Časopis
ČASOPIS AROMATERAPIE 4/2023
PRYSKYŘIČNÉ esenciální oleje
Surovinou pro získávání éterických/esenciálních olejů nejsou pouze byliny, květy, kořeny či plody
– některé jsou získávány z pryskyřic. Pryskyřici nalezneme v dřevní hmotě některých druhů, dřeviny ji produkují pro svou ochranu při poranění a proti škůdcům. Zaplní místo poškození, znehybní a zneškodní škodlivý hmyz a jiné parazity. Pryskyřice je vysoké vizkozity a silně lepivá.
Výjimečných účinků přírodních pryskyřic si všimli lidé již v době antiky. Vždyť před mnoha tisíci lety byla ceněnou surovinou myrha a kadidlo. Kromě náboženských a meditativních účelů lze řadu pryskyřic využít pro podporu zdraví ve formě potravinářských doplňků. Jsou surovinami v potravinářství, parfemářství, kosmetickém a farmaceutickém průmyslu. Éterické oleje jsou většinou získávány pomocí parní destilace a jsou ceněny pro řadu prospěšných účinků na tělo i duši.
Co pryskyřičné éterické oleje spojuje? Kromě jejich původu je to i jejich jemná pryskyřičná vůně, které je většinou velmi příjemná i lidem citlivým na výrazná aromata. Tyto oleje jsou zklidňující, relaxační, meditativní. Hodí se pro celkovou podporu organismu, oceňovány jsou při chronických problémech. Jsou výborné jako složka masážních přípravků, pomáhají tlumit bolest a působí protizánětlivě.
Vůně: Teplá, sladce balzámová, exotická
Složení: Terpeny, sesquiterpeny, ketony, aldehydy, alkoholy
Myrha je ceněnou surovinou už od starověku, byla používána jako součást kadidla, měla úlohu při náboženských rituálech. Jedná se o pryskyřici myrhovníku pravého, dřeviny vyskytující se ve východní Africe. Díky svým hojivým účinkům se využívá i v přípravcích pro péči o citlivou pokožku a v produktech pro ústní hygienu.
Duši podpoří při beznaději a psychickém vyčerpání. Dává schopnost snášet osamělost.
Podporuje respirační systém. Uvolňuje při menstruačních bolestech. Zlepšuje prokrvení a ulevuje při namožení svalů. Přidává se do přípravků ústní hygieny či masážních přípravků, kde může napomáhat preventivně proti striím. Uklidňuje pokožku, podporuje hladkou a mladistvou pleť, ideální pro prevenci žilek a vrásek. Je skvělá pro zralou pleť.
Vůně: Pryskyřičná, balzámová, jemně kafrová
Složení: Alfa‑pinen, borneol, kadiden, olibanol
Pryskyřice kadidlovníku/kadidlo je od antiky používána pro duchovní účely a meditaci napříč kulturami a náboženstvími. Olej v naší nabídce je získáván z pryskyřice kadidlovníku pravého, polopouštní dřeviny zejména z oblasti Asie a východní Afriky.
Zklidňuje, zmírňuje napětí, prohlubuje dýchání. Umožňuje poklidné rozjímání. Soustřeďuje mysl. Zlepšuje kvalitu spánku.
Podporuje dýchání při nachlazení, uvolňuje při zahlenění. Posiluje a podporuje dělohu, urovnává menstruaci. Pomáhá při menstruačních bolestech (aplikujte formou masáže nebo koupele).
Vůně: Uklidňující, jemná, pryskyřičná, spíše sladká
Složení: Beta‑karyofylen, trans‑alfa‑bergamoten, germakren, alfa‑humulen, alfa‑kopaen, delta‑kadinen
Kopaiva (známá i pod názvem kopaiba/ copaiba), latinským názvem Copaifera reticulata, je mohutná dřevina vyskytující se v tropických oblastech Brazílie.
Je vhodná pro kombinaci s dalšími éterickými oleji, které podporuje v jejich účinku. Podporuje funkci imunitního, kardiovaskulárního, nervového, trávicího a dýchacího systému.
Hlavní chemickou složkou je karyofylen, látka podobná kanabinoidu v konopí, která chrání nervové buňky. Patří k účinným protizánětlivým přírodním látkám.
Má podporující účinek na duši při bezradnosti, podrážděné náladě, při nervozitě. Poskytuje duševní sílu. Uklidňuje nervový systém a pomáhá překonat úzkosti a strach, uvolňuje napětí.
Je silným antioxidantem, pomáhá podporovat přirozenou obranyschopnost. Jedná se o ideální součást masážních přípravků pro uvolnění kloubů a svalů. Při bolestech hlavy použijte v 1% koncentraci v nosném masážním oleji pro jemnou masáž v oblasti spánků a krční páteře.
V kosmetice podporuje udržení čisté a hladké pokožky, snižuje výskyt nedokonalostí.
Vůně: Aromatická, balzámová, pryskyřičná, lehce citronová
Složení: Dipenten, alfa‑felandren, elemicin, pinen, limonen, terpinol
Pryskyřice elemi je získávána z kanárníku luzonského, stromu pocházejícího z Filipín. Dříve bylo toto označení používáno i pro pryskyřice z jiných dřevin. Svou vůní připomíná směs borovicového a citronového éterického oleje. Díky jemné, sladce exotické vůni se hodí do parfémů.
Elemi oceníte při duševní zátěži, nervovém vyčerpání a shonu, nervozitě. Inspiruje a osvěžuje, zbystřuje smysly. Vhodný olej při meditaci a pro uvádění do transu. Nejvhodnější je aplikace spolu s nosným olejem na jednotlivé čakry, popř. reflexní zóny na chodidlech.
Usnadňuje vykašlávání. Může být součástí kosmetických přípravků pro mastnou a problematickou pleť trpící záněty, akné. Zmírňuje celulitidu, omlazuje, tonizuje a vyživuje zralou pokožku. Vhodný pro sportovní masáže na prohřátí svalů před výkonem. Napomáhá regeneraci kůže při poškození slunečním zářením.
Vůně: Sladce balzámová
Složení: Kyselina benzoová a skořicová, vanilin, benzaldehyd
Benzoin je spojován s náboženským životem jako jedna z ingrediencí kadidlových směsí. Přírodní benzoin je pevná krystalická látka, která se musí před použitím rozpustit v malém množství vysokoprocentního alkoholu nebo rostlinného oleje za lehce zvýšené teploty, následně jej lze použít jako jiný éterický olej.
Zvyšuje duchovní jednotu a napomáhá k psychické vyrovnanosti. Používá se k navození meditativního stavu, uklidňuje a uvolňuje. Poskytuje útěchu při smutku, žalu a zármutku, pomáhá odložit těžkosti na vhodnější dobu, otevírá cestu k vnitřnímu Já i k pochopení okolností. Přináší podporu při úzkosti, vyčerpanosti a emočních otřesech.
Podporuje správné trávení, vhodný při nadýmání. Usnadňuje vykašlávání, napomáhá uvolnění dýchacích cest a při chrapotu.
Jako složka kosmetiky se hodí do přípravků pro suchou, popraskanou a podrážděnou pleť, slouží jako přírodní konzervant.
Masticha je pryskyřice získávaná ze stromu Pistacia lentiscus L. V naší nabídce se nesetkáte přímo s éterickým olejem, který je z mastichy také získáván, ale s vysoce ceněnou surovou pryskyřicí pocházející z překrásného řeckého ostrova Chios, Homérova rodiště. V Řecku je oblíbenou přísadou do sladkostí, zmrzlin, jogurtu, dezertů, přidává se však i do olivového oleje, je využívána také ve slané kuchyni.
Pryskyřice je používána jako „přírodní žvýkačka“, která díky obsaženým silicím a dalším složkám pomáhá pečovat o dutinu ústní a zuby. Neobsahuje sacharidy ani jakékoli jiné uměle přidané složky, jedná se přímo o sklizenou pryskyřici.
Díky antibakteriálnímu účinku omezuje vznik zubního plaku, pomáhá při zánětech dásní a chronických periodontitidách. Vykazuje preventivní efekt proti rozvoji zubnímu kazu, bojuje proti zápachu z úst, podporuje hojení a působí protizánětlivě. Masticha je předmětem řady vědeckých výzkumů.
Vhodná denní dávka je cca 2 g krystalů. Vlivem tepla v ústech masticha měkne a po proslinění a následném prožvýkání se pryskyřice
změní v opravdovou žvýkačku, ze které se postupně uvolňují účinné složky (masticin, taniny, mastikoresiny, karyofylen, pinen, linalool, myrcen atd.).
MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.
RAKYTNÍKOVÝ OLEJ: tekuté zlato plné antioxidantů
Sibiřský ananas, žlutozob, sibiřský zázrak, citroník severu… i to jsou názvy pro rakytník řešetlákový (lat. Hippophae rhamnoides). V Tibetu byly nalezeny doklady o využití rakytníku již 900 let př. n. l. Je součástí tradiční čínské medicíny. Už před tisíci lety byl využíván při astmatu, kožních onemocněních, dýchacích potížích i žaludečních vředech. Jeho účinky znali i antičtí Řekové. Jeho obliba celosvětově narůstá s tím, jak jsou postupně odhalovány jeho další a další schopnosti pomáhat našemu organismu.
CESTA POMERANČOVÉHO OLEJE
Pomeranče jsou celosvětově pěstovaným oblíbeným ovocem. Původ mají zřejmě v oblasti Asie (Čína, Indie). Využívají se v širokém spektru odvětví – kromě potravinářství i v krmivářství, kosmetickém a farmaceutickém průmyslu, pro úklidové přípravky, biocidy, ale i v parfemářství a v neposlední řadě aromaterapii.
ESENCIÁLNÍ OLEJE Z RŮŽOVÉHO DŘEVA (Rosewood Oil)
Růžové dřevo (rosewood) je označení pro těžké, tvrdé a silné dřevo vyznačující se krásným hnědým až hnědočerveným zbarvením a výraznou kresbou. Má vysoký lesk a používá se k výrobě luxusního nábytku, podlah, hudebních nástrojů, šachových figurek atd. Pod označením růžové dřevo ale najdeme více než 300 druhů dřevin, které se vyskytují v různých částech světa. Kvůli vysoké poptávce zejména na asijském trhu ale existuje snaha tyto dřeviny co nejvíce chránit. Jsou totiž obětí nelegální težby a pašování. Mezi rostliny označované jako růžové dřevo je řazen rod Dalbergia, tropické rostliny, z nichž některé jsou stromy poskytující ceněné dřevo různých barev. Známá je i pod názvem palisandr. Cíl chránit tyto dřeviny se odrazil také v tom, že byly zařazeny do přílohy II úmluvy CITES. V této příloze jsou zahrnuty druhy ne nezbytně ohrožené vymýcením, ale jejichž situace vyžaduje zvýšený dozor. To s sebou ale přineslo komplikaci pro hudebníky, kteří měli z jejich dřeva hudební nástroje. Dalbergie jsou k výrobě nástrojů a jejich částí s oblibou používané. Proto byly hudební nástroje v tomto ohledu z úmluvy vyjmuty.
PRYSKYŘIČNÉ esenciální oleje
Surovinou pro získávání éterických/esenciálních olejů nejsou pouze byliny, květy, kořeny či plody – některé jsou získávány z pryskyřic. Pryskyřici nalezneme v dřevní hmotě některých druhů, dřeviny ji produkují pro svou ochranu při poranění a proti škůdcům. Zaplní místo poškození, znehybní a zneškodní škodlivý hmyz a jiné parazity. Pryskyřice je vysoké vizkozity a silně lepivá.
JAK PODPOŘIT IMUNITU DĚTÍ PŘI NEMOCI?
Děti jsou na podzim a v zimě náchylnější k prochladnutí. I malé prochladnutí může způsobit, že začnou stonat. Nejčastější příčinou je sychravé počasí, střídání teplot a pobyt v dětském kolektivu. Při prochladnutí se snižuje prokrvení těla, což může mít za následek oslabenou činnost imunitního systému a organismus pak není schopný se bránit tak účinně jako v teplých dnech. Navíc malé děti nemají ještě dostatečně vyvinutou obranyschopnost, a proto snadno onemocní. Zabránit dětskému stonání nelze, neboť každé setkávání s patogenními mikroorganismy je dobré pro přirozené budování imunity. Pokud ale nechceme, aby naše dítě skolila každá „rýmička“, musíme začít jejich imunitu připravovat na nápor respiračních nemocí dříve, než přijdou. Takovému chování se říká preventivní a v budování přirozené imunity je zásadní.
Milujete saunování?
Očista před vstupem Smýt nečistoty všedního dne a přitom pokožku připravit na pocení, to je úkol pro sprchovací oleje. Rozproudit lymfu pomohou GRAPEFRUITOVÝ, JALOVCOVÝ, ROZMARÝNOVÝ nebo speciálně připravený CELLU-THERAP. Naladit se na relaxační notu můžete s LEVANDULOVÝM nebo MEDUŇKOVÝM sprchovacím olejem. Pro podporu imunity zvolte ŠALVĚJOVÝ nebo BOROVICOVÝ. Opatrně s olejem ROZMARÝNOVÝM, zvyšuje krevní tlak a aktivuje tělesné funkce!!!
Tipy na dárky!
PRO KRÁSU I ZDRAVÍ VAŠICH BLÍZKÝCH
Dárky pro domácí mazlíčky i chovatele – vyberte z výhodných sad přípravků AROMAFAUNA!
Hledáte dárek pro svého domácího mazlíčka nebo byste rádi obdarovali kamarádku‑chovatelku nebo kamaráda‑chovatele, kteří o svá zvířata rádi pečují s pomocí přírodních přípravků? Sadou přípravků pro zvířata uděláte radost každému milovníkovi zvířat, kterému záleží na přirozené péči o jeho svěřence a nechce zatěžovat jejich organismus zbytečnými syntetickými složkami.
ŠTĚDROVEČERNÍ VEČEŘE PRO VAŠE CHLUPÁČE
Není nad to, když se celá rodina sejde u slavnostně prostřeného štědrovečerního stolu, který se prohýbá pod náloží dobrot. Jediné, co dokonalou šťastnou atmosféru trochu kazí, jsou smutné psí oči, jejichž výraz znamená jen jedno… Já chci taky takové dobroty, prosím!
EKO‑PÉČE O ROSTLINY
Vymýšlení a nakupování vánočních dárků bývá někdy podobný adrenalin jako bungee jumping… zaplatíte nemalé peníze a pak jen čekáte, jestli se to bude líbit. Máme pro vás tip, díky kterému určitě nešlápnete vedle. Koho by totiž dnes nezajímala ekologická péče nejen o domácí rostliny?