Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 2/2010

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: HOMEOPATIE A JINÉ PŘÍRODNÍ METODY LÉČENÍ

Jmenuji se Hana Červenková. Homeopatii jsem se začala věnovat od roku 1991 po boku svého dlouhodobého učitele, zkušeného homeopata, který byl zároveň i léčitelem a zabýval se alternativní medicínou více jak 30 let. Před třemi lety jsem převzala jeho ordinaci.

Homeopatie patří mezi nejrozšířenější obory alternativní medicíny. Snaží se odstranit především příčiny nemoci – ne jenom její následky. Homeopat se vždy zabývá celou osobností člověka; diagnóza či nemoc se pak stávají až druhotnou záležitostí. Právě homeopatie dovede často pomoci tam, kde jiné léčebné metody selhávají. Je šetrná k dětem i starým lidem, je bez vedlejších účinků. Homeopatické léky se mohou užívat společně s klasickými léky. U dospělých je přirozený obraz nemoci někdy zkreslený minulými emočními traumaty, nadměrným užíváním chemických léků nebo hormonální léčbou. Dobře zvolené homeopatické léky působí na člověka jako na celek – ovlivňují tělo, duši i ducha, i když léčba může probíhat delší čas (dobu).

"Klasická alopatická medicína hledá to, co je u pacientů stejné (příznaky, projevy nemocí,…) a pak uniformně aplikuje léčbu na dané onemocnění. Homeopatie naopak hledá to, co je odlišné, co dělá člověka jedinečným…" … úryvek z knihy Timothy R. Dooleyho "Překonáváme medicínu ploché země".

Ale ani homeopatie není všemocná a proto ji ve své praxi doplňuji dalšími metodami: Bachova květová terapie.
Tato terapie napomáhá pacientovi nalézt uzdravení a vnitřní harmonii pomocí esencí z květů.

Bylinné terapie a očistné kůry, které lidský organismus očišťují od těžkých kovů, plísní, parazitů atd. Běžně každý majitel domácího zvířete alespoň 2x do roka svého miláčka odčerví, ale na sebe zapomíná. (Pravidelná antiparazitální kůra je důležitá, zvláště pokud zvířecí mazlíček žije v bytě či přímo spí s páníčkem v posteli.) Podiatrické vyšetření – vyšetření klenby nohy, které ovlivňuje držení těla, páteře a celý kosterní systém. Pokud si uvědomíme, že nejméně polovina naší populace má ploché nohy a že každý z jednotlivých obratlů souvisí s některým z vnitřních orgánů, pochopíme důležitost podiatrického vyšetření a používání speciálně upravených vložek do bot. Další z metod, na kterou u svých pacientů kladu velký důraz, je určení jejich metabolického typu a následné sestavení individuálního jídelníčku podle konkrétního typu. Rozdělujeme 4 základní metabolické typy: pomalé spalování, rychlé spalování, sympatikus a parasympatikus.

Vinou nevhodného stravování se náš organismus dostává do nerovnováhy, nastává přetížení a nemoc. Nejméně polovinu svého zdravotního stavu můžeme ovlivnit právě individuální stravou.

Znepokojující je stále se zvyšující počet lidí s potravinovými alergiemi, zejména lid alergicky reagujících na lepek (celiakie). Lepek je obsažen ve většině základních obilovin jako je žito, ječmen, oves a zejména pšenici. Důvodem zvyšování počtu nemocných je především vyšší obsah lepku v obilovinách šlechtěných pro potravinářské účely. V potravinářství se preferují tyto přešlechtěné obiloviny s vyšším obsahem lepku, protože s těstem se tak lépe pracuje a pečivo dobře vypadá. Avšak náš organismus se evolučně vyvíjí velice pomalu, a proto není schopen takto upravenou potravinu s velkým obsahem lepku dobře strávit. To je příčinou vzniku mnoha chorob, často léčených zcela nevhodně, protože alergie na lepek nebývá rozpoznána. Tato alergie se může projevovat u lidí všech věkových kategorii, novorozence nevyjímaje. Dědičně může být zatíženo více generací. Máte-li dlouhodobě neobjasněné zdravotní potíže, seznamte se s projevy celiakie např. na internetu, kde je mnoho podrobnějších informací. Pokud budete mít podezření na celiakii obraťte se na svého lékaře, je povinen vás odeslat na vyšetření. Další častým opomíjeným problémem je alergie na mléko a mléčné výrobky.

Pro zdraví jsou důležitá především místa, kde spíme a odpočíváme, proto svým klientům doporučuji, aby si nechali ve svém bytě udělat mapu geopatogenních zón, které mají nepříznivý vliv na zdravotní stav. Doporučuji, aby si přestěhovali postel či pohovku mimo tyto negativní zóny. Dalším z problémů, ovlivňujících náš zdravotní stav, je amalgámová intoxikace, která může způsobit mnoho zdravotních potíží (nespavost, nechutenství, únava, nervozita, bolesti hlavy, hučení v uších, arytmie atd.). Homeopaté poukazovali již koncem minulého století na onemocnění vyvolané amalgámem, ale nikdo je nebral vážně. Amalgám se skládá ze rtuti, stříbra, cínu, mědi a.j. Všechny součásti se řadí k těžkým kovům. Amalgám je sloučenina, ze které se neustále uvolňuje rtuť ve formě plynných iontů. Dnes je to největší zdroj zamoření rtutí. 80 až 90 % obyvatel spolkových zemí Německa má průměrně až 12 zubních výplní z amalgámu. Každý rok se zde na výrobu 53 miliónů amalgámových plomb spotřebuje 20 tun rtuti. Po deseti letech se v plombách nachází už jen polovina původní rtuti. Zubní výplně se zmenšují a vznikají okrajové trhliny, v nichž se usazují baktérie. Škodlivé účinky amalgámu bývají vysvětlovány tím, že jeho komponenty působí v organismu jako regulační okruhy, a tím u více citlivých pacientů dochází k dysfunkcím. Chování amalgámové výplně v ústech je závislé na jejím zpracování. Levné a nekvalitní amalgámové výplně, které sice plně hradí pojišťovna, někteří osvícení zubní lékaři raději vůbec nepoužívají. Problematické plomby mohou vyvolat galvanické poruchy, intoxikaci a alergickou reakci. V některých případech, aby léčba mohla zdárně pokračovat a nestagnovala, musí se amalgámové plomby vyměnit za jiný druh výplně.

Příčinou zdravotních potíží může být i používání nevhodné kosmetiky a prostředků denní hygieny. Názorným příkladem byla pacientka, která reagovala pozitivně na podávaná homeopatika, avšak její potíže se jen zmírnily a některé dále přetrvávaly. Při hlubším rozboru jsme zjistili, že potíže vznikly poté, co změnila noční krém. Doporučili jsme krém vysadit. Úzkosti a deprese odezněly a do měsíce vymizela i svědící vyrážka.

Mezi často používanou kosmetiku, zejména u mladých lidí patří antiperspiranty obsahující aluminium, které potlačují nebo přímo omezují pocení. Jde o sloučeninu hliníku, jejímž úkolem je proniknout do pokožky a blokovat funkci potních žláz. Pot a pocení je přirozeným způsobem termoregulace organismu a jedním z jeho očistných kanálů. Potlačování pocení je nebezpečné - souvislost se stále se zvyšujícím výskytem rakoviny prsu a onemocnění lymfatických cest a používáním antiperspirantů v podpaží, stojí za zamyšlení.

Na základě těchto poznatků jsem začala doporučovat kvalitní aromaterapeutickou kosmetiku Karla Hadka.
 

Doporučuji především:

 • Mycí prostředky – zejména pro intimní hygienu HY-INTIMA pro ženy a pro muže HY-INTIM H.  
 • Masážní oleje proti bolesti CAYATHERM a THERMOTON
 • Koupelové a sprchové oleje – obsahují různé druhy éterických olejů, které jsou pro naši pokožku blahodárné. Každý éterický olej má své specifické vlastnosti a tak si může každý vybrat podle stavu naladění svého těla a duše. Oleje povzbuzují nebo zklidňují. Každý z olejů má své jedinečné účinky.
   

Nejlepší ohlasy:

 • NOSNÍ OLEJ – pro děti i dospělé  
 • KARIOSAN – zubní olej vhodný při léčení potíží s dásněmi (parodontóza), na čištění zubů místo zubní pasty, a to pro děti i dospělé 
 • HEMOSAN – mast na hemeroidy 
 • THYMICON – lihový desinfekční preparát
   

Všímejte si:

 • toho, co jíme a pijeme 
 • kde spíme a odpočíváme 
 • jakou používáme kosmetiku, prací a čistící prostředky (mnohé klasické prací prostředky způsobují kožní problémy - používejte ekologické čistící prostředky) 
 • co vám dávají zubní lékaři při ošetření do úst 
 • a všeobecně jakým stylem života žijeme, ale také jak myslíme, neboť veselá mysl, půl zdraví.
   

Vše nás hluboce ovlivňuje a záleží jen na nás, kterou cestu si zvolíme…

Hana Červenková

Homeopatická ordinace, Nerudova 59, České Budějovice 370 01
tel. 725 590 921 – pouze SMS, http://www.ordinacehomeopatie.cz/

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Po dlouhé a bílé zimě, která tento rok jakoby nechtěla vzít konce, se konečně projevil vliv sluníčka, stěhujícího se z jihu pomalu ale jistě k nám na sever. Prodlužující se teplejší dny nás lákají z příbytků ven, do přírody.

Novinky: Změnil se nám k nepoznání…

Krém s včelí mateří kašičkou patřil k oné skupině prvních krémů, které spatřily světlo světa v mé laboratoři. Těžko říci, jak dlouhá je historie používání mateří kašičky. Bez nároku na přesnost lze ale konstatovat, že opravdu dlouhá. Lidé jí doslova od nepaměti věnovali mimořádnou pozornost a nelze se tomu ani divit.

Novinky: Dobrý, lepší, špičkový

Stejně jako krém GELEE ROYALE i ELEUTHEROCOCC krém má za sebou cestu dlouhou již více než čtvrt století.

Novinky: ORANGE-SANITOL KH

Asi je zbytečné se rozepisovat o širokých možnostech, které nám aromaterapie nabízí. Čtenáři časopisu Aromaterapie jsou v této oblasti dobře informováni. Ve chvíli, kdy vyřkneme slovo čistota, nejspíše si představíme koupelovou vanu s nějakým tím voňavým olejíčkem, možná sprchovací kout. Těžko bych však očekával, že by si někdo při vyslovení slov aromaterapie a čistota představoval uklizený a navíc krásně vonící byt.

Novinky: HAPPY-DEO

Používání deodorantů má tradici pravděpodobně stejně starou jako kosmetika sama. Konec konců, ono bohatě zmiňované: „Již staří Řekové, Římané, Egypťané...“ Ano předchůdci dnešních deodorantů měli daleko blíže k aromaterapii, byly to vonné oleje a masti a jednou z jejich funkcí bylo i vylepšit vlastní tělesnou vůni.

Novinky: Trička

Popravdě řečeno, některé věci trvají déle než by bylo žádoucí. Už delší dobu slýchávám dotazy klientů, zda má firma v nabídce trička s logem firmy. A tak jsem již delší dobu sliboval, že budou. Bohužel, vždy bylo něco důležitější, trička prostě musela počkat. Již v loňském roce bylo jejich pořízení „na spadnutí“, ale jak už to bývá, čas byl zase rychlejší. Vzhledem k tomu, že se jedná o značně sezónní záležitost, uložil jsem realizaci jejich zajištění k zimnímu spánku.

Novinky: AUTO-PARFÉMY?

Hned v úvodu musím napsat, že nabídky na různé voňavé složky, vhodné jako parfémy, které mi různé firmy ve snaze něco prodat zasílají včetně malých vzorků, nejsou určeny pro autíčka, ale pro lidičky. Bohužel, z mého pohledu jsou pro výrobu aromaterapeutické kosmetiky naprosto nevhodné. Dbám na to, aby v preparátech s logem KH byly vždy jen přírodní éterické oleje, a to ještě jen ty nejvyšších kvalit.

Novinky: Skleněné pilníčky

Jednou z častých otázek, hlavně pak při telefonických objednávkách, na které musíme odpovídat, jsou dotazy na skleněné pilníky. Říci jednou „nemáme“ je jednoduché. V tomto případě pak rozhodně neplatí, že opakování je matkou moudrosti. A tak nezbylo než přislíbit, že budou.

Z vašich dopisů: Přípravky firmy Hadek pohledem diabetika

Jako diabetik druhého typu s komplikacemi, jezdím často do lázní. Diabetes jsem podědil od otce, projevil se však až v mém seniorském věku. Navzdory údajným pokrokům lékařství se v podstatě léčím podobnými přípravky jako můj otec před 30 lety.

Z vašich dopisů: Přípravky firmy Hadek pohledem diabetika II.

Nejen diabetik dostane katar horních cest dýchacích, tedy obyčejnou rýmu. Pro část mé rodiny je to sice věc nepříjemná, ale pro druhou část rodiny je to záležitost doslova fatální, kdy první den nos a krk jen tak trošku laškuje, ale další dva dny jsou příšerné a následující dva ještě horší.

Z vašich dopisů: Vážený pane Hadku,

asi jako mnozí lidé, tak i já jsem měla v hlavě zmatek z informací z různých zdrojů (spíše však dezinformací), ohledně volby vhodného opalovacího přípravku. Doma jsme vedli diskuse, co si pořídit na naši cestu za sluncem do Tunisu. V květnu jsem se rozhodla požádat Vás o radu.

Z vašich dopisů: Vážení hádkovci,

dovolte, abych vám současně s mojí novou objednávkou poděkovala za vaše opalovací oleje.

Koutek pro maminky: Dejme dětem to nejlepší z přírody…

Když poprvé držíte v ruce narozené dítě, usilovně přemýšlíte, čím ošetříte jeho pokožku. Mnohé z toho co přijde na pokožku, se dostane do krevního oběhu, tedy ke každé buňce těla.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Čokoládová masáž s mandlí a grepem…

Čokoláda je oblíbená lahůdka nejenom u naších dětí. S kouskem dobré čokolády se stáváme dětmi i my sami. Mnohdy vzpomínáme na dětská léta, tahle byla méně sladká, tahle je víc lojovitá. Vzpomínám na tu se sójou a arašídy. Ta byla pěkně tvrdá, ani ukousnout se nedala. A takhle bych mohla pokračovat a stejně bych nenašla všechna přirovnání a ani vzpomínky.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: BERGAMOT – Citrus aurantium var. Bergamia

Podle latinského názvu nám již název napovídá, že se jedná o silici citrusové vůně. Je to druh pomerančovníku, pochází z tropických oblastí Asie a pěstuje se v jižní Itálii, na Sicílii a Pobřeží slonoviny.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Letní péče nejenom o pokožku

Podle tradiční čínské medicíny je květen spojen s orgánem srdce. Otevíráme se nejen lásce, ale i náš srdeční meridián dostává možnost aktivace. S tím jsou spojeny i různé projevy těla.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: APLIKACE ÉTERICKÝCH OLEJŮ

V letošním jarním čísle Aromaterapie bylo již ve dvou článcích popsáno, jak nakládat s neutrálními oleji/krémy a éterickými oleji, abychom si sami doma vytvořili vonnou kompozici ušitou na míru pro naše tělo i čich. Ráda takto pracuji ve svém kosmetickém a masérském studiu, neboť míchání a kombinování vůní a účinků éterických olejů přímo dle potřeb konkrétního klienta dělá z aroma-amatéra kvalifikovaného aromaterapeuta.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: HOMEOPATIE A JINÉ PŘÍRODNÍ METODY LÉČENÍ

Jmenuji se Hana Červenková. Homeopatii jsem se začala věnovat od roku 1991 po boku svého dlouhodobého učitele, zkušeného homeopata, který byl zároveň i léčitelem a zabýval se alternativní medicínou více jak 30 let. Před třemi lety jsem převzala jeho ordinaci.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: ŽITÍ A PŘEŽITÍ

Jelikož jsem se narodila v roce 1951, mohu srovnávat, jak se žilo dříve a jak se žije dnes. Vlastně za to děkuji, protože všechny ty dnešní rádoby vymoženosti trhu mě tolik neoslovují. Dříve byly děti hodně venku. Hrály různé míčové hry na něčem, co jen vzdáleně připomínalo dnešní hřiště. Chodily řádit do lesů a o pohyb nebyla nouze.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Vážený pane Hadku,

dovolte, abych Vám touto cestou poděkovala za Vaši poradnu. Nejen, že jste mi rychle odpověděl na můj dotaz, ale Vaše rada se mi opravdu osvědčila. Jak jsem Vám ve svém mailu slíbila, sděluji Vám i své poznatky.

Poradna

Škola aromaterapie: Betakarotén

Ono "mrkvové barvivo" betakarotén je stejně tak dobře známo pod označením provitamin A. V organizmu pak dochází k přeměně tohoto vitamínového předstupně na vitamín A. Je všeobecně známo, že nedostatek vitamínu A v těle vede k různým problémům.

Zamyšlení: Smutně Veselý

Myslím, že není kurzu, na kterém bych opomněl nejen připomenout, ale i zdůvodnit jedno z úsloví, které jakoby stále více nabíralo na platnosti: „Nikdy, nikomu a ničemu nevěř“. Samozřejmě, že ani já si nečiním nárok na výjimku.

Zamyšlení: Objednávka odchází…

Objednávat preparáty KH lze mnoha způsoby. Tím ideálním je dle mého internet. V E-shopu lze vyhledat potřebné preparáty, získat informace o účinku použití, objemu i ceně. Pro někoho může být pohodlnější zaslání objednávky mailem.

Aktuální téma: Anglická čeština?

V 18. století se tvůrci tzv. "českého národní obrození" snažili oživit český jazyk a motivovat tak český národ k větší uvědomělosti zachovat češtinu. Je to právě diakritika, která náš mateřský jazyk krásně foneticky zpestřuje, a proto bychom na ní neměli zapomínat. Dokonce ani při psaní objednávek.

Aktuální téma: Wellness centrum v Léčebných lázních Bohdaneč

Wellness centrum Léčebných lázní Bohdaneč a.s. je jedno z nejmodernějších relaxačních zařízení v České republice.

Na poslední stránce: Mikrotenové taštičky

Někteří zákazníci upřednostňují možnost nakoupit si své vyvolené preparáty přímo u nás ve Stříbře. Pokud se jedná jen o pár výrobků, odnášejí si je v pevných elegantních bílých mikrotenových taštičkách, na nichž se pyšní chráněné logo firmy AROMATERAPIE Karel Hadek.

Na poslední stránce: Kádinky

Před časem firma AROMATERAPIE Karel Hadek měla v nabídce skleněné kádinky, jejichž hlavním odběratelem byli především ti, kteří se starají o potřebné blaho naší častokráte přetěžované i bolavé tělesné schránky - maséři.