Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 1/2021

Kvasinkové onemocnění pohlavních orgánů

V principu lze říci, že vzhledem k anatomii pohlavních orgánů se jedná o téměř výhradně ženskou záležitost. Kvasinkové problémy patří k těm, o kterých se jen velice těžko mluví, neboť tyto infekce v oblasti genitálií u mnohých vyvolávají pocit studu, nehledě na možný pocit zanedbané hygieny.  Zkouší se „domácí řešení“, zvyšuje se frekvence mytí, bohužel povětšinou nevhodnými, tenzidovými mycími přípravky (mýdla, tekutá mýdla, sprchové gely a bohužel i mnohé „speciality“ určené k intimní hygieně). Právě tenzidové přípravky nejen že nejsou schopné problém vyřešit, ale právě naopak vzhledem k vysoké povrchové aktivitě, jež vykazují (HLB hodnota je u tenzidů vyšší než 30), se jak vůči pokožce, tak i sliznicím chovají velice agresivně. Sliznice postižená kvasinkovým onemocněním je daleko vnímavější a tenzidy ještě více oslabují její fyziologickou funkčnost.

Pokožka těla každého člověka je osídlena symbiotickou mikroflórou, stejně tomu je i u sliznic pohlavních orgánů. I zde mají tenzidy na tuto zdraví zajišťující složku neblahý vliv. Nelze se divit, že není jednoduché o tomto problému mluvit, bohužel neřešený, často i spíše nevhodně řešený má za následek zvyšující se aktivitu problému. Nutno konstatovat, že se jedná mezi ženami o velice rozšířený problém. Byť je to již hodně dlouho, kdysi jsem v jednom odborném časopise objevil údaj, že statisticky neexistuje žena do 40 let, která by v průběhu svého života alespoň jednou tuto nemoc neprodělala. Problém kvasinek není nijak jednoduchý. Lze konstatovat, že jsou nejen lehce přenositelné, ale i vytrvalé.

Bylo by naivní se domnívat, že by se kvasinkové onemocnění mohlo vyléčit samo od sebe. Již samotné průvodní jevy této nemoci lze označit jako velice nepříjemné – výtoky, svědění, pálení a nezřídka i bolesti. Návštěvu specialisty, gynekologa považuji za nezbytně nutnou. Začněme však otázkou, odkud se berou kvasinky v oblasti genitálií? I u zdravého člověka jsou na pokožce, ale i na sliznicích přítomné různé symbiotické mikroorganismy. Jejich posláním je chránit naše tělo před nasídlením škodlivých mikroorganismů. Součástí symbiotické mikroflóry genitálií jsou např. laktobacily, jejichž produktem látkové výměny je kyselina mléčná. Ta vytváří kyselé prostředí, které chrání poševní sliznici naprosto přirozenou cestou před možným přemnožením mikroorganismů, kterým naopak vyhovuje prostředí zásadité. Evoluce i zde zajistila na této úrovni funkčnost imunitního systému a jeho schopnost bránit se jednostrannému přemnožení mikroorganismů, které běžně bývají součástí mikroflóry.

Zda vznikne mikrobiální nerovnováha, tedy onemocnění, rozhoduje vícero faktorů. Tím nejdůležitějším je otázka celkového zdravotního stavu. Špatná životospráva, stres, nevhodné mycí prostředky a mnohé další, to vše oslabuje imunitní systém a umožňuje eventuální vznik nemocí všeobecně, kvasinkové infekce nevylučujíc. Oslabený organismus není schopen zajistit řádné imunitní odpovědi, včetně schopnosti vypořádat se s nežádoucími mikroorganismy. Jako příklad může posloužit původce mnoha problémů, včetně zmíněných, Candida albicans. Dle odborné literatury je zodpovědná až za 90 % kvasinkových onemocnění ženských pohlavních orgánů. Tento mikroorganismus je běžnou součástí mikroflóry i u naprosto zdravých jedinců, kde je v malém množství a díky funkční imunitě neškodný. Pokud dojde k oslabení imunity, je otevřená cesta k přemnožení a tím k propuknutí nemoci.

Z častých dotazů, jež dostávám, vyplývá zájem o informaci, co může takto postižený člověk pro léčbu udělat. Odpověď je značně obsáhlá. V první řadě lze doporučit vhodné spodní prádlo. To se týká i ručníků, žínek a ostatních předmětů, jež přicházejí do přímého styku s postiženou partií těla.  Dalším velice žádoucím opatřením je protiplísňová dieta. Je nezbytně nutné snížit příjem sacharidů (cukrů) ve stravě. Kvasinky se živí primárně cukry a nezbytně je potřebují pro svoje množení. Různé formy cukrů stravitelné pro kvasinky jsou však téměř všudypřítomné. Je nutné vyhýbat se i jinak zdravým potravinám, jako je med, ovoce, ovocné šťávy a podobně. Za vhodnou lze označit zeleninu a maso, neboť nenabízí kvasinkám bohatou výživovou základnu. Na tomto místě bych pak jmenoval jako mimořádně vhodnou zeleninu, kterou bych označil jako siličnatou, tedy obsahující různé éterické oleje. Jmenovat bych mohl cibuli, česnek, křen, kopr, celer, petržel a další. Zmínil bych i hořce chutnající byliny, neboť právě ony nelibě chutnající hořké složky léčivek jsou velice účinnými pomocníky. Doporučuji přečtení pojednání o pampelišce, které bylo uveřejněno v Aromaterapii 2007, č2/3, na stranách 7 až 9. Archivní číslo je na našem webu.

Jak již výše zmíněno, různé tenzidové přípravky (vytvářejí pěnu) jsou jak vůči pokožce, tak i sliznicím velice agresivní, negativní vliv mají i na rovnováhu symbiotické mikroflóry. Jako doporučeníhodné bych označil beztenzidové olejové preparáty, jako jsou koupelové (např. TYMIÁNOVÝ, ŠALVĚJOVÝ, LEVANDULOVÝ) a sprchovací oleje (ČAJOVNÍKOVÝ). Pro účely intimní hygieny je v nabídce přípravek HY-INTIMA. Tato specialita je vhodná nejen pro kvasinkami postižené jedince, ale i jako prevence. Bližší informace o poznatcích a výsledcích klinického testování tohoto preparátu lze též dohledat na našem webu. Nachází se v nabídce „KE STAŽENÍ“, soubor se nazývá „Aromaterapie v porodnické a novorozenecké praxi“. Jemné rostlinné oleje preparátu HY-INTIMA nedráždí a neoslabují sliznici pohlavních orgánů, speciální směs obsažených éterických olejů vykazuje antimykotické účinky. Nutno zmínit i ekonomickou výhodnost, neboť při doporučeném dávkování vystačí jedno balení o objemu 100 ml až na cca 250 použití. Dalším z preparátů, který nabízí velice účinnou pomoc, je specialita CANDISAN. Jedná se o kompozici vysoce účinných éterických olejů, která se v množství cca 5 až 10 kapek aplikuje na tampon a zavede do pochvy. Zmíněná aplikace uklidňuje svědivost, pálení a zabraňuje kvasinkám v množení. Nutno upozornit na potřebnou častou výměnu tamponu, hlavně v akutní fázi onemocnění. Délka trvání aplikace je značně individuální, běžně kolem 14 dnů, byť zlepšení nastupuje již krátce po nasazení CANDISANU. Ale ani delší používání není na škodu.

Dalším pomocníkem u daných problémů je balzám FEMISHEA. Jedná se o preparát, který lze definovat jako regeneračně-protiplísňový. Jedním z neblahých důsledku kvasinkových onemocnění je i eroze poševní sliznice. FEMISHEA je díky obsahovým složkám (bambucké máslo, třezalkový olej, jojobový olej, dále vitamíny A a E) velice jemný, éterické oleje pak vykazují protikvasinkové účinky. Aplikace přípravku je vhodná vždy na noc, před ulehnutím. Důvod je jednoduchý, preparát tělesným teplem mění skupenství a stává se tekutým.

Při výskytu kvasinek kdekoli je důležité věnovat pozornost celému organismu. Velice často se nejedná jen o lokální výskyt na jednom místě, ale mohou být postiženy i jiné části těla, např. trávicí trakt. Může způsobovat nadýmání, průjmy, bolesti i poruchy trávení. Takováto situace velice zatěžuje imunitní systém, který pak nemusí mít kapacitu na řešení jiných ať již vznikajících či existujících problémů. Pokud není věnována patřičná pozornost jejich likvidaci v trávicím traktu, pak léčení pohlavních orgánů je buď bezúspěšné, případně dochází velice rychle k reinfekci. I zde lze k ošetření okolí konečníku, případně dalších míst na pokožce (kožní záhyby se zvýšenou vlhkostí, jako je podpaží, pod ňadry apod.) použít výše zmiňované produkty. Plísňovým onemocněním všeobecně je třeba věnovat náležitou pozornost. Zdaleka se nejedná o problémy, které „nebolí“ a se kterými „se dá žít“. Důsledkem malé trpělivosti a nedostatečné pozornosti při léčbě je velice častá reinfekce. Nelze se pak divit i těžkým zdravotním následkům.

 

 

Karel Hadek

Úvodní slovo pana Hadka

Poslední den roku je tradiční příležitostí řádně se rozloučit s oním právě končícím. Loučení s právě ukončeným starým rokem nebylo vůbec obtížné. Rok dvou dvacítek velké většině lidí navzdory přáním „všeho nejlepšího“ z předchozího devatenáctkového Silvestra mnoho potěšení nepřinesl, o tom „nejlepším“ raději pomlčet.

MĚNÍME SE PRO VÁS a stále v tomto úsilí pokračujeme

V minulém vydání časopisu jsem vás informovala o připravovaných změnách, spojeném nákupu a především o novém termínu zprovoznění nového e-shopu. Na únor letošního roku jsme se těšili všichni. Situace s nemocí COVID-19 se však promítla i do oblasti IT a na nový e-shop si budeme muset ještě počkat.

COPAFLEX – nový pomocník pro bolavé svaly a klouby

Pro začátek nového roku jsme nachystali další novinku, která vám společně s HARPAGOFYTOVÝM EXTRAKTEM nebo HARPAGOFYTOVÝM PRÁŠKEM pomůže (nejen) s bolavými klouby. Pokud patříte mezi ty, které kvůli zimě potíže s klouby trápí zas o něco víc, bude vás masážní přípravek COPAFLEX zajímat.

Pokračujeme v testování desinfekčních přípravků – potvrzena účinnost pro oblast zdravotnictví

U desinfekčních přípravků vyráběných společností 1. Aromaterapeutická KH a.s. pokračujeme v dalších vyšetřeních jejich účinnosti. Testování je prováděno v akreditovaných laboratořích. Novinkou je výsledek, který potvrzuje účinnost desinfekční lecitinové emulze DESISTRONG nejen dle normy ČSN EN 1500 pro hygienickou desinfekci rukou, ale i dle ČSN EN 12791+A1 pro chirurgickou desinfekci rukou.

Masážní koupele

Současný životní styl v našem přetechnizovaném světě se mění čím dál tím rychleji. Stále objevujeme nové věci a zapomínáme mnohé empiricky ověřené moudrosti a dobré zvyky našich předků. V zapomenutí upadly např. koupele připravené za použití různých rostlinných olejů kombinovaných jak s příjemně vonícími, tak i zdraví podporujícími éterickými oleji.

Jak éterické oleje ovlivňují naši imunitu?

Imunita je častým tématem - chceme ji podporovat, zvyšovat, stimulovat… Rad, jak toho docílit, se na nás valí spousta. Představíte si pod pojmem imunita/obranyschopnost organismu něco konkrétního, nebo je to pro vás spíš abstraktní termín? A jak takový složitý mechanismus dokážou ovlivnit třeba právě éterické oleje?

Kvasinkové onemocnění pohlavních orgánů

V principu lze říci, že vzhledem k anatomii pohlavních orgánů se jedná o téměř výhradně ženskou záležitost. Kvasinkové problémy patří k těm, o kterých se jen velice těžko mluví, neboť tyto infekce v oblasti genitálií u mnohých vyvolávají pocit studu, nehledě na možný pocit zanedbané hygieny.

Olej růžové palmy

Zcela jistě nebude na škodu alespoň v krátkosti zmínit rostlinu, z níž se výše jmenovaný olej vyrábí. Vzrůst a podoba rostliny nemá nic společného ani s růží, ani s palmou, jak by se nechalo usuzovat na základě jména rostliny. Díky vysokému obsahu geraniolu má v sobě olej růžové palmy jistou, byť vzdálenou, růžovo-pelargoniovou pachovou podobu.

Plísně nohou

Plísňová onemocnění nohou se šíří v naší populaci stále rychleji, bez nadsázky je lze označit jako epidemii. Tuto skutečnost potvrzuje nejen celá řada pedikérských či dermatologických pracovišť, jedná se i o velice frekventovaný dotaz na poradnu. Reálná situace může být i ještě horší, neboť mnozí takto postižení se ostýchají pedikúru navštívit, případně vyhledat pomoc.

Dezinfekce v praxi

Mnoho let přichází řada dotazů ohledně dezinfekce rukou, prostorů a nástrojů v kosmetické i masérské praxi. Výjimkou nebyly ordinace. S klidným svědomím mohu napsat, že od roku 2021 máme prostředky vhodné k dezinfekci splňující zákon o biocidních přípravcích č. 324/2016 Sb. v platném znění.

Dotaz na pana Hadka

Dobrý den, pane Hadku, potřebovala bych něco, co pomůže na hojení jizvy. Jedná se o velkou čerstvou jizvu po operaci srdce. Aby se vše dobře hojilo. Děkuji Iva F.

Dotaz na pana Hadka

Dobrý den, přišla jsem kvůli covidu (pevně věřím, že dočasně) o čich. Můžete mi, prosím, poradit, který z vašich nosních olejů byste mi doporučili, aby se zrychlila regenerace? Předem děkuji. S pozdravem Adéla N.

Dotaz na pana Hadka

Dobrý den, ráda bych se podělila o zkušenosti s CANDIÖLEM při napadení virem covid. Na začátek musím uvést, že patřím do rizikové skupiny z důvodu přetrvávajících potíží se srdcem po prodělané chřipce. Po zjištění, že kolegyně v práci nemá jenom rýmičku, jsem začala hned při prvních příznacích užívat CANDIÖL.

Zkušenosti našich zákazníků - Máme doma miminko

Máme doma miminko. Když jsem se dozvěděla, že budeme mít doma malý přírůstek, intenzivněji jsem si naordinovala přípravky AKH, které jsem do té doby používala a byla jsem vždy spokojená. Začala jsem si mazat bříško masážním olejem MUTTISOFT, který zajištuje pokožku pružnější a zabraňuje tvoření strií.

MUTTISOFT pro krásné bříško bez strií

Těhotenství je velmi zvláštní období plné kladů i záporů. Nad roztomilým rostoucím bříškem se každá nastávající maminka rozplývá a v jednom kuse jej láskyplně hladí. Jenže s rostoucím bříškem roste i strach ze vzniku strií. Ani já jsem v tomto nebyla výjimkou. Proto jsem od čtvrtého měsíce začala pravidelně používat masážní olej MUTTISOFT.

(NÁ)DECH bez omezení

Už to bude rok, co nám bez pozvání do života vstoupily a zabydlely se v něm ROUŠKY. Doufejme, že ne na trvalo. Jestliže v loňském roce byly nejvíce namáhaným orgánem ruce, od podzimu jsou to jednoznačně plíce. Před příchodem koronaviru jsme naše plíce vnímali spíše až v tu chvíli, kdy jsme se dusili při rychlejší chůzi.

Základ zdravého stravování

Chcete zhubnout? Zapomeňte na zázračné diety na pár týdnů. Překopejte své stravovací návyky a naučte se správně jíst – natrvalo. Ve zdravém stravovacím plánu by měli být všichni zástupci maker. Zda se bude jednat o redukční či objemový jídelníček, už záleží na jejich množství, nikoliv na druhu potravin, ten je víceméně stejný.

Čím trénovat čich?

Ještě před půl rokem bylo téma čichového tréninku na míle vzdálené běžnému českému smrtelníkovi a tato trochu nezvyklá činnost patřila do sfér profesionálních parfumérů či degustátorů. A ejhle, život nám převrátil jeden malý vir a z čichového tréninku je náhle TÉMA. Ztráta čichu a chuti bývá někdy jediným příznakem koronavirové infekce.

Ztráta čichu a takzvaný čichový trénink

Ve spojení s onemocněním COVID 19 vychází nejrůznější více i méně odborné články o prevenci a posilování imunity. Lidé jsou informováni o tom, jak důležité je mýt si ruce, jakým způsobem si budovat a zvyšovat imunitu. Všichni již víme, jak nemoci předcházet a jak se chránit před nakažením. Avšak přibývá lidí, kteří již onemocnění prodělali a nyní trpí následky vážné nemoci.