned zde máme otázku. Jaký tymiánový olej? Abychom to neměli tak jednoduché, pro začátek uvedu, že existuje hned několik set druhů tymiánu. To jen pro zajímavost.

Slovo odborníka: Tymián v domácnosti

Při nastydnutí a za účelem zvýšení imunity mohu doporučit 5x denně 2 kapky červeného tymiánového oleje nebo oleje mateřídouškového aplikovaného vnitřně v tobolce. Aplikace je vhodná po jídle. Stejná aplikace je i při bronchitidě.

Zkušenosti a rady: Není nad vlastní zkušenosti, a tak bych se ráda o některé podělila

Nedávno jedna naše kolegyně navštívila Havajské ostrovy. V její výbavě nesměl chybět samozřejmě na opalování Třezalkový olej W/10, Levandulový éterický olej, Olej na odstraňovaní make-upu.

Zkušenosti a rady: Nejkrásnější způsob, jak firmě shánět nové zákazníky:

děkuji Vám za Vaše nasazení a dovoluji si Vám oznámit, že Vám asi na začátku září přibude zajisté další spokojený klient

Zkušenosti a rady: Orange je super…

…ještě Vám musím poděkovat za Váš skvělý pomerančový čistič.

Zkušenosti a rady: Dobré ráno, pane Hadku,

děkuji za Váš čas, který nám zákazníkům věnujete. K objednávce jste mi poslal vzoreček TŘEZALKOVÉHO OLEJE W10, musím říci, že jsem nadšená.

Zkušenosti a rady: Dobrý den, pane Hadku,

předem mého mailu Vám chci poděkovat za skvělé výrobky, které již několik let používám. Ale proč píši. Mám 10měsíční dceru Emičku, která si Vaši kosmetiku také velice oblíbila

Zkušenosti a rady: Lecitinia Body Balm a Montana

LECITINIA BODY BALM je poměrně nový produkt, který boduje čím dál více. Za jeho krátkou dobu života si ho stihlo oblíbit již mnoho mých zákaznic. Při domácím ošetření výborně poslouží nejen jako tělový balzám po koupeli či sprše, ale i jako lehká regenerace pleti obličeje a dekoltu na noc. Ráno ji opět můžete použít, po omytí obličeje a aplikaci pleťové vody.

Zkušenosti a rady: Dobrý den,

ráda bych se s Vámi podělila o zkušenost se zdoláváním neštovic.

Zkušenosti a rady: Královská aromaterapie – cesta k propojení těla, duše i ducha

AROMATERAPIE – voňavá terapie těla – jemná, něžná a neobyčejně účinná pro mnoho našich tělesných problémů, bolestí i nemocí. Jako lék i jako nezbytná prevence, přirozený nástroj k uzdravování bez nežádoucích vedlejších účinků.

Zkušenosti a rady: Kurz aromaterapie v praxi

Milí vyznavači aromaterapie a alternativních metod v péči o tělo své i svých blízkých. Nabízíme další oblíbený KURZ AROMATERAPIE V PRAXI zaměřený na nohy, oči a akutní pomoc při bolestech zad za pomoci aromaterapeutických přípravků KAREL HADEK.

Zkušenosti a rady: Dobrý den, pane Hadku,

píšu, jelikož jsem akutně nadšená z koupě SAMEY (krom dalších Vašich nepostradatelných preparátů). Nemám myčku, myji nádobí ručně (voda ze dřezu mi zavlažuje trativodem zahradu). Dle mne funguje SAMEA lépe než odmašťovací prostředky, a to zřejmě proto, že malé částečky na svůj povrch dokáží nalepit víc mastnoty.

Zkušenosti a rady: Milý pane Hadku,

na čtení mi sice mnoho času nezbývá, ale na novou Aromku si vždy čas najdu. Už v loňské čtyřce mě nadchla Vaše zmínka o třezalkovém opalování, byl to pro mě úplný balzám. Třezalku miluji a do té doby jsem ji používala jen po opalování.

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku,

ráda bych Vám jménem své čtyřleté dcery Elišky poděkovala za produkt – mast MOLUSAN.

Zkušenosti a rady: Dobrý deń, pan Hadek,

Vaša kozmetika je jednoducho užastná! Začala som používať na tvár HY-INTIMA mycí olej pre ženy, TANADERM krém, pleťovú vodu som mala HREBIČKOVÚ. Tieto prípravky doslova nakopli a upokojili moju pokožku už po pár dňoch.

Zkušenosti a rady: Atopický ekzém

Před pěti lety se mi po celém těle začal rozmáhat atopický ekzém – podle naší draze placené medicíny „geneticky určené nevyléčené onemocnění kůže“. Postupně se mi dostal snad na všechny části těla, spolu s extrémním vysušováním a odlupováním pokožky.

Zkušenosti a rady: Bércák se nekonal

a vděčíme za to paní Míše Švorcové a přípravkům Karel Hadek. Moje mamka měla operační ránu nad kotníkem – délky 6 cm, hloubky až ke kosti. „Díky“ tříštivé zlomenině se hojení moc nedařilo.

Zkušenosti a rady: Budťe svojím vlastným lekárom

V dnešnej dobe je stále viac a viac ľudí, ktorí majú nejaký ten zdravotný problém. Pamätám sa, že ked som ja bola žiačka základnej školy, z celej triedy bolo maximálne jedno dieťa obézne. Dnes je tento pomer úplne obrátený. Deti sa už rodia s chorobami, často sa vyskytujúce sú ekzémy, alergie, pribúdajú astmy, zvyšujú sa percentá úmrtí na rakovinu, cukrovka.

Poradna

AromaFlora: Ošetření skleníku proti přezimujícím škůdcům

Po vegetační sezóně je velmi důležité vyčistit skleník od rostlinných zbytků. Tím odstraníme živnou půdu pro přezimování chorob rostlin, ale také úkryt pro přezimování škůdců.

AromaFlora: Poradna

AromaFauna: Veterinární přípravky

V každém roce se přihodí něco významného, nezapomenutelného, něco, co posune naše úsilí o významný krok. Zda je to vpřed, či vzad se ukáže časem.

AromaFauna: 365 dní s Míšou Švorcovou a aromaterapií

Je to přesně dva a půl roku, co byla našemu pejskovi Akouškovi (plemeno Akita Inu) zjištěna nemoc sebaceózní adenitida. Jedná se o autoimunitní onemocnění, při kterém dochází k odumírání mazových žláz. Bez mazových žláz pokožka postrádá svou přirozenou ochranu, je vysušená a šupinatí, psi ztrácejí srst. Nechráněná kůže je náchylná k dalším infekcím.

AromaFauna: Falešná březost

Asi nejsem jediná chovatelka, která se u svých fen setkala s problémem falešné březosti. V současné době mám čtyřletou dalmatinku, jež velmi těžce toto období snáší. Kromě klasických vnějších příznaků (nalití mléčné žlázy) dochází u ní i k výrazným psychickým změnám.

AromaFauna: Artico Danetta Goddess - Aromáček!!!

Na mezinárodní výstavě psů v Bratislavě splnil Artík podmínky pro udělení titulu „Slovenský šampion krásy“.

AromaFauna: Blechy

Věčné téma… Mezi nejčastější dotazy patří, zda máme nějaký přípravek na blechy. Mycí olej na srst HY - FLEA je vděčným pomocníkem.