Facebook Twitter Karel Hadek na YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 1/2021

Olej růžové palmy

Zcela jistě nebude na škodu alespoň v krátkosti zmínit rostlinu, z níž se výše jmenovaný olej vyrábí. Vzrůst a podoba rostliny nemá nic společného ani s růží, ani s palmou, jak by se nechalo usuzovat na základě jména rostliny. Díky vysokému obsahu geraniolu má v sobě olej růžové palmy jistou, byť vzdálenou, růžovo-pelargoniovou pachovou podobu. Zde se asi do názvu dostala ona růžová část jména. Kdo a z jakých důvodů tomuto oleji věnoval onu palmovou část pojmenování, nemám nejmenší potuchy. Jedná se o až tři metry vysokou travinu rostoucí prakticky ve všech tropických oblastech světa tam, kde má k dispozici dostatek vody. U mnoha éterických olejů a u oleje z růžové palmy je tomu také tak, je lokalita pěstování, včetně nadmořské výšky, a tedy i klimatických podmínek, rozhodující pro kvalitu vyzískaného oleje. Nejkvalitnější oleje s jemnou vůní pochází z vyšších poloh.

Olej z růžové palmy se získává parní destilací. Nejznámější vysoce kvalitní oleje pochází z Indie a Nepálu. Aby to s tím pojmenováním nebylo tak jednoduché, lze jako zajímavost zmínit, že v Indii bývá tento olej díky vysokému obsahu geraniolu označován jako indický geraniový. Latinský název rostliny Cymbopogon martinii pak staví původ oleje mimo jakoukoli pochybnost. Ono označení „Cymbopogon“ nám napoví i něco trochu navíc. Objevuje se u latinských názvů rostlin, z nichž získáváme i olej citronelový a olej z citronové trávy. Můžeme tedy mluvit o botanické příbuznosti rostlin, byť jejich oleje se ve svém složení značně liší. Jen jako příklad bych uvedl olej z citronové trávy, který je vytvářen z cca 75 % citralem, což je z chemického hlediska aldehyd. V oleji z růžové palmy má absolutní převahu geraniol (až 85 %), z chemického hlediska monoterpenický alkohol. Stejně jako výše zmíněné příbuzné oleje i olej z růžové palmy patří do kategorie oněch levnějších éterických olejů a nabízí i široké spektrum využití.

Právě v chladném ročním období, které je spojováno s bakteriálními a virovými onemocněními dýchacích cest (např. chřipka, ale i koronavirus apod.) je olej růžové palmy právě díky vysokému obsahu monoterpenického alkoholu geraniolu jedním z velice aktivních protivirových pomocníků. Bohužel, legislativa označuje právě geraniol jako alergen, byť mi není známo, že by někdo alergicky reagoval ať již na olej z růžové palmy či jiný olej s obsahem geraniolu. Zde zcela jistě hraje svoji roli i skutečnost, že olej růžové palmy obsahuje i seskviterpeny s prokazatelně antialergenními účinky. Nutno i na tomto místě znova opakovat, aromaterapie pracuje vždy s komplexy kvalitních olejů, jež pochází z přírodních surovin. Nikoli s jednotlivou složkou, navíc bez záruky přírodního, tedy i možného syntetického původu. Éterické oleje se v nabízených produktech nachází v silně zředěné koncentraci. V žádném případě tedy není možné klást rovnítko mezi komplexním éterickým olejem a jednou jedinou obsahovou složkou. To by bylo něco jako klást rovnítko mezi polévku se solí a sůl samotnou. Další obsahové složky tvoří estery o množství 10 až 15 %, jejich hlavní účinky jsou protikřečové a fungicidní a také kolem 5 % aldehydy se sedativními, protizánětlivými a také protivirovými účinky. V malém množství cca do 2 % jsou obsaženy i seskviterpeny vykazující antialergenní účinky a seskviterpenoly, jež účinně napomáhají uvolnění a odstranění hlenu z dýchací soustavy.

Olej růžové palmy vykazuje nejen velice široké, ale i zajímavé spektrum účinků. Jako bonus lze zmínit i pozitivní vliv na posílení imunity. U tohoto oleje je také nutné zdůraznit jeho velice příjemnou, atraktivní, uklidňující vůni. Je velice jemný, nedráždivý. Jeho jemně růžová vůně jej činí vynikající volbou pro aromatizaci obývaných prostorů. Zcela jistě dobrá je i volba do kosmetických preparátů pro jedince s citlivou pletí, případně i pro děti, kde se mimo jiné osvědčil i při tzv. plenkovém podráždění. Olej růžové palmy má všeobecně velice pozitivní účinky na pokožku. Lze jej označit jako jeden z nejlepších olejů nejen běžné péče o pleť. Dobré služby poskytl i při ošetřování ekzematické pokožky. V některých případech se osvědčil i u aknózních projevů, v koupelových a sprchovacích olejích a při relaxačních masážích.

Díky jemnosti i účinkům bych olej z růžové palmy označil i jako možnou alternativu levandulového oleje pro ty, jimž levandule nevoní, případně ji nesnáší, což bývají jedinci s nižším krevním tlakem. Krom využití v kosmetice se olej růžové palmy osvědčil i při mnoha zdravotních problémech. Je známo jeho použití při bronchitidě, zánětech dutin, zánětech středního ucha. Zde je dobré jej používat ve směsích s oleji z levandule, tymiánu, dobromysli, hřebíčku, rozmarýnu. Odbornou literaturou bývá doporučován i jako součást preparátů určených na prevenci tvorby dekubitů. Spolu s jalovcovým olejem jej lze doporučit jako specialitu péče o pokožku u diabetiků.

 

 

Karel Hadek

Úvodní slovo pana Hadka

Poslední den roku je tradiční příležitostí řádně se rozloučit s oním právě končícím. Loučení s právě ukončeným starým rokem nebylo vůbec obtížné. Rok dvou dvacítek velké většině lidí navzdory přáním „všeho nejlepšího“ z předchozího devatenáctkového Silvestra mnoho potěšení nepřinesl, o tom „nejlepším“ raději pomlčet.

MĚNÍME SE PRO VÁS a stále v tomto úsilí pokračujeme

V minulém vydání časopisu jsem vás informovala o připravovaných změnách, spojeném nákupu a především o novém termínu zprovoznění nového e-shopu. Na únor letošního roku jsme se těšili všichni. Situace s nemocí COVID-19 se však promítla i do oblasti IT a na nový e-shop si budeme muset ještě počkat.

COPAFLEX – nový pomocník pro bolavé svaly a klouby

Pro začátek nového roku jsme nachystali další novinku, která vám společně s HARPAGOFYTOVÝM EXTRAKTEM nebo HARPAGOFYTOVÝM PRÁŠKEM pomůže (nejen) s bolavými klouby. Pokud patříte mezi ty, které kvůli zimě potíže s klouby trápí zas o něco víc, bude vás masážní přípravek COPAFLEX zajímat.

Pokračujeme v testování desinfekčních přípravků – potvrzena účinnost pro oblast zdravotnictví

U desinfekčních přípravků vyráběných společností 1. Aromaterapeutická KH a.s. pokračujeme v dalších vyšetřeních jejich účinnosti. Testování je prováděno v akreditovaných laboratořích. Novinkou je výsledek, který potvrzuje účinnost desinfekční lecitinové emulze DESISTRONG nejen dle normy ČSN EN 1500 pro hygienickou desinfekci rukou, ale i dle ČSN EN 12791+A1 pro chirurgickou desinfekci rukou.

Masážní koupele

Současný životní styl v našem přetechnizovaném světě se mění čím dál tím rychleji. Stále objevujeme nové věci a zapomínáme mnohé empiricky ověřené moudrosti a dobré zvyky našich předků. V zapomenutí upadly např. koupele připravené za použití různých rostlinných olejů kombinovaných jak s příjemně vonícími, tak i zdraví podporujícími éterickými oleji.

Jak éterické oleje ovlivňují naši imunitu?

Imunita je častým tématem - chceme ji podporovat, zvyšovat, stimulovat… Rad, jak toho docílit, se na nás valí spousta. Představíte si pod pojmem imunita/obranyschopnost organismu něco konkrétního, nebo je to pro vás spíš abstraktní termín? A jak takový složitý mechanismus dokážou ovlivnit třeba právě éterické oleje?

Kvasinkové onemocnění pohlavních orgánů

V principu lze říci, že vzhledem k anatomii pohlavních orgánů se jedná o téměř výhradně ženskou záležitost. Kvasinkové problémy patří k těm, o kterých se jen velice těžko mluví, neboť tyto infekce v oblasti genitálií u mnohých vyvolávají pocit studu, nehledě na možný pocit zanedbané hygieny.

Olej růžové palmy

Zcela jistě nebude na škodu alespoň v krátkosti zmínit rostlinu, z níž se výše jmenovaný olej vyrábí. Vzrůst a podoba rostliny nemá nic společného ani s růží, ani s palmou, jak by se nechalo usuzovat na základě jména rostliny. Díky vysokému obsahu geraniolu má v sobě olej růžové palmy jistou, byť vzdálenou, růžovo-pelargoniovou pachovou podobu.

Plísně nohou

Plísňová onemocnění nohou se šíří v naší populaci stále rychleji, bez nadsázky je lze označit jako epidemii. Tuto skutečnost potvrzuje nejen celá řada pedikérských či dermatologických pracovišť, jedná se i o velice frekventovaný dotaz na poradnu. Reálná situace může být i ještě horší, neboť mnozí takto postižení se ostýchají pedikúru navštívit, případně vyhledat pomoc.

Dezinfekce v praxi

Mnoho let přichází řada dotazů ohledně dezinfekce rukou, prostorů a nástrojů v kosmetické i masérské praxi. Výjimkou nebyly ordinace. S klidným svědomím mohu napsat, že od roku 2021 máme prostředky vhodné k dezinfekci splňující zákon o biocidních přípravcích č. 324/2016 Sb. v platném znění.

Dotaz na pana Hadka

Dobrý den, pane Hadku, potřebovala bych něco, co pomůže na hojení jizvy. Jedná se o velkou čerstvou jizvu po operaci srdce. Aby se vše dobře hojilo. Děkuji Iva F.

Dotaz na pana Hadka

Dobrý den, přišla jsem kvůli covidu (pevně věřím, že dočasně) o čich. Můžete mi, prosím, poradit, který z vašich nosních olejů byste mi doporučili, aby se zrychlila regenerace? Předem děkuji. S pozdravem Adéla N.

Dotaz na pana Hadka

Dobrý den, ráda bych se podělila o zkušenosti s CANDIÖLEM při napadení virem covid. Na začátek musím uvést, že patřím do rizikové skupiny z důvodu přetrvávajících potíží se srdcem po prodělané chřipce. Po zjištění, že kolegyně v práci nemá jenom rýmičku, jsem začala hned při prvních příznacích užívat CANDIÖL.

Zkušenosti našich zákazníků - Máme doma miminko

Máme doma miminko. Když jsem se dozvěděla, že budeme mít doma malý přírůstek, intenzivněji jsem si naordinovala přípravky AKH, které jsem do té doby používala a byla jsem vždy spokojená. Začala jsem si mazat bříško masážním olejem MUTTISOFT, který zajištuje pokožku pružnější a zabraňuje tvoření strií.

MUTTISOFT pro krásné bříško bez strií

Těhotenství je velmi zvláštní období plné kladů i záporů. Nad roztomilým rostoucím bříškem se každá nastávající maminka rozplývá a v jednom kuse jej láskyplně hladí. Jenže s rostoucím bříškem roste i strach ze vzniku strií. Ani já jsem v tomto nebyla výjimkou. Proto jsem od čtvrtého měsíce začala pravidelně používat masážní olej MUTTISOFT.

(NÁ)DECH bez omezení

Už to bude rok, co nám bez pozvání do života vstoupily a zabydlely se v něm ROUŠKY. Doufejme, že ne na trvalo. Jestliže v loňském roce byly nejvíce namáhaným orgánem ruce, od podzimu jsou to jednoznačně plíce. Před příchodem koronaviru jsme naše plíce vnímali spíše až v tu chvíli, kdy jsme se dusili při rychlejší chůzi.

Základ zdravého stravování

Chcete zhubnout? Zapomeňte na zázračné diety na pár týdnů. Překopejte své stravovací návyky a naučte se správně jíst – natrvalo. Ve zdravém stravovacím plánu by měli být všichni zástupci maker. Zda se bude jednat o redukční či objemový jídelníček, už záleží na jejich množství, nikoliv na druhu potravin, ten je víceméně stejný.

Čím trénovat čich?

Ještě před půl rokem bylo téma čichového tréninku na míle vzdálené běžnému českému smrtelníkovi a tato trochu nezvyklá činnost patřila do sfér profesionálních parfumérů či degustátorů. A ejhle, život nám převrátil jeden malý vir a z čichového tréninku je náhle TÉMA. Ztráta čichu a chuti bývá někdy jediným příznakem koronavirové infekce.

Ztráta čichu a takzvaný čichový trénink

Ve spojení s onemocněním COVID 19 vychází nejrůznější více i méně odborné články o prevenci a posilování imunity. Lidé jsou informováni o tom, jak důležité je mýt si ruce, jakým způsobem si budovat a zvyšovat imunitu. Všichni již víme, jak nemoci předcházet a jak se chránit před nakažením. Avšak přibývá lidí, kteří již onemocnění prodělali a nyní trpí následky vážné nemoci.