Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie 03/2014

Novinky: Arganový olej LZS

INCI: Argania spinosa Kernel oil

V posledních letech, zdá se, došlo k roztržení pytle s mastnými a olejovitými zázraky. Chápu, oleje, které zde již dlouhá léta používáme, jsou jaksi okoukané. Nelze přece celou věčnost tvrdit, že nějaký rostlinný olej má zázračné účinky. A tak musí být stále objevováno něco nového. Samozřejmě i arganový olej patří do oné skupiny novoolejů. Hned v úvodu bych zmínil, že se jedná o zajímavý olej. Zemi, kde strom zvaný argánie roste, prozradí již jeho přezdívka „Marocké zlato“. Jedná se o tamní specialitu, která při tradiční výrobě byla náročnou a namáhavou záležitostí berberských žen. Reklama nám prezentuje, k čemu všemu je, či byl arganový olej Berbery používán. Zapomínají však dodat, že oni vlastně ani nic jiného neměli a nic jiného jim tedy nezbývalo. Neočekávejte tedy od arganového oleje žádné zázraky. Je zcela logické, že jako všude i zde reklama účinky značně přehání. Koneckonců, při jeho ceně by se, když ne zázračné, pak naprosto nadstandardní účinky daly očekávat. Cena jednoho z nejdražších olejů je však dána skutečností, že tento strom se nachází prakticky jen na ca 8.200 km2 právě v Maroku. Pokusy pěstovat argánie i na jiných místech selhaly. Tento strom je pod přísnou ochranou, a tak se smějí sbírat pouze plody, které samovolně spadnou na zem. Plody nelze střepávat, samozřejmě je nelze ani otloukat ze stromu. Z uvedeného je evidentní, že samotných plodů na výrobu oleje je relativně málo, což je další důvod, proč poptávka po tomto oleji žene ceny směrem nahoru. Dle dostupných údajů se ve zmíněné oblasti nachází kolem 20 miliónů stromů. Roční produkce arganového oleje z tohoto množství stromů se pohybuje jen někde nad 3 milióny litrů. Při pohledu, k čemu všemu je arganový olej ve světě používán a co vše je z něj vyráběno, pak jen nechápu, jak mohou ony 3 milióny litrů na to vše stačit.

V dnešní době se však již při vyzískávání arganového oleje krom tradiční výroby prosadilo i lisování za studena pomocí techniky. To lze označit jako pozitivní, neboť se tím podstatně zvýší výtěžnost oleje oproti ručnímu lisování, při zachování, pokud ne zvýšení kvality vylisovaného oleje. Arganový olej má co do mastných kyselin podobné složení jako olej amarantový, byť procentuální rozložení se podstatně liší. Přesto si dovoluji tvrdit, že účinky těchto dvou olejů si budou v mnohém podobné. Arganový olej obsahuje z nenasycených mastných kyselin nejvyšší podíl na kyselině olejové (C 18:1). Té obsahuje v průměru cca 46 %. Dále obsahuje kyselinu linolovou (C 18:2) v množství kolem 33 %. Z nasycených mastných kyselin má nejvyšší podíl kyselina palmitová (C 16:0), cca 14 % a kyselina stearová, cca 6 %. Za zmínku stojí i obsah fytosterolů kolem 1 %, byť tento podíl není zajímavý ani tak množstvím, jako složením. Obsažené fytosteroly jsou známy svými stimulujícími účinky na buňky. Nutno zmínit i obsah vitamínu E (ve srovnání s olejem z pšeničných klíčků jej však lze označit za zanedbatelný). Opomenout nelze ani obsah karotenoidů. Nelze se proto divit, že arganový olej se poslední dobou objevuje v recepturách výrobků proti vráskám. Díky složení arganového oleje bych jej označil jako velice vhodný pro stárnoucí, suchou pleť. Vhodný je i pro problematickou pleť, lze jej vyzkoušet u atopického ekzému, alergií, dermatóz, lupénky. Stejně jako u amarantového oleje i zde jej doporučuji kombinovat s oleji brutnáku, pupalky či andské růže. Takovéto preparáty pak jsou schopny optimalizovat fyziologické funkce pokožky. Pokud čteme o širokém spektru účinků arganového oleje, pak zde nutno zmínit, že mnohé z nich vykazují i jiné, podstatně levnější rostlinné oleje.

Pokud se podíváme do nabídky různých firem, nebude dlouho trvat a jistě objevíte nejen arganový, ale i bio-arganový olej. Marně si hlavu lámu, kde jej tito specialisté sehnali.

Položíme-li si otázku, jaký je rozdíl mezi arganovým a bio-arganovým olejem, bude nejlepší hledat odpověď v samotném Maroku. Všech zmíněných 20 miliónů arganových stromů v jihozápadním Maroku roste divoce. Nenajdete tam žádné (bio) plantáže, dokonce ani menší (bio)sady. Argánie jsou státním majetkem a Berberové mají pouze vyhrazeno právo k jejich využívání. Dle mého názoru, na základě konstatovaných faktů lze tedy usuzovat, že bio kvalitu chtě nechtě v principu vykazují všechny arganové oleje, tedy pokud nejsou pančovány, což se taktéž nezřídka stává. Ale jak už to ve světě obchodu chodí, někteří více obchodně nadaní a méně odborně vzdělaní jedinci musí za každou cenu dokazovat, že jsou savci. A tak si potřebné vysají z prstu…

U arganového oleje považuji za nutné uvést ještě jednu zajímavost. Na trhu se nachází dva druhy arganového oleje. Jeden je potravinářský a tento druh je vyráběn z předem pražených jader. Právě díky pražení získává tmavší barvu a zajímavé aroma. Do nabídky zavádíme druh druhý, který lze označit jako „kosmetický“. Ten je pak vyráběn lisováním za studena z tepelně neopracovaných, tedy nepražených jader. Zdá se Vám arganový olej natolik zajímavý, že jste se rozhodli si jej objednat? I zde čeká v expedici 10 lahviček tekutého marockého zlata po 115 ml na prvních 10 objednávajících jako seznamovací dárek.

Karel Hadek


Úvodní slovo Karla Hadka

Pravidelné střídání ročních období se i letos postaralo o to, že léto se svým teplým počasím se chýlí ke svému konci. Čas dovolených, koupání, opalování a velkého cestování vystřídá podzim se svým barevným listím a podzimními procházkami. Léto bylo, tedy alespoň dle mého, více než krásné.

Novinky: Vratičová pleťová voda

V loňském roce to bylo poprvé, co nejen Dalibora, ale i nás naučila nouze housti. Tak nějak nebylo možné sehnat na trhu s éterickými oleji vratičový olej. Vratič u nás roste jako plevel v hojné míře, a tak se nabídla možnost si jej v dostatečném množství nasbírat a éterický olej vydestilovat.

Novinky: Amarantový olej LZS

Jak jsem již kolikráte zmínil, rostlinné oleje jsou vždy „jen“ směsicí nasycených a nenasycených mastných kyselin, které jim, dle proměnlivého množství, tak jak v různých rostlinách vznikají, určují jejich vlastnosti. Tedy nejen fyzikální, ale i kosmetické, či dokonce léčebné účinky

Novinky: Arganový olej LZS

V posledních letech, zdá se, došlo k roztržení pytle s mastnými a olejovitými zázraky. Chápu, oleje, které zde již dlouhá léta používáme, jsou jaksi okoukané. Nelze přece celou věčnost tvrdit, že nějaký rostlinný olej má zázračné účinky. A tak musí být stále objevováno něco nového. Samozřejmě i arganový olej patří do oné skupiny novoolejů.

Novinky: Kokosový olej LZS

Jak přísloví praví, do třetice všeho dobrého a zlého. U další novinky, kokosového oleje, se občas dovídám, že se jedná o nejlepší olej na světě (Bože, kolikátý již), jindy, že je to zázrak přírody (no, koneckonců, to jsme my lidé také, že ano) a mnohé další superlativy.

Novinky: Termorukavice se vrací

Je to již více než sedm let, co jsme do nabídky zařadili tehdejší novinku termorukavice. Velice zajímavé zařízení vhodné ať již pro intenzivní kosmetické ošetření rukou, či pro různé zdravotní potíže. Jak již to v životě chodí, nic netrvá věčně, a tak nás nemile překvapilo sdělení tehdejšího německého výrobce, že končí s výrobou jak termorukavic, tak i dalších elektricky vyhřívaných výrobků. Stávající zásoby se pomalu tenčily a my jsme stejně tak horečnatě, jakož i (se skřípáním zubů) bezvýsledně hledali nového výrobce.

Novinky: Jak je to nyní u nás?

Společnost 1. Aromaterapeutická KH a. s. pro Vás není nic nového. Denně Vám zasílá balíčky s voňavou aromaterapeutickou kosmetikou Karel Hadek, aromaterapeutickými veterinárními přípravky AROMAFAUNA a přípravky pro péči o rostliny AROMAFLORA.

Slovo odborníka: Tymiánový olej

Stačí vyslovit tato dvě slova a hned zde máme otázku. Jaký tymiánový olej? Abychom to neměli tak jednoduché, pro začátek uvedu, že existuje hned několik set druhů tymiánu. To jen pro zajímavost.

Slovo odborníka: Tymián v domácnosti

Při nastydnutí a za účelem zvýšení imunity mohu doporučit 5x denně 2 kapky červeného tymiánového oleje nebo oleje mateřídouškového aplikovaného vnitřně v tobolce. Aplikace je vhodná po jídle. Stejná aplikace je i při bronchitidě.

Zkušenosti a rady: Není nad vlastní zkušenosti, a tak bych se ráda o některé podělila

Nedávno jedna naše kolegyně navštívila Havajské ostrovy. V její výbavě nesměl chybět samozřejmě na opalování Třezalkový olej W/10, Levandulový éterický olej, Olej na odstraňovaní make-upu.

Zkušenosti a rady: Nejkrásnější způsob, jak firmě shánět nové zákazníky:

děkuji Vám za Vaše nasazení a dovoluji si Vám oznámit, že Vám asi na začátku září přibude zajisté další spokojený klient

Zkušenosti a rady: Orange je super…

…ještě Vám musím poděkovat za Váš skvělý pomerančový čistič.

Zkušenosti a rady: Dobré ráno, pane Hadku,

děkuji za Váš čas, který nám zákazníkům věnujete. K objednávce jste mi poslal vzoreček TŘEZALKOVÉHO OLEJE W10, musím říci, že jsem nadšená.

Zkušenosti a rady: Dobrý den, pane Hadku,

předem mého mailu Vám chci poděkovat za skvělé výrobky, které již několik let používám. Ale proč píši. Mám 10měsíční dceru Emičku, která si Vaši kosmetiku také velice oblíbila

Zkušenosti a rady: Lecitinia Body Balm a Montana

LECITINIA BODY BALM je poměrně nový produkt, který boduje čím dál více. Za jeho krátkou dobu života si ho stihlo oblíbit již mnoho mých zákaznic. Při domácím ošetření výborně poslouží nejen jako tělový balzám po koupeli či sprše, ale i jako lehká regenerace pleti obličeje a dekoltu na noc. Ráno ji opět můžete použít, po omytí obličeje a aplikaci pleťové vody.

Zkušenosti a rady: Dobrý den,

ráda bych se s Vámi podělila o zkušenost se zdoláváním neštovic.

Zkušenosti a rady: Královská aromaterapie – cesta k propojení těla, duše i ducha

AROMATERAPIE – voňavá terapie těla – jemná, něžná a neobyčejně účinná pro mnoho našich tělesných problémů, bolestí i nemocí. Jako lék i jako nezbytná prevence, přirozený nástroj k uzdravování bez nežádoucích vedlejších účinků.

Zkušenosti a rady: Kurz aromaterapie v praxi

Milí vyznavači aromaterapie a alternativních metod v péči o tělo své i svých blízkých. Nabízíme další oblíbený KURZ AROMATERAPIE V PRAXI zaměřený na nohy, oči a akutní pomoc při bolestech zad za pomoci aromaterapeutických přípravků KAREL HADEK.

Zkušenosti a rady: Dobrý den, pane Hadku,

píšu, jelikož jsem akutně nadšená z koupě SAMEY (krom dalších Vašich nepostradatelných preparátů). Nemám myčku, myji nádobí ručně (voda ze dřezu mi zavlažuje trativodem zahradu). Dle mne funguje SAMEA lépe než odmašťovací prostředky, a to zřejmě proto, že malé částečky na svůj povrch dokáží nalepit víc mastnoty.

Zkušenosti a rady: Milý pane Hadku,

na čtení mi sice mnoho času nezbývá, ale na novou Aromku si vždy čas najdu. Už v loňské čtyřce mě nadchla Vaše zmínka o třezalkovém opalování, byl to pro mě úplný balzám. Třezalku miluji a do té doby jsem ji používala jen po opalování.

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku,

ráda bych Vám jménem své čtyřleté dcery Elišky poděkovala za produkt – mast MOLUSAN.

Zkušenosti a rady: Dobrý deń, pan Hadek,

Vaša kozmetika je jednoducho užastná! Začala som používať na tvár HY-INTIMA mycí olej pre ženy, TANADERM krém, pleťovú vodu som mala HREBIČKOVÚ. Tieto prípravky doslova nakopli a upokojili moju pokožku už po pár dňoch.

Zkušenosti a rady: Atopický ekzém

Před pěti lety se mi po celém těle začal rozmáhat atopický ekzém – podle naší draze placené medicíny „geneticky určené nevyléčené onemocnění kůže“. Postupně se mi dostal snad na všechny části těla, spolu s extrémním vysušováním a odlupováním pokožky.

Zkušenosti a rady: Bércák se nekonal

a vděčíme za to paní Míše Švorcové a přípravkům Karel Hadek. Moje mamka měla operační ránu nad kotníkem – délky 6 cm, hloubky až ke kosti. „Díky“ tříštivé zlomenině se hojení moc nedařilo.

Zkušenosti a rady: Budťe svojím vlastným lekárom

V dnešnej dobe je stále viac a viac ľudí, ktorí majú nejaký ten zdravotný problém. Pamätám sa, že ked som ja bola žiačka základnej školy, z celej triedy bolo maximálne jedno dieťa obézne. Dnes je tento pomer úplne obrátený. Deti sa už rodia s chorobami, často sa vyskytujúce sú ekzémy, alergie, pribúdajú astmy, zvyšujú sa percentá úmrtí na rakovinu, cukrovka.

Poradna

AromaFlora: Ošetření skleníku proti přezimujícím škůdcům

Po vegetační sezóně je velmi důležité vyčistit skleník od rostlinných zbytků. Tím odstraníme živnou půdu pro přezimování chorob rostlin, ale také úkryt pro přezimování škůdců.

AromaFlora: Poradna

AromaFauna: Veterinární přípravky

V každém roce se přihodí něco významného, nezapomenutelného, něco, co posune naše úsilí o významný krok. Zda je to vpřed, či vzad se ukáže časem.

AromaFauna: 365 dní s Míšou Švorcovou a aromaterapií

Je to přesně dva a půl roku, co byla našemu pejskovi Akouškovi (plemeno Akita Inu) zjištěna nemoc sebaceózní adenitida. Jedná se o autoimunitní onemocnění, při kterém dochází k odumírání mazových žláz. Bez mazových žláz pokožka postrádá svou přirozenou ochranu, je vysušená a šupinatí, psi ztrácejí srst. Nechráněná kůže je náchylná k dalším infekcím.

AromaFauna: Falešná březost

Asi nejsem jediná chovatelka, která se u svých fen setkala s problémem falešné březosti. V současné době mám čtyřletou dalmatinku, jež velmi těžce toto období snáší. Kromě klasických vnějších příznaků (nalití mléčné žlázy) dochází u ní i k výrazným psychickým změnám.

AromaFauna: Artico Danetta Goddess - Aromáček!!!

Na mezinárodní výstavě psů v Bratislavě splnil Artík podmínky pro udělení titulu „Slovenský šampion krásy“.

AromaFauna: Blechy

Věčné téma… Mezi nejčastější dotazy patří, zda máme nějaký přípravek na blechy. Mycí olej na srst HY - FLEA je vděčným pomocníkem.