Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 2/2010

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: ŽITÍ A PŘEŽITÍ

Jelikož jsem se narodila v roce 1951, mohu srovnávat, jak se žilo dříve a jak se žije dnes. Vlastně za to děkuji, protože všechny ty dnešní rádoby vymoženosti trhu mě tolik neoslovují.

Dříve byly děti hodně venku. Hrály různé míčové hry na něčem, co jen vzdáleně připomínalo dnešní hřiště. Chodily řádit do lesů a o pohyb nebyla nouze.

Jídlo se většinou vařilo doma z vlastních vypěstovaných produktů a mnohdy z těžce obstaraných surovin, které nebyly běžně ke koupi. Vlastně pořád se něco shánělo. Více se také peklo. Jak vaření, tak pečení vonělo po chodbě paneláku, kde jsme bydleli. Nezapomenu, jak jsem něco voňavého pekla a dcera přišla ze školy domů. Když jsem jí otevřela, tak doslova vykřikla radostí: „Je to u nás! (myslela tím vůni, kterou cítila na chodbě).

Dnes je vše, na co si jen člověk vzpomene k dostání v obchodech. A reklamy, které nás na každém kroku nabádají ke koupi toho či onoho zboží, které je navíc ještě ve slevě. No, nekupte to, když nám to šetří čas a ještě i peníze!!! Mám však pocit, že ten čas, ušetřený díky všem těm vymoženostem zase "promarníme" buď se sebou, nebo s dětmi, v čekárnách u lékařů. Času máme pořád málo, i když používáme "šetříce" času jako je např. automobil, či naše pomocníky v domácnosti: vysavače, pračky, ledničky, myčky, potraviny, které jsou už udělané a stačí je jen ohřát v mikrovlnce, nebo zalít horkou vodou a chvíli počkat…

Máme ale také televizi, DVD, počítač, internet… Takže čas pořád jaksi chybí a na pohyb většinou už nezbude vůbec žádný. Když je málo pohybu, mělo by být i méně jídla. Ale toho máme většinou nadbytek, takže se pak nemůžeme divit, že se s tím naše tělo nedovede vypořádat. V tom lepším případě tloustneme, v tom horším pak onemocníme. Máme bolesti hlavy, kloubů, páteře, břicha, máme alergie…

Když se trochu zamyslíme a uvědomíme si, že vše v našem těle souvisí se vším a že máme velkého pomocníka – aromaterapii, máme napůl vyhráno! Když si s lidmi, kteří přijdou s nějakou svou „bolístkou“ povídám a zeptám se jich např., zda mají zdravé zuby, většinou odpoví, že některé ano, na některých mají plombu a některý, že jim chybí.

Pak se zeptám, proč všechny zuby nečistí stejně jako ty zdravé. Odpověď je jasná. Jistěže všechny zuby čistí stejně. Znovu se potvrdí souvislost mezi vztahem jednotlivých zubů k příslušným orgánům v těle a podle jejich funkčnosti jsou zuby buď zdravé, opravené, nebo chybí.

Tytéž souvislosti můžeme vypozorovat na kůži, podle toho v jakých místech se nachází např. ekzém, lupénka či vyrážka. Toto zase ukazuje, že v těle něco nefunguje jak má.

Častokrát se tyto problémy objevují v místech, kde jsou lymfatické cesty nebo uzliny, které už jaksi nestíhají odpad z těla odvádět cestami k tomu určenými (močí, stolicí, potem), takže se jich zbavují přes kůži.

Velice často, ráda a ke spokojenosti klienta doporučuji krém BODY SALVIA s přikápnutím éterických olejů z jalovcových bobulí a vetiveru. Ten pak aplikuji na celou paži od vnitřní strany zápěstí až do podpaží, překryji folií a ručníkem, nebo dekou. Nechám působit asi půl hodiny (doma si to novinka klient může nechat i hodinu). Celé paže jsou pak mnohem volnější, i když se jako oteklé vůbec nejevily. Postižené místo se zklidní, většinou přestane i bolet.

Totéž lze použit i na nohy. Opět tento přípravek naneseme na nohy od paty, přes kolenní jamku, až ke tříslům. I zde překryjeme folií, dekou a půl hodiny odpočíváme. Na kotníky je skvělé aplikovat LYMPHA-PACK. Je to hotový balzám a nohám se neuvěřitelně uleví.

Břicho ošetřené FENYKLOVÝM masážním olejem neprospívá jen malým dětem, ale po vyzkoušení zjistíte, že se vám „rozpohybují“ střeva a pak budete cítit i úlevu. A to nejen v oblasti břicha, ale i zad.

To vše je mnohem efektivnější, když se takto hýčkáme i doma. Vždy když chceme nějak svému tělu pomoci a odlehčit. Kdo zkusí, pak musí!!! Protože mu to dává skvělý pocit, který opravdu stojí za to vyzkoušet. Aromaterapie nám dává nespočet možností, jak si život vylepšit, zpříjemnit a ozdravit. Když si koupíte knihu, nezískáte tím automaticky vědomosti. Ale pokud budete chtít, určitě se k Vám potřebné informace dostanou a možná budou právě z časopisu Aromaterapie.

Moc Vám to přeji!

Kolarčíková Vlastimila,
kosmetička-aromaterapeutka, Ostrava
Mob.: 603 286 335, vlastimilakolarcikova@seznam.cz

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Po dlouhé a bílé zimě, která tento rok jakoby nechtěla vzít konce, se konečně projevil vliv sluníčka, stěhujícího se z jihu pomalu ale jistě k nám na sever. Prodlužující se teplejší dny nás lákají z příbytků ven, do přírody.

Novinky: Změnil se nám k nepoznání…

Krém s včelí mateří kašičkou patřil k oné skupině prvních krémů, které spatřily světlo světa v mé laboratoři. Těžko říci, jak dlouhá je historie používání mateří kašičky. Bez nároku na přesnost lze ale konstatovat, že opravdu dlouhá. Lidé jí doslova od nepaměti věnovali mimořádnou pozornost a nelze se tomu ani divit.

Novinky: Dobrý, lepší, špičkový

Stejně jako krém GELEE ROYALE i ELEUTHEROCOCC krém má za sebou cestu dlouhou již více než čtvrt století.

Novinky: ORANGE-SANITOL KH

Asi je zbytečné se rozepisovat o širokých možnostech, které nám aromaterapie nabízí. Čtenáři časopisu Aromaterapie jsou v této oblasti dobře informováni. Ve chvíli, kdy vyřkneme slovo čistota, nejspíše si představíme koupelovou vanu s nějakým tím voňavým olejíčkem, možná sprchovací kout. Těžko bych však očekával, že by si někdo při vyslovení slov aromaterapie a čistota představoval uklizený a navíc krásně vonící byt.

Novinky: HAPPY-DEO

Používání deodorantů má tradici pravděpodobně stejně starou jako kosmetika sama. Konec konců, ono bohatě zmiňované: „Již staří Řekové, Římané, Egypťané...“ Ano předchůdci dnešních deodorantů měli daleko blíže k aromaterapii, byly to vonné oleje a masti a jednou z jejich funkcí bylo i vylepšit vlastní tělesnou vůni.

Novinky: Trička

Popravdě řečeno, některé věci trvají déle než by bylo žádoucí. Už delší dobu slýchávám dotazy klientů, zda má firma v nabídce trička s logem firmy. A tak jsem již delší dobu sliboval, že budou. Bohužel, vždy bylo něco důležitější, trička prostě musela počkat. Již v loňském roce bylo jejich pořízení „na spadnutí“, ale jak už to bývá, čas byl zase rychlejší. Vzhledem k tomu, že se jedná o značně sezónní záležitost, uložil jsem realizaci jejich zajištění k zimnímu spánku.

Novinky: AUTO-PARFÉMY?

Hned v úvodu musím napsat, že nabídky na různé voňavé složky, vhodné jako parfémy, které mi různé firmy ve snaze něco prodat zasílají včetně malých vzorků, nejsou určeny pro autíčka, ale pro lidičky. Bohužel, z mého pohledu jsou pro výrobu aromaterapeutické kosmetiky naprosto nevhodné. Dbám na to, aby v preparátech s logem KH byly vždy jen přírodní éterické oleje, a to ještě jen ty nejvyšších kvalit.

Novinky: Skleněné pilníčky

Jednou z častých otázek, hlavně pak při telefonických objednávkách, na které musíme odpovídat, jsou dotazy na skleněné pilníky. Říci jednou „nemáme“ je jednoduché. V tomto případě pak rozhodně neplatí, že opakování je matkou moudrosti. A tak nezbylo než přislíbit, že budou.

Z vašich dopisů: Přípravky firmy Hadek pohledem diabetika

Jako diabetik druhého typu s komplikacemi, jezdím často do lázní. Diabetes jsem podědil od otce, projevil se však až v mém seniorském věku. Navzdory údajným pokrokům lékařství se v podstatě léčím podobnými přípravky jako můj otec před 30 lety.

Z vašich dopisů: Přípravky firmy Hadek pohledem diabetika II.

Nejen diabetik dostane katar horních cest dýchacích, tedy obyčejnou rýmu. Pro část mé rodiny je to sice věc nepříjemná, ale pro druhou část rodiny je to záležitost doslova fatální, kdy první den nos a krk jen tak trošku laškuje, ale další dva dny jsou příšerné a následující dva ještě horší.

Z vašich dopisů: Vážený pane Hadku,

asi jako mnozí lidé, tak i já jsem měla v hlavě zmatek z informací z různých zdrojů (spíše však dezinformací), ohledně volby vhodného opalovacího přípravku. Doma jsme vedli diskuse, co si pořídit na naši cestu za sluncem do Tunisu. V květnu jsem se rozhodla požádat Vás o radu.

Z vašich dopisů: Vážení hádkovci,

dovolte, abych vám současně s mojí novou objednávkou poděkovala za vaše opalovací oleje.

Koutek pro maminky: Dejme dětem to nejlepší z přírody…

Když poprvé držíte v ruce narozené dítě, usilovně přemýšlíte, čím ošetříte jeho pokožku. Mnohé z toho co přijde na pokožku, se dostane do krevního oběhu, tedy ke každé buňce těla.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Čokoládová masáž s mandlí a grepem…

Čokoláda je oblíbená lahůdka nejenom u naších dětí. S kouskem dobré čokolády se stáváme dětmi i my sami. Mnohdy vzpomínáme na dětská léta, tahle byla méně sladká, tahle je víc lojovitá. Vzpomínám na tu se sójou a arašídy. Ta byla pěkně tvrdá, ani ukousnout se nedala. A takhle bych mohla pokračovat a stejně bych nenašla všechna přirovnání a ani vzpomínky.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: BERGAMOT – Citrus aurantium var. Bergamia

Podle latinského názvu nám již název napovídá, že se jedná o silici citrusové vůně. Je to druh pomerančovníku, pochází z tropických oblastí Asie a pěstuje se v jižní Itálii, na Sicílii a Pobřeží slonoviny.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Letní péče nejenom o pokožku

Podle tradiční čínské medicíny je květen spojen s orgánem srdce. Otevíráme se nejen lásce, ale i náš srdeční meridián dostává možnost aktivace. S tím jsou spojeny i různé projevy těla.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: APLIKACE ÉTERICKÝCH OLEJŮ

V letošním jarním čísle Aromaterapie bylo již ve dvou článcích popsáno, jak nakládat s neutrálními oleji/krémy a éterickými oleji, abychom si sami doma vytvořili vonnou kompozici ušitou na míru pro naše tělo i čich. Ráda takto pracuji ve svém kosmetickém a masérském studiu, neboť míchání a kombinování vůní a účinků éterických olejů přímo dle potřeb konkrétního klienta dělá z aroma-amatéra kvalifikovaného aromaterapeuta.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: HOMEOPATIE A JINÉ PŘÍRODNÍ METODY LÉČENÍ

Jmenuji se Hana Červenková. Homeopatii jsem se začala věnovat od roku 1991 po boku svého dlouhodobého učitele, zkušeného homeopata, který byl zároveň i léčitelem a zabýval se alternativní medicínou více jak 30 let. Před třemi lety jsem převzala jeho ordinaci.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: ŽITÍ A PŘEŽITÍ

Jelikož jsem se narodila v roce 1951, mohu srovnávat, jak se žilo dříve a jak se žije dnes. Vlastně za to děkuji, protože všechny ty dnešní rádoby vymoženosti trhu mě tolik neoslovují. Dříve byly děti hodně venku. Hrály různé míčové hry na něčem, co jen vzdáleně připomínalo dnešní hřiště. Chodily řádit do lesů a o pohyb nebyla nouze.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Vážený pane Hadku,

dovolte, abych Vám touto cestou poděkovala za Vaši poradnu. Nejen, že jste mi rychle odpověděl na můj dotaz, ale Vaše rada se mi opravdu osvědčila. Jak jsem Vám ve svém mailu slíbila, sděluji Vám i své poznatky.

Poradna

Škola aromaterapie: Betakarotén

Ono "mrkvové barvivo" betakarotén je stejně tak dobře známo pod označením provitamin A. V organizmu pak dochází k přeměně tohoto vitamínového předstupně na vitamín A. Je všeobecně známo, že nedostatek vitamínu A v těle vede k různým problémům.

Zamyšlení: Smutně Veselý

Myslím, že není kurzu, na kterém bych opomněl nejen připomenout, ale i zdůvodnit jedno z úsloví, které jakoby stále více nabíralo na platnosti: „Nikdy, nikomu a ničemu nevěř“. Samozřejmě, že ani já si nečiním nárok na výjimku.

Zamyšlení: Objednávka odchází…

Objednávat preparáty KH lze mnoha způsoby. Tím ideálním je dle mého internet. V E-shopu lze vyhledat potřebné preparáty, získat informace o účinku použití, objemu i ceně. Pro někoho může být pohodlnější zaslání objednávky mailem.

Aktuální téma: Anglická čeština?

V 18. století se tvůrci tzv. "českého národní obrození" snažili oživit český jazyk a motivovat tak český národ k větší uvědomělosti zachovat češtinu. Je to právě diakritika, která náš mateřský jazyk krásně foneticky zpestřuje, a proto bychom na ní neměli zapomínat. Dokonce ani při psaní objednávek.

Aktuální téma: Wellness centrum v Léčebných lázních Bohdaneč

Wellness centrum Léčebných lázní Bohdaneč a.s. je jedno z nejmodernějších relaxačních zařízení v České republice.

Na poslední stránce: Mikrotenové taštičky

Někteří zákazníci upřednostňují možnost nakoupit si své vyvolené preparáty přímo u nás ve Stříbře. Pokud se jedná jen o pár výrobků, odnášejí si je v pevných elegantních bílých mikrotenových taštičkách, na nichž se pyšní chráněné logo firmy AROMATERAPIE Karel Hadek.

Na poslední stránce: Kádinky

Před časem firma AROMATERAPIE Karel Hadek měla v nabídce skleněné kádinky, jejichž hlavním odběratelem byli především ti, kteří se starají o potřebné blaho naší častokráte přetěžované i bolavé tělesné schránky - maséři.