Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 2/2010

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Letní péče nejenom o pokožku

Byl pozdní večer – první máj – večerní máj – byl lásky čas. Hrdliččin zval ku lásce hlas, kde borový zaváněl háj.

Vše kvete, voní, ve vzduchu je láska…  Alespoň tak to vystihl Karel Hynek Mácha

Podle tradiční čínské medicíny je květen spojen s orgánem srdce. Otevíráme se nejen lásce, ale i náš srdeční meridián dostává možnost aktivace. S tím jsou spojeny i různé projevy těla. Vnímáme jinak chutě, přitahují nás jiné vůně a trpíme jinými obtížemi oproti minulým měsícům. Býváme dýchaviční a jako bychom se nemohli toho svěžího vzduchu donadechnout... Mezi orgány tohoto okruhu jsou řazeny i tenké střevo, arterie, střední ucho, osrdečník, jazyk, tváře. Srdce je orgánem citu a veškeré emoce mají dopad na kvalitu srdeční energie. Srdce je mateřským orgánem pro tepenný systém a to je v dnešním světě, v naší civilizaci, velice ohroženým orgánem. Strach a úzkost mohou způsobit zánět osrdečníku, anginu pectoris, mozkovou sklerozu a mnohé další. Lehkými náznaky bývají například krvavé žilky v očích, modrání rtů a nehtů, zadýchávání po krátké fyzické námaze, bezbarvost obličeje, záněty očního koutku, sucho v nose. O cholesterolu se ani zmínit nemusím, slýcháme o něm všichni. Je to však to nejlehčí, s čím si můžeme poradit sami, a přitom si na tento problém necháváme od lékaře předepsat tabletky. Lékař není zodpovědný za naše zdraví, za náš život. Zdraví máme ve svých rukách. Lékař je tu pouze jako pomocník, ani on není všeznalý. My jsme se svým tělem 24 hodin denně a nerozumíme mu. Na nás je, co se svým životem a zdravím učiníme.

Tenké střevo je dutým párovým orgánem a stejně tak jako je potřeba posilovat činnost srdce v květnu, tak v červnu tuto pomoc potřebuje právě tento orgán. V této části probíhá konečná fáze trávení, úplné rozštěpení živin na jednoduché látky a jejich vstřebávání přes střevní stěnu do krve, která je rozvede do orgánů. Na podporu trávení můžeme použít bylinky z naší zahrádky. Libeček, pažitku, tymián, šalvěj, pelyněk, pampelišku. Ale tu jsme doporučovali již v souvislosti s játry. Za větší povšimnutí stojí ŠALVĚJ. Zde mám na mysli přímo éterický olej. Doporučuji vám jej objednat a mít doma v aroma-lékárničce. Pokud vás přepadne průjem nebo střevní chřipka, je ideálním pomocníkem, který po požití ihned reaguje. Postačí vám 5 kapek na kousek pečiva, které sníte. U dětí samozřejmě méně. Pokud by vám vadila chuť šalvějového éterického oleje, můžete jej následně zapít jemně perlivou vodou. Celý postup můžete po hodině zopakovat a bude po průjmu. Pokud by se vám podařilo setkat se se salmonelou, je potřeba v užívání šalvěje vytrvat. Ale věřte, že tyto prostředky nepoškodí vaše střevo tolik jako některé farmaceutické výrobky. V červenci je potřeba posilovat krevní oběh, jehož úkolem je rozvádět kyslík a živiny do orgánů a tkání a naopak odvádět škodliviny a oxid uhličitý. Proudění krve zajišťuje činnost srdce jako pumpy a to určuje hodnoty a kvalitu našeho krevního tlaku. Usazeniny, převážně tukové, vedou ke kornatění cév. Důsledkem zúžení je nedostatečné prokrvení orgánu, který céva zásobuje krví.

A máme tu srpen. V tomto měsíci je potřeba posilovat systém tělesné teploty. Tělesné teplo vzniká při chemických reakcích v těle, hlavně činností jater, ledvin a mozku, za působení hormonů a fyzické aktivity. Proto v tomto období posilujeme i činnost jater, třeba zase již tolikrát zmíněnou pampeliškou. Pijeme převážně neslazenou vodu a vyhýbáme se chlazeným nápojům. A jak ještě můžeme svému tělu v této slunečné době pomoci? Pijeme ovocné, zeleninové šťávy, bylinné čaje. Bylinky rostou všude okolo nás, jen je utrhnout. Postačí je zalít vodou, nechat několik hodin odstát a potom popíjet. Taková máta se zázvorovým kořenem a citronem… Z květů černého bezu si můžeme připravit domácí limonádu. Nikomu neuškodí sklenička vína nebo vinného střiku. Po dobrém obědě můžeme i sklenku piva. Vyhýbáme se velkému množství živočišných tuků, nejen v masu, ale i sýrech. Na podporu všech zmíněných orgánů je vhodný kořen eleuterococcu. Na vás záleží, zda to bude ve formě čaje nebo lihového extraktu. Osobně volím extrakt, je to rychlejší a množství alkoholu v 15 kapkách je tak malé, že neublíží ani lidem se zvýšeným krevním tlakem. Fyzickou aktivitou může být třeba i cvičení jógy. Existuje i cvičení nazvané „Orgánová sestava“. Jde o lehké cviky, při kterých se vaše tělo příjemně protáhne a zbaví únavy. Navíc aktivujete již zmíněné meridiány.

 

A nyní něco k pokožce...

Bude se vám zdát bláznivé doporučovat vám preparáty prohřívací a aktivující metabolismus v době, kdy je venku teplo? Pokud však máte potíže se zmíněnými orgány, látkovou výměnou, je toto dopo ručení na místě. Chladné ruce míváme i v létě a nízký krevní tlak se na léto také neodstěhuje jinam.

Mezi podzimními novinkami byl na trh uveden preparát LECITOL WALO. Podporuje látkovou výměnu, složení olejů příznivě ovlivňuje cévní systém, tok lymfy, působí na otoky. Mnohé ženy si v tomto období připadají podstatně zavodněnější, to nám pomůže vyřešit koupelový nebo sprchovací olej JALOVCOVÝ. V programu na ošetřování celulitidy najdete také sprchovací olej CELLU-THERAP. Ten doporučuji sobě a všem zmrzlíkům. DR. VOŠTĚP je další možností. Navíc má výhodu ve své multifunkčnosti. Umyje i promastí. Po náročné práci či náročném fyzickém výkonu odvede kyselinu mléčnou z našich svalů a my jsme jako znovuzrození. Po tělesném prohřátí je DR. VOŠTĚP mým dobrým společníkem ve sprše. PUPÁLKOVÝ nebo BRUTNÁKOVÝ OLEJ v množství jedné moka lžičky denně vám pomůže nastartovat metabolismus, látkovou výměnu a můžete jím nahradit třeba Omega 3 kyseliny v želatinových tabletkách.

Často se ptáte jak pečovat o pokožku v období sluníčka. Podívejte se, co jsme pro vás napsali v minulé Aromaterapii 2010/1. Začít řešit pigmentové skvrny v květnu, kdy se už začaly vytvářet, je pozdě. Na pokožce se nám projevuje stav našeho těla zevnitř. Přes pokožku se tělo čistí a volá na nás „udělej něco“… Tady není něco, jak má být. My jsme však hluší a mnohdy se divíme, jak je možné, že jsem dostala alergii, že se mi vytvořil ekzém a co ta „sluneční alergie“, kterou jsem nikdy neměla. Nikdy není pozdě. Začněme podporovat funkci našich orgánů a příští rok se nám již částečně odmění lepším – lehčím průběhem našich neduhů.

Poněvadž nás v těchto dnech sluníčko stále láká ven, tak se tomu nebraňte. Volte však správnou dobu na schůzky s ním. Nezapomeňte na opalovací olej, jeho faktor nemusí být nikterak vysoký. Definuje nám dobu, kolikrát déle můžeme být na sluníčku. Takže pokud se pokožka začíná červenat po 15 minutách, pak při použití OF 10, můžete být na sluníčku 150 minut. Prostě výše ochranného faktoru je násobek prodloužení možného pobytu na sluníčku. Důležité je, jak následně pokožku ošetříte. Pokud jste hltači slunečních paprsků, tak použijte regenerační krém ARADEA nebo jojobovou masku. Oboje je vhodné na ošetření pokožky celého těla, a to pro dospělé i děti. Do letní aroma-lékárničky nezapomeňte přidat LEVANDULI. Je nenahraditelným pomocníkem na spáleniny, krvácení z nosu Odpuzuje klíšťata i komáry, ovády a jiný nevábný hmyz. Ošetřit s ní můžete i puchýře, mozoly a jiné odřeniny, o které v tomto období nebývá nouze. Preparát INTIMISS zmínit musím, ať chci nebo ne. Budu se opakovat, ale jinak to nejde. Hojí odřeniny, ale hlavně, pokud se v létě venku koupete a je jedno, zda v přírodním koupališti, nebo veřejném s chemicky upravenou vodou, hrozí nám výtoky. Mnohdy jsou sliznice pohlavních orgánů velice náchylné na různé bakterie. Občas i na samotnou desinfekci ve vodě. INTIMISS použijte jako prevenci. Mnohým ženám dělá potíže používání menstruačních tamponů, dráždí je materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Tento problém se dá řešit použitím balzámu. Malé množství použijte při zavádění a následně po odstranění.

Na povrchové osvěžení je vhodné použít pleťová tonika, obsahují pouze 7 % alkoholu, ale svůj účel splní. Takové RŮŽOVÉ, YLANGOVÉ, LEVANDULOVÉ… Nabídka vůní je veliká. Ti, kdo potřebují podpořit lymfu a zmírnit otoky, zvolí tonikum JALOVCOVÉ. Nyní mohu i prozradit, že se s touto Aromaterapií dostává na trh novinka, preparát proti pocení HAPPY-DEO. Je příjemný pro svou lehkou citrusovou vůni a mohu ho vřele doporučit. Nepatřím mezi ty, co se moc potí, aktivuji funkci potních žláz v sauně. Ale měla jsem možnost preparát vyzkoušet v situacích, kdy vás „pot přímo polévá“, a tady neselhal. Na závěr mi nezbývá než popřát hodně spokojenosti s aromaterapeutickými preparáty KH, mnoho krásných letních slunečných dnů, ke kterým patří i ona tak dlouho a toužebně očekávaná dovolená.

Michaela Švorcová
salonaura@seznam.cz, akce@karelhadek.eu

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Po dlouhé a bílé zimě, která tento rok jakoby nechtěla vzít konce, se konečně projevil vliv sluníčka, stěhujícího se z jihu pomalu ale jistě k nám na sever. Prodlužující se teplejší dny nás lákají z příbytků ven, do přírody.

Novinky: Změnil se nám k nepoznání…

Krém s včelí mateří kašičkou patřil k oné skupině prvních krémů, které spatřily světlo světa v mé laboratoři. Těžko říci, jak dlouhá je historie používání mateří kašičky. Bez nároku na přesnost lze ale konstatovat, že opravdu dlouhá. Lidé jí doslova od nepaměti věnovali mimořádnou pozornost a nelze se tomu ani divit.

Novinky: Dobrý, lepší, špičkový

Stejně jako krém GELEE ROYALE i ELEUTHEROCOCC krém má za sebou cestu dlouhou již více než čtvrt století.

Novinky: ORANGE-SANITOL KH

Asi je zbytečné se rozepisovat o širokých možnostech, které nám aromaterapie nabízí. Čtenáři časopisu Aromaterapie jsou v této oblasti dobře informováni. Ve chvíli, kdy vyřkneme slovo čistota, nejspíše si představíme koupelovou vanu s nějakým tím voňavým olejíčkem, možná sprchovací kout. Těžko bych však očekával, že by si někdo při vyslovení slov aromaterapie a čistota představoval uklizený a navíc krásně vonící byt.

Novinky: HAPPY-DEO

Používání deodorantů má tradici pravděpodobně stejně starou jako kosmetika sama. Konec konců, ono bohatě zmiňované: „Již staří Řekové, Římané, Egypťané...“ Ano předchůdci dnešních deodorantů měli daleko blíže k aromaterapii, byly to vonné oleje a masti a jednou z jejich funkcí bylo i vylepšit vlastní tělesnou vůni.

Novinky: Trička

Popravdě řečeno, některé věci trvají déle než by bylo žádoucí. Už delší dobu slýchávám dotazy klientů, zda má firma v nabídce trička s logem firmy. A tak jsem již delší dobu sliboval, že budou. Bohužel, vždy bylo něco důležitější, trička prostě musela počkat. Již v loňském roce bylo jejich pořízení „na spadnutí“, ale jak už to bývá, čas byl zase rychlejší. Vzhledem k tomu, že se jedná o značně sezónní záležitost, uložil jsem realizaci jejich zajištění k zimnímu spánku.

Novinky: AUTO-PARFÉMY?

Hned v úvodu musím napsat, že nabídky na různé voňavé složky, vhodné jako parfémy, které mi různé firmy ve snaze něco prodat zasílají včetně malých vzorků, nejsou určeny pro autíčka, ale pro lidičky. Bohužel, z mého pohledu jsou pro výrobu aromaterapeutické kosmetiky naprosto nevhodné. Dbám na to, aby v preparátech s logem KH byly vždy jen přírodní éterické oleje, a to ještě jen ty nejvyšších kvalit.

Novinky: Skleněné pilníčky

Jednou z častých otázek, hlavně pak při telefonických objednávkách, na které musíme odpovídat, jsou dotazy na skleněné pilníky. Říci jednou „nemáme“ je jednoduché. V tomto případě pak rozhodně neplatí, že opakování je matkou moudrosti. A tak nezbylo než přislíbit, že budou.

Z vašich dopisů: Přípravky firmy Hadek pohledem diabetika

Jako diabetik druhého typu s komplikacemi, jezdím často do lázní. Diabetes jsem podědil od otce, projevil se však až v mém seniorském věku. Navzdory údajným pokrokům lékařství se v podstatě léčím podobnými přípravky jako můj otec před 30 lety.

Z vašich dopisů: Přípravky firmy Hadek pohledem diabetika II.

Nejen diabetik dostane katar horních cest dýchacích, tedy obyčejnou rýmu. Pro část mé rodiny je to sice věc nepříjemná, ale pro druhou část rodiny je to záležitost doslova fatální, kdy první den nos a krk jen tak trošku laškuje, ale další dva dny jsou příšerné a následující dva ještě horší.

Z vašich dopisů: Vážený pane Hadku,

asi jako mnozí lidé, tak i já jsem měla v hlavě zmatek z informací z různých zdrojů (spíše však dezinformací), ohledně volby vhodného opalovacího přípravku. Doma jsme vedli diskuse, co si pořídit na naši cestu za sluncem do Tunisu. V květnu jsem se rozhodla požádat Vás o radu.

Z vašich dopisů: Vážení hádkovci,

dovolte, abych vám současně s mojí novou objednávkou poděkovala za vaše opalovací oleje.

Koutek pro maminky: Dejme dětem to nejlepší z přírody…

Když poprvé držíte v ruce narozené dítě, usilovně přemýšlíte, čím ošetříte jeho pokožku. Mnohé z toho co přijde na pokožku, se dostane do krevního oběhu, tedy ke každé buňce těla.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Čokoládová masáž s mandlí a grepem…

Čokoláda je oblíbená lahůdka nejenom u naších dětí. S kouskem dobré čokolády se stáváme dětmi i my sami. Mnohdy vzpomínáme na dětská léta, tahle byla méně sladká, tahle je víc lojovitá. Vzpomínám na tu se sójou a arašídy. Ta byla pěkně tvrdá, ani ukousnout se nedala. A takhle bych mohla pokračovat a stejně bych nenašla všechna přirovnání a ani vzpomínky.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: BERGAMOT – Citrus aurantium var. Bergamia

Podle latinského názvu nám již název napovídá, že se jedná o silici citrusové vůně. Je to druh pomerančovníku, pochází z tropických oblastí Asie a pěstuje se v jižní Itálii, na Sicílii a Pobřeží slonoviny.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Letní péče nejenom o pokožku

Podle tradiční čínské medicíny je květen spojen s orgánem srdce. Otevíráme se nejen lásce, ale i náš srdeční meridián dostává možnost aktivace. S tím jsou spojeny i různé projevy těla.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: APLIKACE ÉTERICKÝCH OLEJŮ

V letošním jarním čísle Aromaterapie bylo již ve dvou článcích popsáno, jak nakládat s neutrálními oleji/krémy a éterickými oleji, abychom si sami doma vytvořili vonnou kompozici ušitou na míru pro naše tělo i čich. Ráda takto pracuji ve svém kosmetickém a masérském studiu, neboť míchání a kombinování vůní a účinků éterických olejů přímo dle potřeb konkrétního klienta dělá z aroma-amatéra kvalifikovaného aromaterapeuta.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: HOMEOPATIE A JINÉ PŘÍRODNÍ METODY LÉČENÍ

Jmenuji se Hana Červenková. Homeopatii jsem se začala věnovat od roku 1991 po boku svého dlouhodobého učitele, zkušeného homeopata, který byl zároveň i léčitelem a zabýval se alternativní medicínou více jak 30 let. Před třemi lety jsem převzala jeho ordinaci.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: ŽITÍ A PŘEŽITÍ

Jelikož jsem se narodila v roce 1951, mohu srovnávat, jak se žilo dříve a jak se žije dnes. Vlastně za to děkuji, protože všechny ty dnešní rádoby vymoženosti trhu mě tolik neoslovují. Dříve byly děti hodně venku. Hrály různé míčové hry na něčem, co jen vzdáleně připomínalo dnešní hřiště. Chodily řádit do lesů a o pohyb nebyla nouze.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Vážený pane Hadku,

dovolte, abych Vám touto cestou poděkovala za Vaši poradnu. Nejen, že jste mi rychle odpověděl na můj dotaz, ale Vaše rada se mi opravdu osvědčila. Jak jsem Vám ve svém mailu slíbila, sděluji Vám i své poznatky.

Poradna

Škola aromaterapie: Betakarotén

Ono "mrkvové barvivo" betakarotén je stejně tak dobře známo pod označením provitamin A. V organizmu pak dochází k přeměně tohoto vitamínového předstupně na vitamín A. Je všeobecně známo, že nedostatek vitamínu A v těle vede k různým problémům.

Zamyšlení: Smutně Veselý

Myslím, že není kurzu, na kterém bych opomněl nejen připomenout, ale i zdůvodnit jedno z úsloví, které jakoby stále více nabíralo na platnosti: „Nikdy, nikomu a ničemu nevěř“. Samozřejmě, že ani já si nečiním nárok na výjimku.

Zamyšlení: Objednávka odchází…

Objednávat preparáty KH lze mnoha způsoby. Tím ideálním je dle mého internet. V E-shopu lze vyhledat potřebné preparáty, získat informace o účinku použití, objemu i ceně. Pro někoho může být pohodlnější zaslání objednávky mailem.

Aktuální téma: Anglická čeština?

V 18. století se tvůrci tzv. "českého národní obrození" snažili oživit český jazyk a motivovat tak český národ k větší uvědomělosti zachovat češtinu. Je to právě diakritika, která náš mateřský jazyk krásně foneticky zpestřuje, a proto bychom na ní neměli zapomínat. Dokonce ani při psaní objednávek.

Aktuální téma: Wellness centrum v Léčebných lázních Bohdaneč

Wellness centrum Léčebných lázní Bohdaneč a.s. je jedno z nejmodernějších relaxačních zařízení v České republice.

Na poslední stránce: Mikrotenové taštičky

Někteří zákazníci upřednostňují možnost nakoupit si své vyvolené preparáty přímo u nás ve Stříbře. Pokud se jedná jen o pár výrobků, odnášejí si je v pevných elegantních bílých mikrotenových taštičkách, na nichž se pyšní chráněné logo firmy AROMATERAPIE Karel Hadek.

Na poslední stránce: Kádinky

Před časem firma AROMATERAPIE Karel Hadek měla v nabídce skleněné kádinky, jejichž hlavním odběratelem byli především ti, kteří se starají o potřebné blaho naší častokráte přetěžované i bolavé tělesné schránky - maséři.