Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 4/2022

Amarant – zlato Inků

V naší nabídce naleznete přes 40 rostlinných olejů, másel a macerátů. V této záplavě můžeme přehlédnou některé speciální suroviny, která svými účinky vynikají nad ty ostatní.

Olejem s obrovskými benefity pro naše tělo je ne zcela známý AMARANTOVÝ OLEJ. Amarant (laskavec) je jednou z nejstarších kulturních plodin. Byl pěstován již před několika tisíci lety původními obyvateli Jižní Ameriky, i proto je nazýván „zlato Inků“. Dosahuje výšky přes 2 m. Poskytuje nutričně velmi významná semena s vysokým obsahem bílkovin, neobsahující lepek. Tyto bílkoviny mají vyvážené aminokyselinové složení, proto je amarant v různé formě oblíbený i u vegetariánů. Lisováním za studena je získáván vysoce ceněný olej bohatý na nenasycené mastné kyseliny. Zásadní je vysoký obsah skvalenu, který má blahodárný vliv na celý organismus. Obsahuje také vitamíny E a D, lecitiny a řadu stopových prvků (hořčík, vápník). Olej je používaný ve studené kuchyni – zejména při přípravě salátů a dresinků. Díky obsahu antioxidantů má kromě oblasti kulinářství široké využití i v kosmetice.

Mezi základními obsahovými složkami má hlavní podíl nenasycená kyselina linolová (cca 45 %), kyselina olejová (cca 24 %) a nasycené mastné kyseliny – kyselina palmitová (cca 19 %) a kyselina stearová (cca 3 %). Mezi oleji neobvyklý je vysoký podíl skvalenu – 5 až 8 %.

Čím je uvedený skvalen tak významný? Jedná se o vynikající přírodní hydratační složku. Je důležitou přirozenou součástí kožního mazu, jeho produkce se věkem snižuje. Proto je amarantový olej výborný do kosmetických anti‑aging přípravků. Je získáván také ze žraločích jater, což je pro ekologicky smýšlející jistě nepřijatelné. Skvalen stimuluje metabolismus tuků. Podporuje imunitní systém. Kyselina linolová je např. složkou ceramidů důležitých pro funkční ochrannou kožní bariéru. Zařazením oleje do jídelníčku prospějete celému organismu. Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu. Při kosmetickém využití olej vykazuje dobrou roztíratelnost, vstřebatelnost. Vhodný je pro zralou a suchou pokožku, pomáhá udržet hydrataci. Vzhledem k jemnosti jej lze doporučit i k použití u dětí. Pomáhá při výskytu kožních problémů – při ekzémech, lupénce a přecitlivělé pokožce. Je známý pro své protizánětlivé účinky, které lze posílit přidáním vhodných éterických olejů. Napomáhá ke zklidnění podrážděné a zánětlivé pokožky. Použijte jej i samostatně jako „noční krém“ po očištění pleti tonikem nebo pleťovou vodou. Poslouží jako masážní olej.

Používá se do regeneračních a masážních olejů či regeneračních krémů. Osvědčená je kombinace s oleji z ANDSKÉ RŮŽE, BRUTNÁKU a PUPALKY, zejména v rámci péče o stárnoucí a povadlou pokožku. Pomáhá proti vráskám a omezuje tvorbu stařeckých hyperpigmentací. Výborná je také kombinace s AVOKÁDOVÝM a JOJOBOVÝM olejem. Jeho komedogenní index dosahuje hodnoty 2, je tedy nekomedogenní a nepodporuje ucpávání pórů. Vyhovuje i pokožce trpící akné. Dalším využitím jsou třeba vlasové zábaly a masáž vlasové pokožky, pomáhá proti lupům.

Je skvělým doplněním stravy zvířat, jeho složení má podporující vliv na organismus a kvalitu srsti. Tento vysoce kvalitní olej může být přidáván do krmení psů, koček i dalších druhů, poskytuje řadu benefitů. Limitující je v tomto směru bohužel jeho cena.

MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

ZPÁTKY DO TEPLA

Zima klepe na dveře. Dny jsou čím dál kratší, noční a ranní teploty stabilně klesají pod 10 stupňů, a to je signál pro zazimování pokojových rostlin, které byly přes léto venku.

DEZINFEKCNÍ LECITINOVÉ EMULZE

PRO DEZINFEKCI ŠETRNOU K POKOŽCE RUKOU

Úvodní slovo Karla Hadka

Teplé a slunečné léto s časem dovolených již delší dobu patří jen do říše vzpomínek. Minulostí je i podzimní rovnodennost, která se letos konala 23. září. Od tohoto dne denního světla pomalu, ale jistě neustále ubývá, noci se prodlužují. Nebude dlouho trvat a o slovo se přihlásí další roční období – zima.

Pomalu přichází poslední měsíce roku 2022

Pomalu přichází poslední měsíce roku 2022 Přináší s sebou sychravá rána, mráz, led, sníh, melancholii. Mnoho z nás vzpomíná na teplé slunečné dny, rodinná setkání, krásné chvíle naplněné radostí, které melancholickému období předcházely. Přesto se na zimní měsíce těšíme.

EXTRAKT Z KADIDLA HOJARI

Novinka v doplňcích stravy! V minulém vydání našeho časopisu jste se mohli seznámit s historií a používáním ománského kadidla – pryskyřice, kterou jsme nově zařadili do našeho sortimentu.

MANDLOVÝ OLEJ

Mandloň je keřovitá nebo stromovitá rostlina dosahující výšky od 2 do 9 metrů. Původem je pravděpodobně z jihozápadní Asie. Některé zdroje uvádí původ v Íránu. Již ve starověku se rozšířilo pěstování mandlovníků podél břehů Středozemního moře do severní Afriky a jižní Evropy.

Mandarinkový olej

Mandarinka je známa vysokým obsahem vitamínu C, coby osvědčeného antioxidantu. Obsahuje též rozpustnou vlákninu, která má pozitivní vliv na trávení, a je doporučována ke snižování hodnot cholesterolu. Samotný původ pojmenování mandarinka je poněkud záhadný.

Nachlazení

Ač by se dle pojmenování tohoto zdravotního problému mohlo zdát, že příčinou je chlad či prostydnutí, faktem je, že původcem nemoci jsou zejména viry. Ty za vhodných podmínek, tedy snížené imunitě, stresu způsobeným chladem, mají jedinečnou šanci přivodit onemocnění.

Amarant – zlato Inků

V naší nabídce naleznete přes 40 rostlinných olejů, másel a macerátů. V této záplavě můžeme přehlédnou některé speciální suroviny, která svými účinky vynikají nad ty ostatní.

PROLEŽENINY (dekubity) = noční můra

Když jsem se před lety nachomýtla k parahokeji, nedokázala jsem si představit, co takový vozíčkář může řešit za různé zdravotní problémy. Když jsem poprvé zaslechla slovo dekubity, neměla jsem ponětí, o čem je řeč. Po nějaké době jsem to slýchala čím dál tím víc. Začala jsem se více informovat, v čem tento problém spočívá.

SŮL NAD ZLATO

Září. Září začíná vlastně už v srpnu. Doplnit penály, kufříky, dokoupit boty na tělocvik, zaplatit kroužky, domluvit kdo, koho, s kým a kde bude vyzvedávat. Maximální logistická operace, která do sebe musí zapadat jako puzzle. Po doplnění posledního kousku skládanky jsem z toho celá šedivá. Obrazně, ale i doslova.

Aromaterapie a muži

Muži se často tváří, že aromaterapie je jen pro dámičky a jich se vůůůbec netýká. To platí ale jen do té doby, než zjistíte, že Vám manžel chodí tajně do skříňky na krém. Protože mu náramně vyhovuje na suchou pleť po holení. Přesto, že muži mají velmi citlivé nosy, většinou vezmou aromaterapii na milost, až když jim pomůže vyřešit nějaký jejich osobní dyskomfort nebo zdravotní problém.

Dětství – klíčové období pro vývoj imunitního systému

Možná máte doma malého předškoláčka nebo dítko, které v září poprvé nastoupilo do školky. A je docela možné, že patříte mezi zoufalé maminky, které už si s ním neví rady a přemýšlí, jestli je vše s jeho imunitou v pořádku. Jak je to vlastně s imunitním systémem, jak se budují jeho základy a jak mu můžeme pomoci, aby se dobře vyvíjel?

Tipy na vánoční dárky – dárkové sady voňavých přípravků

Lámete si hlavu nad vánočními dárky a ten pravý nápad ne a ne přijít? Máme pro vás tipy na malé i větší dárečky pro každého člena rodiny v podobě dárkových sad našich voňavých výrobků.

Krásná pleť téměř ZADARMO

Ono se řekne, krásná pleť. Ale všichni víme, že momentálně se každá uspořená koruna počítá. Co dělat, když nechcete rezignovat, ale máte hlouběji do kapsy?

PO ČTYŘICÍTCE….

Také se vám, milé dámy, zdá, že po čtyřicítce je na pleti znát každý den navíc? Jednou se špatně vyspíte, druhý den nestíháte pít, třetí den stresy s dětmi a v pátek máte kruhy pod očima a pleť unavenou jako stařena. Co s tím?

LÉK NA ZNIČENÉ VLASY

Už léta si odbarvuji vlasy, a to se samozřejmě podepsalo na jejich kvalitě. Nicméně v jednom období se mi kvalita o hodně zhoršila, což mi potvrdila i má kadeřnice, a hledaly jsme příčinu, z čeho to může být.

Nepříjemné zvířecí pachy?

Domácí zvířata nám přinášejí spoustu radosti, ale co si budeme povídat – ne vždy to po nich doma úplně příjemně voní.

SADA PRO ZVÍŘECÍ MILÁČKY S PŘÍPRAVKY AROMAFAUNA

Co kromě nějakého toho pamlsku nebo hračky nadělit vašim domácím mazlíčkům pod stromeček něco, čím podpoříte jejich zdraví?

PÉČE O SKLENÍK PŘED ZIMOU

Zima nás zahnala do vyhřátých domovů. Sem tam ale vykoukne sluníčko a každý zahrádkář vymýšlí, co by ještě tak mohl na svém kousku ráje udělat, než udeří ta pravá zima.