Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 4/2022

PÉČE O SKLENÍK PŘED ZIMOU

Zima nás zahnala do vyhřátých domovů. Sem tam ale vykoukne sluníčko a každý zahrádkář vymýšlí, co by ještě tak mohl na svém kousku ráje udělat, než udeří ta pravá zima. Listí je pohrabané, záhony zbavené zbytků rostlin, přeryté, pohnojené, přezimující flora pečlivě skrytá před holomrazy. Tak co ještě? A co skleník? Ten už je na zimu připravený?

Začátečníkům se může zdát příprava skleníku před začátkem zimy zbytečná, zkušení zahrádkáři ale vědí, že tuhle práci se nevyplatí odkládat ani zanedbat. Nikdy nevíte, jaká zima bude, jestli dlouhá a krutá nebo krátká a mírná. V případě mírné zimy by skleník mohl bujet životem, až by vás na jaře přecházel zrak. Na sklech, rámečcích, na zbytcích rostlin nebo v půdě se mohou skrývat škůdci a mikroorganismy, které by se v průběhu zimy mohly rychle rozmnožit. Jak tomu předejít?

V první řadě je třeba odstranit zbytky rostlin, které rozhodně patří na kompost. Než se pustíte do kypření a hnojení zeminy, proveďte na skleníku nezbytné opravy skel, případně konstrukce. Skla poškozená krupobitím by nemusela vydržet nápor sněhu, stejně jako popraskané rámy. Vnitřní stranu oken doporučujeme omýt přípravkem AROMA SANITOL, který nejenže nádherně voní, ale také má díky svému složení čistící účinky a také vám pomůže zbavit se zárodků plísní na sklech. Navíc jsou všechny jeho složky biologicky odbouratelné. S dezinfekcí prostor skleníku vám pomůže přípravek DESINF, který se snadno aplikuje pomocí rozprašovače.

Na řadě je péče o zeminu, kterou je třeba zrýt a pohnojit. Pokud byly pěstované rostliny během léta napadeny škůdci, je pravděpodobné, že jejich larvy přezimují v půdě. Proto byste ji měli prolít silnou koncentrací hypermanganu nebo použít dusíkaté vápno, které je zároveň účinné proti semenům plevelů.

Pokud v části skleníku stále pěstujete zeleninu (špenát, pórek, mrkev nebo ředkvičky), je vhodné rostliny preventivně ošetřit přípravkem proti škůdcům INSECT-STOP, který obsahuje neemový olej a éterické oleje z tymiánu, saturejky a pelargonie. Všechny použité oleje jsou známe svými odpuzujícími účinky vůči škůdcům. Pro preventivní postřik stačí 10–15 ml přípravku na 1 litr odstáté vody. Zeleninu během zimy pravidelně kontrolujte a v případě potřeby postřik zopakujte.

Rostliny napadené plísněmi nebo jinými chorobami doporučujeme ošetřit přípravkem FUNGHI-STOP.

Co se týče hnojení, zde máte více možností. Můžete použít zeminu ze zralého kompostu, nebo zarýt chlévský hnůj. Z hlediska rozložitelnosti doporučuji králičí hnůj, který se rozkládá velmi rychle. Navíc je tento typ hnojiva plný fosforečnanů. Králičí hnůj se často využívá při pěstování brukvovité zeleniny či brambor. V nabídce značky AROMAFLORA nejdete také přípravek PLANT-PROTECTOR, který se využívá k obohacení půdy o živiny. Jde o čistě přírodní produkt, který obsahuje výlisky z neemu, díky kterým jsou rostliny odolnější při napadení škůdci nebo chorobami. V žádném případě nepřidávejte přípravek na povrch zeminy k rostlinám pěstovaným přes zimu. V dobré víře dodat jim více živin, vytvoříte živnou půdu pro plísně. Přípravek PLANTPROTECTOR je určený k zapravení do půdy, nejlépe ke kořenům rostlin, kde není přímý přístup živin ke kyslíku. Při nesprávné aplikaci by tak mohla zimní úroda přijít vniveč.

Iva Šimonková

ZPÁTKY DO TEPLA

Zima klepe na dveře. Dny jsou čím dál kratší, noční a ranní teploty stabilně klesají pod 10 stupňů, a to je signál pro zazimování pokojových rostlin, které byly přes léto venku.

DEZINFEKCNÍ LECITINOVÉ EMULZE

PRO DEZINFEKCI ŠETRNOU K POKOŽCE RUKOU

Úvodní slovo Karla Hadka

Teplé a slunečné léto s časem dovolených již delší dobu patří jen do říše vzpomínek. Minulostí je i podzimní rovnodennost, která se letos konala 23. září. Od tohoto dne denního světla pomalu, ale jistě neustále ubývá, noci se prodlužují. Nebude dlouho trvat a o slovo se přihlásí další roční období – zima.

Pomalu přichází poslední měsíce roku 2022

Pomalu přichází poslední měsíce roku 2022 Přináší s sebou sychravá rána, mráz, led, sníh, melancholii. Mnoho z nás vzpomíná na teplé slunečné dny, rodinná setkání, krásné chvíle naplněné radostí, které melancholickému období předcházely. Přesto se na zimní měsíce těšíme.

EXTRAKT Z KADIDLA HOJARI

Novinka v doplňcích stravy! V minulém vydání našeho časopisu jste se mohli seznámit s historií a používáním ománského kadidla – pryskyřice, kterou jsme nově zařadili do našeho sortimentu.

MANDLOVÝ OLEJ

Mandloň je keřovitá nebo stromovitá rostlina dosahující výšky od 2 do 9 metrů. Původem je pravděpodobně z jihozápadní Asie. Některé zdroje uvádí původ v Íránu. Již ve starověku se rozšířilo pěstování mandlovníků podél břehů Středozemního moře do severní Afriky a jižní Evropy.

Mandarinkový olej

Mandarinka je známa vysokým obsahem vitamínu C, coby osvědčeného antioxidantu. Obsahuje též rozpustnou vlákninu, která má pozitivní vliv na trávení, a je doporučována ke snižování hodnot cholesterolu. Samotný původ pojmenování mandarinka je poněkud záhadný.

Nachlazení

Ač by se dle pojmenování tohoto zdravotního problému mohlo zdát, že příčinou je chlad či prostydnutí, faktem je, že původcem nemoci jsou zejména viry. Ty za vhodných podmínek, tedy snížené imunitě, stresu způsobeným chladem, mají jedinečnou šanci přivodit onemocnění.

Amarant – zlato Inků

V naší nabídce naleznete přes 40 rostlinných olejů, másel a macerátů. V této záplavě můžeme přehlédnou některé speciální suroviny, která svými účinky vynikají nad ty ostatní.

PROLEŽENINY (dekubity) = noční můra

Když jsem se před lety nachomýtla k parahokeji, nedokázala jsem si představit, co takový vozíčkář může řešit za různé zdravotní problémy. Když jsem poprvé zaslechla slovo dekubity, neměla jsem ponětí, o čem je řeč. Po nějaké době jsem to slýchala čím dál tím víc. Začala jsem se více informovat, v čem tento problém spočívá.

SŮL NAD ZLATO

Září. Září začíná vlastně už v srpnu. Doplnit penály, kufříky, dokoupit boty na tělocvik, zaplatit kroužky, domluvit kdo, koho, s kým a kde bude vyzvedávat. Maximální logistická operace, která do sebe musí zapadat jako puzzle. Po doplnění posledního kousku skládanky jsem z toho celá šedivá. Obrazně, ale i doslova.

Aromaterapie a muži

Muži se často tváří, že aromaterapie je jen pro dámičky a jich se vůůůbec netýká. To platí ale jen do té doby, než zjistíte, že Vám manžel chodí tajně do skříňky na krém. Protože mu náramně vyhovuje na suchou pleť po holení. Přesto, že muži mají velmi citlivé nosy, většinou vezmou aromaterapii na milost, až když jim pomůže vyřešit nějaký jejich osobní dyskomfort nebo zdravotní problém.

Dětství – klíčové období pro vývoj imunitního systému

Možná máte doma malého předškoláčka nebo dítko, které v září poprvé nastoupilo do školky. A je docela možné, že patříte mezi zoufalé maminky, které už si s ním neví rady a přemýšlí, jestli je vše s jeho imunitou v pořádku. Jak je to vlastně s imunitním systémem, jak se budují jeho základy a jak mu můžeme pomoci, aby se dobře vyvíjel?

Tipy na vánoční dárky – dárkové sady voňavých přípravků

Lámete si hlavu nad vánočními dárky a ten pravý nápad ne a ne přijít? Máme pro vás tipy na malé i větší dárečky pro každého člena rodiny v podobě dárkových sad našich voňavých výrobků.

Krásná pleť téměř ZADARMO

Ono se řekne, krásná pleť. Ale všichni víme, že momentálně se každá uspořená koruna počítá. Co dělat, když nechcete rezignovat, ale máte hlouběji do kapsy?

PO ČTYŘICÍTCE….

Také se vám, milé dámy, zdá, že po čtyřicítce je na pleti znát každý den navíc? Jednou se špatně vyspíte, druhý den nestíháte pít, třetí den stresy s dětmi a v pátek máte kruhy pod očima a pleť unavenou jako stařena. Co s tím?

LÉK NA ZNIČENÉ VLASY

Už léta si odbarvuji vlasy, a to se samozřejmě podepsalo na jejich kvalitě. Nicméně v jednom období se mi kvalita o hodně zhoršila, což mi potvrdila i má kadeřnice, a hledaly jsme příčinu, z čeho to může být.

Nepříjemné zvířecí pachy?

Domácí zvířata nám přinášejí spoustu radosti, ale co si budeme povídat – ne vždy to po nich doma úplně příjemně voní.

SADA PRO ZVÍŘECÍ MILÁČKY S PŘÍPRAVKY AROMAFAUNA

Co kromě nějakého toho pamlsku nebo hračky nadělit vašim domácím mazlíčkům pod stromeček něco, čím podpoříte jejich zdraví?

PÉČE O SKLENÍK PŘED ZIMOU

Zima nás zahnala do vyhřátých domovů. Sem tam ale vykoukne sluníčko a každý zahrádkář vymýšlí, co by ještě tak mohl na svém kousku ráje udělat, než udeří ta pravá zima.