Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 4/2023

Úvodní slovo

Konec roku se blíží. Nejprve přijde adventní období, pečení cukroví, předvánoční úklid a nakupování nebo vyrábění vánočních dárků. Připravili jsme si pro vás pár tipů, kterými můžete obdarovat své blízké. Co nás k tomu vedlo? Aromaterapii vnímáme jako součást našeho života a všechny naše přípravky do této kategorie patří. Životní styl s vlivem aromaterapie je nejen voňavější, ale především zdravější. Přípravky jsou ekologičtější. Při volbě surovin preferujeme potravinářskou kvalitu nejlépe z udržitelných zdrojů.

V letošním roce se nám podařilo dokončit výstavbu nové výrobní budovy a zahájit v ní výrobu. Na vytápění využíváme geotermální vrty, jež jsou účinným, efektivním a ekologickým vytápěním nízkoenergetických a pasivních domů. V kombinaci s kvalitními izolačními materiály, izolačními okny a dveřmi zajistí tepelnou pohodu bez zbytečných tepelných ztrát a vysokých provozních nákladů na vytápění. Celá budova má řešení chytrého domu, jehož funkčnost je řízena programově podle všech vlivů a daných požadavků. Ušli jsme veliký kus cesty a splnili mnoho povinností, které mají firmy v oblasti ekologie a životního prostředí splnit. Cesta nebyla jednoduchá, ale jsme u konce.

Děkujeme Vám za podporu v nelehkých dobách, kterými posledních několik let procházíme. Velice si vážíme vašeho zájmu o naše přípravky, jsme rádi, že jste našimi klienty a ceníme si vzájemné spolupráce, na kterou se těšíme i v nadcházejícím roce.

Krásné voňavé Vánoce, plné klidu, míru, pohody a naděje lepších zítřků Vám přejeme všichni ze společností

1. Aromaterapeutická KH a. s., Service AKH s. r. o., AKH Cosmetics s. r. o., Aromaterapie Fauna s. r. o., Belair Pur s. r. o.

Úvodní slovo

RAKYTNÍKOVÝ OLEJ: tekuté zlato plné antioxidantů

Sibiřský ananas, žlutozob, sibiřský zázrak, citroník severu… i to jsou názvy pro rakytník řešetlákový (lat. Hippophae rhamnoides). V Tibetu byly nalezeny doklady o využití rakytníku již 900 let př. n. l. Je součástí tradiční čínské medicíny. Už před tisíci lety byl využíván při astmatu, kožních onemocněních, dýchacích potížích i žaludečních vředech. Jeho účinky znali i antičtí Řekové. Jeho obliba celosvětově narůstá s tím, jak jsou postupně odhalovány jeho další a další schopnosti pomáhat našemu organismu.

CESTA POMERANČOVÉHO OLEJE

Pomeranče jsou celosvětově pěstovaným oblíbeným ovocem. Původ mají zřejmě v oblasti Asie (Čína, Indie). Využívají se v širokém spektru odvětví – kromě potravinářství i v krmivářství, kosmetickém a farmaceutickém průmyslu, pro úklidové přípravky, biocidy, ale i v parfemářství a v neposlední řadě aromaterapii.

ESENCIÁLNÍ OLEJE Z RŮŽOVÉHO DŘEVA (Rosewood Oil)

Růžové dřevo (rosewood) je označení pro těžké, tvrdé a silné dřevo vyznačující se krásným hnědým až hnědočerveným zbarvením a výraznou kresbou. Má vysoký lesk a používá se k výrobě luxusního nábytku, podlah, hudebních nástrojů, šachových figurek atd. Pod označením růžové dřevo ale najdeme více než 300 druhů dřevin, které se vyskytují v různých částech světa. Kvůli vysoké poptávce zejména na asijském trhu ale existuje snaha tyto dřeviny co nejvíce chránit. Jsou totiž obětí nelegální težby a pašování. Mezi rostliny označované jako růžové dřevo je řazen rod Dalbergia, tropické rostliny, z nichž některé jsou stromy poskytující ceněné dřevo různých barev. Známá je i pod názvem palisandr. Cíl chránit tyto dřeviny se odrazil také v tom, že byly zařazeny do přílohy II úmluvy CITES. V této příloze jsou zahrnuty druhy ne nezbytně ohrožené vymýcením, ale jejichž situace vyžaduje zvýšený dozor. To s sebou ale přineslo komplikaci pro hudebníky, kteří měli z jejich dřeva hudební nástroje. Dalbergie jsou k výrobě nástrojů a jejich částí s oblibou používané. Proto byly hudební nástroje v tomto ohledu z úmluvy vyjmuty.

PRYSKYŘIČNÉ esenciální oleje

Surovinou pro získávání éterických/esenciálních olejů nejsou pouze byliny, květy, kořeny či plody – některé jsou získávány z pryskyřic. Pryskyřici nalezneme v dřevní hmotě některých druhů, dřeviny ji produkují pro svou ochranu při poranění a proti škůdcům. Zaplní místo poškození, znehybní a zneškodní škodlivý hmyz a jiné parazity. Pryskyřice je vysoké vizkozity a silně lepivá.

JAK PODPOŘIT IMUNITU DĚTÍ PŘI NEMOCI?

Děti jsou na podzim a v zimě náchylnější k prochladnutí. I malé prochladnutí může způsobit, že začnou stonat. Nejčastější příčinou je sychravé počasí, střídání teplot a pobyt v dětském kolektivu. Při prochladnutí se snižuje prokrvení těla, což může mít za následek oslabenou činnost imunitního systému a organismus pak není schopný se bránit tak účinně jako v teplých dnech. Navíc malé děti nemají ještě dostatečně vyvinutou obranyschopnost, a proto snadno onemocní. Zabránit dětskému stonání nelze, neboť každé setkávání s patogenními mikroorganismy je dobré pro přirozené budování imunity. Pokud ale nechceme, aby naše dítě skolila každá „rýmička“, musíme začít jejich imunitu připravovat na nápor respiračních nemocí dříve, než přijdou. Takovému chování se říká preventivní a v budování přirozené imunity je zásadní.

Milujete saunování?

Očista před vstupem Smýt nečistoty všedního dne a přitom pokožku připravit na pocení, to je úkol pro sprchovací oleje. Rozproudit lymfu pomohou GRAPEFRUITOVÝ, JALOVCOVÝ, ROZMARÝNOVÝ nebo speciálně připravený CELLU-THERAP. Naladit se na relaxační notu můžete s LEVANDULOVÝM nebo MEDUŇKOVÝM sprchovacím olejem. Pro podporu imunity zvolte ŠALVĚJOVÝ nebo BOROVICOVÝ. Opatrně s olejem ROZMARÝNOVÝM, zvyšuje krevní tlak a aktivuje tělesné funkce!!!

Tipy na dárky!

PRO KRÁSU I ZDRAVÍ VAŠICH BLÍZKÝCH

Vůně do sušičky

VŮNĚ DO AUTA

Dárky pro domácí mazlíčky i chovatele – vyberte z výhodných sad přípravků AROMAFAUNA!

Hledáte dárek pro svého domácího mazlíčka nebo byste rádi obdarovali kamarádku‑chovatelku nebo kamaráda‑chovatele, kteří o svá zvířata rádi pečují s pomocí přírodních přípravků? Sadou přípravků pro zvířata uděláte radost každému milovníkovi zvířat, kterému záleží na přirozené péči o jeho svěřence a nechce zatěžovat jejich organismus zbytečnými syntetickými složkami.

ŠTĚDROVEČERNÍ VEČEŘE PRO VAŠE CHLUPÁČE

Není nad to, když se celá rodina sejde u slavnostně prostřeného štědrovečerního stolu, který se prohýbá pod náloží dobrot. Jediné, co dokonalou šťastnou atmosféru trochu kazí, jsou smutné psí oči, jejichž výraz znamená jen jedno… Já chci taky takové dobroty, prosím!

Předvánoční úklid domácnosti se zvířaty

EKO‑PÉČE O ROSTLINY

Vymýšlení a nakupování vánočních dárků bývá někdy podobný adrenalin jako bungee jumping… zaplatíte nemalé peníze a pak jen čekáte, jestli se to bude líbit. Máme pro vás tip, díky kterému určitě nešlápnete vedle. Koho by totiž dnes nezajímala ekologická péče nejen o domácí rostliny?

Kurzy