Facebook Twitter Karel Hadek na YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 1/2021

Plísně nohou

Plísňová onemocnění nohou se šíří v naší populaci stále rychleji, bez nadsázky je lze označit jako epidemii. Tuto skutečnost potvrzuje nejen celá řada pedikérských či dermatologických pracovišť, jedná se i o velice frekventovaný dotaz na poradnu. Reálná situace může být i ještě horší, neboť mnozí takto postižení se ostýchají pedikúru navštívit, případně vyhledat pomoc. V horším případě plísním nevěnují pozornost, je to přece problém, který na rozdíl od nemocných zubů nebolí. Specifika této nemoci, tedy dlouhá doba léčby (hlavně u plísní nehtů), případně velice časté následné reinfekce, jsou pravděpodobně důvodem názoru, že účinná pomoc prakticky neexistuje. Také osvěta je v tomto směru nedostatečná. Jako léčení je označováno i tak drastické řešení, kterým je stržení postiženého nehtu. Bohužel ani to nenabízí trvalé řešení.

Nohy jsou orgánem nejvzdálenějším od srdce a i to je důvod možných specifických problémů. Nohy lze použít jako ukázkový příklad toho, jak technický rozvoj člověka značně předbíhá jeho evoluční schopnosti. Stačí se ohlédnout do minulosti. Prakticky celou dobu existence na této planetě chodil člověk nejen bos, ale lidské nohy toho nachodily nesrovnatelně více. Často si vzpomenu na mého dědu a jeho bonmot: „Všichni chodili bosky, akorát pan starosta nosil boty přes rameno.“  Faktem je, že boty přinesly nohám pohodlí. Ale nejen to! Na rozdíl od původních „přírodních podmínek“ i teplo a vlhko. Hlavně pak některé „moderní“ plastové boty. Vlhko a teplo jsou však součástí ideálních životních podmínek pro plísně. Technický rozvoj s sebou přinesl široké používání různých dopravních prostředků, které nohy v původním pohybu významně omezily. Vhodné je též zmínit mnohá různá povolání, při nichž nohy zůstávají po celou pracovní dobu téměř nepotřebné.  Důsledkem není nic jiného než významně zhoršená látková výměna dolních končetin a tím i zhoršená funkčnost.

První, co bych doporučil, je ten nejpřirozenější pohyb pro člověka, tedy chůzi. Krom mnoha dalších zdravotních benefitů (např. odbourávání stresu, pozitivní vliv na plíce a kardiovaskulární systém atd.) chůze podstatně zlepšuje látkovou výměnu dolních končetin. Možno jmenovat prokrvení a s tím i spojenou výživu, jakož i „úklid a odvádění“ produktů látkové výměny. Každodenní minimálně 30-ti minutová procházka v přírodě (nikoli zakouřené a prašné městské ulici) je jednou z důležitých součástí protiplísňové terapie. Dalším protiplísňovým opatřením, jež mohu vřele doporučit, je se během teplého ročního období dle možností zříci bot a v přírodě chodit bosky. To může být zpočátku nepříjemné, noha si musí postupně zvykat. Pro začátek je dobré volit travnaté a písčité povrchy. Dochází k masáži reflexních bodů chodidel, stimulaci nervové soustavy, jejich zlepšenému prokrvení. Chození bosky zajistí i svěží vzduch, který vysouší pokožku nohy a plísním likviduje jejich ideální vlhké životní prostředí. Další jedinečný benefit se projeví u jedinců, kteří trpí na studené nohy. Celosezónní letní chození bosky v mnoha případech tento problém vyřeší (vlastní zkušenost), případně alespoň podstatně zlepší.

I aromaterapie nabízí účinnou pomoc. Protiplísňové účinky mnoha éterických olejů jsou velice dobře známy. Nohám postiženým těmito mikro-cizopasníky je třeba věnovat jak zvýšenou, tak i pravidelnou pozornost. Očistu formou koupelí lze označit jako nejvhodnější. Koupel na plísní postižené nohy lze bez problémů připravit doma. Zde velice dobře poslouží KOUPELOVÝ OLEJ NA NOHY (1804). Koupel by měla být alespoň z počátku každodenní, doba trvání 20 minut. Při této koupeli doporučuji nikoli sedět, kdy vahou těla bráníme průtoku krve, ale tzv. „šlapat na místě vodu“. Tím umožníme nejen dobré proudění krve, ale svalové pohyby podpoří tok lymfatických tekutin, tedy i látkovou výměnu dolních končetin. Následné ošetření nohou je dáno samotným druhem plísní. Zde rozlišujeme dva základní typy. Plísně na pokožce nohou (nejčastěji mezi prsty) a plísně nehtů. Na ošetření pokožky postižené plísní pokožky je určen přípravek MYKOSAN H (1803). Partie postižené plísní a jejich okolí ošetřujeme nejen po koupeli, ideální je 2x denně. Ošetřování by mělo trvat ještě minimálně po dobu dalších 14  nů od vymizení plísní.

Plísně nehtů jsou poněkud „tvrdší oříšek“. Péče o postižený nehet/nehty je časově podstatně náročnější. Na druhou stranu, z pohledu aromaterapie si nehtová plíseň sama vytváří vhodné podmínky pro svoji likvidaci. Plísní postižený nehet „nabobtná“ a stává se díky působení plísní porézní. Pro tento typ plísní je určena specialita MYKOSAN N (1806), která se do porézního nehtu vsákne. Plísně jako takové jsou likvidovány téměř okamžitě. Bohužel zárodečná stadia plísní, spory, zůstávají aktivní. Pravidelné ošetřování je nezbytně nutné, jen tak se zajistí narušení reprodukčního cyklu plísní. I v tomto případě doporučuji postižené nehty ošetřovat 2x denně. Toto ošetření nutno provádět po celou dobu, než plísní postižené části nehtu odrostou.

Pozornost je nezbytně nutné věnovat také ponožkám a obuvi. I ty jsou plísněmi kontaminovány a pokud se jim nevěnuje řádná pozornost, likvidace plísní nohou se může stát neřešitelná. Zde ke „zrušení životních funkcí“ plísní poslouží osvědčený dezinfekční přípravek THYMICON (1807). Jak na ponožky, tak i boty doporučuji po použití aplikovat THYMICON a následně uložit do igelitového sáčku. Thymiconová atmosféra plísně spolehlivě likviduje. Plísně jsou všudypřítomné a velice rády se vrací. Preventivní opatření doporučuji praktikovat minimálně 2x týdně. Pozornost věnujte i výše zmíněným opatřením, aby se zlepšila látková výměna a tím i kondice dolních končetin. Tím se podstatně zvýší šance, že nohy se stanou pro plísně nezajímavé…

 

 

Karel Hadek

Úvodní slovo pana Hadka

Poslední den roku je tradiční příležitostí řádně se rozloučit s oním právě končícím. Loučení s právě ukončeným starým rokem nebylo vůbec obtížné. Rok dvou dvacítek velké většině lidí navzdory přáním „všeho nejlepšího“ z předchozího devatenáctkového Silvestra mnoho potěšení nepřinesl, o tom „nejlepším“ raději pomlčet.

MĚNÍME SE PRO VÁS a stále v tomto úsilí pokračujeme

V minulém vydání časopisu jsem vás informovala o připravovaných změnách, spojeném nákupu a především o novém termínu zprovoznění nového e-shopu. Na únor letošního roku jsme se těšili všichni. Situace s nemocí COVID-19 se však promítla i do oblasti IT a na nový e-shop si budeme muset ještě počkat.

COPAFLEX – nový pomocník pro bolavé svaly a klouby

Pro začátek nového roku jsme nachystali další novinku, která vám společně s HARPAGOFYTOVÝM EXTRAKTEM nebo HARPAGOFYTOVÝM PRÁŠKEM pomůže (nejen) s bolavými klouby. Pokud patříte mezi ty, které kvůli zimě potíže s klouby trápí zas o něco víc, bude vás masážní přípravek COPAFLEX zajímat.

Pokračujeme v testování desinfekčních přípravků – potvrzena účinnost pro oblast zdravotnictví

U desinfekčních přípravků vyráběných společností 1. Aromaterapeutická KH a.s. pokračujeme v dalších vyšetřeních jejich účinnosti. Testování je prováděno v akreditovaných laboratořích. Novinkou je výsledek, který potvrzuje účinnost desinfekční lecitinové emulze DESISTRONG nejen dle normy ČSN EN 1500 pro hygienickou desinfekci rukou, ale i dle ČSN EN 12791+A1 pro chirurgickou desinfekci rukou.

Masážní koupele

Současný životní styl v našem přetechnizovaném světě se mění čím dál tím rychleji. Stále objevujeme nové věci a zapomínáme mnohé empiricky ověřené moudrosti a dobré zvyky našich předků. V zapomenutí upadly např. koupele připravené za použití různých rostlinných olejů kombinovaných jak s příjemně vonícími, tak i zdraví podporujícími éterickými oleji.

Jak éterické oleje ovlivňují naši imunitu?

Imunita je častým tématem - chceme ji podporovat, zvyšovat, stimulovat… Rad, jak toho docílit, se na nás valí spousta. Představíte si pod pojmem imunita/obranyschopnost organismu něco konkrétního, nebo je to pro vás spíš abstraktní termín? A jak takový složitý mechanismus dokážou ovlivnit třeba právě éterické oleje?

Kvasinkové onemocnění pohlavních orgánů

V principu lze říci, že vzhledem k anatomii pohlavních orgánů se jedná o téměř výhradně ženskou záležitost. Kvasinkové problémy patří k těm, o kterých se jen velice těžko mluví, neboť tyto infekce v oblasti genitálií u mnohých vyvolávají pocit studu, nehledě na možný pocit zanedbané hygieny.

Olej růžové palmy

Zcela jistě nebude na škodu alespoň v krátkosti zmínit rostlinu, z níž se výše jmenovaný olej vyrábí. Vzrůst a podoba rostliny nemá nic společného ani s růží, ani s palmou, jak by se nechalo usuzovat na základě jména rostliny. Díky vysokému obsahu geraniolu má v sobě olej růžové palmy jistou, byť vzdálenou, růžovo-pelargoniovou pachovou podobu.

Plísně nohou

Plísňová onemocnění nohou se šíří v naší populaci stále rychleji, bez nadsázky je lze označit jako epidemii. Tuto skutečnost potvrzuje nejen celá řada pedikérských či dermatologických pracovišť, jedná se i o velice frekventovaný dotaz na poradnu. Reálná situace může být i ještě horší, neboť mnozí takto postižení se ostýchají pedikúru navštívit, případně vyhledat pomoc.

Dezinfekce v praxi

Mnoho let přichází řada dotazů ohledně dezinfekce rukou, prostorů a nástrojů v kosmetické i masérské praxi. Výjimkou nebyly ordinace. S klidným svědomím mohu napsat, že od roku 2021 máme prostředky vhodné k dezinfekci splňující zákon o biocidních přípravcích č. 324/2016 Sb. v platném znění.

Dotaz na pana Hadka

Dobrý den, pane Hadku, potřebovala bych něco, co pomůže na hojení jizvy. Jedná se o velkou čerstvou jizvu po operaci srdce. Aby se vše dobře hojilo. Děkuji Iva F.

Dotaz na pana Hadka

Dobrý den, přišla jsem kvůli covidu (pevně věřím, že dočasně) o čich. Můžete mi, prosím, poradit, který z vašich nosních olejů byste mi doporučili, aby se zrychlila regenerace? Předem děkuji. S pozdravem Adéla N.

Dotaz na pana Hadka

Dobrý den, ráda bych se podělila o zkušenosti s CANDIÖLEM při napadení virem covid. Na začátek musím uvést, že patřím do rizikové skupiny z důvodu přetrvávajících potíží se srdcem po prodělané chřipce. Po zjištění, že kolegyně v práci nemá jenom rýmičku, jsem začala hned při prvních příznacích užívat CANDIÖL.

Zkušenosti našich zákazníků - Máme doma miminko

Máme doma miminko. Když jsem se dozvěděla, že budeme mít doma malý přírůstek, intenzivněji jsem si naordinovala přípravky AKH, které jsem do té doby používala a byla jsem vždy spokojená. Začala jsem si mazat bříško masážním olejem MUTTISOFT, který zajištuje pokožku pružnější a zabraňuje tvoření strií.

MUTTISOFT pro krásné bříško bez strií

Těhotenství je velmi zvláštní období plné kladů i záporů. Nad roztomilým rostoucím bříškem se každá nastávající maminka rozplývá a v jednom kuse jej láskyplně hladí. Jenže s rostoucím bříškem roste i strach ze vzniku strií. Ani já jsem v tomto nebyla výjimkou. Proto jsem od čtvrtého měsíce začala pravidelně používat masážní olej MUTTISOFT.

(NÁ)DECH bez omezení

Už to bude rok, co nám bez pozvání do života vstoupily a zabydlely se v něm ROUŠKY. Doufejme, že ne na trvalo. Jestliže v loňském roce byly nejvíce namáhaným orgánem ruce, od podzimu jsou to jednoznačně plíce. Před příchodem koronaviru jsme naše plíce vnímali spíše až v tu chvíli, kdy jsme se dusili při rychlejší chůzi.

Základ zdravého stravování

Chcete zhubnout? Zapomeňte na zázračné diety na pár týdnů. Překopejte své stravovací návyky a naučte se správně jíst – natrvalo. Ve zdravém stravovacím plánu by měli být všichni zástupci maker. Zda se bude jednat o redukční či objemový jídelníček, už záleží na jejich množství, nikoliv na druhu potravin, ten je víceméně stejný.

Čím trénovat čich?

Ještě před půl rokem bylo téma čichového tréninku na míle vzdálené běžnému českému smrtelníkovi a tato trochu nezvyklá činnost patřila do sfér profesionálních parfumérů či degustátorů. A ejhle, život nám převrátil jeden malý vir a z čichového tréninku je náhle TÉMA. Ztráta čichu a chuti bývá někdy jediným příznakem koronavirové infekce.

Ztráta čichu a takzvaný čichový trénink

Ve spojení s onemocněním COVID 19 vychází nejrůznější více i méně odborné články o prevenci a posilování imunity. Lidé jsou informováni o tom, jak důležité je mýt si ruce, jakým způsobem si budovat a zvyšovat imunitu. Všichni již víme, jak nemoci předcházet a jak se chránit před nakažením. Avšak přibývá lidí, kteří již onemocnění prodělali a nyní trpí následky vážné nemoci.