Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 2/2010

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: APLIKACE ÉTERICKÝCH OLEJŮ

V letošním jarním čísle Aromaterapie bylo již ve dvou článcích popsáno, jak nakládat s neutrálními oleji/krémy a éterickými oleji, abychom si sami doma vytvořili vonnou kompozici ušitou na míru pro naše tělo i čich. Ráda takto pracuji ve svém kosmetickém a masérském studiu, neboť míchání a kombinování vůní a účinků éterických olejů přímo dle potřeb konkrétního klienta dělá z aroma-amatéra kvalifikovaného aromaterapeuta.

Je vhodné znát účinky éterických olejů, chemické složení jejich aspoň dvou nejvíce procentuálně zastoupených látek, abychom je mohli kvalitně aplikovat na určitý problém a klientovi neuškodili. Není mým cílem v tomto článku obohatit čtenáře o znalosti chemického složení, a tím pádem účinků éterických olejů, jak na sebe vzájemně působí. To je spíše záležitost jedince, jenž by se chtěl v tomto oboru vzdělávat a studoval by i rostlinné silice a jejich biochemické složení. Ráda bych širší „aroma-veřejnosti“ předala své zkušenosti a poradila, jak si míchat směsi éterických olejů, a neublížit sobě či blízkým v rodině a okolí.

Základním vodítkem pro výběr vonné směsi je bezpochyby náš čich. Vůně nám musí být příjemná. Každý máme jiný práh vnímání vůní. Co je někomu nebesky voňavé, může druhému připadat fádní, či dokonce mu to nemusí vonět vůbec. Jinak citliví na vůně jsou muži, jinak děti. Je dobré mít na mysli, pro koho směs vyrábíme a spolupracovat s ním. Pokud se budeme pro začátek držet těchto aspektů, máme napůl vyhráno.

Další zásady při míchání směsí éterických olejů jsou opravdu důležité a jejich nedodržení by mohlo přivodit nepříjemné zkušenosti či zdravotní problémy a nechuť pokračovat v této krásné alchymistické činnosti.

Druhá zásada je použít ve směsi maximálně dvou až pěti éterických olejů. Více nemívá smysl, "dobrého pomálu". Vždy je však vhodné, jak z terapeutického, tak i vonného hlediska, používat více éterických olejů než pouze jeden. Éterické oleje jsou synergické – tedy vzájemně působící.

Synergismus znamená "společné harmonické působení" a esenciální oleje obvykle působí lépe, jsou-li smíchány s jinými esenciálními oleji.“ (citace z knihy – Robert Tisserand – Aromaterapie pro každého).

Začátečníkům bych doporučila nejdříve použít směs ze dvou éterických olejů, časem přidávat další, a tím postupně dostávat důmyslnější vonné kompozice. Je obohacující čarovat s vůněmi, postupem doby si osvojovat znalosti terapeutických účinků éterických olejů a vypracovat se na znalce, který dokáže vytvořit směsi na podporu či zlepšení zdravotního stavu.

Třetí zásada – výběr základního "nosiče", ve kterém je možné vybranou směs éterických olejů rozpustit. Zde záleží na zamýšleném využití naší kompozice (péče o pleť, masáže, koupele atd.). Pokud si chceme vyrobit svůj vlastní krém na obličej, pořídíme si některý ze základních krémů (DERMISOFT, NATURALIA, SHEA BUTTER, BODYEM NEUTRAL, LECIDERMA SHEA NEUTRAL atd.). Na výrobu pleťového oleje využijeme širokou nabídku rostlinných olejů, které můžeme využít i na masáže celého těla.

U rostlinných olejů si můžeme začarovat podobně jako u éteráčků a použít pro pěstění pokožky více druhů olejů. Množství jednotlivých rostlinných olejů není z hlediska bezpečnosti nijak omezeno. Jejich poměr závisí pouze na nás. To však u éterických olejů neplatí.

Zkusme si namíchat příjemně roztíratelnou směs rostlinných olejů, bohatou na vitamín E, a to z MANDLOVÉHO oleje, oleje Z PŠENIČNÝCH KLÍČKŮ a JOJOBOVÉHO OLEJE/vosku, která bude mít na pleť regenerační účinky. Do této směsi rostlinných olejů zakomponujme ve správném poměru (níže se dozvíme v jakém) například ÉO (éterický olej) z YLANG-YLANGU, ÉO Z MRKVOVÝCH SEMEN a ÉO z CITRONU.

Další tip na míchání rostlinných olejů je specialita pro zralou pleť žen po menopauze. Doporučuji smíchat po jednom dílu AVOKÁDOVÉHO OLEJE s MAKADAMIOVÝM. Díky vysokému obsahu sterolů v avokádovém oleji je přínosem právě pro výše zmíněnou skupinu žen.

Pokud chceme relaxovat v aromaterapeutické koupeli a sami si připravit směs ÉO, rozpouštíme je v NEUTRÁLNÍM hydrofilním koupelovém oleji. Stačí celkem 3 – 5 kapek směsi ÉO. Voda by neměla být horká, jakmile se začneme potit, přestaneme do těla ÉO přijímat.

Čtvrtá a velmi důležitá zásada je procentuální poměr éterických olejů k objemu základního "nosiče" neboli mastné složky (rostlinný olej, krém). Toto je velmi důležité, neboť nepřiměřeným množstvím ÉO si můžeme přivodit potíže v podobě podrážděné pokožky, alergií na ÉO a dalších zdravotních komplikací.

Všeobecně se v aromaterapii používá koncentrace éterických olejů od 0,5 % do 3 % v preparátu. Silnější koncentrace se nepoužívají.

Je dáno, že 1 ml je cca 30 kapek. Od toho se odvíjí počítání procentuálního ředění ÉO v základním nosiči.
 

  • 1%    ředění – na 100 ml rostl. oleje 30 kapek ÉO nebo směsi ÉO
  • 1,5% ředění – na 100 ml rostl. oleje 45 kapek ÉO nebo směsi ÉO
  • 2%    ředění – na 100 ml rostl. oleje 60 kapek ÉO nebo směsi ÉO 
  • 2,5% ředění – na 100 ml rostl. oleje 75 kapek ÉO nebo směsi ÉO
  • 3%    ředění – na 100 ml rostl. oleje 90 kapek ÉO nebo směsi ÉO


Dle této tabulky si můžeme připravit propočet ředění ÉO i na menší množství rostlinných olejů. Nejčastěji se používá 1 % ředění ÉO v základním "nosiči". Na obličej a citlivé oblasti dodržujeme jednoprocentní ředění. Na masáže těla můžeme použít až dvouprocentní ředění, zejména pokud chceme cíleně terapeuticky pracovat na zatuhlém zádovém svalstvu. Tříprocentní ředění používají pouze kvalifikovaní aromaterapeuti odborně vzdělaní a využívající své znalosti a zkušenosti k léčbě zdravotních potíží.

Upozornění: Pro děti používáme pouze 0,5 % ředění.

Pokud jako základní nosič použijeme některý z neutrálních krémů, je potřeba vzít na zřetel, že veškeré krémy jsou emulze buď voda v oleji V/O (mastné krémy), nebo olej ve vodě O/V (tzv. denní či hydratační krémy). Tím pádem na počet kapek ÉO máme o trochu méně olejové složky. Složitými výpočty, jak snížit počet kapek, abychom dodrželi přesné procentuální ředění, se zde nebudeme zdržovat. Stačí si zapamatovat, že do 50 ml rostlinného oleje při 1 % ředění můžeme dát 15 kapek ÉO či směsi ÉO. Na 50 ml neutrálního krému ubereme a dáme 8 až 10 kapek ÉO. Samozřejmě čím mastnější krém, tím menší obsah vody.

Pokud se budeme kromě těchto zásad řídit i svým instinktem, intuicí, či pro někoho selským rozumem a vložíme do vybírání a vytváření individuálních receptur kus svého srdce, lásky a pozitivní energie, vždy se setkáme s kladným ohlasem od ostatních, kteří využijí našich schopností a budou z nich mít užitek.

Přeji vám všem i za sebe krásné, plodné a voňavé aroma-léto. Pokud by se chtěl někdo pochlubit se svou jedinečnou individuální vonnou směsí či potřeboval poradit, obraťte se na mě prosím prostřednictvím e-mailové adresy barborakuruczova@seznam.cz.

Barbora Kuruczová – odborná aromaterapeutka
http://www.kuruczovakosmetika.wz.cz/

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Po dlouhé a bílé zimě, která tento rok jakoby nechtěla vzít konce, se konečně projevil vliv sluníčka, stěhujícího se z jihu pomalu ale jistě k nám na sever. Prodlužující se teplejší dny nás lákají z příbytků ven, do přírody.

Novinky: Změnil se nám k nepoznání…

Krém s včelí mateří kašičkou patřil k oné skupině prvních krémů, které spatřily světlo světa v mé laboratoři. Těžko říci, jak dlouhá je historie používání mateří kašičky. Bez nároku na přesnost lze ale konstatovat, že opravdu dlouhá. Lidé jí doslova od nepaměti věnovali mimořádnou pozornost a nelze se tomu ani divit.

Novinky: Dobrý, lepší, špičkový

Stejně jako krém GELEE ROYALE i ELEUTHEROCOCC krém má za sebou cestu dlouhou již více než čtvrt století.

Novinky: ORANGE-SANITOL KH

Asi je zbytečné se rozepisovat o širokých možnostech, které nám aromaterapie nabízí. Čtenáři časopisu Aromaterapie jsou v této oblasti dobře informováni. Ve chvíli, kdy vyřkneme slovo čistota, nejspíše si představíme koupelovou vanu s nějakým tím voňavým olejíčkem, možná sprchovací kout. Těžko bych však očekával, že by si někdo při vyslovení slov aromaterapie a čistota představoval uklizený a navíc krásně vonící byt.

Novinky: HAPPY-DEO

Používání deodorantů má tradici pravděpodobně stejně starou jako kosmetika sama. Konec konců, ono bohatě zmiňované: „Již staří Řekové, Římané, Egypťané...“ Ano předchůdci dnešních deodorantů měli daleko blíže k aromaterapii, byly to vonné oleje a masti a jednou z jejich funkcí bylo i vylepšit vlastní tělesnou vůni.

Novinky: Trička

Popravdě řečeno, některé věci trvají déle než by bylo žádoucí. Už delší dobu slýchávám dotazy klientů, zda má firma v nabídce trička s logem firmy. A tak jsem již delší dobu sliboval, že budou. Bohužel, vždy bylo něco důležitější, trička prostě musela počkat. Již v loňském roce bylo jejich pořízení „na spadnutí“, ale jak už to bývá, čas byl zase rychlejší. Vzhledem k tomu, že se jedná o značně sezónní záležitost, uložil jsem realizaci jejich zajištění k zimnímu spánku.

Novinky: AUTO-PARFÉMY?

Hned v úvodu musím napsat, že nabídky na různé voňavé složky, vhodné jako parfémy, které mi různé firmy ve snaze něco prodat zasílají včetně malých vzorků, nejsou určeny pro autíčka, ale pro lidičky. Bohužel, z mého pohledu jsou pro výrobu aromaterapeutické kosmetiky naprosto nevhodné. Dbám na to, aby v preparátech s logem KH byly vždy jen přírodní éterické oleje, a to ještě jen ty nejvyšších kvalit.

Novinky: Skleněné pilníčky

Jednou z častých otázek, hlavně pak při telefonických objednávkách, na které musíme odpovídat, jsou dotazy na skleněné pilníky. Říci jednou „nemáme“ je jednoduché. V tomto případě pak rozhodně neplatí, že opakování je matkou moudrosti. A tak nezbylo než přislíbit, že budou.

Z vašich dopisů: Přípravky firmy Hadek pohledem diabetika

Jako diabetik druhého typu s komplikacemi, jezdím často do lázní. Diabetes jsem podědil od otce, projevil se však až v mém seniorském věku. Navzdory údajným pokrokům lékařství se v podstatě léčím podobnými přípravky jako můj otec před 30 lety.

Z vašich dopisů: Přípravky firmy Hadek pohledem diabetika II.

Nejen diabetik dostane katar horních cest dýchacích, tedy obyčejnou rýmu. Pro část mé rodiny je to sice věc nepříjemná, ale pro druhou část rodiny je to záležitost doslova fatální, kdy první den nos a krk jen tak trošku laškuje, ale další dva dny jsou příšerné a následující dva ještě horší.

Z vašich dopisů: Vážený pane Hadku,

asi jako mnozí lidé, tak i já jsem měla v hlavě zmatek z informací z různých zdrojů (spíše však dezinformací), ohledně volby vhodného opalovacího přípravku. Doma jsme vedli diskuse, co si pořídit na naši cestu za sluncem do Tunisu. V květnu jsem se rozhodla požádat Vás o radu.

Z vašich dopisů: Vážení hádkovci,

dovolte, abych vám současně s mojí novou objednávkou poděkovala za vaše opalovací oleje.

Koutek pro maminky: Dejme dětem to nejlepší z přírody…

Když poprvé držíte v ruce narozené dítě, usilovně přemýšlíte, čím ošetříte jeho pokožku. Mnohé z toho co přijde na pokožku, se dostane do krevního oběhu, tedy ke každé buňce těla.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Čokoládová masáž s mandlí a grepem…

Čokoláda je oblíbená lahůdka nejenom u naších dětí. S kouskem dobré čokolády se stáváme dětmi i my sami. Mnohdy vzpomínáme na dětská léta, tahle byla méně sladká, tahle je víc lojovitá. Vzpomínám na tu se sójou a arašídy. Ta byla pěkně tvrdá, ani ukousnout se nedala. A takhle bych mohla pokračovat a stejně bych nenašla všechna přirovnání a ani vzpomínky.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: BERGAMOT – Citrus aurantium var. Bergamia

Podle latinského názvu nám již název napovídá, že se jedná o silici citrusové vůně. Je to druh pomerančovníku, pochází z tropických oblastí Asie a pěstuje se v jižní Itálii, na Sicílii a Pobřeží slonoviny.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Letní péče nejenom o pokožku

Podle tradiční čínské medicíny je květen spojen s orgánem srdce. Otevíráme se nejen lásce, ale i náš srdeční meridián dostává možnost aktivace. S tím jsou spojeny i různé projevy těla.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: APLIKACE ÉTERICKÝCH OLEJŮ

V letošním jarním čísle Aromaterapie bylo již ve dvou článcích popsáno, jak nakládat s neutrálními oleji/krémy a éterickými oleji, abychom si sami doma vytvořili vonnou kompozici ušitou na míru pro naše tělo i čich. Ráda takto pracuji ve svém kosmetickém a masérském studiu, neboť míchání a kombinování vůní a účinků éterických olejů přímo dle potřeb konkrétního klienta dělá z aroma-amatéra kvalifikovaného aromaterapeuta.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: HOMEOPATIE A JINÉ PŘÍRODNÍ METODY LÉČENÍ

Jmenuji se Hana Červenková. Homeopatii jsem se začala věnovat od roku 1991 po boku svého dlouhodobého učitele, zkušeného homeopata, který byl zároveň i léčitelem a zabýval se alternativní medicínou více jak 30 let. Před třemi lety jsem převzala jeho ordinaci.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: ŽITÍ A PŘEŽITÍ

Jelikož jsem se narodila v roce 1951, mohu srovnávat, jak se žilo dříve a jak se žije dnes. Vlastně za to děkuji, protože všechny ty dnešní rádoby vymoženosti trhu mě tolik neoslovují. Dříve byly děti hodně venku. Hrály různé míčové hry na něčem, co jen vzdáleně připomínalo dnešní hřiště. Chodily řádit do lesů a o pohyb nebyla nouze.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Vážený pane Hadku,

dovolte, abych Vám touto cestou poděkovala za Vaši poradnu. Nejen, že jste mi rychle odpověděl na můj dotaz, ale Vaše rada se mi opravdu osvědčila. Jak jsem Vám ve svém mailu slíbila, sděluji Vám i své poznatky.

Poradna

Škola aromaterapie: Betakarotén

Ono "mrkvové barvivo" betakarotén je stejně tak dobře známo pod označením provitamin A. V organizmu pak dochází k přeměně tohoto vitamínového předstupně na vitamín A. Je všeobecně známo, že nedostatek vitamínu A v těle vede k různým problémům.

Zamyšlení: Smutně Veselý

Myslím, že není kurzu, na kterém bych opomněl nejen připomenout, ale i zdůvodnit jedno z úsloví, které jakoby stále více nabíralo na platnosti: „Nikdy, nikomu a ničemu nevěř“. Samozřejmě, že ani já si nečiním nárok na výjimku.

Zamyšlení: Objednávka odchází…

Objednávat preparáty KH lze mnoha způsoby. Tím ideálním je dle mého internet. V E-shopu lze vyhledat potřebné preparáty, získat informace o účinku použití, objemu i ceně. Pro někoho může být pohodlnější zaslání objednávky mailem.

Aktuální téma: Anglická čeština?

V 18. století se tvůrci tzv. "českého národní obrození" snažili oživit český jazyk a motivovat tak český národ k větší uvědomělosti zachovat češtinu. Je to právě diakritika, která náš mateřský jazyk krásně foneticky zpestřuje, a proto bychom na ní neměli zapomínat. Dokonce ani při psaní objednávek.

Aktuální téma: Wellness centrum v Léčebných lázních Bohdaneč

Wellness centrum Léčebných lázní Bohdaneč a.s. je jedno z nejmodernějších relaxačních zařízení v České republice.

Na poslední stránce: Mikrotenové taštičky

Někteří zákazníci upřednostňují možnost nakoupit si své vyvolené preparáty přímo u nás ve Stříbře. Pokud se jedná jen o pár výrobků, odnášejí si je v pevných elegantních bílých mikrotenových taštičkách, na nichž se pyšní chráněné logo firmy AROMATERAPIE Karel Hadek.

Na poslední stránce: Kádinky

Před časem firma AROMATERAPIE Karel Hadek měla v nabídce skleněné kádinky, jejichž hlavním odběratelem byli především ti, kteří se starají o potřebné blaho naší častokráte přetěžované i bolavé tělesné schránky - maséři.