Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 1/2021

Dezinfekce v praxi

Mnoho let přichází řada dotazů ohledně dezinfekce rukou, prostorů a nástrojů v kosmetické i masérské praxi. Výjimkou nebyly ordinace. S klidným svědomím mohu napsat, že od roku 2021 máme prostředky vhodné k dezinfekci splňující zákon o biocidních přípravcích č. 324/2016 Sb. v platném znění.

Co podle legislativy rozumíme pod pojmem „biocidní přípravek“? Jedná se o přípravek obsahující jednu nebo více účinných látek, určený k ničení, odpuzování, zneškodňování, zabránění účinku nebo dosažení jejího regulačního účinku na jakýkoliv škodlivý organismus chemickým nebo biologickým způsobem. Účinnost musí být prokázána testováním podle daných norem v akreditované laboratoři. Dezinfekční přípravky nezahrnují čisticí a prací prostředky. Biocidní přípravky osobní hygieny (přípravky k osobní hygieně včetně dezinfekce pokožky) nemohou deklarovat léčivý či kosmetický účinek.

Rozhodnutí o povolení k uvedení biocidního přípravku na trh vydává Ministerstvo zdravotnictví ČR.

THYMICON

lihový prostředek je vhodný k dezinfekci v oblastech:

zdravotnictví;

veterinární oblast, zemědělská prvovýroba;

potravinářský průmysl, farma + kosmetický průmysl, institucionální hygiena;

domácnost i veřejné prostory.

Ošetřím – dezinfikuji:

plochy – lehátka, křesla, pracovní stoly, pracovní židle, židličky, přebalovací pulty, sedátka, postýlky, skříňky, hračky;

pracovní náčiní – kádinky, mističky, špachtle, dózičky, tyčinky, pinzety, lžičky, hřebeny, pracovní přezůvky atd.

Dezinfekce je prováděna bezprostředně po omytí. V tomto případě můžete na mytí volit ORANGE SANITOL, na 10 litrů přijde 10–20 ml pomerančově vonícího mycího prostředku. 

 

DESINF

lihový prostředek je vhodný k dezinfekci v oblastech:

zdravotnictví;

veterinární oblast, zemědělská prvovýroba;

potravinářský průmysl, farma + kosmetický průmysl, institucionální hygiena;

domácnost i veřejné prostory.

Ošetřím – dezinfikuji:

plochy – lehátka, křesla, pracovní stoly, pracovní židle, židličky, přebalovací pulty, sedátka, pelechy, kotce, skříňky, hračky;

pracovní náčiní – kádinky, mističky, špachtle, dózičky, tyčinky, pinzety, lžičky, hřebeny, pracovní přezůvky atd.

Dezinfekce je prováděna bezprostředně po omytí. V tomto případě můžete na mytí volit AROMA SANITOL, na 10 litrů přijde 10–20 ml pomerančově-tymiánového mycího prostředku. 

DESISTRONG

dezinfekční přípravek určený k hygienické a chirurgické dezinfekci rukou, vhodný pro použití ve všech typech:

zdravotnických zařízení;

ve farmaceutické a kosmetické výrobě ;

potravinářských provozech ;

ve sportovních zařízeních, v institucích, kosmetické, masérské praxi, manikúře, pedikúře, kadeřnictví, školách, školkách.

Výhodou tohoto druhu dezinfekce je šetrnost k pokožce, dezinfikuje a zároveň regeneruje díky obsaženým složkám. Líh dezinfikuje, rychle se odpaří. Lecitiny a oleje zůstávají, regenerují, chrání. Váží na sebe éterické oleje, které jsou známé svými antimikrobiálními účinky, díky tomu dezinfekční účinek přetrvává. Lecitinová emulze je vhodná pro dětskou pokožku. Použít dezinfekci můžete při styku rukou s jídlem. Dezinfekce nezpůsobuje hořkost a nepříjemný efekt hořkosti. 

Dezinfekce je prováděna bezprostředně po omytí. V tomto případě můžete na mytí volit HY-DESISTRONG, HY-DESICITRO, mycí oleje s antimikrobiálním účinkem.

Přesné pokyny a informace jsou uvedeny na obalu přípravku. Obaly biocidních přípravků musí mít dobře čitelné a nesmazatelné údaje v českém jazyku:

název a koncentrace každé účinné látky v metrických jednotkách,

číslo povolení,

norma přípravku,

účel použití,

návod k použití a dávkování,

pravděpodobné přímé a nepřímé nepříznivé vedlejší účinky.

pokyny pro první pomoc,

pokyny pro zneškodnění,

označení šarže a údaj o době skladovatelnosti,

další nezbytné údaje a upozornění,

Pro profesionální používání poskytneme „Bezpečnostní listy“.

Dezinfekční přípravky THYMICON, DESINF, DESISTRONG, DESICITRO jsou registrovanou dezinfekcí v ČESKÉ REPUPLICE, v NĚMECKU a na SLOVENSKU.

„Ruce jsou nejen dokonalý mnohoúčelový nástroj, ale jsou i prostředníkem přímého a nepřímého přenosu původců infekcí.“

 

 

Michaela Švorcová

Úvodní slovo pana Hadka

Poslední den roku je tradiční příležitostí řádně se rozloučit s oním právě končícím. Loučení s právě ukončeným starým rokem nebylo vůbec obtížné. Rok dvou dvacítek velké většině lidí navzdory přáním „všeho nejlepšího“ z předchozího devatenáctkového Silvestra mnoho potěšení nepřinesl, o tom „nejlepším“ raději pomlčet.

MĚNÍME SE PRO VÁS a stále v tomto úsilí pokračujeme

V minulém vydání časopisu jsem vás informovala o připravovaných změnách, spojeném nákupu a především o novém termínu zprovoznění nového e-shopu. Na únor letošního roku jsme se těšili všichni. Situace s nemocí COVID-19 se však promítla i do oblasti IT a na nový e-shop si budeme muset ještě počkat.

COPAFLEX – nový pomocník pro bolavé svaly a klouby

Pro začátek nového roku jsme nachystali další novinku, která vám společně s HARPAGOFYTOVÝM EXTRAKTEM nebo HARPAGOFYTOVÝM PRÁŠKEM pomůže (nejen) s bolavými klouby. Pokud patříte mezi ty, které kvůli zimě potíže s klouby trápí zas o něco víc, bude vás masážní přípravek COPAFLEX zajímat.

Pokračujeme v testování desinfekčních přípravků – potvrzena účinnost pro oblast zdravotnictví

U desinfekčních přípravků vyráběných společností 1. Aromaterapeutická KH a.s. pokračujeme v dalších vyšetřeních jejich účinnosti. Testování je prováděno v akreditovaných laboratořích. Novinkou je výsledek, který potvrzuje účinnost desinfekční lecitinové emulze DESISTRONG nejen dle normy ČSN EN 1500 pro hygienickou desinfekci rukou, ale i dle ČSN EN 12791+A1 pro chirurgickou desinfekci rukou.

Masážní koupele

Současný životní styl v našem přetechnizovaném světě se mění čím dál tím rychleji. Stále objevujeme nové věci a zapomínáme mnohé empiricky ověřené moudrosti a dobré zvyky našich předků. V zapomenutí upadly např. koupele připravené za použití různých rostlinných olejů kombinovaných jak s příjemně vonícími, tak i zdraví podporujícími éterickými oleji.

Jak éterické oleje ovlivňují naši imunitu?

Imunita je častým tématem - chceme ji podporovat, zvyšovat, stimulovat… Rad, jak toho docílit, se na nás valí spousta. Představíte si pod pojmem imunita/obranyschopnost organismu něco konkrétního, nebo je to pro vás spíš abstraktní termín? A jak takový složitý mechanismus dokážou ovlivnit třeba právě éterické oleje?

Kvasinkové onemocnění pohlavních orgánů

V principu lze říci, že vzhledem k anatomii pohlavních orgánů se jedná o téměř výhradně ženskou záležitost. Kvasinkové problémy patří k těm, o kterých se jen velice těžko mluví, neboť tyto infekce v oblasti genitálií u mnohých vyvolávají pocit studu, nehledě na možný pocit zanedbané hygieny.

Olej růžové palmy

Zcela jistě nebude na škodu alespoň v krátkosti zmínit rostlinu, z níž se výše jmenovaný olej vyrábí. Vzrůst a podoba rostliny nemá nic společného ani s růží, ani s palmou, jak by se nechalo usuzovat na základě jména rostliny. Díky vysokému obsahu geraniolu má v sobě olej růžové palmy jistou, byť vzdálenou, růžovo-pelargoniovou pachovou podobu.

Plísně nohou

Plísňová onemocnění nohou se šíří v naší populaci stále rychleji, bez nadsázky je lze označit jako epidemii. Tuto skutečnost potvrzuje nejen celá řada pedikérských či dermatologických pracovišť, jedná se i o velice frekventovaný dotaz na poradnu. Reálná situace může být i ještě horší, neboť mnozí takto postižení se ostýchají pedikúru navštívit, případně vyhledat pomoc.

Dezinfekce v praxi

Mnoho let přichází řada dotazů ohledně dezinfekce rukou, prostorů a nástrojů v kosmetické i masérské praxi. Výjimkou nebyly ordinace. S klidným svědomím mohu napsat, že od roku 2021 máme prostředky vhodné k dezinfekci splňující zákon o biocidních přípravcích č. 324/2016 Sb. v platném znění.

Dotaz na pana Hadka

Dobrý den, pane Hadku, potřebovala bych něco, co pomůže na hojení jizvy. Jedná se o velkou čerstvou jizvu po operaci srdce. Aby se vše dobře hojilo. Děkuji Iva F.

Dotaz na pana Hadka

Dobrý den, přišla jsem kvůli covidu (pevně věřím, že dočasně) o čich. Můžete mi, prosím, poradit, který z vašich nosních olejů byste mi doporučili, aby se zrychlila regenerace? Předem děkuji. S pozdravem Adéla N.

Dotaz na pana Hadka

Dobrý den, ráda bych se podělila o zkušenosti s CANDIÖLEM při napadení virem covid. Na začátek musím uvést, že patřím do rizikové skupiny z důvodu přetrvávajících potíží se srdcem po prodělané chřipce. Po zjištění, že kolegyně v práci nemá jenom rýmičku, jsem začala hned při prvních příznacích užívat CANDIÖL.

Zkušenosti našich zákazníků - Máme doma miminko

Máme doma miminko. Když jsem se dozvěděla, že budeme mít doma malý přírůstek, intenzivněji jsem si naordinovala přípravky AKH, které jsem do té doby používala a byla jsem vždy spokojená. Začala jsem si mazat bříško masážním olejem MUTTISOFT, který zajištuje pokožku pružnější a zabraňuje tvoření strií.

MUTTISOFT pro krásné bříško bez strií

Těhotenství je velmi zvláštní období plné kladů i záporů. Nad roztomilým rostoucím bříškem se každá nastávající maminka rozplývá a v jednom kuse jej láskyplně hladí. Jenže s rostoucím bříškem roste i strach ze vzniku strií. Ani já jsem v tomto nebyla výjimkou. Proto jsem od čtvrtého měsíce začala pravidelně používat masážní olej MUTTISOFT.

(NÁ)DECH bez omezení

Už to bude rok, co nám bez pozvání do života vstoupily a zabydlely se v něm ROUŠKY. Doufejme, že ne na trvalo. Jestliže v loňském roce byly nejvíce namáhaným orgánem ruce, od podzimu jsou to jednoznačně plíce. Před příchodem koronaviru jsme naše plíce vnímali spíše až v tu chvíli, kdy jsme se dusili při rychlejší chůzi.

Základ zdravého stravování

Chcete zhubnout? Zapomeňte na zázračné diety na pár týdnů. Překopejte své stravovací návyky a naučte se správně jíst – natrvalo. Ve zdravém stravovacím plánu by měli být všichni zástupci maker. Zda se bude jednat o redukční či objemový jídelníček, už záleží na jejich množství, nikoliv na druhu potravin, ten je víceméně stejný.

Čím trénovat čich?

Ještě před půl rokem bylo téma čichového tréninku na míle vzdálené běžnému českému smrtelníkovi a tato trochu nezvyklá činnost patřila do sfér profesionálních parfumérů či degustátorů. A ejhle, život nám převrátil jeden malý vir a z čichového tréninku je náhle TÉMA. Ztráta čichu a chuti bývá někdy jediným příznakem koronavirové infekce.

Ztráta čichu a takzvaný čichový trénink

Ve spojení s onemocněním COVID 19 vychází nejrůznější více i méně odborné články o prevenci a posilování imunity. Lidé jsou informováni o tom, jak důležité je mýt si ruce, jakým způsobem si budovat a zvyšovat imunitu. Všichni již víme, jak nemoci předcházet a jak se chránit před nakažením. Avšak přibývá lidí, kteří již onemocnění prodělali a nyní trpí následky vážné nemoci.