Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 1/2008

Aktuální téma: A sluníčka bude víc….

Asi je zbytečné přemýšlet nad tím, kolik papíru již bylo popsáno o problematice opalování. Stejně zbytečné vidím i hledání důvodů, proč se každoročně pěkná řádka z těch opalujících nejen opálí, ale i notně připeče.

Pokud hledám definici, co je opalování, asi nejsprávnější odpovědí bude, že medicína.

Asi bych to neměl říkat moc nahlas, aby některého, levným alkoholem napojeného politika, náhodou nenapadlo za tuto medicínu - tedy opalování - vybírat taky nějaký ten poplatek. Ale ono to opravdu jinak napsat nelze.

Sluníčko je vlastně od nepaměti sponzorem života na planetě Zemi. Člověk od svých prvních krůčků na této planetě sluníčko jak vyhledával, tak se před ním i chránil. Stejně jako nedostatek, tak i nadbytek slunečního záření, prostě a jednoduše, není žádoucí.

Ale vezměme to pěkně od začátku. Pokud se nás někdo zeptá na datum narození, ač se na to nepamatujeme, zcela automaticky vychrlíme údaj uvedený v rodném listě. Pokud nás tedy v porodnici čistě náhodou s někým nezaměnili, pak údaj je jistě i správný. Zde však nutno vzít na vědomí, že náš život z tohoto pohledu nezačal dnem narození, ale je vlastně pokračováním životů našich předků. Jejich genetická výbava se dědí z pokolení na pokolení a v našem organismu jsou tímto procesem zabudovány informace o vývoji člověka.

To pochopitelně platí i o vztahu - člověk a sluníčko. Z dnešního pohledu se ale oproti minulosti mnohé změnilo a zde si dovoluji tvrdit, že technický rozvoj u člověka podstatně předběhl možnosti jeho vývoje biologického.

Podíváme-li se do vzdálené minulosti, jak člověk žil, pak nemaje dnešních vymožeností, měl naprosto rozdílný průběh ročního biorytmu. Koneckonců to i ve svých dobových knihách popisoval Jirásek: „Za dlouhých zimních večerů…“ A to nežil ve starověku! Tehdejší skromná strava našich prapředků pocházela z toho, co právě bylo. V zimních měsících pak spíše přežívali z toho, co v předzimních měsících našetřili. Předpokládám, že v těchto dobách byl hlad tak dobrým kuchařem, že lidé snědli opravdu vše, na co přišli. Důležitější však pro mě je, že na příchod jara se těšili hlavně proto, že jim poskytne novou stravu. V jarním jídelníčku se jako první objevovaly pochopitelně i různé traviny. Energie málo, zato nestravitelné celulózy kvanta.

A nejen to! Vitamíny, minerálie, chlorofyl. K tomu, aby se nasytili, toho bylo relativně málo, ale aby provedli jarní očistu organismu to bylo přímo ideální. Nestravitelná celulóza zaplňovala trávicí trakt a mechanicky jej velmi poctivě čistila. Plísně nasbírané v trávicím traktu přes zimu to pak opravdu neměly lehké. Svoji velkou roli zde hrál i zelený chlorofyl. Likviduje totiž plísně a nemá zrovna v lásce ani některé patogenní mikroorganismy. Je o něm známo, že podporuje krvetvorbu, zlepšuje schopnost přenášení kyslíku, zlepšuje látkovou výměnu a má pozitivní vliv na stav cévního systému včetně srdíčka. Ale to zdaleka není vše. Důležitým prvkem v chlorofylu je organicky vázaný hořčík, který může být v dnešní době u mnohých nedostatkovým stopovým prvkem. Je nezbytně nutné zmínit jeho protizánětlivé a tudíž i hojivé účinky. Dostatečný příjem chlorofylu pozitivně ovlivňuje i různé kožní problémy. Nehledě na již uvedené nutno zmínit i fakt, že zlepšuje imunitní schopnosti organismu. A to i ve vztahu k opalování. Jak již jsem zmínil, zlepšuje látkovou výměnu. Pověstnou třešničku jsem si však nechal až na konec. Chlorofyl má ochranné účinky i před radiací. Současně nabízí taktéž ochranu před některými chemikáliemi, které se do těla, v čím dále vyšší míře, dostávají.

Naši předkové tedy vítali přibývající sluneční intenzitu daleko lépe „vyčištěni“, než se daří dnes nám a tedy byli i podstatně lépe připraveni.

Při výčtu jedinečných vlastností chlorofylu mi pak není jasno, zda píši o stravě minulosti nebo budoucnosti.

To ale záleží na každém z nás. Dnešní komerční doba však trávě s nestravitelnou celulózou, vitamíny, minerály a chlorofylem dvakrát nepřeje. Ono je to jednodušší a finančně výnosnější udělat ze sluníčka bubáka a strašit s ním. Jednoduchá vyjádření typu, že opalování je nebezpečné a vede ke vzniku rakovinových onemocnění pokožky, bych hodnotil jako scestná, byť poplatnost hesla „Není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu“, to nevylučuje. Souhlasím sice s názorem, že už i malé dávky slunečního záření mají na náš organismus i negativní účinek. Jedním dechem však nutno dodat, že i daleko větší, pozitivní! A protože jsme pokračováním života našich předků, nejen že se v průběhu vývoje naše tělíčka naučila se slunečním zářením zacházet, ale i ony negativní účinky slunečního záření během opalování eliminovat.

Slovo opalování jsem zdůraznil úmyslně. Ne každý pobyt na sluníčku lze označit jedním dechem jako opalování.

Takto lze označit sluneční expozice v době trvání do prvních pozorovatelných zčervenání pokožky. Zde mluvíme o MED, což je zkratka slov minimální erytémová dávka. Tato je pak individuální a záleží na fototypu pleti každého jednotlivce.

Pokud se tato dávka slunečního záření přežene, nezřídka i několikanásobně, pak již nejde o opalo­vání, ale o „grilování“. A grilování opravdu zdraví neprospívá. Čeho je moc, toho je příliš a nikdo se nemůže divit, že za těchto okolností jsou potom schopnosti organizmu okamžitě napravovat negativní důsledky slunečního záření nejen beze zbytku vyčerpány, ale i dalece překročeny. Jeden by řekl, že sluníčko mu spálilo kůži (správněji pak – spálil jsem si kůži), ale za pár dní jsem v pořádku. Ale ono to tak není. Pokožka si takovéto prohřešky velice dobře, jednou pro vždy pamatuje, a pokud se opakují, může se po letech stát, že jednoho dne při návštěvě kožního lékaře…

Proto vždy doporučuji, chovat se při opalování preventivně „jako dobytek“, nikoli jako člověk. Zvířata totiž spolehlivě vědí, kdy mají dost.

V této souvislosti bych se rád zmínil i o stavu pokožky nás současníků. Naši předkové neplnili pokladny výrobců tenzidů – tedy pěn do koupelí, sprchovacích gelů, do formy kostky mýdla slisovaných detergentů. Určitě nebyli tak „čistí“ jako my, možná i dokonce nelibě voněli. Odměnou jim pak bylo, že na sluníčko nepřicházeli s těmito prostředky před poškozenou pokožkou. I to je jeden z důvodů proč jejich pokožka snesla „daleko více“ sluníčka. A nejen to. Chudáci neměli pány doktory, kteří by při každé příležitosti do nich cpali antibiotika, nikdo je nemazal dnes téměř na vše receptovanými kortikoidy, aby jim pomohl (někdy i k pomalé likvidaci pokožky). Dokonce ani jejich strava neobsahovala konzervační látky. Omlouvám se, že jsem uvedl jen tuto mrňavoučkou ukázku z nepřeberného množství. Takže možnost přijít do kontaktu s fototoxickými látkami byla téměř vyloučena. Vím, i některé rostliny při jejich používání projevují fytotoxicitu, ale zde měli lidé dobré empirické poznatky. Za těchto okolností se nelze divit, že za informace o opalování jsou občas vydávány jak tendenčně formulované polopravdy, tak i dezinformace.

S troškou přehánění lze konstatovat, že v dnešní době na sluníčko jaksi nejde človíček, ale lidská popelnice naplněná nejrůznějším jak vlastním, tak chemickým odpadem.

Co dělat aby sluníčko bylo jen zdrojem potěšení a zdraví, jsem se snažil popsat výše. Ne každý se asi vrátí do šlépějí dávných předků a na jaře bude spásat kvanta trávy. Přesto by se každý na jaro měl připravit. Očistit vnitřek tělíčka od zimního a nejen zimního „odpadu“. Tenzidové přípravky opravdu ponechat jen na prádlo, podlahy, nádobí a podobně a pokožce dopřát fyziologickou očistu olejovými preparáty. Důležité je i zásobení organismu látkami, které zvyšují tzv. vlastní ochranný faktor. I ten měli naši předkové díky popsané stravě daleko vyšší. Zde bych doporučoval mrkvovou kúru. Mrkev obsahuje relativně velké množství betakarotenu, z něhož si organismus vytváří v případě potřeby vitamin A. Denně zhruba 200 g mrkve nastrouhat a přidat špetku vitaminu C. Vitamin A je v organismu potřebný jako antioxidační prostředek. Poskytuje ochranu pokožce před slunečním zářením. Podporuje tvorbu kožního barviva při opalování. Během opalování máme jeho větší spotřebu, neboť je UV zářením rychleji likvidován. Na rozdíl od vitaminu A u betakarotenu nehrozí jeho předávkování. Stejně tak je nutné organismus zásobit dostatkem vitaminu E. I vitamín E má funkci silného antioxidantu. Jeho dostatečné zásoby v organismu zpomalují proces stárnutí, zlepšují stav pokožky a také vlasů. Zde pak raději nebudu doporučovat potraviny bohaté na tento vitamin, jejich nadměrná konzumace by zdraví rozhodně neprospívala. Proto doporučuji přírodní vitamin E v kapslích. Zde je pak dobrým tipem preparát Neo-E Plus, který je garantovaně přírodní. Jedná se o produkt distribuovaný firmou Fin Club. Pokud by pak někomu příprava mrkvové kúry nevyhovovala, stejná firma nabízí i kapsle s názvem Betamax, což není nic jiného, než zmiňovaný přírodní betakaroten. Za podtrhnutí pak stojí, a proto je i doporučuji. Na rozdíl od mnoha jiných podobných výrobků jsou přírodní, tedy nikoli syntetické a také garantovaně nejsou chemicky konzervovány.

Ať již se kdo rozhodne pro kteroukoli z popisovaných možností v jakémkoli rozsahu, bude to přínosem pro jeho vstup do jara. Sluníčko se stane při dobré přípravě a správném dávkování lékem bez negativních vedlejších účinků. Vlastní ochranný faktor se podstatně zvýší, dokonce až na čtyřnásobek. Těm, kdo trpí na „sluneční alergie“ či jinou „sluneční nesnášenlivost“ se může stát, že se jich letos prostě nedočkají.

Karel Hadek

 

Bližší i odborné informace o zmiňovaných preparátech Neo-E Plus a Betamax získáte:

Marie Grafová – Centrum zdraví a krásy
kontakt: telefon 603279056, 608001531,

e-mail: grafova@email.cz.

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Ve chvíli, kdy se začíná s novým číslem Aromaterapie, jako by ve vzduchu vysela otázka, co vše bude nutné k naplnění jejích stránek, aby i nové vydání potěšilo, poskytlo co nejvíce informací, bylo zajímavé.

Novinky: Dr. Voštěp ordinuje….

Jednou z novinek, kterou firma AKH uvádí na trh je i olej, který díky svému složení není možno jen tak jednoznačně zařadit do některé z kategorií stávajících preparátů. Jedná se o vícefunkční lecitinový olej a lze jej používat ať již jako masážní, nebo i koupelový preparát. Jeho německý název je Holzfälleröl (nyní DR. VOŠTĚP). Správně přeloženo do češtiny: „dřevorubecký olej“.

Novinky: 3x Leciderma Shea

Lecitin jako kosmetická surovina je jednou z komponent, která mě prostě učarovala. Jeho použití v kosmetice bych označil za již tradiční. Tedy opravdu nic nového.

Novinky: Femishea, sestra Intimisse

Už uteklo hodně vody od chvíle, kdy mě „nakopl“ rozhovor s gynekologem panem MUDr. Fišerem, který je popisován v AT 4/2007 v článku „Interview“. A tak děcko narozené díky tomuto rozhovoru, INTIMISS, se stalo od první chvíle přítomnosti, na trhu miláčkem použivatelů, bez rozdílu pohlaví. A aby ne. Jeho schopnost ošetřovat i pěstovat jak pokožku, tak i sliznice je jedinečná. Jeho uklidňující, zjemňující a protizánětlivé účinky se nejen plně osvědčily, ale nebojím se říci, staly se pověstné. Přesto ani INTIMISS není určen k řešení všech existujících problémů v oblasti intimní hygieny a nelze to od něj, vzhledem k jeho poslání, ani žádat.

Novinky: Dětský mycí mandlový…

Jak jsem se již zmínil v koutku pro maminky, „ti malí“ toho z kosmetiky opravdu nepotřebují moc. Tedy míněno kvantitativně. Nebo potřebují velmi hodně, v tomto případě míněno kvalitativně.

Novinky: Jizvy a jizvičky…

Hned v úvodu bych chtěl podotknout, že tento olej vlastně ani žádnou správnou novinkou není. Jeho receptura pochází z dnes již - božíčku, jak ten čas letí - minulého tisíciletí.

Novinky: Donosol

I tento preparát může poděkovat za svůj vznik klientům. Relativně často se stávalo, že na kurzech aromaterapie byl o přestávce pokládán i dotaz, co se záněty dutin, zda aromaterapie se svými olejíčky může pomoci.

Novinky: Halitosan…

Úplně první, co mě u tohoto preparátu napadá je, že je typickou ukázkou, jak aromaterapeutické preparáty přichází na svět. Já sám jsem si už kolikrát při pohledu do katalogu říkal, že vše už je vymyšleno a nic nového snad ani nemůže nikdo potřebovat. Faktem je, že myšlení toho, komu nic není, se může ubírat tímto směrem. Je to již delší dobu, co jsem dostal dotaz na „šílený zápach z úst“. A tak jsem se halitózou, což je počeštěná verze odborného názvu Halitosis začal zabývat.

Novinky: Depilol

Tento preparát může za svůj vznik poděkovat oleji na holení. Krátce poté co jsem kdysi vytvořil recepturu oleje na holení,který byl uveden na trh, tehdy ještě pod značkou AÖK, jsem měl cestu na Ukrajinu. Na kurzu v Kyjevu jsem s ním pochopitelně seznamoval i tamní účastníky kurzu Aromaterapie. O přestávce jsem byl, když ne přímo šokován, pak alespoň velice překvapen, jak ukrajinská děvčata myslí na své partnery. O přestávce totiž skoro každá pospíchala svému partnerovi holící olejíček zakoupit. Druhý den jsem došel k poznání, že moje naivita občas nezná hranic.

Novinky: Je libo čokoládu?

I já patřím k těm, kterým čokoláda chutná a dobrého kakaa se taktéž občas rád napiji. Když jsem byl v Plzni dotázán na kakaové zábaly, první co jsem si představil, nebyla koupel v šampusu, ale v kakau. Netuše co se děje ve světě kosmetiky kolem, mi chvíli trvalo, než mi vůbec došlo, že si děvčata ze mě fakt nechtějí jen vystřelit.

Novinky: Čokoládová masáž

Na pracovišti, kde pracuji jako masérka, se v poslední době množily žádosti na čokoládovou masáž. Chtěla jsem vyhovět našim klientkám a rozhodla se, že masérnu vybavím vším potřebným a čokoládové masáže začnu provádět.

Novinky: Loga s ®

Po úrodě kosmetických novinek uvedených v tomto čísle časopisu Aromaterapie přichází ještě dvě další novinky, které jsou sice neprodejné, ale nutnou součástí ať již preparátů vyráběných dle mých receptur, či časopisu Aromaterapie.

Aktuální téma: A sluníčka bude víc….

Asi je zbytečné přemýšlet nad tím, kolik papíru již bylo popsáno o problematice opalování. Stejně zbytečné vidím i hledání důvodů, proč se každoročně pěkná řádka z těch opalujících nejen opálí, ale i notně připeče.

Aktuální téma: Perorální dermatitida

Toto slovo jsem poprvé slyšela asi tak v 10 letech, když mě babička vzala ke své sousedce chatařce, kožní lékařce. Měla jsem tehdy pár drobných červených pupínků pod koutky úst. Tehdy mi paní doktorka řekla, že se jedná o „perorální dermatitidu“ a doporučila nečistit si zuby zubní pastou s fluorem a omývat obličej jen převařenou vodou.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Kouzlení s vůněmi ve studiu Santé

Kdo by řekl, že v tak přetechnizované době se budeme stále více ubírat zpátky k přírodě. Vyhledáváme pomoc při fyzických potížích, alternativní způsoby léčby a sami na sobě zjišťujeme, že to funguje a bez vedlejších účinků. Pití bylinných čajů, návštěvy léčitelů, homeopatů, využívání čínské medicíny, nabírání oslabené energie ze stromů, objevování vůní v přírodě.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Nosní olej na hlavu

Dobrý den! Zdravím Vás a konečně se po lázeňském léčení dostávám k tomu, abych se s Vámi podělila o příběh, který zní jako pohádka, což je dobře.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: To se Vám fakt povedlo

No to je bomba... každé ráno si opakuji jak je dobré, že pan Hadek nemůže klidně spát. Nové preparáty dělají opravdu radost. Lipio sérum jsem skutečně nanášela na celý obličej a dekolt a moje pokožka volala: „ještě, ještě...!“ byla prostě nenasytná. Ale dobrých preparátů je tady víc a je radost je použít, vyzkoušet. Co taková AKTIDERMA LY?

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Všechno zlé je k něčemu dobré

V roce 1996 jsme ženili syna a jelikož jsem to jako matka nedovedla přijmout, dostala jsem ze stresu opar okolo očí. Kdo to nezažil, nedovede si představit, co to je, když po každém mrknutí vám z kůže na horním víčku teče krev. Navštívila jsem proto kožní lékařku. Ta se na mě podívala a řekla: „Vy se líčíte. Tak se neličte a mažte se sádlem.“ Mazala jsem se tedy sádlem, ale nepomohlo mi to. Zašla jsem proto k jiné kožní lékařce a ta se mě zeptala, jestli znám kosmetiku Karel Hadek.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Má zkušenost s Lipio-Sérem

Dlouho jsem hledala kvalitní přípravek na pleť i oční okolí, vystřídala jsem mnoho zaručených přípravků jak z běžné sítě, tak z lékáren. Až se ke mně díky kamarádce dostalo Lipio sérum.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Jak jsem změnila účes

Kterou ženu by nepotěšily obdivné pohledy a poznámky na adresu postavy, pleti nebo vlasů. Mně se to stalo v případě vlasů. Měsíc před Vánocemi mi začali lidé chválit účes a říkat, jak krásně jsem změnila barvu a oživila si vlasy.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Cayatherm a já

Nenapsat Vám jednu malou zkušenost s olejem CAYATHERM si nemohu odpustit. Ve volných prosincových dnech jsem učila svoji dceru bruslit. Stále v předklonu a pak jeden špatný pohyb a něco se mi „hnulo“ v zádech. Následně už jsem musela stát jen rovně, ani malý předklon nebyl možný.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Vůní proti depresi

Téměř každý den se setkáváme s lidmi, kteří jsou přetažení, unavení, vystresovaní a stěžují si na deprese. Je nutné hned v úvodu uvést, že lidí postižených úzkostí a depresí přibývá, ale ne každá deprese je nemoc (jako taková je pak řazena mezi tak zvané poruchy nálady, od špatné nálady nebo smutku se liší trváním, intenzitou atd.).

Z vašich dopisů: Záměny s úsměvem

Píšu nejen Vám, pane Hadek, ale i ostatním Vašim fandům a fanynkám. Působím jako kosmetička v zavedeném salónu krásy v centru Brna. K používání aromakosmetiky AKH mě přiměli sami klienti. Chtěli být ošetřováni Vaší olejovou aromakosmetikou, kterou znali od známých.

Z vašich dopisů: CAYATHERM a bolavé klouby

Vážení, jsem již starší člověk, bolí mě klouby a olej CAYATHERM mi koupila dcera. Objednává vaše oleje na koupání i na masírování už delší dobu a zřejmě je velice spokojená, protože na CAYATHERM pěla chválu, i když ho jako novinku ještě neměla odzkoušený na sobě.

Z vašich dopisů: CANDISAN

Vážená redakce, ráda bych se podělila o svoji zkušenost ryze dámského charakteru. O používání CANDISANU při gynekologických problémech.

Z vašich dopisů: StaroNOVÁ kosmetika?

Vážený pane Hadku, ještě nikdy jsem nepsala do žádného časopisu, ať již odborného, nebo nějakého se zábavnou tematikou, ale teď mě něco moc silného nutí Vám napsat.

Z vašich dopisů: Hurá, jaro...

Dny se pomalu prodlužují, sluníčko a vůně jara nás pomalu lákají ven. Nechci nyní chválit opalovací oleje, ty jistě přijdou na řadu v příštím čísle. Dnes bych se chtěla zmínit o preparátech méně chválených.

Z vašich dopisů: ...malý kvíz

Jaro se kvapem blíží a dříve než zaťuká na dveře, jistě stihnete tento...

Poradna

Poradna Karla Hadka: Dr. Voštěp v praxi.

Na straně č. 2 je zmíněno, že příprava koupelové lázně s DR. VOŠTĚPEM se odlišuje od přípravy běžné koupele.

Koutek pro maminky: Už brzy, brzičko…

Sám nepatřím k těm, kteří by se s technikou příliš kamarádili. Propojit DVD-přehrávač s televizí je pro mě…, spíše bych měl napsat pro mě není. Takové, z mého pohledu nadlidské, výkony má na starosti manželka. Na druhou stranu pak potvrzuji platnost přísloví: „Nouze naučila Dalibora housti“. Nejen, že mi nedělá problémy zacházet s počítačem, ba dokonce mi to činí potěšení. Vše stále při ruce, pěkně uloženo na svém místečku a hlavně internet a možnost mailování. Přijde dotaz, ztratit se nemůže, napíši odpověď a sotva zmáčknu enter, už ho má ve svém počítači adresát. V poslední době mi přišlo větší množství dotazů od nastávajících maminek nejen ohledně porodu, ale i následného ošetřování novorozeňat.

Hadkovské zamyšlení: Není vtip jako vtip…

Jistě už každý z nás v životě slyšel nějaký ten vtip o supertupé blondýně či policajtovi. Mezi námi, i já se rád zasměji dobrému vtipu. Sice mi unikalo, proč to musí odnést blondýny či policajti, ale vtip je vtip. Asi to bude autorský záměr. Horší pak je, pokud vtip začíná být současně i tvrdou realitou.

Eleutherococcus – s čím umí pomoci?

Eleutherococcový extrakt je vyráběn ze sušeného kořene rostliny Eleutherococcus senticosus (eleuterokok ostnitý). Vyskytuje se v oblastech severní Číny a Ruska, Jižní Korey a Japonska. Využívány ale mohou být i jeho listy a plody. Známý je také pod názvem sibiřský ženšen. S ženšenem je totiž vývojově příbuzný, oba náleží do čeledi aralkovitých. Na rozdíl od ženšenu je ale jednodušší jeho pěstování. V Číně je díky svým účinkům využíván už přes 2000 let.

Roušky a respirátory: jak je to s dezinfekcí lihovými přípravky?

Respirátory a roušky se bohužel staly nedílnou součástí našeho života. Někteří lidé jejich nošení snáší lépe, jiní hůře. Aby byly tyto ochranné pomůcky účinné, nesmí být znečištěné. Je potřeba dodržovat hygienická opatření vztahující se k jednotlivým materiálům.

Nejen prevence nachlazení

Střídání ročních období se nevyhneme ani letos, za pár dní převezme vládu podzim. S pohodovými letními dny se neradi loučíme. Pozdně podzimní počasí je vrtkavé, ale hlavně vlezle chladné a vlhké, a tak alespoň část z nás zcela jistě nějaké to nachlazení, rýma, bolesti v krku, či dokonce angína nebo chřipka nemine.

…rok s rokem…

Čas běží a já přicházím na to, že se přiblížil termín vydání dalšího časopisu 4/2017. A to mne přimělo k ohlédnutí za událostmi, které proběhly a ovlivnily nás ať k lepšímu nebo horšímu.