Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie 03/2014

Poradna

Dobrý večer,
chtěla bych se zeptat na rozdíl mezi oleji lisovanými za tepla nebo za studena. Například u mandlového oleje, lze využít i při péči o pokožku? Jaký je vhodnější?

Děkuji Kateřina K.


Milá paní Kateřino,
děkuji Vám za Váš mail i Vámi zaslaný dotaz. Rozdíl mezi olejem LZT a LZS je v technologii výroby. Oleje LZS, tedy lisované za studena, jsou velice kvalitní oleje, řekl bych ponechané v původním stavu tak, jak byly vyzískány z původní suroviny. To se samozřejmě netýká jen mandlového oleje, ale prakticky všech olejů. Ty bych doporučoval k použití ve studené kuchyni, kde je použití olejů nezbytně nutné. Jako příklad bych označil majonézy či saláty. Já osobně žádným velkým příznivcem těchto olejů nejsem, při vší jejich kvalitě je považuji za denaturovanou potravinu!

Je úplně jedno, zda se bavíme o mandlích, slunečnici, vlašském ořechu, lnu, či dalších surovinách obsahujících olej. Pokud olej vylisujeme, mnohé cennosti zůstávají v lisovaném koláči a do oleje nepřechází. Rád bych zde jmenoval např. bílkoviny, lecitin, případně i vlákninu, jakož i část vitamínů rozpustných v tuku a všechny vitamíny rozpustné ve vodě. Proto jako plnohodnotnou potravinu uznávám a doporučuji ať již mandle, slunečnicová semena, vlašské ořechy či čerstvě rozemleté lněné semeno v původním stavu.

Oleje LZT, tedy lisované za tepla, jsou levnější, důvodem je mj. i podstatně vyšší ekonomičnost daná vyšší výtěžností při této technologii vyzískávání oleje. I tento typ oleje má svá specifická použití v kuchyni. Měl by být používán při smažení, pečení, fritování a všude tam, kde dochází k tepelné úpravě potravin. Zde by bylo nesmyslem používání olejů LZS již i proto, že olej LZT je zbaven případných termolabilních složek, které by se ohřátím nejen zničily, ale mohly by být i označeny jako potenciálně škodlivé.

No a v kosmetice a při masážích? Nic nebrání tomu, aby byly používány i oleje LZS. Bohužel pokožka jak všeobecně známo není součástí trávicího traktu a mnohé ze složek není schopna využít. Dle mého názoru jsou v těchto případech oleje LZS doporučovány hlavě proto, že jejich prodejem lze dosáhnout větších tržeb. No a samozřejmě laik se domnívá, že si pořizuje „něco“ lepšího, účinnějšího. 

Volbu použití je vždy nutno hodnotit z hlediska jak funkce oleje v preparátu, tak i požadovaného kosmetického či terapeutického účinku. Hlavně terapeutický účinek je nutné zdůraznit. Proto najdeme i oleje LZS v mnohých preparátech s logem KH. Na ošetřování a pěstování pokožky jsou povětšinou vhodné oleje LZT. V masážních olejích s logem KH slouží stejně tak jako nosiče, případně i složky ošetřující a zjemňující pokožku. Nutno podotknout, že je nutné vidět podstatný rozdíl mezi surovinou na výrobu preparátu a hotovým preparátem. V preparátech se samozřejmě nachází mnohé další složky, např. éterické oleje, vitamíny a nelze zapomenout ani na emulgátor, povětšinou lecitin.

Mohu tedy konstatovat, že mandlový olej, ať již LZS či LZT, lze na ošetření pokožky použít. Doporučovat jej na pravidelné ošetřování a pěstování pokožky v tomto smyslu nelze. I toto platí prakticky pro všechny rostlinné oleje. Oleje jsou v tomto smyslu „jen“ vynikající suroviny na výrobu preparátů. Kvalitní preparát pak vzniká jako kompozice sestavená z různých olejů a dalších účinných složek.

Budu rád, pokud Vám moje odpověď bude alespoň trošku užitečná.

Karel HadekVážený pane Hadku,
nejprve bych Vám rád poděkoval za Váš zázrak – medovou mast, kterou jsem si dle Vámi zveřejněného návodu v Aromaterapii č. 2/2014 udělal. Zatímco vědecký postup předepisovaný lékařem, dodávaný lékárnou a mnou financovaný spíše nefungoval, hadkovsky medová mast můj dlouhodobě hnisající palec nohy nejen vyčistila, ale doslova bleskově, tedy do týdne i zahojila. Ač klobouk nenosím, prohlašuji na adresu medové masti: „Klobouk dolů“! No a nyní prosba o radu. Trpím nadměrným pocením nohou. Můžete mi na tento problém něco „medově účinného“ doporučit?

Jirka H.


Milý pane Jirko,
děkuji Vám za dokonce usměvavé sdělení potvrzující účinnost „medové masti“. Jak jistě víte, farmacie horečnatě hledá nové věci. Se starým medem by si, dle mého, těžko prozlatili svá konta. Co se Vašeho dotazu týká… Pocení nohou je stejně tak nepříjemný, jakož i rozšířený problém. Dle mého odhadu se dotýká až jedné pětiny populace. Úzce spojený s tímto problémem je i onen velice nepříjemný odér, který vzniká při bakteriálním rozkladu potu.

Nelze se divit, že celá záležitost je nepříjemná nejen postiženému, ale i jeho okolí. Zde však nejde jen o „mokré nohy“ či nepříjemný zápach, ale za daných okolností vznikají ideální podmínky pro vznik plísňových onemocnění nohou. Tedy jak nehtů, tak i pokožky, hlavně pak meziprstních prostorů. Myslím, že to je dostatek důvodů věnovat takovýmto nohám mimořádnou pozornost právě nyní, kdy s přicházejícím podzimem se začínají nosit uzavřené boty. V nabídce firmy se nachází olej na koupele nohou, jehož jednou z nejdůležitějších složek je šalvějový olej, který potivost snižuje. A nejen to, v kombinaci s dalšími oleji velice efektivně brání i mikrobiálnímu rozkladu potu a vzniku onoho penetrantního zápachu. V případě zvýšené potivosti doporučuji ošetřování nohou zintenzivnit pravidelnou aplikací speciality, preparátu DEOPROFUSS.

Dále mohu doporučit i vnitřní užívání šalvějového oleje 3x denně 2 kapky. Tímto lze ovlivnit vnímavost nervů, které se na potivosti účastní. Kombinace koupelí nohou a vnitřní použití šalvějového oleje (máte-li šalvěj na zahrádce, pak i šalvějového čaje) zvyšuje efektivitu zmiňované terapie. Jako velice důležitou považuji i volbu bot, které by měly být co nejvíce prodyšné, ponožky výhradně jen bavlněné. V poslední době se na trhu objevují i vhodné ponožky bambusové.

Ale i v tomto případě doporučuji vyzkoušet další možnou péči. Boty i ponožky v případě výskytu plísní ošetřovat preparátem THYMICON . Po ošetření vložit do plastového sáčku. V případě zápachu pak do vnitřní části boty aplikujeme preparát DEOBOTAS.

Bohužel, problémy s potivostí nejsou záležitostí, kterou lze vyřešit „na počkání“. A tak doporučuji i obrnit se trochou trpělivosti. Poslední doporučení je tak trochu, vzhledem k blížícímu se podzimu opožděné. Ale pokud to povětrnostní podmínky dovolí, jako velice účinné považuji i chodit bos.

Karel Hadek

Úvodní slovo Karla Hadka

Pravidelné střídání ročních období se i letos postaralo o to, že léto se svým teplým počasím se chýlí ke svému konci. Čas dovolených, koupání, opalování a velkého cestování vystřídá podzim se svým barevným listím a podzimními procházkami. Léto bylo, tedy alespoň dle mého, více než krásné.

Novinky: Vratičová pleťová voda

V loňském roce to bylo poprvé, co nejen Dalibora, ale i nás naučila nouze housti. Tak nějak nebylo možné sehnat na trhu s éterickými oleji vratičový olej. Vratič u nás roste jako plevel v hojné míře, a tak se nabídla možnost si jej v dostatečném množství nasbírat a éterický olej vydestilovat.

Novinky: Amarantový olej LZS

Jak jsem již kolikráte zmínil, rostlinné oleje jsou vždy „jen“ směsicí nasycených a nenasycených mastných kyselin, které jim, dle proměnlivého množství, tak jak v různých rostlinách vznikají, určují jejich vlastnosti. Tedy nejen fyzikální, ale i kosmetické, či dokonce léčebné účinky

Novinky: Arganový olej LZS

V posledních letech, zdá se, došlo k roztržení pytle s mastnými a olejovitými zázraky. Chápu, oleje, které zde již dlouhá léta používáme, jsou jaksi okoukané. Nelze přece celou věčnost tvrdit, že nějaký rostlinný olej má zázračné účinky. A tak musí být stále objevováno něco nového. Samozřejmě i arganový olej patří do oné skupiny novoolejů.

Novinky: Kokosový olej LZS

Jak přísloví praví, do třetice všeho dobrého a zlého. U další novinky, kokosového oleje, se občas dovídám, že se jedná o nejlepší olej na světě (Bože, kolikátý již), jindy, že je to zázrak přírody (no, koneckonců, to jsme my lidé také, že ano) a mnohé další superlativy.

Novinky: Termorukavice se vrací

Je to již více než sedm let, co jsme do nabídky zařadili tehdejší novinku termorukavice. Velice zajímavé zařízení vhodné ať již pro intenzivní kosmetické ošetření rukou, či pro různé zdravotní potíže. Jak již to v životě chodí, nic netrvá věčně, a tak nás nemile překvapilo sdělení tehdejšího německého výrobce, že končí s výrobou jak termorukavic, tak i dalších elektricky vyhřívaných výrobků. Stávající zásoby se pomalu tenčily a my jsme stejně tak horečnatě, jakož i (se skřípáním zubů) bezvýsledně hledali nového výrobce.

Novinky: Jak je to nyní u nás?

Společnost 1. Aromaterapeutická KH a. s. pro Vás není nic nového. Denně Vám zasílá balíčky s voňavou aromaterapeutickou kosmetikou Karel Hadek, aromaterapeutickými veterinárními přípravky AROMAFAUNA a přípravky pro péči o rostliny AROMAFLORA.

Slovo odborníka: Tymiánový olej

Stačí vyslovit tato dvě slova a hned zde máme otázku. Jaký tymiánový olej? Abychom to neměli tak jednoduché, pro začátek uvedu, že existuje hned několik set druhů tymiánu. To jen pro zajímavost.

Slovo odborníka: Tymián v domácnosti

Při nastydnutí a za účelem zvýšení imunity mohu doporučit 5x denně 2 kapky červeného tymiánového oleje nebo oleje mateřídouškového aplikovaného vnitřně v tobolce. Aplikace je vhodná po jídle. Stejná aplikace je i při bronchitidě.

Zkušenosti a rady: Není nad vlastní zkušenosti, a tak bych se ráda o některé podělila

Nedávno jedna naše kolegyně navštívila Havajské ostrovy. V její výbavě nesměl chybět samozřejmě na opalování Třezalkový olej W/10, Levandulový éterický olej, Olej na odstraňovaní make-upu.

Zkušenosti a rady: Nejkrásnější způsob, jak firmě shánět nové zákazníky:

děkuji Vám za Vaše nasazení a dovoluji si Vám oznámit, že Vám asi na začátku září přibude zajisté další spokojený klient

Zkušenosti a rady: Orange je super…

…ještě Vám musím poděkovat za Váš skvělý pomerančový čistič.

Zkušenosti a rady: Dobré ráno, pane Hadku,

děkuji za Váš čas, který nám zákazníkům věnujete. K objednávce jste mi poslal vzoreček TŘEZALKOVÉHO OLEJE W10, musím říci, že jsem nadšená.

Zkušenosti a rady: Dobrý den, pane Hadku,

předem mého mailu Vám chci poděkovat za skvělé výrobky, které již několik let používám. Ale proč píši. Mám 10měsíční dceru Emičku, která si Vaši kosmetiku také velice oblíbila

Zkušenosti a rady: Lecitinia Body Balm a Montana

LECITINIA BODY BALM je poměrně nový produkt, který boduje čím dál více. Za jeho krátkou dobu života si ho stihlo oblíbit již mnoho mých zákaznic. Při domácím ošetření výborně poslouží nejen jako tělový balzám po koupeli či sprše, ale i jako lehká regenerace pleti obličeje a dekoltu na noc. Ráno ji opět můžete použít, po omytí obličeje a aplikaci pleťové vody.

Zkušenosti a rady: Dobrý den,

ráda bych se s Vámi podělila o zkušenost se zdoláváním neštovic.

Zkušenosti a rady: Královská aromaterapie – cesta k propojení těla, duše i ducha

AROMATERAPIE – voňavá terapie těla – jemná, něžná a neobyčejně účinná pro mnoho našich tělesných problémů, bolestí i nemocí. Jako lék i jako nezbytná prevence, přirozený nástroj k uzdravování bez nežádoucích vedlejších účinků.

Zkušenosti a rady: Kurz aromaterapie v praxi

Milí vyznavači aromaterapie a alternativních metod v péči o tělo své i svých blízkých. Nabízíme další oblíbený KURZ AROMATERAPIE V PRAXI zaměřený na nohy, oči a akutní pomoc při bolestech zad za pomoci aromaterapeutických přípravků KAREL HADEK.

Zkušenosti a rady: Dobrý den, pane Hadku,

píšu, jelikož jsem akutně nadšená z koupě SAMEY (krom dalších Vašich nepostradatelných preparátů). Nemám myčku, myji nádobí ručně (voda ze dřezu mi zavlažuje trativodem zahradu). Dle mne funguje SAMEA lépe než odmašťovací prostředky, a to zřejmě proto, že malé částečky na svůj povrch dokáží nalepit víc mastnoty.

Zkušenosti a rady: Milý pane Hadku,

na čtení mi sice mnoho času nezbývá, ale na novou Aromku si vždy čas najdu. Už v loňské čtyřce mě nadchla Vaše zmínka o třezalkovém opalování, byl to pro mě úplný balzám. Třezalku miluji a do té doby jsem ji používala jen po opalování.

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku,

ráda bych Vám jménem své čtyřleté dcery Elišky poděkovala za produkt – mast MOLUSAN.

Zkušenosti a rady: Dobrý deń, pan Hadek,

Vaša kozmetika je jednoducho užastná! Začala som používať na tvár HY-INTIMA mycí olej pre ženy, TANADERM krém, pleťovú vodu som mala HREBIČKOVÚ. Tieto prípravky doslova nakopli a upokojili moju pokožku už po pár dňoch.

Zkušenosti a rady: Atopický ekzém

Před pěti lety se mi po celém těle začal rozmáhat atopický ekzém – podle naší draze placené medicíny „geneticky určené nevyléčené onemocnění kůže“. Postupně se mi dostal snad na všechny části těla, spolu s extrémním vysušováním a odlupováním pokožky.

Zkušenosti a rady: Bércák se nekonal

a vděčíme za to paní Míše Švorcové a přípravkům Karel Hadek. Moje mamka měla operační ránu nad kotníkem – délky 6 cm, hloubky až ke kosti. „Díky“ tříštivé zlomenině se hojení moc nedařilo.

Zkušenosti a rady: Budťe svojím vlastným lekárom

V dnešnej dobe je stále viac a viac ľudí, ktorí majú nejaký ten zdravotný problém. Pamätám sa, že ked som ja bola žiačka základnej školy, z celej triedy bolo maximálne jedno dieťa obézne. Dnes je tento pomer úplne obrátený. Deti sa už rodia s chorobami, často sa vyskytujúce sú ekzémy, alergie, pribúdajú astmy, zvyšujú sa percentá úmrtí na rakovinu, cukrovka.

Poradna

AromaFlora: Ošetření skleníku proti přezimujícím škůdcům

Po vegetační sezóně je velmi důležité vyčistit skleník od rostlinných zbytků. Tím odstraníme živnou půdu pro přezimování chorob rostlin, ale také úkryt pro přezimování škůdců.

AromaFlora: Poradna

AromaFauna: Veterinární přípravky

V každém roce se přihodí něco významného, nezapomenutelného, něco, co posune naše úsilí o významný krok. Zda je to vpřed, či vzad se ukáže časem.

AromaFauna: 365 dní s Míšou Švorcovou a aromaterapií

Je to přesně dva a půl roku, co byla našemu pejskovi Akouškovi (plemeno Akita Inu) zjištěna nemoc sebaceózní adenitida. Jedná se o autoimunitní onemocnění, při kterém dochází k odumírání mazových žláz. Bez mazových žláz pokožka postrádá svou přirozenou ochranu, je vysušená a šupinatí, psi ztrácejí srst. Nechráněná kůže je náchylná k dalším infekcím.

AromaFauna: Falešná březost

Asi nejsem jediná chovatelka, která se u svých fen setkala s problémem falešné březosti. V současné době mám čtyřletou dalmatinku, jež velmi těžce toto období snáší. Kromě klasických vnějších příznaků (nalití mléčné žlázy) dochází u ní i k výrazným psychickým změnám.

AromaFauna: Artico Danetta Goddess - Aromáček!!!

Na mezinárodní výstavě psů v Bratislavě splnil Artík podmínky pro udělení titulu „Slovenský šampion krásy“.

AromaFauna: Blechy

Věčné téma… Mezi nejčastější dotazy patří, zda máme nějaký přípravek na blechy. Mycí olej na srst HY - FLEA je vděčným pomocníkem.