Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 1/2008

Poradna

Vážení,

již jednou jsem prosila o odpověď na mou otázku ohledně vhodnosti přípravku LYMPHA-PACK na křečové žíly – nadváhou netrpím, celulitidu nemám. Mám někdy spíše pocit, že mě po zábalu žíla bolí. Dále jsem si četla v poslední Aromaterapii o všestranném použití CAYATHERMU – manžela bolí Achillova šlacha, má po operaci, je v tomto případě CAYATHERM vhodný? A na křečové žíly jej mohu také použít?

Děkuji za odpověď
Mgr. Z. Z.


Vážená paní magistro,

děkuji Vám za důvěru, se kterou se na mě obracíte. Velice se omlouvám, že jsem Vám nemohl odpovědět obratem, ale krom jiných „maličkostí“, které musím permanentně vyřizovat, jsem hodně i na cestách a kurzech Aromaterapie.

Ale nyní k Vašemu dotazu. LYMPHA-PACK je preparát, jehož účinnými složkami jsou éterické oleje, jež povzbuzují tok lymfatických tekutin. To je samozřejmě u problému křečových žil žádoucí, přesto se domnívám, že pro tyto účely by byla daleko vhodnější aplikace speciálního preparátu, masážního oleje PREVENTY. Účinky tohoto preparátu jsou u tohoto problému daleko komplexnější. PREVENTY mimo jiné obsahuje i éterické oleje mírně snižující vnímání bolesti.

Co se Vašeho manžela týče, CAYATHERM je jak novinka, tak i specialita právě na bolesti. Doporučuji ho jako náhražku tablety při bolestech jakéhokoli druhu a to bez vedlejších negativních účinků. Samozřejmě, že i po Vámi popisovaném zákroku, tedy po operaci Achillovy šlachy, je to volba číslo jedna. Díky jeho prohřívacím účinkům dochází k uvolnění, a tím i ke zvyšování elasticity šlachy a snižování bolestivosti. Taktéž použitá směs éterických olejů je proti bolestem mimořádně účinná. Předpokládám, že pokud nebude operovanou nohu nadměrně zatěžovat, měla by použitím CAYATHERMU s postupem času vymizet i bolestivost.

Co se CAYATHERMU a křečových žil týče, to není zrovna ideální kombinace díky jeho prohřívacím a prokrvujícím účinkům. Bolesti, které mohou křečové žíly doprovázet, mají ale k pocitu ideálního stavu podstatně dál. V tomto případě bych doporučoval nanášet CAYATHERM výhradně jen na navlhčenou pokožku v co nejmenším množství. Nikoli vmasírovat, ale jen co nejjemněji vetřít. Přesto však doporučuji nejdříve vyzkoušet výše jmenovaný preparát PREVENTY.

Jako odměnu za Váš dotaz Vám masážní olej Preventy nechávám zaslat a přeji, aby pomohl.

Karel Hadek



Dobrý den pane Hádku.

Prosím Vás, mohl byste mi napsat nějaké informace k „Polyethylglykolu“/PEG/? Jde mi hlavně o to, jaký negativní vliv má tato látka na kůži a podkoží a má-li i jiný dlouhodobý negativní efekt. Jedná se mi hlavně o masti a krémy, neboť na ně se soustřeďují některé dotazy mých zákazníků. Nejedná se o výrobky Vaší společnosti. Také bych chtěla vědět, zda existuje relativně bezpečné množství této látky na 1 gr. obsahu. Děkuji za ochotu.

S pozdravem I. H.


Vážená paní Ivano,

Polyethylenglykol je syntetizovaná chemická substance, která může být, dle molekulární struktury, jak tekutá, tak i pevná. V kosmetice se používá jako zahušťovadlo, jako látka hygroskopická i jako stabilizátor. Kosmetické využití pak daleko šířeji nachází různé suroviny, kde součástí molekuly jsou ethylenglykolové jednotky. Povětšinou se jedná o emulgátory. Snad i poznámka pro Ty, kteří se účastnili kurzu Aromaterapie - čím více ethylenglykolových jednotek, tím vyšší HLB hodnota! A samozřejmě, tím také dále od HLB hodnoty emulgátorů pokožky. Zde, dle mého názoru, bych viděl klíč k hodnocení jeho vhodnosti (tedy nikoli bezpečnosti z hlediska chemického) pro použití v kosmetických výrocích. Vzoreček by byl celkem jednoduchý - čím vyšší počet ethylenglykolových jednotek, tím vyšší HLB hodnota a tím menší vhodnost. Vysoký podíl PEG emulgátorů s vysokou HLB hodnotou nejen může, ale fakticky narušuje přirozenou, tedy fyziologickou emulgaci pokožky. Důsledkem pak je, mimo jiné, i její vysoušení a ztráta vlhkosti. V minulosti byly tyto suroviny značně nevhodné pro použití v kosmetice. Sám jsem na to ve svých vyjádřeních upozorňoval. Nikoli sám polyethylenglykol, popřípadě suroviny s PEG, ale při výrobě - syntéze - vznikaly tak zvané technologické vedlejší produkty (diplomatické vyjádření), srozumitelněji a „češtěji“ pak vyjádřeno - technologické jedy. Dnešní výrobní technologie jsou natolik zdokonaleny, že lze říci, že tyto látky jsou naprosto bezpečné.

Je zde samozřejmě jisté riziko jejich dovozu někde z Číny či Indie, kde jejich čistota může být diskutabilní. Pochopitelně, že jejich bezpečnost je zaručena za předpokladu, že výrobce kosmetiky má k zakoupené surovině i analytický certifikát, vztahující se k dané šarži suroviny, který čistotu a tím nezávadnost PEG-suroviny z tohoto pohledu, jak potvrzuje tak i garantuje. Přesto co píši se však jedná o syntetiku, tedy chemii a v praxi nutno tak dalece jak jen to jde, hledat „přírodní“ řešení. Byť někdy to není vůbec jednoduché. Nejen, že příroda je mnohdy (z pohledu člověka) nedokonalá, ale i někteří jedinci mají opravdu kuriózní přístup k definování přírodní kosmetiky. Obsah je nezajímá, stačí dobře viditelný nápis „přírodní“ na obalu. Stačí se projít např. po supermarketech a jeden jde do „vrtule“, když vidí to nepřeberné množství „přírodních pěn do koupelí, zaručeně přírodních sprchovacích gelů či jak jinak než úplně přírodních šamponů. Nejednou se mi stalo, že např. u kopřivového šamponu s krásným velkým vyobrazením kopřivy a malým až nečitelným údajem o složení výrobku v INCI jsem přivřel oči a vnutila se mi představa výrobce křečovitě držícího svazek kopřiv z nichž (nejen silou vůle, ale i hydra ulického lisu) ždíme a ždíme neexistující, byť takto označený a pojmenovaný „přírodní šampon…“

Milá paní Ivano, musel jsem se smát Vaší poznámce, že se nejedná o výrobky naší společnosti. Ve chvíli, kdy píši na nějaké téma, ať pozitivně či negativně, je to samozřejmě i o naší společnosti. Mohu Vám garantovat, že „dobré“ věci budou dobré všude, stejně tak jako „špatné“ budou špatné vždy a všude. Příroda bohužel (či bohudík..?) nenabízí něco jako poslaneckou imunitu a úplatky též nepřijímá… 

Z toho, co jsem uvedl, je zřejmé, že na Vaši otázku zda existuje relativně bezpečné množství této látky na 1 gr. obsahu, nelze odpovědět jinak, než že vůbec nezáleží na PEG, ale jeho čistotě. Snad jen na závěr, i zde jde zase o politikaření. Znám mnohé
výrobce, kterým používání PEG-surovin v dobách, kdy byly znečištěny, vůbec nevadilo a vesele tyto suroviny používali a dodávali ve svých výrobcích na trh. Dnes používají tuto zastaralou argumentaci jako reklamní trhák, neboť přestoupili, byť poněkud opožděně, na jiné suroviny. A ještě malý příměr. Samotná kuchyňská sůl je z tohoto pohledu daleko toxičtější. Doufám, že jsem Vám svou odpovědí alespoň trochu pomohl.

Karel Hadek



Vážený pane Hadku,

velmi mě zaujal Váš katalog, nejen svým obsahem a rozsahem nabízených produktů, ale také způsobem zpracování. Je výborné, že podáváte rovněž obecné informace o přírodních kosmetických výrobcích, a tak zvyšujete povědomost lidí o tomto způsobu péče o naše tělo.

Já sama se o přírodní kosmetiku a aromaterapii velmi zajímám, zatím však pouze jako laik, který ji využívá na sobě a své rodině, a proto vím, že výrobky, které nabízíte, jsou skutečně výborné. V jedné oblasti ve mně nicméně zůstávají trochu pochyby, a to je péče o zubní dutinu. Pro svou roční dcerku používám zubní gel od konkurenční firmy Weleda, který stejně jako Váš ZUBNÍ OLEJ neobsahuje fluor. Tuto problematiku jsem konzultovala s lékařem, který odpovídá na dotazy zaslané firmě Weleda a který je stejně jako Vy odpůrcem fluorizace zubních past. Zubní gel proto používám, nicméně ve mně trochu pochyb zůstává – vyjádření lékařské komory ohledně doporučeného množství fluoru je přeci jen jiné a ačkoli byla fluorizace pitné vody pozastavena jako neopodstatněná, údajně se od doby, kdy byla plošně zrušena, zvýšil výskyt zubního kazu u dětí. Stejné pochyby mě samozřejmě napadají i ohledně mého „přestupu“ ze zubní pasty na Váš ZUBNÍ OLEJ. Opíráte se prosím o nějaké studie či na jakých zkušenostech stavíte ohledně obsahu fluoru v zubní pastě (gelu, oleji). A pokud fluor ne v zubní pastě, odkud ho tedy brát?

Moc děkuji za odpověď

S pozdravem Mgr. K. B.


Vážená paní magistro,

děkuji za Váš mail i dotaz, který jste mi poslala.

Jsem rád, že se Vám katalog kosmetických výrobků líbí. Od samého začátku razím cestu, že katalog by měl klienta informovat. Obrázky modelek či superhvězd, byť s naprosto dokonalým make-upem, či další běžné náležitosti komerčních propagačních prostředků - jak konstatuji - nemají vliv na kvalitu kosmetiky, pouze na její vyšší cenu...

Již když jsem začínal s kosmetikou, stál jsem před otázkou, co dělat. Odpověď pak byla celkem jednoduchá. Zatímco „antikosmetiky“ je na trhu víc než zdrávo, ta kvalitní se musí i v poledne hledat za použití proklatě dobře svítící baterky... No a co se týče Vašich pochybností ohledně fluoru (jsou tím pochopitelně míněny jeho používané formy, tedy soli), je to přece jen a jen stopový prvek jako řada dalších. Na jednu stranu je v lidském organismu nezbytně nutný a jeho nedostatek má dobře známé negativní důsledky. Při jeho předávkování se pak projevuje jeho toxicita.

Vím, že jsou na světě lokality, kde je tento prvek nedostatkový. Ale pryč jsou ty doby, co jsme na zahrádce či políčku u domu vypěstovali to jsme sklidili a také snědli. Při dnešním „globálním“ zásobování potravinami by se dle mého názoru již nedostatek fluoru neměl objevovat. Jako technicky vyspělá společnost máme k dispozici analytické metody. Každý, kdo by měl pochybnosti (a to se netýká jen fluoru), si může nechat udělat např. analýzu stopových prvků z vlasů. V případě potřeby pak lze nedostatkové stopové prvky přijímat ve formě např. potravinových doplňků.

Mohu Vás ubezpečit, že vyjádření (stomatologické) lékařské komory ohledně doporučeného množství fluoru beru jen jako, slušně vyjádřeno, komerční záležitost. Je zajímavé, že stejná komora nezveřejňuje výsledky výzkumů, kde bylo konstatováno, že nadměrné „konzumování“ fluoru (solí) vede ke zvýšenému výskytu rakovinových onemocnění v ústní dutině. O jejich opravdu „excelentní odbornosti” svědčí i fakt, že se mnozí výrobci tensidových zubních past honosí jejich doporučním k požívání této sbírky chemikálií, která dle mého jaksi v ústech nemá co pohledávat. Ale co, čím dříve lidé budou mít díky zubním pastám problémy, tím dříve budou muset – nikoli k pekaři – ale k zubaři. Být pak zubařem a mít jeho úhel pohledu na věc, asi bych v zubních pastách s fluoridy a tensidy též viděl chlebodárce...

Další typickou ukázkou je i zrušení fluorizace vody. Správně píšete, že byla zastavena jako neopodstatněná. Ale to je jen společensky přijatelně formulovaná polovina pravdy. Zde se zcela jednoznačně prokázala škodlivost! Mezi námi, fluorizaci vody kdysi nedoporučil žádný bezdomovec v tranzu po vypití zbytku čistícího prostředku na okna nalezeného v popelnici, ale fluorizace vody byla zavedena, samozřejmě jak jinak, než na základě nejmodernějších vědeckých poznatků... Takže alespoň v tomto případě se musím ptát, co je to ta věda...? Nemohu si odpustit poznámku, že v tomto případě bych jako synonymum slova věda viděl slůvka „trapný kabaret“, pokud ovšem pomineme finanční obnosy, které se kolem točí.

No a ještě na chvilku u toho předobrého fluoru zůstaňme. Desítky klientů používajících „vědecky fluorizované” zubní pasty trpěli na problém odborně nazývaný akné peroralis. Tedy zánětlivé procesy v oblasti kolem úst. Ve chvíli, kdy vyřadili z použití jmenované zubní pasty a začali používat ZUBNÍ OLEJ, se akné peroralis samo od sebe, „čistě nevědecky“ vytratilo. Tak trochu „je mi líto“, že to není vědecký, ale empirický poznatek. Garantuji však, že těm postiženým je to zcela fuk. Oni mají prostě radost, že se daného problému zbavili.

No a na konec nezbývá, než odpovědět na Vaši otázku, odkud brát fluor. Jak už jsem výše uvedl, jako důležitý považuji termín optimální množství. Dokud nejsou k dispozici analytické výsledky, neřešil bych ani, odkud ho brát. Většinou se v oblasti optimálních hodnot pohybujeme. Pokud by se analyticky prokázal jeho nedostatek, potom bych doporučoval buď minerální vody s vysokým obsahem fluoridů, či přesně definované dávky tohoto prvku např. v tabletách. Jako odměnu za Váš příspěvek Vám posílám zubní olej, byť bez fluoru, tenzidů i doporučení vědců z komory (nebo kamory?) ...

Karel Hadek



Dobrý den, prosím Vás o zaslání Katalogu preparátů.

Moje kosmetička mě upozornila na „návrat“ p. Hadka, velmi se raduji.

Pane Hadku, mám velkou prosbu – před rokem mě začala trápit chladová alergie. Nevím, jestli s tím máte nějaké zkušenosti. Mohl byste mi případně poradit, jak nejlépe přežít přechod ze zimy do tepla bez otoků a úporného svědění? Na zimu se vždy těším, miluji zimní radovánky, procházky kouzelnou zimní krajinou, ale toto období se pro mě stalo noční můrou. Kožní lékař krčí rameny, předepsal mi Xyzal a Prednison. 

ěkuji za Váš čas i případnou odpověď.

Přeji Vám šťastný a úspěšný nový rok.

R. T.


Vážená paní,

hned v úvodu jsem se musel zasmát, nikoli Vašemu problému, ale dotazu, zda s tím mám nějaké zkušenosti.

Odpověď není vůbec jednoduchá. Potřebuji na ni totiž dvě slova. ANO a NE.

Abyste rozuměla. Já sám nikoli, ale tady ta potvůrka trápí mojí manželku. Dalo by se tedy říci informace o průběhu permanentní a ještě k tomu z první ruky.

Přestože slovní spojení chladová alergie chápeme jako jeden celek, dle mého názoru v sobě spojuje několik problémů. 

Po celou dobu existence člověka na této planetě byl životní styl naprosto odlišný od toho dnešního. Teple vytopené byty a kvalitní, před chladem chránící oděvy, jsou jedněmi z několika důvodů, proč může dojít k jednomu relativně závažnému problému, kterým je narušení termoregulačních procesů v lidském organizmu. Následkem pak nejsou jen častá nachlazení a z toho vyplývající nemoci. Tělo tak nezvládá regulaci tepelných výkyvů a jedním z projevů může být i alergie na chlad.
Termoregulační procesy jsou součástí imunitního systému, jde tedy o jeho narušení. Toto narušení se pak může projevovat různými způsoby. Jedním z nich může být i skutečnost, že stejně jako někdo reaguje alergicky na nikl, jiný prostě na chlad.

Velmi důležitou roli zde hraje i psychika. Již samotný strach, v tomto případě z chladu, při vědomí důsledků může být jedním z vyvolávacích faktorů. Z jistého pohledu lze člověka označit jako biochemickou laboratoř, která je řízena i psychickými
podněty. Samozřejmě, že u chladové alergie hraje svoji roli i histamin. Zde je pak zpětná vazba na řízení tělesné termoregulace, regulaci krevního tlaku, vnímání bolesti a též svědivosti. Svoji roli zde zcela jistě hraje i strava. V zimě v rámci ročního
biorytmu se člověk díky nedostatku slunečního záření nachází v útlumu a některé potraviny, které požívá, jsou z historického hlediska pro toto období netypické až nevhodné. Jiné potraviny, jako např. ryby, sýry, jahody, citrusy, mléko a mnohé další,
jsou bohaté na histamin. Odbourávání histaminu pak právě v zimním období může být zhoršeno oním biologickým útlumem. Stejně tak ale je možný nedostatek látek, které histamin odbourávají. Standardně je histamin v organismu odbouráván
pomocí diaminoxydázy.

Co se samotného léčení týče, doslova a do písmene dobrá rada nad zlato. Vámi používaný lék Prednison je kortikoid se značnými vedlejšími účinky. Nevím, nevím, zda jste měla tak silné a jinak nezvladatelné záněty, že bylo nutné jej receptovat. Xyzal je pak antihistaminikum, které jak jsem se výše zmínil, zmírňuje důsledky histaminem vyvolávané.

Dle mého je pak důležitá práce s psychikou. Jako dobré psychotonikum lze doporučit tablety s výtažkem z léčivky třezalky. Osvědčila se u problémů, které se zhoršují právě nedostatkem slunečního záření. Její účinek spočívá i ve fotosenzibilizujících schopnostech, kde pak i minimální množství slunečního záření je organizmus schopen daleko lépe využít. V mnohých případech pomáhá pobyt u moře, dobré výsledky vykazuje otužování a jako u všech alergií, i u té chladové, je potřeba přivést do rovnováhy imunitní systém, který v tomto případě reaguje neadekvátně na chlad.

Jedním z pomocníků zde může být i ELEUTHEROCOCC extrakt. Mimořádnou péči pak nutno věnovat i samotné pokožce. Při teplotách kolem 7 °C a nižších se snižuje produkce vlastních kožních tuků. V žádném případě nepoužíváme krémy, které obsahují vodu! Její odpařování by pokožku nadále ochlazovalo a dokonce je zde při rychlejším pohybu (např. lyžování) i obrovské riziko omrzlin.

Zde lze použít regenerační obličejové oleje, u mnohých se excelentně osvědčilo BAMBUCKÉ MÁSLO, které vytváří na pokožce ochrannou bariéru a jako bezvodý tuk má i dobré termoizolační vlastnosti. Může zde být malý problém s jeho používáním,

neboť pokud je studené, má pevnou konzistenci. Před použitím jej doporučuji ohřát na 28 - 30 °C, kdy při této teplotě změkne a nechá se dobře nanášet. 

V úvahu přichází i přidání některého prokrvujícího oleje (např. rozmarýn), pokud tento pokožku nedráždí. 

Na vyzkoušení Vám zašlu specialitku, která by Vám mohla dle mého názoru posloužit. Jmenuje se WINTERSHEA a je to bezvodý balzám, který jsem vyvinul na ošetřování pokožky těch, které chladová alergie trápí. Používá se vždy na nechráněné partie těla před odchodem „do zimy“. Těším se, že mi napíšete, jak se Vám osvědčil.

Váš Karel Hadek



Dobrý den,

již jsem Vám chtěla napsat moji zkušenost s mastí, kterou jste mi zaslal, ale ještě bych ráda počkala zhruba týden, nebo deset dní, až mne mine druhý menstruační cyklus od doby, kdy jsem ji začala používat. Doposud je moje zkušenost oproti přípravkům,
které jsem na mé problémy používala, jen kladná. Ale ráda bych se na něco zeptala. Zakoupila jsem si přípravek CANDIÖL, o kterém se v katalogu píše, že jej lze užívat vnitřně. Prosím Vás o sdělení, jak jej aplikovat? Zda do vody, či pouze na lžičku? Pořídila jsem jej pro mého dospívajícího syna, kterému je občas cítit z úst, ale bezpečně víme, že nemá problém s hygienou úst, respektive chrupu. Odhad jeho problému je snad nedovírání žaludku, anebo horší zpracování mléčných výrobků v trávicím traktu, a tak doufáme, že mu tento pomůže.

Děkuji D. B.


Milá paní Danielo,

CANDIÖL je směsí éterických olejů, kterou jsem vyvinul pro ty, kteří mají problémy s plísněmi v trávícím traktu. Stejně dobře jako na plísně působí i na různé jiné mikroorganismy. Vzhledem ke kvalitě olejů, ze kterých je vyroben, je skutečně určen i k vnitřnímu použití.

Jeho aplikace se pak různí podle účelu, kterému má sloužit. Při problémech v ústní dutině tak, jak je popisujete, doporučuji jej několikrát denně kápnout po jedné jediné kapce přímo do úst, smíchat se slinami, protahovat mezi zuby, ponechat jej co
nejdéle v ústech a pomalu polykat. Zde však musím upozornit na jeho velice ostrou chuť. Jde však jen o zvyk. Vím o lidech, kteří ho kvůli jeho ostré chuti odmítli používat, většina si však na něj po krátké době zvykne a už jim jeho chuť jako nepříjemná
nepřijde.

V případě, že jsou problémy v trávícím traktu, pak vždy doporučuji vytvoření „tabletek“ z měkkého pečiva – houska, rohlík, chleba, potřebný počet kapek (2 - 3) na takovouto porézní „tabletku“ nakapat, spolknout a zapít. 

Snad jen pár slov k Vaší úvaze, zda jej dát do vody. Éterické oleje jsou ve vodě nerozpustné. Pokud by již měla přijít v úvahu tekutá forma jeho podávání, pak bych doporučoval smíchat jej buď se smetanou, či ještě lépe šlehačkou, neboť zde jsou tuky,
ve kterých se éterické oleje rozpouští, bohatě obsaženy. Přesto ale upřednostňuji ony vlastnoručně vyrobené pečivové tablety, právě kvůli již zmíněné chuti, která je povětšinou u éterických olejů všeobecně nevalná... Při spolknutí takovéto tablety v ústech prakticky žádný zbytek éterického oleje nezůstane a jeho používání tak není ztíženo jeho ostrou chutí.

V současné době přichází na trh novinka, speciální ústní výplachový olej HALITOSAN. Možná, že právě použití tohoto preparátu by u Vašeho syna přicházelo v úvahu. Popsán je u novinek na 9. straně.

Karel Hadek



Dobrý den pane Hadku,

velmi mě zaujal Váš článek na téma plísně, plísně, pampelišky... Ráda bych se zeptala, zda jako kojící maminka můžu užívat Váš preparát CANDIÖL (a v jakém dávkování), popř. jaké jiné metody mi můžete doporučit v boji s plísněmi s ohledem na
kojení. Na ORL – výtěr z krku mi vyšla Candida Albicans a i v mladším věku (kolem 15 - 25 let jsem, dosti trpěla na kvasinkové výtoky). Nyní je mi 36 let. Můj 3 měsíční syn má též povlak na jazyku (ne moc, ale má), takže má zřejmě též candidu.
Také bych ráda užívala ELEUTHEROCOCC, ale nemám zkušenosti jak... opět s tím, že kojím.

Děkuji a budu se těšit na Vaši brzkou odpověď.

P. D.


Vážená paní Pavlíno,

děkuji Vám za Váš dotaz, který je jistě zajímavý i pro další kojící maminky.

Po dobu kojení bych CANDIÖL v žádném případě nedoporučoval používat. Jednou z jeho součástí je i šalvějový olej. O šalvějovém oleji je známo, že snižuje tvorbu mateřského mléka. Zde je celkem velké a reálné riziko snížení – či dokonce až ukončení
tvorby mléka. V žádném případě se nejedná o informaci „jedna paní povídala“. Šalvějový olej je úspěšně používán na zastavení tvorby mléka tam, kde to již není žádoucí. 

Po dobu kojení bych doporučoval právě pampelišku, která dobře uklízí v trávícím traktu. Dále pak vhodnou, protiplísňovou dietu. Jedná se o stravu, která neobsahuje cukry, ani jejich substituty (alkohol), ani vyšší štěpitelné formy (potraviny obsahující škrob). Jako zdroj energie by měly ve vyšší míře sloužit tuky v jejich původní formě, tedy ořechy a semínka. Vhodné jsou např. i ryby, či kysané mléčné produkty. 

Na posílení imunity pak ELEUTHEROCOCC lze jen a jen doporučit. Ten krom jiného, na rozdíl od šalvějového oleje u kojících matek, tvorbu mléka podporuje. Jeho dávkování je i v případě kojení standardní – 3x denně 15 kapek.

Problematika plísní je značně široká a komplexní odpověď zde je nad rámec mých možností. Ideální by bylo, podívat se v knihkupectví po nějaké odbornější knize o plísních. Slyšel jsem, že je jich na trhu několik.

Ještě mě napadlo, že celkem dobré účinky má proti plísni Candida albicans i mastná kyselina kaprylová, která se nachází např. v kokosovém oleji. Izolovanou kyselinu kaprylovou, je možno zakoupit v lékárnách. Zde však nevím, zda je vhodné její používání při kojení. Ale to by Vám v lékárně samozřejmě sdělili. Jako zajímavá alternativa se mi jeví i v kapslích prodávaný Biolic Strong, distribuovaný firmou Fin Club. Zde se jedná o rostlinný preparát – vyrobený z česneku, který bych označil jako širokospektrální antibiotikum. Samozřejmě bez negativních vedlejších účinků u antibiotik dobře známých. Jedním z jeho specifik jsou i vynikající protiplísňové účinky.

Nad tím, co poslat jako odměnu za uveřejnění Vašeho dotazu, netřeba dlouze přemýšlet. CANDIÖL , byť s vynikajícími protiplísňovými účinky, byl díky okolnostem jaksi „vyloučen ze hry“. Takže listonošovi nezbývá, než Vám doručit ELEUTHEROCOCC. Pro případ zájmu ať již o Biolic Strong, či další informace o tomto preparátu uvádím i kontaktní údaje: Marie Grafová – Centrum zdraví a krásy – kontakt: telefon 603279056, 60800153, e-mail: grafova@email.cz

Karel Hadek


 

 











POHLEDEM MUŽE

Už jste se setkali s naším BARBAREM? Ne? Tak si pojďme říci. co všechno náš BARBAR umí. V naší nabídce se setkáte s olejem, balzámem a mycím olejem. Ale nebojte se, není to konečná, do budoucna se barbaří sortiment bude rozrůstat.

PORADNA:

S nástupem respiračních onemocnění se na poradně nejčastěji setkáváme s dotazy, jak ulevit od nepříjemné rýmy, ucpaného nosu nebo zánětů dutin. Tato zima nám dává opravdu zabrat.

PTÁTE SE, MY ODPOVÍDÁME

NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (ES) č. 1223/2009 o kosmetických přípravcích je základní legislativou platnou ve všech členských zemích EU a všechny národní zákony musí být v souladu s ní. Požadavky na hygienu výroby kosmetiky jsou velmi blízké výrobě potravin a představují činnost epidemiologicky závažnou.

VÁLKA SE SLIMÁKY

Úvodní slovo Karla Hadka

Ve chvíli, kdy se začíná s novým číslem Aromaterapie, jako by ve vzduchu vysela otázka, co vše bude nutné k naplnění jejích stránek, aby i nové vydání potěšilo, poskytlo co nejvíce informací, bylo zajímavé.

Novinky: Dr. Voštěp ordinuje….

Jednou z novinek, kterou firma AKH uvádí na trh je i olej, který díky svému složení není možno jen tak jednoznačně zařadit do některé z kategorií stávajících preparátů. Jedná se o vícefunkční lecitinový olej a lze jej používat ať již jako masážní, nebo i koupelový preparát. Jeho německý název je Holzfälleröl (nyní DR. VOŠTĚP). Správně přeloženo do češtiny: „dřevorubecký olej“.

Novinky: 3x Leciderma Shea

Lecitin jako kosmetická surovina je jednou z komponent, která mě prostě učarovala. Jeho použití v kosmetice bych označil za již tradiční. Tedy opravdu nic nového.

Novinky: Femishea, sestra Intimisse

Už uteklo hodně vody od chvíle, kdy mě „nakopl“ rozhovor s gynekologem panem MUDr. Fišerem, který je popisován v AT 4/2007 v článku „Interview“. A tak děcko narozené díky tomuto rozhovoru, INTIMISS, se stalo od první chvíle přítomnosti, na trhu miláčkem použivatelů, bez rozdílu pohlaví. A aby ne. Jeho schopnost ošetřovat i pěstovat jak pokožku, tak i sliznice je jedinečná. Jeho uklidňující, zjemňující a protizánětlivé účinky se nejen plně osvědčily, ale nebojím se říci, staly se pověstné. Přesto ani INTIMISS není určen k řešení všech existujících problémů v oblasti intimní hygieny a nelze to od něj, vzhledem k jeho poslání, ani žádat.

EXTRA EXTRAKTY

Novinky: Dětský mycí mandlový…

Jak jsem se již zmínil v koutku pro maminky, „ti malí“ toho z kosmetiky opravdu nepotřebují moc. Tedy míněno kvantitativně. Nebo potřebují velmi hodně, v tomto případě míněno kvalitativně.

Novinky: Jizvy a jizvičky…

Hned v úvodu bych chtěl podotknout, že tento olej vlastně ani žádnou správnou novinkou není. Jeho receptura pochází z dnes již - božíčku, jak ten čas letí - minulého tisíciletí.

Novinky: Donosol

I tento preparát může poděkovat za svůj vznik klientům. Relativně často se stávalo, že na kurzech aromaterapie byl o přestávce pokládán i dotaz, co se záněty dutin, zda aromaterapie se svými olejíčky může pomoci.

Novinky: Halitosan…

Úplně první, co mě u tohoto preparátu napadá je, že je typickou ukázkou, jak aromaterapeutické preparáty přichází na svět. Já sám jsem si už kolikrát při pohledu do katalogu říkal, že vše už je vymyšleno a nic nového snad ani nemůže nikdo potřebovat. Faktem je, že myšlení toho, komu nic není, se může ubírat tímto směrem. Je to již delší dobu, co jsem dostal dotaz na „šílený zápach z úst“. A tak jsem se halitózou, což je počeštěná verze odborného názvu Halitosis začal zabývat.

Novinky: Depilol

Tento preparát může za svůj vznik poděkovat oleji na holení. Krátce poté co jsem kdysi vytvořil recepturu oleje na holení,který byl uveden na trh, tehdy ještě pod značkou AÖK, jsem měl cestu na Ukrajinu. Na kurzu v Kyjevu jsem s ním pochopitelně seznamoval i tamní účastníky kurzu Aromaterapie. O přestávce jsem byl, když ne přímo šokován, pak alespoň velice překvapen, jak ukrajinská děvčata myslí na své partnery. O přestávce totiž skoro každá pospíchala svému partnerovi holící olejíček zakoupit. Druhý den jsem došel k poznání, že moje naivita občas nezná hranic.

Novinky: Je libo čokoládu?

I já patřím k těm, kterým čokoláda chutná a dobrého kakaa se taktéž občas rád napiji. Když jsem byl v Plzni dotázán na kakaové zábaly, první co jsem si představil, nebyla koupel v šampusu, ale v kakau. Netuše co se děje ve světě kosmetiky kolem, mi chvíli trvalo, než mi vůbec došlo, že si děvčata ze mě fakt nechtějí jen vystřelit.

Novinky: Čokoládová masáž

Na pracovišti, kde pracuji jako masérka, se v poslední době množily žádosti na čokoládovou masáž. Chtěla jsem vyhovět našim klientkám a rozhodla se, že masérnu vybavím vším potřebným a čokoládové masáže začnu provádět.

Novinky: Loga s ®

Po úrodě kosmetických novinek uvedených v tomto čísle časopisu Aromaterapie přichází ještě dvě další novinky, které jsou sice neprodejné, ale nutnou součástí ať již preparátů vyráběných dle mých receptur, či časopisu Aromaterapie.

Aktuální téma: A sluníčka bude víc….

Asi je zbytečné přemýšlet nad tím, kolik papíru již bylo popsáno o problematice opalování. Stejně zbytečné vidím i hledání důvodů, proč se každoročně pěkná řádka z těch opalujících nejen opálí, ale i notně připeče.

Aktuální téma: Perorální dermatitida

Toto slovo jsem poprvé slyšela asi tak v 10 letech, když mě babička vzala ke své sousedce chatařce, kožní lékařce. Měla jsem tehdy pár drobných červených pupínků pod koutky úst. Tehdy mi paní doktorka řekla, že se jedná o „perorální dermatitidu“ a doporučila nečistit si zuby zubní pastou s fluorem a omývat obličej jen převařenou vodou.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Kouzlení s vůněmi ve studiu Santé

Kdo by řekl, že v tak přetechnizované době se budeme stále více ubírat zpátky k přírodě. Vyhledáváme pomoc při fyzických potížích, alternativní způsoby léčby a sami na sobě zjišťujeme, že to funguje a bez vedlejších účinků. Pití bylinných čajů, návštěvy léčitelů, homeopatů, využívání čínské medicíny, nabírání oslabené energie ze stromů, objevování vůní v přírodě.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Nosní olej na hlavu

Dobrý den! Zdravím Vás a konečně se po lázeňském léčení dostávám k tomu, abych se s Vámi podělila o příběh, který zní jako pohádka, což je dobře.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: To se Vám fakt povedlo

No to je bomba... každé ráno si opakuji jak je dobré, že pan Hadek nemůže klidně spát. Nové preparáty dělají opravdu radost. Lipio sérum jsem skutečně nanášela na celý obličej a dekolt a moje pokožka volala: „ještě, ještě...!“ byla prostě nenasytná. Ale dobrých preparátů je tady víc a je radost je použít, vyzkoušet. Co taková AKTIDERMA LY?

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Všechno zlé je k něčemu dobré

V roce 1996 jsme ženili syna a jelikož jsem to jako matka nedovedla přijmout, dostala jsem ze stresu opar okolo očí. Kdo to nezažil, nedovede si představit, co to je, když po každém mrknutí vám z kůže na horním víčku teče krev. Navštívila jsem proto kožní lékařku. Ta se na mě podívala a řekla: „Vy se líčíte. Tak se neličte a mažte se sádlem.“ Mazala jsem se tedy sádlem, ale nepomohlo mi to. Zašla jsem proto k jiné kožní lékařce a ta se mě zeptala, jestli znám kosmetiku Karel Hadek.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Má zkušenost s Lipio-Sérem

Dlouho jsem hledala kvalitní přípravek na pleť i oční okolí, vystřídala jsem mnoho zaručených přípravků jak z běžné sítě, tak z lékáren. Až se ke mně díky kamarádce dostalo Lipio sérum.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Jak jsem změnila účes

Kterou ženu by nepotěšily obdivné pohledy a poznámky na adresu postavy, pleti nebo vlasů. Mně se to stalo v případě vlasů. Měsíc před Vánocemi mi začali lidé chválit účes a říkat, jak krásně jsem změnila barvu a oživila si vlasy.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Cayatherm a já

Nenapsat Vám jednu malou zkušenost s olejem CAYATHERM si nemohu odpustit. Ve volných prosincových dnech jsem učila svoji dceru bruslit. Stále v předklonu a pak jeden špatný pohyb a něco se mi „hnulo“ v zádech. Následně už jsem musela stát jen rovně, ani malý předklon nebyl možný.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Vůní proti depresi

Téměř každý den se setkáváme s lidmi, kteří jsou přetažení, unavení, vystresovaní a stěžují si na deprese. Je nutné hned v úvodu uvést, že lidí postižených úzkostí a depresí přibývá, ale ne každá deprese je nemoc (jako taková je pak řazena mezi tak zvané poruchy nálady, od špatné nálady nebo smutku se liší trváním, intenzitou atd.).

Z vašich dopisů: Záměny s úsměvem

Píšu nejen Vám, pane Hadek, ale i ostatním Vašim fandům a fanynkám. Působím jako kosmetička v zavedeném salónu krásy v centru Brna. K používání aromakosmetiky AKH mě přiměli sami klienti. Chtěli být ošetřováni Vaší olejovou aromakosmetikou, kterou znali od známých.

Z vašich dopisů: CAYATHERM a bolavé klouby

Vážení, jsem již starší člověk, bolí mě klouby a olej CAYATHERM mi koupila dcera. Objednává vaše oleje na koupání i na masírování už delší dobu a zřejmě je velice spokojená, protože na CAYATHERM pěla chválu, i když ho jako novinku ještě neměla odzkoušený na sobě.

Z vašich dopisů: CANDISAN

Vážená redakce, ráda bych se podělila o svoji zkušenost ryze dámského charakteru. O používání CANDISANU při gynekologických problémech.

Z vašich dopisů: StaroNOVÁ kosmetika?

Vážený pane Hadku, ještě nikdy jsem nepsala do žádného časopisu, ať již odborného, nebo nějakého se zábavnou tematikou, ale teď mě něco moc silného nutí Vám napsat.

Z vašich dopisů: Hurá, jaro...

Dny se pomalu prodlužují, sluníčko a vůně jara nás pomalu lákají ven. Nechci nyní chválit opalovací oleje, ty jistě přijdou na řadu v příštím čísle. Dnes bych se chtěla zmínit o preparátech méně chválených.

Z vašich dopisů: ...malý kvíz

Jaro se kvapem blíží a dříve než zaťuká na dveře, jistě stihnete tento...

Poradna

Poradna Karla Hadka: Dr. Voštěp v praxi.

Na straně č. 2 je zmíněno, že příprava koupelové lázně s DR. VOŠTĚPEM se odlišuje od přípravy běžné koupele.

Koutek pro maminky: Už brzy, brzičko…

Sám nepatřím k těm, kteří by se s technikou příliš kamarádili. Propojit DVD-přehrávač s televizí je pro mě…, spíše bych měl napsat pro mě není. Takové, z mého pohledu nadlidské, výkony má na starosti manželka. Na druhou stranu pak potvrzuji platnost přísloví: „Nouze naučila Dalibora housti“. Nejen, že mi nedělá problémy zacházet s počítačem, ba dokonce mi to činí potěšení. Vše stále při ruce, pěkně uloženo na svém místečku a hlavně internet a možnost mailování. Přijde dotaz, ztratit se nemůže, napíši odpověď a sotva zmáčknu enter, už ho má ve svém počítači adresát. V poslední době mi přišlo větší množství dotazů od nastávajících maminek nejen ohledně porodu, ale i následného ošetřování novorozeňat.

Hadkovské zamyšlení: Není vtip jako vtip…

Jistě už každý z nás v životě slyšel nějaký ten vtip o supertupé blondýně či policajtovi. Mezi námi, i já se rád zasměji dobrému vtipu. Sice mi unikalo, proč to musí odnést blondýny či policajti, ale vtip je vtip. Asi to bude autorský záměr. Horší pak je, pokud vtip začíná být současně i tvrdou realitou.

Eleutherococcus – s čím umí pomoci?

Eleutherococcový extrakt je vyráběn ze sušeného kořene rostliny Eleutherococcus senticosus (eleuterokok ostnitý). Vyskytuje se v oblastech severní Číny a Ruska, Jižní Korey a Japonska. Využívány ale mohou být i jeho listy a plody. Známý je také pod názvem sibiřský ženšen. S ženšenem je totiž vývojově příbuzný, oba náleží do čeledi aralkovitých. Na rozdíl od ženšenu je ale jednodušší jeho pěstování. V Číně je díky svým účinkům využíván už přes 2000 let.

6 tipů na ochlazení s aromaterapií

Péče o obličej

Péče o obličej v pracovní den

Roušky a respirátory: jak je to s dezinfekcí lihovými přípravky?

Respirátory a roušky se bohužel staly nedílnou součástí našeho života. Někteří lidé jejich nošení snáší lépe, jiní hůře. Aby byly tyto ochranné pomůcky účinné, nesmí být znečištěné. Je potřeba dodržovat hygienická opatření vztahující se k jednotlivým materiálům.

Nejen prevence nachlazení

Střídání ročních období se nevyhneme ani letos, za pár dní převezme vládu podzim. S pohodovými letními dny se neradi loučíme. Pozdně podzimní počasí je vrtkavé, ale hlavně vlezle chladné a vlhké, a tak alespoň část z nás zcela jistě nějaké to nachlazení, rýma, bolesti v krku, či dokonce angína nebo chřipka nemine.

…rok s rokem…

Čas běží a já přicházím na to, že se přiblížil termín vydání dalšího časopisu 4/2017. A to mne přimělo k ohlédnutí za událostmi, které proběhly a ovlivnily nás ať k lepšímu nebo horšímu.