Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 2/2010

Poradna

Vážený pane Hadku,

jako masér se na Vás obracím s dotazem, který se týká Dornovy masáže. Ta se provádí třezalkovým olejem, který se vyrábí lisováním třezalkových květů za studena do olivového oleje. Nepřemýšlel jste nad jeho výrobou? Myslím, že mnozí z nás, kteří tuto masáž provádí, by takovouto nabídku uvítali. Vím, že vyrábíte různé třezalkové oleje, nechaly by se i tyto oleje pro Dornovu masáž použít?

Předem Vám děkuji za Vaši odpověď.
Jiří K. Ostrava

 

Milý pane masére Jirko,

hned v úvodu mé odpovědi bych rád zmínil, že dotazů na třezalkový olej ve vztahu k Vámi jmenované Dornově masáži poslední dobou přibývá. Asi to bude tím, že se jedná o účinnou, speciální terapeutickou masáž, která nabízí nápravu různých problémů jak s klouby, tak i páteřními obratli. A těch, díky našemu životnímu stylu, neutěšeně přibývá. Vzhledem k tomu, že nejsem masér, budete se muset spokojit s vyjádřením výrobce třezalkových olejů. Nejprve bych Vás rád upozornil, že třezalkový olej nikdo nikdy nevyrobil „lisováním třezalkových květů za studena do olivového oleje“.

A nejen do olivového, ale ani jiného oleje. Nevím, kdo Vám tuto informaci poskytl, ale jak už to na tom světě chodí, lisování za studena je prostě „in“ a tak, „abychom šli s dobou“, pro jistotu i horký čaj by se asi měl připravovat lisováním za studena. Ono těch nesmyslů koluje celá řada. V jednom z dotazů, který jsem kdysi dostal, bylo konstatováno, že třezalkový macerát v olivovém oleji je jedinečný tím, že vyživuje meziobratlové ploténky a chrupavku. Nechápu, jak takovýto výrok může někdo zplodit. Třezalkový olej je terapeuticky účinný, já sám ho vnímám jako malý zázrak, ale zmíněná schopnost vyživovat chrupavky a ploténky…? Pomalu abych začal podezřívat třezalkový olej, že vyvolává i fantazmagorické halucinace.

Třezalce, třezalkovému čaji, jakož i třezalkovému oleji a jeho výrobě jsem se obšírně věnoval v časopise Aromaterapie již před dvěma roky. Ve vydání č. 2/2008, které je ve formě PDF i na našem webu. Proto se k této problematice nyní již nebudu vracet. Na stránkách 13 až 17 najdete věcný popis, jak se třezalkový olej vyrábí. Informace, kterou zcela jistě každý, kdo chce pracovat s třezalkovým olejem, ocení, neboť jeho výroba není technicky, ale časově náročná. I to je důvod, proč, pokud je to možné, doporučuji vlastní výrobu. K třezalkovým olejům nabízeným na trhu se raději nebudu vyjadřovat. Důvod je zcela jednoduchý. Většina dodavatelů u nabízených olejů halasně sděluje, že se jedná někdy o třezalkový olej, jindy svatojánský, ani anglický St. John‘s wort oil není k zahození. Bohužel ona základní informace o maceračním oleji jakoby podléhala státnímu tajemství. Toto poznání mi napovídá, proč je ve většině případů ultimativně požadováno ono použití olivového oleje jako nosiče. Dle mých zkušeností však lze nejkvalitnější a nejúčinnější třezalkový macerát získat nikoli vyluhováním do olivového, ale oleje z pšeničných klíčků. Vysoký obsah lecitinu v tomto oleji nejen napomáhá vymacerovat účinné látky z třezalky jako komplex, ale garantuje i excelentní vstřebatelnosti tohoto oleje. Zakopaný pes však bude asi i v lékopisech většiny zemí, které přikazují výrobu lékopisného třezalkového oleje právě do oleje olivového. Dle mého tento předpis vznikl v době, kdy tvůrci lékopisu o oleji z pšeničných klíčků ještě neměli ani potuchy. A tak místo striktního trvání na olivovém macerátu bych každému masérovi doporučoval experimentování a získávaní vlastních zkušeností. Vzhledem k tomu, že Dornova masáž se zabývá, tedy dle mých chabých znalostí, nápravou kloubů a obratlů, je třezalkový olej opravdu dobrá volba. Účinné látky třezalky působí jako vynikají tonikum na nervy, v tomto smyslu snižují vnímání bolestivosti. Od pradávna se třezalkový olej široce používá na čerstvé rány, na spáleniny, kde díky svým antiseptickým účinkům brání zanícení poškozené pokožky a současně působí i protibolestivě. I proto jej lze s úspěchem použít při natržených svalech, výronech, pohmožděninách, houseru, dně, revmatismu. Dokonce se dobře osvědčil i u pásového oparu.

V praxi pak lze použít prakticky jakýkoli třezalkový olej. Dle použitého základního oleje, jakož i technologie výroby, však budou účinky značně rozdílné.

Zde bych rád vyslovit domněnku, že i aromaterapie může být při provádění Dornovy masáže nápomocná. Třezalkový olej lze dle terapeutických požadavků doplnit o různé éterické oleje, které účinek třezalkového oleje ještě posílí. 

Konec konců, v nabídce firmy jsou z mého pohledu velice zajímavé preparáty, přímo predestinované pro Dornovu masáž. Rád bych jmenoval osvědčenou specialitu proti bolestem, CAYATHERM. Dále pak mohou velice dobře pomoci osvědčené účinky multifunkčního, lecitinového preparátu DR. VOŠTĚP. Zmínit musím i THERMOTON, který již dlouhá léta jedinečně pomáhá při artróze. 

Z třezalkových olejů pak máme v běžné nabídce dva druhy. Macerát v oleji z pšeničných klíčků (W10) je základem pro nejexkluzivnější preparáty, tedy co se účinků týká. Druhým nabízeným olejem je směs sestávající z 95 % sojového a 5 % oleje z pšeničných klíčků (S10), který zlepšuje macerační schopnosti sóji. Tento třezalkový olej má podstatně nižší cenu. Nutno dodat, že ani jeho účinek není tak intenzivní jako u předešlého oleje. V případě zájmu však můžeme nabídnout i další dva maceráty, používané při výrobě kosmetiky. Macerát třezalky v kanolovém oleji (K10 - nyní C/10), taktéž s 5 % oleje z pšeničných klíčků a samozřejmě i to, co bych v kontextu s Vaším dotazem označil za „speciální Dornův olej“. Tedy lékopisný třezalkový olej, který byl vyroben macerací třezalky olivovém oleji (O10), lisovaném za studena. Vzhledem k tomu že dva posledně jmenované třezalkové oleje nejsou ve standardní nabídce, jsou v případě zájmu dodávány s počítačovou etiketou. Co se cen týká, zde je informace celkem jednoduchá.

Třezalkový macerát v kanolovém oleji má cenu identickou jako třezalkový macerát v sojovém oleji.

Krom dotazů na masážní oleje při Dornově masáži přichází i stejné dotazy na Breussovu masáž.

Zde mohu jen dodat, že všechny poskytnuté informace ve vztahu k Dornově masáži mají plnou poplatnost i při Breussově masáži.

Karel HadekDobrý den,

prosím Vás, je možné opalovacím olejem OF 15 mazat už 5 měsíční miminko? Ptá se mně jedna zákaznice proto, že obsahuje i nějaké vitamíny a já s tím nemám vůbec zkušenosti u takhle malinkých dětí. Holčička od narození používá jen Vaše preparáty, a tak ji nechtějí mazat nějakou chemií. Předem děkuji za odpověď.

Hana M.


Milá paní Hano,

děkuji Vám za Váš mail i důvěru, se kterou se na mě se svým dotazem obracíte.

Samozřejmě, že je možné i na pokožku takto malých dětí aplikovat OPALOVACÍ OLEJ s OF 15. Zde si však nemohu odpustit otázku, zda je to vůbec nutné. Tak malé děcko bych nikdy nevystavoval situaci, kdy by toto opatření bylo nutné. Pokožka takovýchto mrňat není na takovéto situace připravena a dle mého je jediným adekvátním řešením opravdu opatrné a šetrné opalování, nikoli přímo na slunci, ale výhradně ve stínu. I zde bych doporučoval pobyt v přírodě brzo dopoledne či pozdě odpoledne.
Podle věku holčičky je evidentní, že to bude její první léto, že její organizmus se bude teprve s letním sluníčkem seznamovat a reagovat na něj. Zde pak vůbec nejde o kvalitu oleje, ta je opravdu vynikající, ale o zdraví a potřeby děcka. Sebelepší opalovací preparát, nemůže nahradit rozumné rodiče. Jako adekvátní za daných okolností bych viděl ošetřování pokožky a její ochranu před vysoušením buď čistým BAMBUCKÝM MÁSLEM, nebo JOJOBOVÝM či SEZAMOVÝM OLEJEM. Jmenované lipidy obsahují od přírody složky, jež chrání před UV zářením a jejich ochranný faktor se pohybuje kolem 4. Pokud jde o vitamíny, tedy vitamin E, A, betakarotén ty lze přidat i do výše jmenovaných tuků. Důležité jsou však až u preparátů určených jako ochrana před sluníčkem.

Karel HadekDobrý den,

dočetla jsem se o širokém použití brutnákového oleje a jeho příznivých účincích. Nejen o oleji, ale i odvaru z natě brutnáku. Je pravda, že při dlouhodobějším užívání jsou olej i odvar škodlivé pro játra? A jak dlouho se může užívat nebo s jakými přestávkami.

S pozdravem ing. Helena J.


Vážená paní inženýrko,

dovolte, abych Vám nejprve poděkoval za Váš mail i Vámi zaslaný dotaz. Co se brutnáku týče, ve smyslu Vašeho dotazu s ním mám jak malé, tak i velké zkušenosti. Ty malé se pak týkají odvaru. Vím, že se dá z mladých rostlin připravovat salát, že se z natě brutnáku připravuje odvar. Díky obsaženým složkám, alkaloidům amabilinu, intermedinu, lycopsaminu, a dalším, které jsou označovány jako mírně toxické, jej nelze doporučovat k přípravě silných odvarů a dále pak jejich dlouhodobé popíjení. Běžná
konzumace ať již čerstvých listů, či popíjení čaje po dobu jednoho měsíce, dle mého, žádné problémy způsobit nemohou. Brutnák dále působí jako mírné projímadlo a vykazuje protizánětlivé účinky, hlavně pak v oblasti močových cest. Jsou známa i jeho mnohá další použití. S brutnákovou natí jsem však nikdy neexperimentoval a tudíž na tuto část Vaší otázky nemohu věcně odpovědět. Situace se mění, pokud jde o brutnákový olej. Díky vysokému obsahu (cca 22 %) kyseliny gamalinolenové jej lze považovat za významné terapeutikum u lidí kteří, mají nedostatečnou vlastní produkci KGL a z toho vyplývající problémy. Těmi pak mohou být např. premenstruální syndrom, lupénka, ekzémy. Už vzhledem k ceně tohoto oleje je předávkování téměř vyloučeno. Denní terapeutická dávka se pohybuje kolem 1,5 až 3 ml denně. Přepočteno na kapky, 45 až 90 kapek, rozdělených do 3 denních dávek. I přes jeho terapeutický význam zůstává brutnákový olej „jen“ směsí mastných kyselin, tedy běžným olejem. Teoreticky by jej bylo možné používat i jako běžný potravinářský olej, ale... Ta cena! U oleje tedy lze vyloučit, že by jakýmkoli způsobem mohl poškozovat játra. Považuji za nutné zmínit, že na rozdíl od natě, olej brutnáku žádné ze zmíněných alkaloidů neobsahuje. U lidí, kteří tuto drahocennost používají jako lék, žádné časové omezení neplatí, spíše naopak. Vzhledem k tomu, že tělíčko některých jedinců není schopno v potřebné míře přetvářet kyselinu linolovou na kyselinu gamalinolenovou, musí být brutnákový olej podáván permanentně jako terapeutikum. Doslova a do písmene je to „rozsudek na doživotí“. Budu rád, pokud Vám tato moje odpověď bude alespoň trošku užitečná.

Karel HadekDobrý den,  

měla bych dotaz. Jaké éterické oleje se mohou užívat při nachlazení u 2 letého dítěte? Myslím např. v olejovém nosiči k potírání hrudníčku, nebo inhalace. Mohu u takto malého dítěte použít např. eukalyptus, mátu? Nebo tea tree? Levanduli určitě ano. U dospělého bych asi udělala směs např. eukalypt, levandule, tea tree, ale nevím, zda můžu tuto kombinaci použít u takto malého dítěte. Děkuji za odpověď.

Radka H.

 

Milá paní Radko,

děkuji Vám za Váš mail i důvěru, se kterou se na mě se svým dotazem obracíte. U takto malého děcka nezbývá, než být velmi opatrný. Eukalyptový olej lze použít, na potírání hrudníku, zde bych doporučoval druh eukalyptus-citriodora. Je přece jenom daleko jemnější. Kombinovat jej lze s levandulí, jak píšete, a ještě bych doporučil i borovici, popřípadě mateřídoušku. Zde pak hodně záleží na použité koncentraci. Malé děti jsou daleko citlivější než my dospělí „ignoranti“. Vhodná by byla směs např. eukalyptus-citriodora 6 až 7 dílů, borovic2 až 3 díly, mateřídouška 1 díl. No a 0,5 % max. 1 % přidat do olejového nosiče. Stejnou směs pak lze použít i na inhalace, např. na kapesníček v ložnici. V případě kašle pak lze použít na inhalace hotový speciální preparát ATEMOL. Budu rád, pokud Vám moje odpověď bude alespoň trošku užitečná.

Karel Hadek

Úvodní slovo Karla Hadka

Po dlouhé a bílé zimě, která tento rok jakoby nechtěla vzít konce, se konečně projevil vliv sluníčka, stěhujícího se z jihu pomalu ale jistě k nám na sever. Prodlužující se teplejší dny nás lákají z příbytků ven, do přírody.

Novinky: Změnil se nám k nepoznání…

Krém s včelí mateří kašičkou patřil k oné skupině prvních krémů, které spatřily světlo světa v mé laboratoři. Těžko říci, jak dlouhá je historie používání mateří kašičky. Bez nároku na přesnost lze ale konstatovat, že opravdu dlouhá. Lidé jí doslova od nepaměti věnovali mimořádnou pozornost a nelze se tomu ani divit.

Novinky: Dobrý, lepší, špičkový

Stejně jako krém GELEE ROYALE i ELEUTHEROCOCC krém má za sebou cestu dlouhou již více než čtvrt století.

Novinky: ORANGE-SANITOL KH

Asi je zbytečné se rozepisovat o širokých možnostech, které nám aromaterapie nabízí. Čtenáři časopisu Aromaterapie jsou v této oblasti dobře informováni. Ve chvíli, kdy vyřkneme slovo čistota, nejspíše si představíme koupelovou vanu s nějakým tím voňavým olejíčkem, možná sprchovací kout. Těžko bych však očekával, že by si někdo při vyslovení slov aromaterapie a čistota představoval uklizený a navíc krásně vonící byt.

Novinky: HAPPY-DEO

Používání deodorantů má tradici pravděpodobně stejně starou jako kosmetika sama. Konec konců, ono bohatě zmiňované: „Již staří Řekové, Římané, Egypťané...“ Ano předchůdci dnešních deodorantů měli daleko blíže k aromaterapii, byly to vonné oleje a masti a jednou z jejich funkcí bylo i vylepšit vlastní tělesnou vůni.

Novinky: Trička

Popravdě řečeno, některé věci trvají déle než by bylo žádoucí. Už delší dobu slýchávám dotazy klientů, zda má firma v nabídce trička s logem firmy. A tak jsem již delší dobu sliboval, že budou. Bohužel, vždy bylo něco důležitější, trička prostě musela počkat. Již v loňském roce bylo jejich pořízení „na spadnutí“, ale jak už to bývá, čas byl zase rychlejší. Vzhledem k tomu, že se jedná o značně sezónní záležitost, uložil jsem realizaci jejich zajištění k zimnímu spánku.

Novinky: AUTO-PARFÉMY?

Hned v úvodu musím napsat, že nabídky na různé voňavé složky, vhodné jako parfémy, které mi různé firmy ve snaze něco prodat zasílají včetně malých vzorků, nejsou určeny pro autíčka, ale pro lidičky. Bohužel, z mého pohledu jsou pro výrobu aromaterapeutické kosmetiky naprosto nevhodné. Dbám na to, aby v preparátech s logem KH byly vždy jen přírodní éterické oleje, a to ještě jen ty nejvyšších kvalit.

Novinky: Skleněné pilníčky

Jednou z častých otázek, hlavně pak při telefonických objednávkách, na které musíme odpovídat, jsou dotazy na skleněné pilníky. Říci jednou „nemáme“ je jednoduché. V tomto případě pak rozhodně neplatí, že opakování je matkou moudrosti. A tak nezbylo než přislíbit, že budou.

Z vašich dopisů: Přípravky firmy Hadek pohledem diabetika

Jako diabetik druhého typu s komplikacemi, jezdím často do lázní. Diabetes jsem podědil od otce, projevil se však až v mém seniorském věku. Navzdory údajným pokrokům lékařství se v podstatě léčím podobnými přípravky jako můj otec před 30 lety.

Z vašich dopisů: Přípravky firmy Hadek pohledem diabetika II.

Nejen diabetik dostane katar horních cest dýchacích, tedy obyčejnou rýmu. Pro část mé rodiny je to sice věc nepříjemná, ale pro druhou část rodiny je to záležitost doslova fatální, kdy první den nos a krk jen tak trošku laškuje, ale další dva dny jsou příšerné a následující dva ještě horší.

Z vašich dopisů: Vážený pane Hadku,

asi jako mnozí lidé, tak i já jsem měla v hlavě zmatek z informací z různých zdrojů (spíše však dezinformací), ohledně volby vhodného opalovacího přípravku. Doma jsme vedli diskuse, co si pořídit na naši cestu za sluncem do Tunisu. V květnu jsem se rozhodla požádat Vás o radu.

Z vašich dopisů: Vážení hádkovci,

dovolte, abych vám současně s mojí novou objednávkou poděkovala za vaše opalovací oleje.

Koutek pro maminky: Dejme dětem to nejlepší z přírody…

Když poprvé držíte v ruce narozené dítě, usilovně přemýšlíte, čím ošetříte jeho pokožku. Mnohé z toho co přijde na pokožku, se dostane do krevního oběhu, tedy ke každé buňce těla.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Čokoládová masáž s mandlí a grepem…

Čokoláda je oblíbená lahůdka nejenom u naších dětí. S kouskem dobré čokolády se stáváme dětmi i my sami. Mnohdy vzpomínáme na dětská léta, tahle byla méně sladká, tahle je víc lojovitá. Vzpomínám na tu se sójou a arašídy. Ta byla pěkně tvrdá, ani ukousnout se nedala. A takhle bych mohla pokračovat a stejně bych nenašla všechna přirovnání a ani vzpomínky.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: BERGAMOT – Citrus aurantium var. Bergamia

Podle latinského názvu nám již název napovídá, že se jedná o silici citrusové vůně. Je to druh pomerančovníku, pochází z tropických oblastí Asie a pěstuje se v jižní Itálii, na Sicílii a Pobřeží slonoviny.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Letní péče nejenom o pokožku

Podle tradiční čínské medicíny je květen spojen s orgánem srdce. Otevíráme se nejen lásce, ale i náš srdeční meridián dostává možnost aktivace. S tím jsou spojeny i různé projevy těla.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: APLIKACE ÉTERICKÝCH OLEJŮ

V letošním jarním čísle Aromaterapie bylo již ve dvou článcích popsáno, jak nakládat s neutrálními oleji/krémy a éterickými oleji, abychom si sami doma vytvořili vonnou kompozici ušitou na míru pro naše tělo i čich. Ráda takto pracuji ve svém kosmetickém a masérském studiu, neboť míchání a kombinování vůní a účinků éterických olejů přímo dle potřeb konkrétního klienta dělá z aroma-amatéra kvalifikovaného aromaterapeuta.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: HOMEOPATIE A JINÉ PŘÍRODNÍ METODY LÉČENÍ

Jmenuji se Hana Červenková. Homeopatii jsem se začala věnovat od roku 1991 po boku svého dlouhodobého učitele, zkušeného homeopata, který byl zároveň i léčitelem a zabýval se alternativní medicínou více jak 30 let. Před třemi lety jsem převzala jeho ordinaci.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: ŽITÍ A PŘEŽITÍ

Jelikož jsem se narodila v roce 1951, mohu srovnávat, jak se žilo dříve a jak se žije dnes. Vlastně za to děkuji, protože všechny ty dnešní rádoby vymoženosti trhu mě tolik neoslovují. Dříve byly děti hodně venku. Hrály různé míčové hry na něčem, co jen vzdáleně připomínalo dnešní hřiště. Chodily řádit do lesů a o pohyb nebyla nouze.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Vážený pane Hadku,

dovolte, abych Vám touto cestou poděkovala za Vaši poradnu. Nejen, že jste mi rychle odpověděl na můj dotaz, ale Vaše rada se mi opravdu osvědčila. Jak jsem Vám ve svém mailu slíbila, sděluji Vám i své poznatky.

Poradna

Škola aromaterapie: Betakarotén

Ono "mrkvové barvivo" betakarotén je stejně tak dobře známo pod označením provitamin A. V organizmu pak dochází k přeměně tohoto vitamínového předstupně na vitamín A. Je všeobecně známo, že nedostatek vitamínu A v těle vede k různým problémům.

Zamyšlení: Smutně Veselý

Myslím, že není kurzu, na kterém bych opomněl nejen připomenout, ale i zdůvodnit jedno z úsloví, které jakoby stále více nabíralo na platnosti: „Nikdy, nikomu a ničemu nevěř“. Samozřejmě, že ani já si nečiním nárok na výjimku.

Zamyšlení: Objednávka odchází…

Objednávat preparáty KH lze mnoha způsoby. Tím ideálním je dle mého internet. V E-shopu lze vyhledat potřebné preparáty, získat informace o účinku použití, objemu i ceně. Pro někoho může být pohodlnější zaslání objednávky mailem.

Aktuální téma: Anglická čeština?

V 18. století se tvůrci tzv. "českého národní obrození" snažili oživit český jazyk a motivovat tak český národ k větší uvědomělosti zachovat češtinu. Je to právě diakritika, která náš mateřský jazyk krásně foneticky zpestřuje, a proto bychom na ní neměli zapomínat. Dokonce ani při psaní objednávek.

Aktuální téma: Wellness centrum v Léčebných lázních Bohdaneč

Wellness centrum Léčebných lázní Bohdaneč a.s. je jedno z nejmodernějších relaxačních zařízení v České republice.

Na poslední stránce: Mikrotenové taštičky

Někteří zákazníci upřednostňují možnost nakoupit si své vyvolené preparáty přímo u nás ve Stříbře. Pokud se jedná jen o pár výrobků, odnášejí si je v pevných elegantních bílých mikrotenových taštičkách, na nichž se pyšní chráněné logo firmy AROMATERAPIE Karel Hadek.

Na poslední stránce: Kádinky

Před časem firma AROMATERAPIE Karel Hadek měla v nabídce skleněné kádinky, jejichž hlavním odběratelem byli především ti, kteří se starají o potřebné blaho naší častokráte přetěžované i bolavé tělesné schránky - maséři.