Facebook Twitter Karel Hadek na YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 1/2021

Jak éterické oleje ovlivňují naši imunitu?

Imunita je častým tématem - chceme ji podporovat, zvyšovat, stimulovat… Rad, jak toho docílit, se na nás valí spousta. Představíte si pod pojmem imunita/obranyschopnost organismu něco konkrétního, nebo je to pro vás spíš abstraktní termín? A jak takový složitý mechanismus dokážou ovlivnit třeba právě éterické oleje?

Imunitní systém sestává z velkého spektra různých buněk, které mezi sebou a ostatními tělesnými orgány intenzivně komunikují a navzájem se ovlivňují. Nejznámější jsou bílé krvinky, což však není jeden druh buněk, ale celkem různorodá skupina. Některé umí požírat škodlivé bakterie, které proniknou do těla, jiné umí tvořit protilátky, některé bojují s nádorovými onemocněními, jiné se uplatňují při virových infekcích.

V rámci obranyschopnosti organismu hrají důležitou roli také neporušené a správně fungující bariéry, jakými jsou kůže a sliznice. Při aplikaci na kůži mají malé účinné molekuly silic schopnost pronikat do hlubších tkání i krve a působit dále uvnitř organismu.

Éterické oleje působí přímo proti škodlivým mikroorganismům – mezi ty s nejvýraznější antimikrobiální aktivitou patří hřebíček, tymián, dobromysl, skořice, pelargonie, čajovník, eukalyptus a Litsea cubeba. Proto je také najdete ve směsích éterických olejů VIROSAN, AROMACLIMA, AROMA-BABY nebo DESIVIR (AROMAFAUNA).

Při vnitřním perorálním podání se uplatní další schopnosti éterických olejů – lehce dráždí sliznici a podporují tak produkci trávicích enzymů a také hlenu. Hlen je přitom jednou z přirozených bariér snižující možnost přichycení patogenních mikroorganismů na stěnu sliznice střev, omezuje tak jejich následné škodlivé působení. Není proto náhoda, že rostliny, z nichž pocházejí éterické oleje podporující střevní činnost, znáte také jako koření - dobromysl, hřebíček, tymián, pepř, bazalka, skořice… Tyto byliny také podporují přirozenou střevní mikroflóru a snižují možnosti rozvoje střevních patogenů, jako jsou salmonely a klostridie.

V mnoha odborných pracích byl zkoumán i přímý vliv éterických olejů na aktivitu imunitních buněk. Tato schopnost již byla zjištěna u řady druhů, nejvíce je v tomto ohledu prozkoumán zejména ROZMARÝNTYMIÁN. Rozmarýn je protizánětlivý, antirevmatický, má výrazné antioxidační schopnosti. Přímo likviduje volné radikály, které jsou uvolňovány při zánětu a poškozují i vlastní tkáně. Sám také podporuje aktivitu imunitních buněk. Navíc povzbuzuje činnost nervového systému. Za silně protizánětlivé složky považujeme 1,8-cineol a limonen. Rozmarýn naleznete třeba v našem osvěžovači vzduchu ANEMOS nebo směsi éterických olejů ANEMOSOL. Tymián je také protizánětlivý, antioxidační, za imunostimulační efekt je zodpovědný např. obsažený thymol, který také dokáže přímo likvidovat volné radikály.

Mezi další éterické oleje stimulující imunitu patří BOROVICE, CITRUSY, ČAJOVNÍK, DOBROMYSL, EUKALYPTUS LEVANDULE. U čajovníku, levandule a eukalyptu byla kromě protizánětlivého efektu zjištěna i schopnost stimulace fagocytózy. Fagocytóza je dovednost některých imunitních buněk pohltit a zneškodnit tak třeba pro organismus cizorodé mikroorganismy. Při používání levandule byla zjištěna zvýšená hladina IgA protilátek zajišťujících protiinfekční obranu na sliznicích. Svoji imunitu tak můžete „nakopnout“ třeba EUKALYPTO-TYMIÁNOVÝM nebo ROZMARÝNOVÝM KOUPELOVÝM OLEJEM. Od několika zákazníků jsme se také setkali s informací, že jim při onemocnění covid −19 velmi pomohla vnitřní aplikace směsi éterických olejů CANDIÖL.

K éterickým olejům s protizánětlivým účinkem náleží také PELARGONIE, SPAJK, HEŘMÁNEK, HŘEBÍČEK, KADIDLOVNÍK, MEDUŇKA, MYRHA a třeba PAČULI. Svými výraznými antioxidačními schopnostmi pomáhá KOPAIVA, KURKUMA, MANUKA, ŠALVĚJ, ZÁZVOR.

Co však rozhodně imunitě neprospívá, je stres a špatný psychický stav. Při dlouhodobém stresu jste tak náchylnější k onemocněním – ať už infekčním nebo neinfekčním. Nemějte výčitky, když si v současné uspěchané době najdete čas na relax a trochu lenošení – vždyť tím zlepšíte svou obranyschopnost! Pro příjemné chvíle odpočinku zvolte vůně éterických olejů, které působí antidepresivně, uklidňují a dokážou tlumit úzkost… LEVANDULE, KADIDLOVNÍK, MEDUŇKA, SANTAL, HEŘMÁNEK, BERGAMOT, PELARGONIE, GREP, MAJORÁNKA, LIMETKA, ŠALVĚJ nebo třeba MYRHA.

 

 

MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Úvodní slovo pana Hadka

Poslední den roku je tradiční příležitostí řádně se rozloučit s oním právě končícím. Loučení s právě ukončeným starým rokem nebylo vůbec obtížné. Rok dvou dvacítek velké většině lidí navzdory přáním „všeho nejlepšího“ z předchozího devatenáctkového Silvestra mnoho potěšení nepřinesl, o tom „nejlepším“ raději pomlčet.

MĚNÍME SE PRO VÁS a stále v tomto úsilí pokračujeme

V minulém vydání časopisu jsem vás informovala o připravovaných změnách, spojeném nákupu a především o novém termínu zprovoznění nového e-shopu. Na únor letošního roku jsme se těšili všichni. Situace s nemocí COVID-19 se však promítla i do oblasti IT a na nový e-shop si budeme muset ještě počkat.

COPAFLEX – nový pomocník pro bolavé svaly a klouby

Pro začátek nového roku jsme nachystali další novinku, která vám společně s HARPAGOFYTOVÝM EXTRAKTEM nebo HARPAGOFYTOVÝM PRÁŠKEM pomůže (nejen) s bolavými klouby. Pokud patříte mezi ty, které kvůli zimě potíže s klouby trápí zas o něco víc, bude vás masážní přípravek COPAFLEX zajímat.

Pokračujeme v testování desinfekčních přípravků – potvrzena účinnost pro oblast zdravotnictví

U desinfekčních přípravků vyráběných společností 1. Aromaterapeutická KH a.s. pokračujeme v dalších vyšetřeních jejich účinnosti. Testování je prováděno v akreditovaných laboratořích. Novinkou je výsledek, který potvrzuje účinnost desinfekční lecitinové emulze DESISTRONG nejen dle normy ČSN EN 1500 pro hygienickou desinfekci rukou, ale i dle ČSN EN 12791+A1 pro chirurgickou desinfekci rukou.

Masážní koupele

Současný životní styl v našem přetechnizovaném světě se mění čím dál tím rychleji. Stále objevujeme nové věci a zapomínáme mnohé empiricky ověřené moudrosti a dobré zvyky našich předků. V zapomenutí upadly např. koupele připravené za použití různých rostlinných olejů kombinovaných jak s příjemně vonícími, tak i zdraví podporujícími éterickými oleji.

Jak éterické oleje ovlivňují naši imunitu?

Imunita je častým tématem - chceme ji podporovat, zvyšovat, stimulovat… Rad, jak toho docílit, se na nás valí spousta. Představíte si pod pojmem imunita/obranyschopnost organismu něco konkrétního, nebo je to pro vás spíš abstraktní termín? A jak takový složitý mechanismus dokážou ovlivnit třeba právě éterické oleje?

Kvasinkové onemocnění pohlavních orgánů

V principu lze říci, že vzhledem k anatomii pohlavních orgánů se jedná o téměř výhradně ženskou záležitost. Kvasinkové problémy patří k těm, o kterých se jen velice těžko mluví, neboť tyto infekce v oblasti genitálií u mnohých vyvolávají pocit studu, nehledě na možný pocit zanedbané hygieny.

Olej růžové palmy

Zcela jistě nebude na škodu alespoň v krátkosti zmínit rostlinu, z níž se výše jmenovaný olej vyrábí. Vzrůst a podoba rostliny nemá nic společného ani s růží, ani s palmou, jak by se nechalo usuzovat na základě jména rostliny. Díky vysokému obsahu geraniolu má v sobě olej růžové palmy jistou, byť vzdálenou, růžovo-pelargoniovou pachovou podobu.

Plísně nohou

Plísňová onemocnění nohou se šíří v naší populaci stále rychleji, bez nadsázky je lze označit jako epidemii. Tuto skutečnost potvrzuje nejen celá řada pedikérských či dermatologických pracovišť, jedná se i o velice frekventovaný dotaz na poradnu. Reálná situace může být i ještě horší, neboť mnozí takto postižení se ostýchají pedikúru navštívit, případně vyhledat pomoc.

Dezinfekce v praxi

Mnoho let přichází řada dotazů ohledně dezinfekce rukou, prostorů a nástrojů v kosmetické i masérské praxi. Výjimkou nebyly ordinace. S klidným svědomím mohu napsat, že od roku 2021 máme prostředky vhodné k dezinfekci splňující zákon o biocidních přípravcích č. 324/2016 Sb. v platném znění.

Dotaz na pana Hadka

Dobrý den, pane Hadku, potřebovala bych něco, co pomůže na hojení jizvy. Jedná se o velkou čerstvou jizvu po operaci srdce. Aby se vše dobře hojilo. Děkuji Iva F.

Dotaz na pana Hadka

Dobrý den, přišla jsem kvůli covidu (pevně věřím, že dočasně) o čich. Můžete mi, prosím, poradit, který z vašich nosních olejů byste mi doporučili, aby se zrychlila regenerace? Předem děkuji. S pozdravem Adéla N.

Dotaz na pana Hadka

Dobrý den, ráda bych se podělila o zkušenosti s CANDIÖLEM při napadení virem covid. Na začátek musím uvést, že patřím do rizikové skupiny z důvodu přetrvávajících potíží se srdcem po prodělané chřipce. Po zjištění, že kolegyně v práci nemá jenom rýmičku, jsem začala hned při prvních příznacích užívat CANDIÖL.

Zkušenosti našich zákazníků - Máme doma miminko

Máme doma miminko. Když jsem se dozvěděla, že budeme mít doma malý přírůstek, intenzivněji jsem si naordinovala přípravky AKH, které jsem do té doby používala a byla jsem vždy spokojená. Začala jsem si mazat bříško masážním olejem MUTTISOFT, který zajištuje pokožku pružnější a zabraňuje tvoření strií.

MUTTISOFT pro krásné bříško bez strií

Těhotenství je velmi zvláštní období plné kladů i záporů. Nad roztomilým rostoucím bříškem se každá nastávající maminka rozplývá a v jednom kuse jej láskyplně hladí. Jenže s rostoucím bříškem roste i strach ze vzniku strií. Ani já jsem v tomto nebyla výjimkou. Proto jsem od čtvrtého měsíce začala pravidelně používat masážní olej MUTTISOFT.

(NÁ)DECH bez omezení

Už to bude rok, co nám bez pozvání do života vstoupily a zabydlely se v něm ROUŠKY. Doufejme, že ne na trvalo. Jestliže v loňském roce byly nejvíce namáhaným orgánem ruce, od podzimu jsou to jednoznačně plíce. Před příchodem koronaviru jsme naše plíce vnímali spíše až v tu chvíli, kdy jsme se dusili při rychlejší chůzi.

Základ zdravého stravování

Chcete zhubnout? Zapomeňte na zázračné diety na pár týdnů. Překopejte své stravovací návyky a naučte se správně jíst – natrvalo. Ve zdravém stravovacím plánu by měli být všichni zástupci maker. Zda se bude jednat o redukční či objemový jídelníček, už záleží na jejich množství, nikoliv na druhu potravin, ten je víceméně stejný.

Čím trénovat čich?

Ještě před půl rokem bylo téma čichového tréninku na míle vzdálené běžnému českému smrtelníkovi a tato trochu nezvyklá činnost patřila do sfér profesionálních parfumérů či degustátorů. A ejhle, život nám převrátil jeden malý vir a z čichového tréninku je náhle TÉMA. Ztráta čichu a chuti bývá někdy jediným příznakem koronavirové infekce.

Ztráta čichu a takzvaný čichový trénink

Ve spojení s onemocněním COVID 19 vychází nejrůznější více i méně odborné články o prevenci a posilování imunity. Lidé jsou informováni o tom, jak důležité je mýt si ruce, jakým způsobem si budovat a zvyšovat imunitu. Všichni již víme, jak nemoci předcházet a jak se chránit před nakažením. Avšak přibývá lidí, kteří již onemocnění prodělali a nyní trpí následky vážné nemoci.