Časopis
ČASOPIS AROMATERAPIE 4/2023
JAK PODPOŘIT IMUNITU DĚTÍ PŘI NEMOCI?
Děti jsou na podzim a v zimě náchylnější k prochladnutí. I malé prochladnutí může způsobit, že začnou stonat. Nejčastější příčinou je sychravé počasí, střídání teplot a pobyt v dětském kolektivu. Při prochladnutí se snižuje prokrvení těla, což může mít za následek oslabenou činnost imunitního systému a organismus pak není schopný se bránit tak účinně jako v teplých dnech. Navíc malé děti nemají ještě dostatečně vyvinutou obranyschopnost, a proto snadno onemocní. Zabránit dětskému stonání nelze, neboť každé setkávání s patogenními mikroorganismy je dobré pro přirozené budování imunity. Pokud ale nechceme, aby naše dítě skolila každá „rýmička“, musíme začít jejich imunitu připravovat na nápor respiračních nemocí dříve, než přijdou. Takovému chování se říká preventivní a v budování přirozené imunity je zásadní.
Jak můžeme podpořit zdravé budování imunity? Správná životospráva na prvním místě!
Nikoho jistě nepřekvapí, že pestré a vyvážené složení jídelníčku je klíčem ke správně fungující obranyschopnosti. Zde je důležité, aby měly děti ve svém jídelníčku dostatečný příjem čerstvých potravin, čerstvého ovoce, zeleniny, kvalitních tuků a bílkovin, kterých mají děti ve stravě většinou nedostatek. Pro děti jsou důležité mléčné výrobky jako zdroj vápníku, zakysané výrobky pro správné fungování střevní mikroflóry, dostatek zeleniny a ovoce jako zdroj vitamínů, minerálů a vlákniny. Mezi nejdůležitější prvky patří vitamíny C a D, kyselina listová, železo, zinek, selen, hořčík, a dokonce i omega-3 nenasycené mastné kyseliny. To je ten dětmi neoblíbený rybí tuk. Věděli jste, že ho lze nahradit i rostlinnými oleji? Dobrým zdrojem nenasycených mastných kyselin je např. DÝŇOVÝ, MRKVOVÝ, KONOPNÝ nebo také RAKYTNÍKOVÝ OLEJ, vyráběné lisováním za studena. Nebojte se tyto oleje přidávat dětem již do prvních příkrmů. Děti, kterým je dopřán každodenní pohyb na čerstvém vzduchu, mají lepší předpoklady pro správný růst a vývoj. Uvádí se, že by děti měly strávit minimálně 2 hodiny venku. I miminko v kočárku berte co nejčastěji ven. Při pobytu venku dochází k lepšímu okysličení a prokrvení dýchacích cest, sliznic, a tím se zvyšuje jejich odolnost. Pobytem venku dochází k přirozenému otužování. Pod tímto pojmem si většinou představíme studenou sprchu, ale děti se přirozeně mohou otužovat právě pobytem na čerstvém vzduchu. Pokud jsou děti venku neustále v pohybu, nemusí mít na sobě ani příliš vrstev teplého oblečení.
Pro celkovou regeneraci organismu je důležitý dostatek spánku. Předškolní děti a školáci potřebují zhruba 8–10 hodin spánku, aby si úplně odpočinuli a jejich imunitní systém nabral nové síly. Zde je dobré myslet na omezení sledování televize, počítačů, tabletů a telefonů, protože modré světlo vyzařované z těchto přístrojů, hlavně ve večerních hodinách, snižuje hladinu hormonu spánku melatoninu a spánek je potom nekvalitní a nedostatečný. Ke spánku je ukládejte do dobře vyvětrané místnosti.
Velmi významný vliv na imunitu má psychická pohoda. Je všeobecně známo, že pozitivní emoce, optimismus a dobrá nálada podporují funkce imunitního systému a vedou k potlačení protizánětlivých stavů. Při prožívání pozitivních emocí, dobré nálady a psychického klidu se tlumí stresové reakce uvolňováním endorfinů. Nejde jen o to, co dětem dopřáváme pro podporu imunity, ale také o to, v jakém prostředí žijí a jakou lásku dostávají. Dopřejme našim dětem domov, kde budou vyrůstat s pocitem bezpečí a lásky. Objímejte děti kdykoliv jen to půjde.
A co dělat, když děti onemocní?
Většina respiračních nemocí, jako je kašel a rýma, je virová nákaza, kterou není třeba léčit antibiotiky. Běžnými příznaky takového nachlazení jsou ucpaný nos, bolest hlavy, kašel, může se objevit i zvýšená teplota. Věděli jste, že dětem můžete nepříjemné období, kdy musí ležet v postýlkách, zpříjemnit také aromaterapií?
Zvýšená teplota
U dospělého většinou proběhne běžná respirační infekce bez zvýšení teploty, avšak u dítěte jsou zvýšené teploty, a dokonce i horečka, běžné. Je dobré vědět, že zvýšená teplota do 38 °C je účinnou zbraní organismu v boji s infekcí. Zabraňuje množení virů a bakterií a navíc aktivuje imunitní systém. Není proto účelné ji hned snižovat. Pokud není vyšší než 38 °C a neohrožuje dítě, které trpí febrilními křečemi, je dobré nechat organismus, ať se vypořádá s infekcí svými zbraněmi. Velmi důležité však je, dopřát mu pro boj s nemocí dobré podmínky. Nezbytný je klid, spánek, přísun vitamínů a dostatek tekutin!
Ke snižování horečky pomocí léků (antipyretik) je třeba přistoupit vždy, trvá‑li delší dobu a je‑li teplota vyšší než 38 °C (pokud měříte teplotu rektálně, je hranice posunuta na 38,5 °C). Vysokou teplotu můžete také snížit fyzikálně, tj. pomocí zábalů nebo krátkodobým sprchováním vlažnou vodou. U velmi malých dětí můžete ke zchlazení použít velmi krátkou koupel ve vlažné (NIKOLI STUDENÉ) vodě.
TIP: Při snižování horečky můžete použít CITRONOVÝ éterický olej, který je známý povzbuzujícími účinky na tělo i mysl. Dětem je jeho vůně velmi příjemná.
Rýma a ucpaný nos
Rýma se může zdát jako banální příznak, který ale umí pěkně otrávit. Věděli jste, že malé děti může rýma potkat až 10x do roka? Jde o velmi nepříjemný projev nachlazení, nosní sliznice je oteklá, v nose pálí a je ucpaný, k tomu se přidává bolest hlavy či vodnatá sekrece, která postupně houstne. Rýmu se nevyplácí zanedbávat a je dobré ji začít řešit včas, aby se zamezilo komplikacím, jako jsou záněty nosních dutin, středouší či záněty průdušek. Nehledě na to, že sliznice je
TIP: U malých dětí lze při rýmě a nachlazení použít BOROVICOVÝ KOUPELOVÝ OLEJ. Za mě je neodmyslitelným pomocníkem při léčbě rýmy NOSNÍ OLEJ BABY. Již mnohokrát nám pomohl rýmu udolat i během dvou dnů. Tento olej se dá použít jak preventivně, tak i při rýmě náchylnější pro vstup bakteriální infekce a průběh rýmy se tak může ještě zkomplikovat. Nejlepší je preventivní přístup v podobě čištění nosu. Takže zásadní pravidlo je zvlhčovat a smrkat, smrkat a smrkat. Malým dětem, které ještě smrkat neumějí, pomozte odsávačkou hlenů. Ke zvlhčení nosní sliznice a vypláchnutí hlenů z dutin dobře poslouží spreje s mořskou vodou nebo výplachy konvičkou, které zvládnou děti od pěti let.
Aromaterapie může svými prostředky pomoci zmírnit příznaky rýmy a zkrátit její trvání. Éterické oleje pomohou zmírnit projevy překrvené sliznice, rozpouštět hleny a uvolnit ucpaný nos. Mají také likvidační účinky na bakterie a viry a působí dobře při zánětu. Obecně doporučované jsou éterické oleje z levandule, borovice, kadidla, tea tree, ravintsary, niaouli nebo kajeputu. Účinek éterických olejů využijeme formou koupelí, inhalací, prsních balzámů či nosních olejů.
a nachlazení. Usnadňují dýchání a zabraňují nasednutí sekundární infekce, tzn. klasická virová rýma nepřejde do bakteriální. U miminek olej neaplikujeme do nosu přímo, jen lehce vytřeme nosní dírky vatovou tyčinkou.
Dalším důležitým zachráncem bývá intimní balzám INTIMISS, který působí doslova jako pohlazení na odřený nos.
Kašel
Kašel je fyziologický obranný reflex, který slouží k očistě dýchacích cest od hlenu, cizích těles nebo nějakých škodlivin. Při virových infekcích se akutní kašel objevuje nejčastěji spolu s rýmou a zvýšenou teplotou. Někdy bývá důsledkem tzv. „zadní rýmy“, kdy hleny stékají po zadní straně hrtanu, čímž dráždí nervy v této oblasti. Nejprve je suchý a dráždivý, po několika dnech se mění v produktivní, kdy dochází k vykašlávání hlenů. Pokud je dítě v noci neklidné a kašel ho budí, přizvedněte mu mírně matraci v postýlce, ať se mu lépe dýchá. Na malý kapesník, polštářek či gázový čtvereček kápněte pár kapek směsi éterických olejů ATEMOL. Tato směs se mnoha maminkám osvědčila při záchvatech laryngitidy. Úlevu přinese také uvolňující prsní balzám PROATEM. Ten můžete v malém množství namazat na hrudník či mezi lopatky. Použít jej můžete také při rýmě či jiných projevech nachlazení.
TIP: Z aromaterapie v obdobích nachlazení či zvýšeného rizika respiračních onemocnění můžete použít éterické oleje, u kterých byl prokázán účinek proti virům. Tyto éterické oleje najdete ve směsích ATEMOL, BRONOL, IMUBABY ČI AROMA BABY.
Bylinky i vitamíny z přírody
Na kašel pomáhá jitrocel, mateřídouška, tymián, břečťan, divizna, prvosenka, lípa či sléz. Při rýmě zase vsaďte na heřmánek pravý. Při horečce je prospěšný čaj z lípy, černého bezu či meduňky. Mezi nejznámější bylinky doporučované na podporu imunity při nachlazení patří třapatka nachová, známá více pod pojmem echinacea. Tento přírodní všelék je dobrý podat ihned, když přijdou první příznaky nachlazení. Je prokázáno, že echinacea zvyšuje odolnost proti infekcím, zejména proti virům. Je doporučováno ji užívat hlavně v období, kdy je naše imunita jakýmkoliv způsobem oslabena.
Méně známou bylinkou je eleuterokok ostnitý. Pro děti od 3 let je určen imunitu posilující ELEUTHEROCOCCOVÝ EXTRAKT. Doporučené dávkování je 3x denně 5 kapek. Kapky můžete dětem nakapat ráno do teplého čaje nebo přidat během dne do pití.
Z vitamínů je s imunitou nejvíce skloňovaný VITAMÍN C, VITAMÍN D a ZINEK. Hlavními zdroji vitamínu C jsou ovoce a zelenina. Vysoký obsah mají např. černý rybíz, paprika, rakytník, šípky, najdete ho v citrusových plodech, v brokolici, v paprice nebo také v jahodách. VITAMÍN D si lidské tělo do značné míry dovede vytvářet samo (za pomoci slunečního záření). V zimním období, kdy je značně omezen sluneční svit, je těžké pokrýt průměrnou denní potřebu, proto má smysl přijímat vitamín D ve formě doplňku stravy. Pro správné fungování imunitního systému je také důležitý zinek. Podílí se na mnoha procesech, je důležitý pro správný růst. Dobrými zdroji zinku jsou především hovězí, vepřové a drůbeží maso, dále vejce, mléko a sýry. Obecně lze říci, že se zinek lépe vstřebává z potravin živočišného původu.
PharmDr. Vendula Víchová
RAKYTNÍKOVÝ OLEJ: tekuté zlato plné antioxidantů
Sibiřský ananas, žlutozob, sibiřský zázrak, citroník severu… i to jsou názvy pro rakytník řešetlákový (lat. Hippophae rhamnoides). V Tibetu byly nalezeny doklady o využití rakytníku již 900 let př. n. l. Je součástí tradiční čínské medicíny. Už před tisíci lety byl využíván při astmatu, kožních onemocněních, dýchacích potížích i žaludečních vředech. Jeho účinky znali i antičtí Řekové. Jeho obliba celosvětově narůstá s tím, jak jsou postupně odhalovány jeho další a další schopnosti pomáhat našemu organismu.
CESTA POMERANČOVÉHO OLEJE
Pomeranče jsou celosvětově pěstovaným oblíbeným ovocem. Původ mají zřejmě v oblasti Asie (Čína, Indie). Využívají se v širokém spektru odvětví – kromě potravinářství i v krmivářství, kosmetickém a farmaceutickém průmyslu, pro úklidové přípravky, biocidy, ale i v parfemářství a v neposlední řadě aromaterapii.
ESENCIÁLNÍ OLEJE Z RŮŽOVÉHO DŘEVA (Rosewood Oil)
Růžové dřevo (rosewood) je označení pro těžké, tvrdé a silné dřevo vyznačující se krásným hnědým až hnědočerveným zbarvením a výraznou kresbou. Má vysoký lesk a používá se k výrobě luxusního nábytku, podlah, hudebních nástrojů, šachových figurek atd. Pod označením růžové dřevo ale najdeme více než 300 druhů dřevin, které se vyskytují v různých částech světa. Kvůli vysoké poptávce zejména na asijském trhu ale existuje snaha tyto dřeviny co nejvíce chránit. Jsou totiž obětí nelegální težby a pašování. Mezi rostliny označované jako růžové dřevo je řazen rod Dalbergia, tropické rostliny, z nichž některé jsou stromy poskytující ceněné dřevo různých barev. Známá je i pod názvem palisandr. Cíl chránit tyto dřeviny se odrazil také v tom, že byly zařazeny do přílohy II úmluvy CITES. V této příloze jsou zahrnuty druhy ne nezbytně ohrožené vymýcením, ale jejichž situace vyžaduje zvýšený dozor. To s sebou ale přineslo komplikaci pro hudebníky, kteří měli z jejich dřeva hudební nástroje. Dalbergie jsou k výrobě nástrojů a jejich částí s oblibou používané. Proto byly hudební nástroje v tomto ohledu z úmluvy vyjmuty.
PRYSKYŘIČNÉ esenciální oleje
Surovinou pro získávání éterických/esenciálních olejů nejsou pouze byliny, květy, kořeny či plody – některé jsou získávány z pryskyřic. Pryskyřici nalezneme v dřevní hmotě některých druhů, dřeviny ji produkují pro svou ochranu při poranění a proti škůdcům. Zaplní místo poškození, znehybní a zneškodní škodlivý hmyz a jiné parazity. Pryskyřice je vysoké vizkozity a silně lepivá.
JAK PODPOŘIT IMUNITU DĚTÍ PŘI NEMOCI?
Děti jsou na podzim a v zimě náchylnější k prochladnutí. I malé prochladnutí může způsobit, že začnou stonat. Nejčastější příčinou je sychravé počasí, střídání teplot a pobyt v dětském kolektivu. Při prochladnutí se snižuje prokrvení těla, což může mít za následek oslabenou činnost imunitního systému a organismus pak není schopný se bránit tak účinně jako v teplých dnech. Navíc malé děti nemají ještě dostatečně vyvinutou obranyschopnost, a proto snadno onemocní. Zabránit dětskému stonání nelze, neboť každé setkávání s patogenními mikroorganismy je dobré pro přirozené budování imunity. Pokud ale nechceme, aby naše dítě skolila každá „rýmička“, musíme začít jejich imunitu připravovat na nápor respiračních nemocí dříve, než přijdou. Takovému chování se říká preventivní a v budování přirozené imunity je zásadní.
Milujete saunování?
Očista před vstupem Smýt nečistoty všedního dne a přitom pokožku připravit na pocení, to je úkol pro sprchovací oleje. Rozproudit lymfu pomohou GRAPEFRUITOVÝ, JALOVCOVÝ, ROZMARÝNOVÝ nebo speciálně připravený CELLU-THERAP. Naladit se na relaxační notu můžete s LEVANDULOVÝM nebo MEDUŇKOVÝM sprchovacím olejem. Pro podporu imunity zvolte ŠALVĚJOVÝ nebo BOROVICOVÝ. Opatrně s olejem ROZMARÝNOVÝM, zvyšuje krevní tlak a aktivuje tělesné funkce!!!
Tipy na dárky!
PRO KRÁSU I ZDRAVÍ VAŠICH BLÍZKÝCH
Dárky pro domácí mazlíčky i chovatele – vyberte z výhodných sad přípravků AROMAFAUNA!
Hledáte dárek pro svého domácího mazlíčka nebo byste rádi obdarovali kamarádku‑chovatelku nebo kamaráda‑chovatele, kteří o svá zvířata rádi pečují s pomocí přírodních přípravků? Sadou přípravků pro zvířata uděláte radost každému milovníkovi zvířat, kterému záleží na přirozené péči o jeho svěřence a nechce zatěžovat jejich organismus zbytečnými syntetickými složkami.
ŠTĚDROVEČERNÍ VEČEŘE PRO VAŠE CHLUPÁČE
Není nad to, když se celá rodina sejde u slavnostně prostřeného štědrovečerního stolu, který se prohýbá pod náloží dobrot. Jediné, co dokonalou šťastnou atmosféru trochu kazí, jsou smutné psí oči, jejichž výraz znamená jen jedno… Já chci taky takové dobroty, prosím!
EKO‑PÉČE O ROSTLINY
Vymýšlení a nakupování vánočních dárků bývá někdy podobný adrenalin jako bungee jumping… zaplatíte nemalé peníze a pak jen čekáte, jestli se to bude líbit. Máme pro vás tip, díky kterému určitě nešlápnete vedle. Koho by totiž dnes nezajímala ekologická péče nejen o domácí rostliny?