Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 4/2022

EXTRAKT Z KADIDLA HOJARI

Novinka v doplňcích stravy!

V minulém vydání našeho časopisu jste se mohli seznámit s historií a používáním ománského kadidla – pryskyřice, kterou jsme nově zařadili do našeho sortimentu. V loňském roce se nám totiž podařilo navázat spolupráci s producenty vysoce kvalitního kadidla získávaného z kadidlovníku pravého (lat. Boswellia sacra/carterii) přímo v Ománu v oblasti Dhófar. Tato oblast je od roku 2000 zařazena na seznam světového dědictví UNESCO pod označením Land of Frankincense.


Dovezené kadidlo HOJARI bylo surovinou pro naši další novinku – EXTRAKT Z KADIDLA. Jedná se o lihovou tinkturu, výtažek z pryskyřice. Má velmi široké využití. Díky protizánětlivým účinkům s ní podpoříte organismus při výskytu zánětlivých onemocněních kloubů a pohybového aparátu, střevního traktu, dýchacího a reprodukčního systému. Pomáhá udržovat správnou hladinu cholesterolu v krvi a činnost kardiovaskulárního systému. Podporuje duševní zdraví. Ocení ji ženy při menstruačních potížích.

Proč právě lihový extrakt? Hlavní účinnou látkou je kyselina boswellová, která má více podob. Kyseliny boswellové jsou velmi špatně rozpustné ve vodě, proto je pro perorální využití nejvhodnější příprava tinktur z kadidlovníkové pryskyřice. V lihu je kromě uvedené kyseliny rozpustná i řada dalších prospěšných složek. Biologickou dostupnost můžete zvýšit i kombinací s výtažky a extrakty z černého pepře.

Jak funguje? Nejvýrazněji prozkoumána je kyselina acetyl‑keto‑β- boswellová (AKBA), které jsou připisovány nejvýraznější protizánětlivé účinky. Blokuje enzym 5-lipoxygenázu a cyklooxygenázu-1, které se na rozvoji zánětu silně podílejí.

 

Další zkoumanou je kyselina keto‑β- boswellová (KBA). Hlavně tyto dvě jsou v hledáčku vědců pro vývoj nových protizánětlivých přípravků. V některých studiích se ale hovoří, že jiné deriváty mají efekt ještě vyšší, konkrétně kyselina α- a β‑boswellová.

V JAKÝCH KONKRÉTNÍCH PŘÍPADECH POMÁHÁ?

Protizánětlivé účinky kyseliny boswellové podporují organismus obecně při chronických zánětlivých onemocněních. Použití kadidla tak může snižovat potřebu medikace NSAID, tyto léky při dlouhodobém používání nesou riziko poškození žaludeční sliznice a zažívacího systému.

• Zmírňuje bolestivost a otoky kloubů, zlepšuje pohyblivost a tím i životní komfort. Je tedy volen jako doplněk při artróze, artritidě, revmatu apod.

• Při astmatu potlačuje zánětlivou reakci, díky čemuž může být snížena produkce hlenu. Vlivem uvolnění hladké svaloviny se rozšiřují dýchací cesty. Dýchání je opět volnější.

• Bronchitida, kašel, laryngitida, nachlazení, chřipka.

• Při potížích v dutině ústní, zánětech dásní a aftách kadidlo pomáhá díky svému antiseptickému působení.

• Průjem a nevolnost

• Protizánětlivé účinky mohou zlepšovat stav při ulcerativní kolitidě a Crohnově chorobě. Zde může být vhodná kombinace s éterickým olejem z KANUKY.

• Působí na organismus jako celkové tonikum.

• Podpora kognitivních funkcí – zlepšení paměti a soustředění

• Pro duševní pohodu a vyrovnanost, uleví při stresu a depresivních stavech.

Dávkování: 10 až 15 kapek 3× denně, podáváme vnitřně. Délka kúry cca 4–6 týdnů, následně 2 týdny přestávka. Tinkturu můžete přidat do čaje nebo jiného nápoje. Lahvička o objemu 100 ml vám tedy vystačí na 2 až 3 měsíce užívání.

Při perorálním podání se mohou vyskytnout vedlejší účinky v podobě nevolnosti či průjmu. Nepoužívejte v období těhotenství. Boswellie může ovlivňovat účinnost některých léčiv, např. antikoagulačních a protizánětlivých. Při jakýchkoli pochybnostech konzultujte použití se svým lékařem.

TIP: ČÍM DOPLNIT ÚČINKY KADIDLOVÉHO EXTRAKTU PŘI POTÍŽÍCH S KLOUBY?

Vhodné je použití masážní emulze COPAFLEX obsahujících silně protizánětlivý éterický olej z KOPAIVY. Je určen k denní aplikaci, ideálně 2× denně vmasírujte do problematické oblasti.

Přípravek uleví při bolesti zad a ztuhlých kloubů (např. při artróze kolene a kyčle), při chronických problémech se šlachami a úpony (tenisový nebo golfový loket, při přetížení úponu Achillovy šlachy…), při revmatoidní artritidě, Bechtěrevově chorobě atd. Je vhodný pro rehabilitační masáže po úrazech pohybového aparátu.

MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D. 

ZPÁTKY DO TEPLA

Zima klepe na dveře. Dny jsou čím dál kratší, noční a ranní teploty stabilně klesají pod 10 stupňů, a to je signál pro zazimování pokojových rostlin, které byly přes léto venku.

DEZINFEKCNÍ LECITINOVÉ EMULZE

PRO DEZINFEKCI ŠETRNOU K POKOŽCE RUKOU

Úvodní slovo Karla Hadka

Teplé a slunečné léto s časem dovolených již delší dobu patří jen do říše vzpomínek. Minulostí je i podzimní rovnodennost, která se letos konala 23. září. Od tohoto dne denního světla pomalu, ale jistě neustále ubývá, noci se prodlužují. Nebude dlouho trvat a o slovo se přihlásí další roční období – zima.

Pomalu přichází poslední měsíce roku 2022

Pomalu přichází poslední měsíce roku 2022 Přináší s sebou sychravá rána, mráz, led, sníh, melancholii. Mnoho z nás vzpomíná na teplé slunečné dny, rodinná setkání, krásné chvíle naplněné radostí, které melancholickému období předcházely. Přesto se na zimní měsíce těšíme.

EXTRAKT Z KADIDLA HOJARI

Novinka v doplňcích stravy! V minulém vydání našeho časopisu jste se mohli seznámit s historií a používáním ománského kadidla – pryskyřice, kterou jsme nově zařadili do našeho sortimentu.

MANDLOVÝ OLEJ

Mandloň je keřovitá nebo stromovitá rostlina dosahující výšky od 2 do 9 metrů. Původem je pravděpodobně z jihozápadní Asie. Některé zdroje uvádí původ v Íránu. Již ve starověku se rozšířilo pěstování mandlovníků podél břehů Středozemního moře do severní Afriky a jižní Evropy.

Mandarinkový olej

Mandarinka je známa vysokým obsahem vitamínu C, coby osvědčeného antioxidantu. Obsahuje též rozpustnou vlákninu, která má pozitivní vliv na trávení, a je doporučována ke snižování hodnot cholesterolu. Samotný původ pojmenování mandarinka je poněkud záhadný.

Nachlazení

Ač by se dle pojmenování tohoto zdravotního problému mohlo zdát, že příčinou je chlad či prostydnutí, faktem je, že původcem nemoci jsou zejména viry. Ty za vhodných podmínek, tedy snížené imunitě, stresu způsobeným chladem, mají jedinečnou šanci přivodit onemocnění.

Amarant – zlato Inků

V naší nabídce naleznete přes 40 rostlinných olejů, másel a macerátů. V této záplavě můžeme přehlédnou některé speciální suroviny, která svými účinky vynikají nad ty ostatní.

PROLEŽENINY (dekubity) = noční můra

Když jsem se před lety nachomýtla k parahokeji, nedokázala jsem si představit, co takový vozíčkář může řešit za různé zdravotní problémy. Když jsem poprvé zaslechla slovo dekubity, neměla jsem ponětí, o čem je řeč. Po nějaké době jsem to slýchala čím dál tím víc. Začala jsem se více informovat, v čem tento problém spočívá.

SŮL NAD ZLATO

Září. Září začíná vlastně už v srpnu. Doplnit penály, kufříky, dokoupit boty na tělocvik, zaplatit kroužky, domluvit kdo, koho, s kým a kde bude vyzvedávat. Maximální logistická operace, která do sebe musí zapadat jako puzzle. Po doplnění posledního kousku skládanky jsem z toho celá šedivá. Obrazně, ale i doslova.

Aromaterapie a muži

Muži se často tváří, že aromaterapie je jen pro dámičky a jich se vůůůbec netýká. To platí ale jen do té doby, než zjistíte, že Vám manžel chodí tajně do skříňky na krém. Protože mu náramně vyhovuje na suchou pleť po holení. Přesto, že muži mají velmi citlivé nosy, většinou vezmou aromaterapii na milost, až když jim pomůže vyřešit nějaký jejich osobní dyskomfort nebo zdravotní problém.

Dětství – klíčové období pro vývoj imunitního systému

Možná máte doma malého předškoláčka nebo dítko, které v září poprvé nastoupilo do školky. A je docela možné, že patříte mezi zoufalé maminky, které už si s ním neví rady a přemýšlí, jestli je vše s jeho imunitou v pořádku. Jak je to vlastně s imunitním systémem, jak se budují jeho základy a jak mu můžeme pomoci, aby se dobře vyvíjel?

Tipy na vánoční dárky – dárkové sady voňavých přípravků

Lámete si hlavu nad vánočními dárky a ten pravý nápad ne a ne přijít? Máme pro vás tipy na malé i větší dárečky pro každého člena rodiny v podobě dárkových sad našich voňavých výrobků.

Krásná pleť téměř ZADARMO

Ono se řekne, krásná pleť. Ale všichni víme, že momentálně se každá uspořená koruna počítá. Co dělat, když nechcete rezignovat, ale máte hlouběji do kapsy?

PO ČTYŘICÍTCE….

Také se vám, milé dámy, zdá, že po čtyřicítce je na pleti znát každý den navíc? Jednou se špatně vyspíte, druhý den nestíháte pít, třetí den stresy s dětmi a v pátek máte kruhy pod očima a pleť unavenou jako stařena. Co s tím?

LÉK NA ZNIČENÉ VLASY

Už léta si odbarvuji vlasy, a to se samozřejmě podepsalo na jejich kvalitě. Nicméně v jednom období se mi kvalita o hodně zhoršila, což mi potvrdila i má kadeřnice, a hledaly jsme příčinu, z čeho to může být.

Nepříjemné zvířecí pachy?

Domácí zvířata nám přinášejí spoustu radosti, ale co si budeme povídat – ne vždy to po nich doma úplně příjemně voní.

SADA PRO ZVÍŘECÍ MILÁČKY S PŘÍPRAVKY AROMAFAUNA

Co kromě nějakého toho pamlsku nebo hračky nadělit vašim domácím mazlíčkům pod stromeček něco, čím podpoříte jejich zdraví?

PÉČE O SKLENÍK PŘED ZIMOU

Zima nás zahnala do vyhřátých domovů. Sem tam ale vykoukne sluníčko a každý zahrádkář vymýšlí, co by ještě tak mohl na svém kousku ráje udělat, než udeří ta pravá zima.