Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie 03/2014

Novinky: Kokosový olej LZS

INCI: Cocos nucifera Oil

Jak přísloví praví, do třetice všeho dobrého a zlého. U další novinky, kokosového oleje, se občas dovídám, že se jedná o nejlepší olej na světě (Bože, kolikátý již), jindy, že je to zázrak přírody (no, koneckonců, to jsme my lidé také, že ano) a mnohé další superlativy. Laik musí mít v hlavě absolutní zmatek. Jedni učení píší, jak důležité jsou pro naše zdraví a tím i život oleje s vysokým podílem na vícenásobně nenasycených mastných kyselinách. Jiní učení došli k závěru, že olivový olej je ten pravý pro človíčka, a jako důvod uvádí vysoký podíl na kyselině olejové, tedy jedenkráte nenasycené mastné kyselině. A aby toho nebylo málo, další učení nás poučují, že kdo nekonzumuje kokosový olej, ani si neuvědomuje, že snad ani nežije. Z omega 3, 6, 9 kyselin je nám prezentován pěkně mastný guláš. Jeho, ze zhruba 90 %, nasycené mastné kyseliny jsou zárukou, když již ne nesmrtelnosti, buďme skromní, pak tedy pevného zdraví. Zbytky zdravého rozumu mě nabádají, abych se rozhlédl po světě, kde se čemu daří, co se kde pěstuje a také pojídalo do té doby, než reklamní agentury začaly mít dobře placenou a fantazií neohraničenou „starost“ o naše zdraví. Chladnější regiony na matičce Zemi nám dodávají rostliny, z nich získáváme suroviny na výrobu olejů s relativně vysokým podílem vícenásobně nenasycených mastných kyselin. Len, slunečnice, řepka… Trochu jižněji ubývá jmenovaných mastných kyselin a objevuje se vyšší podíl jedenkráte nenasycené kyseliny olejové. Olivový olej, mandlový olej a další. No a pak už nás na našem výletě čekají tropy, kde se v olejích objevují ve vysokém zastoupení nasycené kyseliny. Co se kokosového oleje (a palmového též) týká, kdysi to byly zcela jistě, tam na dalekém a tropickém jihu, jen potravinářské oleje. Dnes jsou právě tyto dva oleje ve velkém průmyslově zpracovávány jak na bio-diesel, tak díky krátkým molekulám slouží chemickým firmám na výrobu tenzidů, které nám pak slouží v prášcích na prádlo, šampónech, tekutých mýdlech a dalších výrobcích, samozřejmě se zdůrazněním, že na přírodní bázi. Tím, co jsem uvedl, v žádném případě nechci říci, že kokosový olej je špatný. To v žádném případě. On je prostě kokosový! Co se jeho použití týká, začnu v kuchyni. Je to vynikající olej na vaření, pečení, fritování, hlavně pak proto, že onen vysoký podíl na nasycených mastných kyselinách jej činí mimořádně termostabilním až do teplot kolem 190 °C. Jeho kouřový bod leží nad 190 °C. Při běžném použití nemá tendenci k přepalování. Díky chemické stabilitě (zejména vzhledem k vysokému obsahu nasycených mastných kyselin) žlukne /oxiduje/ celkem pomalu, proto má trvanlivost při vhodném skladování v chladu i více než 2 roky. Lze jej samozřejmě používat i jako běžný olej. Pokud jej budeme používat v pevné formě, bude ke svému rozpuštění potřebovat dostatek tepla. V ústech tím vyvolá pocit chladu. Za zmínku zde stojí, že námi nabízený kokosový olej má potravinářskou kvalitu.

No a co se kosmetického použití týká. Vzhledem k tomu, že tento olej má svůj původ v tropech, je tam velice rozšířený jako potravinový olej, nelze se divit, že je od nepaměti používán za účelem ošetření pokožky. Jedno z nejznámějších použití je aplikace kokosového oleje při relaxačních masážích, kde nejen samotnou masáží, ale i svou příjemnou vůní přináší uvolnění. Trochu problematické je použití i jako základní olej k přípravě masážních specialit s éterickými oleji, neboť neproniká hlouběji do pokožky, téměř se nevstřebává, zůstává na jejím povrchu. Aby nezanechával pocit mastnoty, musí se používat velice úsporně. Za studena lisovaný kokosový olej je vzhledem k mimořádně vysokému podílu nasycených mastných kyselin velice jemný a nedráždivý.

Vzhledem k jemnosti jej lze doporučit i k použití u dětí, které jak známo mají velice citlivou pokožku.

Díky jeho protizánětlivým účinkům jej lze doporučit k uklidnění pokožky. Lze jej doporučit k vyzkoušení u aknózních projevů. Zhruba 45% podíl kyseliny laurové je schopen likvidovat propionové bakterie, které akné způsobují. Ne každý však tento olej snese, ne u každého působí se zárukou. Dále jej lze doporučit u různých kožních problémů. Rád bych zmínil atopický ekzém se zánětlivými projevy, dermatózy, lupénku a další. Další zajímavou složkou v kokosovém oleji je kyselina kaprylová.

O ní je známo, že narušuje strukturu plísní. Je označována jako účinná proti Candidě albicans.

Využití kokosového oleje je sice často zmiňováno v regenerační kosmetice. Zde však vidím příležitost pro oleje, které obsahují i podíl na vícenásobně nenasycených mastných kyselinách a vykazují daleko vyšší bioaktivitu. Jako zajímavost bych uvedl, že pokožka ošetřená kokosovým olejem údajně odpuzuje komáry. Zmíněné mastné kyseliny vykazují toxické účinky na grampozitivní bakterie.

Kokosový olej lze tedy použít i v místech zvýšené potivosti proti mikrobiálnímu rozkladu potu a vzniku nepříjemného zápachu.

Vzhledem k složení kokosového oleje nutno uvést, že sice proniká do pokožky celkem rychle, ale pouze povrchově. Pokožku zjemňuje bez toho, že bychom měli pocit mastnoty. Stejně jako při konzumaci i na pokožce vyvolává pocit chladu, pokud se nanáší na pokožku v pevném stavu. To je dáno tím, že spotřebuje hodně energie (tepla) při rozpouštění. Před použitím jej proto doporučuji nahřát. Jako součást emulzí přispívá kokosový olej k zlepšené roztíratelnosti emulzí i tím, že u emulze snižuje viskozitu. Rozhodnutí, zda a jak jej používat, ponechám na vašem rozhodnutí. Na jednu stranu je olej doporučován pro problematickou pokožku, na druhou stranu se nejeví jako vhodný pro dlouhodobé používání, neboť patří k olejům, po kterých mohou vznikat komedony. Taktéž jeho vstřebatelnost se mi jeví jako jeho slabá stránka. Na závěr nutno zmínit kokosový olej jako zajímavou surovinu i pro vlasy. Tím samozřejmě nemíním z kokosového oleje v chemičce (byť stojí v přírodě) vyrobené tenzidy, následně nazývané šampony, mýdla, tekutá mýdla apod., ale kokosový olej ve své původní formě. Vmasírován do vlasové pokožky působí proti vzniku lupů a také svědivosti. Zde však vidím jeho použití jako problematické (umaštění vlasů). U suchých vlasů jej lze použít jako vlasový olej, který současně vlasy činí hladkými. Zde bych však doporučoval specialitu na suché vlasy, směs tekutých vosků HAARETOL, jejíž předností je, že nežlukne. Z uvedeného lze odvodit, že kokosový olej lze všeobecně označit spíše jako terapeutický než jako čistě kosmetický. Dotazem v expedici jsem si ověřil, že 10 lahviček s kokosovým olejem netrpělivě čeká na prvních 10 objednávajících, aby k nim šel jako dárková součást balíčku.

Karel Hadek


Úvodní slovo Karla Hadka

Pravidelné střídání ročních období se i letos postaralo o to, že léto se svým teplým počasím se chýlí ke svému konci. Čas dovolených, koupání, opalování a velkého cestování vystřídá podzim se svým barevným listím a podzimními procházkami. Léto bylo, tedy alespoň dle mého, více než krásné.

Novinky: Vratičová pleťová voda

V loňském roce to bylo poprvé, co nejen Dalibora, ale i nás naučila nouze housti. Tak nějak nebylo možné sehnat na trhu s éterickými oleji vratičový olej. Vratič u nás roste jako plevel v hojné míře, a tak se nabídla možnost si jej v dostatečném množství nasbírat a éterický olej vydestilovat.

Novinky: Amarantový olej LZS

Jak jsem již kolikráte zmínil, rostlinné oleje jsou vždy „jen“ směsicí nasycených a nenasycených mastných kyselin, které jim, dle proměnlivého množství, tak jak v různých rostlinách vznikají, určují jejich vlastnosti. Tedy nejen fyzikální, ale i kosmetické, či dokonce léčebné účinky

Novinky: Arganový olej LZS

V posledních letech, zdá se, došlo k roztržení pytle s mastnými a olejovitými zázraky. Chápu, oleje, které zde již dlouhá léta používáme, jsou jaksi okoukané. Nelze přece celou věčnost tvrdit, že nějaký rostlinný olej má zázračné účinky. A tak musí být stále objevováno něco nového. Samozřejmě i arganový olej patří do oné skupiny novoolejů.

Novinky: Kokosový olej LZS

Jak přísloví praví, do třetice všeho dobrého a zlého. U další novinky, kokosového oleje, se občas dovídám, že se jedná o nejlepší olej na světě (Bože, kolikátý již), jindy, že je to zázrak přírody (no, koneckonců, to jsme my lidé také, že ano) a mnohé další superlativy.

Novinky: Termorukavice se vrací

Je to již více než sedm let, co jsme do nabídky zařadili tehdejší novinku termorukavice. Velice zajímavé zařízení vhodné ať již pro intenzivní kosmetické ošetření rukou, či pro různé zdravotní potíže. Jak již to v životě chodí, nic netrvá věčně, a tak nás nemile překvapilo sdělení tehdejšího německého výrobce, že končí s výrobou jak termorukavic, tak i dalších elektricky vyhřívaných výrobků. Stávající zásoby se pomalu tenčily a my jsme stejně tak horečnatě, jakož i (se skřípáním zubů) bezvýsledně hledali nového výrobce.

Novinky: Jak je to nyní u nás?

Společnost 1. Aromaterapeutická KH a. s. pro Vás není nic nového. Denně Vám zasílá balíčky s voňavou aromaterapeutickou kosmetikou Karel Hadek, aromaterapeutickými veterinárními přípravky AROMAFAUNA a přípravky pro péči o rostliny AROMAFLORA.

Slovo odborníka: Tymiánový olej

Stačí vyslovit tato dvě slova a hned zde máme otázku. Jaký tymiánový olej? Abychom to neměli tak jednoduché, pro začátek uvedu, že existuje hned několik set druhů tymiánu. To jen pro zajímavost.

Slovo odborníka: Tymián v domácnosti

Při nastydnutí a za účelem zvýšení imunity mohu doporučit 5x denně 2 kapky červeného tymiánového oleje nebo oleje mateřídouškového aplikovaného vnitřně v tobolce. Aplikace je vhodná po jídle. Stejná aplikace je i při bronchitidě.

Zkušenosti a rady: Není nad vlastní zkušenosti, a tak bych se ráda o některé podělila

Nedávno jedna naše kolegyně navštívila Havajské ostrovy. V její výbavě nesměl chybět samozřejmě na opalování Třezalkový olej W/10, Levandulový éterický olej, Olej na odstraňovaní make-upu.

Zkušenosti a rady: Nejkrásnější způsob, jak firmě shánět nové zákazníky:

děkuji Vám za Vaše nasazení a dovoluji si Vám oznámit, že Vám asi na začátku září přibude zajisté další spokojený klient

Zkušenosti a rady: Orange je super…

…ještě Vám musím poděkovat za Váš skvělý pomerančový čistič.

Zkušenosti a rady: Dobré ráno, pane Hadku,

děkuji za Váš čas, který nám zákazníkům věnujete. K objednávce jste mi poslal vzoreček TŘEZALKOVÉHO OLEJE W10, musím říci, že jsem nadšená.

Zkušenosti a rady: Dobrý den, pane Hadku,

předem mého mailu Vám chci poděkovat za skvělé výrobky, které již několik let používám. Ale proč píši. Mám 10měsíční dceru Emičku, která si Vaši kosmetiku také velice oblíbila

Zkušenosti a rady: Lecitinia Body Balm a Montana

LECITINIA BODY BALM je poměrně nový produkt, který boduje čím dál více. Za jeho krátkou dobu života si ho stihlo oblíbit již mnoho mých zákaznic. Při domácím ošetření výborně poslouží nejen jako tělový balzám po koupeli či sprše, ale i jako lehká regenerace pleti obličeje a dekoltu na noc. Ráno ji opět můžete použít, po omytí obličeje a aplikaci pleťové vody.

Zkušenosti a rady: Dobrý den,

ráda bych se s Vámi podělila o zkušenost se zdoláváním neštovic.

Zkušenosti a rady: Královská aromaterapie – cesta k propojení těla, duše i ducha

AROMATERAPIE – voňavá terapie těla – jemná, něžná a neobyčejně účinná pro mnoho našich tělesných problémů, bolestí i nemocí. Jako lék i jako nezbytná prevence, přirozený nástroj k uzdravování bez nežádoucích vedlejších účinků.

Zkušenosti a rady: Kurz aromaterapie v praxi

Milí vyznavači aromaterapie a alternativních metod v péči o tělo své i svých blízkých. Nabízíme další oblíbený KURZ AROMATERAPIE V PRAXI zaměřený na nohy, oči a akutní pomoc při bolestech zad za pomoci aromaterapeutických přípravků KAREL HADEK.

Zkušenosti a rady: Dobrý den, pane Hadku,

píšu, jelikož jsem akutně nadšená z koupě SAMEY (krom dalších Vašich nepostradatelných preparátů). Nemám myčku, myji nádobí ručně (voda ze dřezu mi zavlažuje trativodem zahradu). Dle mne funguje SAMEA lépe než odmašťovací prostředky, a to zřejmě proto, že malé částečky na svůj povrch dokáží nalepit víc mastnoty.

Zkušenosti a rady: Milý pane Hadku,

na čtení mi sice mnoho času nezbývá, ale na novou Aromku si vždy čas najdu. Už v loňské čtyřce mě nadchla Vaše zmínka o třezalkovém opalování, byl to pro mě úplný balzám. Třezalku miluji a do té doby jsem ji používala jen po opalování.

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku,

ráda bych Vám jménem své čtyřleté dcery Elišky poděkovala za produkt – mast MOLUSAN.

Zkušenosti a rady: Dobrý deń, pan Hadek,

Vaša kozmetika je jednoducho užastná! Začala som používať na tvár HY-INTIMA mycí olej pre ženy, TANADERM krém, pleťovú vodu som mala HREBIČKOVÚ. Tieto prípravky doslova nakopli a upokojili moju pokožku už po pár dňoch.

Zkušenosti a rady: Atopický ekzém

Před pěti lety se mi po celém těle začal rozmáhat atopický ekzém – podle naší draze placené medicíny „geneticky určené nevyléčené onemocnění kůže“. Postupně se mi dostal snad na všechny části těla, spolu s extrémním vysušováním a odlupováním pokožky.

Zkušenosti a rady: Bércák se nekonal

a vděčíme za to paní Míše Švorcové a přípravkům Karel Hadek. Moje mamka měla operační ránu nad kotníkem – délky 6 cm, hloubky až ke kosti. „Díky“ tříštivé zlomenině se hojení moc nedařilo.

Zkušenosti a rady: Budťe svojím vlastným lekárom

V dnešnej dobe je stále viac a viac ľudí, ktorí majú nejaký ten zdravotný problém. Pamätám sa, že ked som ja bola žiačka základnej školy, z celej triedy bolo maximálne jedno dieťa obézne. Dnes je tento pomer úplne obrátený. Deti sa už rodia s chorobami, často sa vyskytujúce sú ekzémy, alergie, pribúdajú astmy, zvyšujú sa percentá úmrtí na rakovinu, cukrovka.

Poradna

AromaFlora: Ošetření skleníku proti přezimujícím škůdcům

Po vegetační sezóně je velmi důležité vyčistit skleník od rostlinných zbytků. Tím odstraníme živnou půdu pro přezimování chorob rostlin, ale také úkryt pro přezimování škůdců.

AromaFlora: Poradna

AromaFauna: Veterinární přípravky

V každém roce se přihodí něco významného, nezapomenutelného, něco, co posune naše úsilí o významný krok. Zda je to vpřed, či vzad se ukáže časem.

AromaFauna: 365 dní s Míšou Švorcovou a aromaterapií

Je to přesně dva a půl roku, co byla našemu pejskovi Akouškovi (plemeno Akita Inu) zjištěna nemoc sebaceózní adenitida. Jedná se o autoimunitní onemocnění, při kterém dochází k odumírání mazových žláz. Bez mazových žláz pokožka postrádá svou přirozenou ochranu, je vysušená a šupinatí, psi ztrácejí srst. Nechráněná kůže je náchylná k dalším infekcím.

AromaFauna: Falešná březost

Asi nejsem jediná chovatelka, která se u svých fen setkala s problémem falešné březosti. V současné době mám čtyřletou dalmatinku, jež velmi těžce toto období snáší. Kromě klasických vnějších příznaků (nalití mléčné žlázy) dochází u ní i k výrazným psychickým změnám.

AromaFauna: Artico Danetta Goddess - Aromáček!!!

Na mezinárodní výstavě psů v Bratislavě splnil Artík podmínky pro udělení titulu „Slovenský šampion krásy“.

AromaFauna: Blechy

Věčné téma… Mezi nejčastější dotazy patří, zda máme nějaký přípravek na blechy. Mycí olej na srst HY - FLEA je vděčným pomocníkem.